Bad_Brett: Om vi nu tar in Yoon så hoppas jag man ändå går för Eero Teräväinen eller liknande namn om han skulle bestämma sig för att stanna i Sverige längre fram. Men han lär invänta och se ifall han får något från Liiga osv längre fram.
erjo: Han gjorde ändå 15+11 i grundserien. Delad första plats i gjorde mål. Och var en av få som hade lite grit/tyngd i spelet sitt. Jag behåller han gärna. Men vi ser väl vad som händer där. Linus gjorde 14+15 där tror jag det kan bli rätt mycket mer nästa säsong om han stannar också.
"Tror du Emil Larsson och Linus Andersson blir kvar i Modo?" - Chris "Emil Larsson nej. Han jobbar både själv och Modo vill släppa den kostnaden. Linus Andersson blir nog kvar. Men kommer han och säger att han har något annat lär inte Modo säga nej." - Johan Svensson
"Var hamnar Bernhardt? Är en återkomst till MoDo möjligt?" - Jonas "Jag skulle gissa på att om han inte hakar sig kvar i Linköping, så kan nog Finland vara vettigt. Men jag tror han kan vara en spelare som försöker bita i under början av säsongen. Sen kan någon klubb vara i starkt behov av en back i november, som är villiga att lösa kontraktet och addera något år. Allsvenskan känns en bit bort." - Johan Svensson
"Max Veronneau och Nolan Stevens, finns det några konkreta saker om dem?" - Mats Masse Magnusson "Att Modo vill ha Veronneau, men att det är dyrt." - Johan Svensson
"Tjena kingen! Du får den vanliga frågan, något om MoDo? :-)" - Emil "Jag har ingenting på ren uppstuds, mer än att jag vet att 🪣 har lite nordamerikaner i sikte. Några ser rätt intressanta ut. " - Johan Svensson
Sedinarnas svar på en av Expressens frågor: "Storebror Peter är på väg in i Modo Hockeys styrelse vid årsmötet i juni, kan ni hjälpa till och hitta spelare till Modo framöver? – Haha, ja vi får väl försöka ha Modo i tankarna också när talanger, som Canucks draftat, behöver få speltid och ska placeras ut"
modomille: Nog görs/sägs det saker bakom ridåerna så att säga. Men utåt i media sä säger inte Hinken något. Då det inte finns något positivt i det. Mer att han riskerar att sätta käppar i hjulen.
Nu med både Bengtsson och Persson borta. Så hoppas jag att vi tar in 2 stycken nya. Tar vi in 1 ny. Då startar Hallin på 6 och Norsken som 7e Tar vi in 2 nya då tänker jag mig Hallin som 7e och Norsken 8e till att börja med. Sen får Hallin försöka slå sig in.
Haakana32: Vi är väl med och budar eller liknande men andra klubbar är också intresserade säkert. Och både Svensson och MP är väldigt försiktiga med att gå ut med namn osv innan det är i stort sett klart.
Hägglundsmaffian: Jo, man antog att det var något sådant när vi inte lyckades behålla honom. Önskar han all lycka nere där. Och hoppas vi ses någon gång i framtiden kanske.
Bad_Brett: det lär dom inte göra. Som sagt vi hade bättre publiksnitt denna säsong än när vi gick upp. Trots att vi precis ramlat ur SHL, spelet aldrig riktigt klickat under säsongen och allt annat som hänt.
Varför skulle storsponsorer dra sig ur pga av några få som bara sitter och klagar non stop på ett forum?
Bad_Brett: du tror ärligt talat att om 2-4 surgubbar från HS inte köper säsongskort spelar någon roll? 😂 Vill du verkligen försöka göra någon ändring så ta dig till årsmötet osv. Ett eller två missade säsongskort bryr sig ingen om. Då det säkert kommer någon ny istället.
DrCox: såklart vi ska komma top 4. Ni är så jävla dystra här inne innan säsongen ens har börjat.. Köp ditt säsongskott kom till arenan och skrik dig hes.
Bad_Brett: Snälla nån, har du inget bättre för dig på Valborg... Du har ett sånt jävla ohälsosamt beroende av Hinken. Du skulle nog behöva en paus från allt här.
modomille: Berätta vad som är ganska uppenbart. Varför är det inte en optimal situation? Han skrev ju kontrakt som assisterande och nu får han gå tillbaka till den rollen.