Lindberg Råkkar: Problemet är inte Sören Persson i sig. Visst, han är inte bra, men säg vilken ES-domare som är det? Det finns inte EN svensk domare som är bra och konsekvent i majoriteten av sina matcher. Lärking, Vinnerborg, Lahti, Andersson, det spelar ingen roll vad de heter. Pinsam nivå på samtliga, jag tycker faktiskt att de bespottade "utbytesdomarna" är bättre än sina svenska kollegor, de är åtminstone konsekventa och letar inte kompensationer hela tiden.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
37% (21)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?