Sven Savage: sådärja, Sven, då kan vi gratta varandra! Och detta märkliga Tjurgårn har nu kvitterat mot MIF. Ska de rent av hinna vända på hela steken? Jaja, shit the same. Nu har vi 65 pinnar och slutspelsplatsen närmar sig med stormsteg. Det lät som en stabil Luleåperiod i den tredje, med reduceringen med 26 sekunder kvar mer som ett olycksfall i arbetet. Vi drar nog inte ifrån så många av lagen under vad det verkar eftersom Leksand något överraskande slog TIK på bortaplan och Modo lite mindre överraskande slog Brynäs (Brynäs har jag sedan länge räknat bort från slutspelsstriden) samt att SSK ganska väntat (trots mitt tips på Forum tidigare i dag) slog Linköping. Jag noterar i samband med dessa resultat att TIK de senaste matcherna faktiskt inte har gått speciellt bra. Det kan iofs vara så att de har kört tung träning inför slutspelet, så jag drar inte alltför stora växlar på det.
Men seger för Luleå mot DIF var det viktigaste. Nu väntar ett skadedrabbat FBK på bortaplan på torsdag samt SSK på hemmaplan innan det blir landslagsvila. Och så jäkla skönt det är att känna att Luleå kan spela avslappnat och utan press på sig!
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
38% (22)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?
Men seger för Luleå mot DIF var det viktigaste. Nu väntar ett skadedrabbat FBK på bortaplan på torsdag samt SSK på hemmaplan innan det blir landslagsvila. Och så jäkla skönt det är att känna att Luleå kan spela avslappnat och utan press på sig!