Portello: Efter kvällen står det i vart fall klart att man kan sluta drömma om att nå en fjärdeplats.
Blir kamp att försöka hålla en topp6 placering. För vill för allt i världen inte möta Frölunda i en kvartsfinal, dom har på senare år utvecklats till vår största skräckmotståndare vinner ju nästan jämnt med krosssiffror över oss nu.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
38% (22)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?
Blir kamp att försöka hålla en topp6 placering.
För vill för allt i världen inte möta Frölunda i en kvartsfinal, dom har på senare år utvecklats till vår största skräckmotståndare vinner ju nästan jämnt med krosssiffror över oss nu.