Luleå HF

SHL · 122128 inlägg · 893 ämnen

Inlägg: 2012229

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Stackars Jack: Mycket intressant! Och mycket spännande att se hur det system - Warulfvens - som genomsnittligt leder till massor av mål, står sig mot den hockey - Luleås - som inte tillåter mål. Igen-kligen handlar det förstås om man FÅR spela anfallshockey eller inte. Och efter första perioden har naturligtvis Luleå lyckats bättre.

Eftersom andra perioden år BÅDA lagens styrka blir det nu jäkligt spännande!

Och nu kör vi!

Svarskommentarer

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Åsa utjämnar snyggt. Han är som en modern Peter Nordström, om man tar bort Nordas ibland fula spel.

Så mkt tomma stolar i en toppmatch på en lördagkväll, eller har ni hyrt in "publik" från Skellefteå?

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Jaha, där gav vi Ulfven chans att ha puck i vår zon och då brijerade de genom att sätta 1-1. Även om Luleå ägt hockeyn inledande fyra minuter av andra perioden.

Bara att fortsätta och inte ge Ulfven chans men utnyttja när vi får chans, kom igen nu!

Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
38% (22)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?
16% (9)

Antal röster: 58 st   | Kommentera (0)

Sidan sköts av: Sven.Savage