Luleå HF

SHL · 117710 inlägg · 890 ämnen

Inlägg: 2036574

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Ja, det var en j-a omgång.

Filmlunda och Röglet passade, som väntat, på att krossa bottenlagen Oskars och Trottoaren.

Och när det gäller streckstriden lyckades Punga komma igen och tog 2/3 pinnar av Pölsan borta vilket imponerar. Läjkers å sin sida krossade HV och håller därför Pölsan och Pungen bakom sig men striden fortsätter.

Sedan spöade Apan Djurgårn med 3-0 och det hade jag kanske inte trott. Likaså lyckades Warulfven kvittera varje gång Gangsteröret tog ledningen och till slut tog man faktiskt bonuspinnen.

Och sedan har vi Luleås match.

Jag tänker att presskonferensen efter matchen skulle vara mycket intressant, speciellt om de släpper fram både Bulan och Peter Andersson. Men vare sig på Ligan eller Luleå Hockey har de släppt video från PK ännu.

Jag tycker ju att Luleå var fortsatt svaga och detta genom att lagspelet inte fungerade, medan Malmö fick matchen precis dit de ville och gjorde det alldeles utmärkt.

Då talar vi om större delen av matchen, men avslutande 5-10 minuter vände det och ju kortare tid som återstod, desto starkare tryckte Luleå på och desto svårare fick Malmö att orka försvara sig.

Varför?

Ja, sannolikt eftersom Malmö drog sig tillbaka, spelade på resultatet och mentalt satsade på att försvara den ledning de hade. Efter två spelade perioder fanns inget som talade för Luleå. Malmö var alldeles för starka och Luleå alldeles för svaga. Men när Malmö drog sig tillbaka och inte spelade Malmöhockey - ja, då vaknade Luleå och spelade den hockey vi sedan länge - förutom senaste veckan - vant oss vid att Luleå KAN spela.

Men det är en del av matchbilden.

En annan del är zebrarnas insats. jag anser att de helt tappade matchen och att de hade stort ansvar för att det blev som det blev.

Det började med att man dömde bort Malmös kvittering till 1-1, efter en bedömning - möjligen av "situationsrummet" - som var uppåt väggarna. Malmös kvittering dömdes bort och det ansåg vi - såväl Luleå- som Malmö-supportrar - vara helt felaktigt. Målet borde definitivt ha godkänts.

Men sedan ballade zebrorna ur totalt. De tog utvisning på utvisning på Luleåspelare som inte var några utvisningar, utan väldigt, väldigt tveksamma - för att inte säga helt felaktiga. Och eftersom Luleås boxspel var sjukt usel, jämförbart med vad man levererat tidigare under säsongen, fick dessa skitutvisningar viktiga följder. Speciellt eftersom Malmö målade i PP gång på gång.

Luleå tog helt över och öste på mot Malmös mål och trycket var sådant att Malmö helt ENKLET inte orkade stå emot. Luleå hade tre puckar i stolpe på en minut och var alltså nära att vända det hela på egen kraft.

Med två minuter kvar av matchen har zebrorna insett att deras usla hittepåutvisningar på Luleå, Luleå och återigen Luleå riskerar att ta matchen och poängen av Luleå.

Och så visar man ut en malmöspelare för "delaying the game". Möjligen var det helt korrekt att reagera mot att Peter ANdersson seeeeeegade med att släppa in fem spelare, för att mygla sig till vila av de utpumpade Malmöspelarna.

Är det då OK att döma lagstraff på Malmö?

Kanske. Men jag vet inte. Möjligen hade korrekt beslut varit att släppa pucken, helt enkelt, trots att Malmö bara släppt in fyra spelare.

Och när väl det beslutet tagits förklarade en Malmöspelare att "zebrorna sög" eller något - och åkte ut för abuse.

Varpå Luleå i 5 mot 3 passade på att vinna hela j-a matchen i 5 mot 3 med 7 sekunder kvar.

Jag tycker att en massa med denna match är skit. Men det viktigaste och det jag tar mked mig med ett leende på läpparna är att Luleå under avslutningen av den tredje perioden visade upp en satsning och ett spel som vi inte sett not vare sig Apan, Pölsan eller Trottoarkanten.

Låt oss hoppas att vi fortsätter och kommer med det spelet redan på torsdag mot Pungen.

Svarskommentarer

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Ja, när vi lyfter vårt glas med S. för en "Skål, tammefan!", vill vi väl ta fram tabellställningen för SHL med bara 10 omgångar - 9 för Malmö och Pölsan - som återstår innan det är dags för slutspel.

Vi kan konstatera att Luleå inte bara höll vår ledning med 8 p utan t o m utökade ledningen till nio päng.

Och sedan har vi lagen på plats 2- 9 inom 11 poäng.

Mycket kan hända.

Striden om plats 10 rullar vidare, sedan Pungen tagit 2/3 pinnar av Pölsan.

Och de två lag som börjat scouta toppen av allsvenskan är förstås SHL-kampen över.
Uppladdat:

500x0-skarmavbild-2020-02-18-kl-225955.png

500x0-skarmavbild-2020-02-18-kl-230007.png

500x0-skarmavbild-2020-02-18-kl-230022.png