Portello: Tråkigt att en av dom stora lirarna lämnar hockeyn. Oj, så kul han var att titta på i sina glansdagar! Men Nobbe är en motivationsmänniska som inte gör något som han inte tycker är roligt. Han lade ju av för ett par år sen också efter uflykt till bland annat Finland och Timrå. Då sysselsatte han sig med att vara tränare i innebandy om jag inte missminner mig.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
38% (22)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?
Länk till artikel i Kuriren.