1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 335685 inlägg · 4160 ämnen

« · 1777487 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Silly season
Rytter: Du har helt rätt att de bla lämnar pga att J-20 laget inte är i superelit. Men man ska heller inte glömma de ekonomiska förutsättningarna där man med tex spel i Modo har fått en bra slant per månad, bil o bostad och så....det kan inte löven konkurrera med. Och har man då föräldrar som blir alldeles till sig i brallan över att ett "SHL-lag vill ha min son", ja, då blir det så. Att också kunna få en extra slant i börsen då man får chansen i A-laget är ju inte heller dumt. Om nu Modo blir kvar i HA, ja, då lär det ändras en del där också...

Sv: Modo - Björklöven 2016-11-18 Skröders återtåg.
{5647}: OK , Näst sämst då, i grenen pp.
Men det inger ingen trygghet direkt

Sv: Modo - Björklöven 2016-11-18 Skröders återtåg.
Robin Ztorken L: fakta är inte din grej? Almtuna är överlägset sämst i pp. De har nästan bara hälften av vår utdelning, men då var vi bra i början också.

Sv: Modo - Björklöven 2016-11-18 Skröders återtåg.
greykarn: Sämst i den grenen också, för vi måste vara i särklass sämst i pp.

Sv: Modo - Björklöven 2016-11-18 Skröders återtåg.
{7225}: Jag kan hålla med dig, men blir det samma respons? Om dom vet saker och ting kan komma att tas upp öppet i media så vill dom nog försöka förbättra produkten (domarna) till slut, kan man hoppas.

Sv: Modo - Björklöven 2016-11-18 Skröders återtåg.
{7225}:

Här utvecklar han sin kritik/synpunkter: www.aftonbladet.se/sportbladet/hockey/sverige/allsvenskan/modo/article23942899.ab

Tycker han har många bra synpunkter, kör ett utbyte mellan HA och SHL och inför fyrdommarsystemet i HA. En orutinerad domare tillsammans med en från SHL i syfte att hjälpa och utveckla den orutinerade tycker jag låter lysande, och samtidigt blir nog produkten i HA bättre.

Sedan kan jag hålla med att kritik bör tas utanför media och direkt till mottagarna. Men tyvärr har ju domarkåren genom åren inte visat sig villiga till dialog och lyssna på kritik, så enda sättet att nå fram blir då via media.

Sv: Silly season
Rytter:
Det Du säger stämmer delvis och håller med om att vi idag "bara" har ett J20 lag, Nu pratar jag om generationen före de som drog till er, Rahimi och gänget..
Självklart är det en fördel att få behålla sina junisar bara de pengakåta provisionstörstande agenterna inte drar i dem, Werner har som tur sin pappa som håller lite koll och TIK Dahlén där pappa Ulf håller lite i trådarna och kan bara hoppas att Magnus W inspirerar era juniorer att stanna..
Säger inte att era junisar kommer att dra utan mer att ni ska vara beredda på att det kan hända..
Sen har Skaik sina metoder som inte är så trevliga att råka ut för..
Med detta var bara en liten tanke som jag hade kring junisar i största allmänhet...

Sv: Silly season
{7943}:

En anledning att juniorer lämnar löven är ju bland annat att ni inte spelar i J20 SuperElit utan "bara" i J20 Elit och är ett mittenlag där, fan lilla Vännäs är ju bättre än er i år.

Juniorerna vill nog spela i den bästa möjliga juniorserien och träna och spela med de bästa spelarna för att maximera sin utveckling och exponering.

Så det kan ju vara en stor anledning varför juniorer som inte är ordinarie i A-laget utan måste varva med J20 spel väljer bort löven. Bättre då att spela i annan HA klubb eller en SHL klubb som har lag i J20 superelit. Borde vara en fördel för Modo och Timrå att hålla kvar sina juniorer eftersom dom också kan spela i J20 superelit.

Självklart kommer vi tappa spelare till SHL om vi inte går upp, speciellt ifall spelarna dominerar, det gäller att vi träffar rätt med en kull där det kommer 2-3 spelare underifrån som blir riktigt bra, typ som för Timrå med Dahlen och Pettersson. Går man inte upp kommer man tappa spelarna. Går inte Timrå upp i år så drar nog Dahlen och Pettersson direkt till SHL, Dahlen till Frölunda och Pettersson till SAIK och brorsan innan dom drar vidare mot NHL/AHL låter ju inte allt för otroligt.

Sv: Modo - Björklöven 2016-11-18 Skröders återtåg.
m.stats.swehockey.se/Teams/Statistics/WonPeriods/7157

Modo på 14e plats i ligan i vunna 3e perioder. endast 15%.{5647}:

Sv: Modo - Björklöven 2016-11-18 Skröders återtåg.
Robin Ztorken L: Det var nonchalant och korkat att gå framför mål. Löven skickar fram två för att forechecka och att gå bakom mål hade gjort uppspelet något enklare, samt givetvis att ett felskär eller missad puck vore då givetvis mycket mindre farligt.

Det dom irriterar mig är att man konstant gör sådana skitfel dom inte rättas till. Nu kom felskäret den här matchen, men egentligen var det dömt att hända någon gång med tanke på att sådana saker tillåts...

Sedan ska inte en så rutinerad back som hedman göra ett sådant pojklagsmisstag.

Sv: Modo - Björklöven 2016-11-18 Skröders återtåg.
Gavelo:
Det positiva med 3 var att man iaf inte tappade allt likt exv Almtuna-matchen, eller nåt annat valfritt exempel. Det har ibland nästan känts som att motståndarna stått och laddat i slottet, alternativt haft friåkning in mot mål. Kanske det bara är en tillfällighet eller ett fall framåt? Backa bandet 10 omgångar och gårdagens match hade garanterat varit en förlust.

Man får oxå ta med i beräkningen att ett match svänger, för visst känns det som vi har maximal utdelning fram till 3-0, bra spel absolut vi behöver inte skämmas för ledningen, men inte mkt som fungerar hos Björklöven heller, inte så mkt medstuds heller. Att Björklöven sedan har lite medvind tillhör sakens natur.

Sv: Modo - Björklöven 2016-11-18 Skröders återtåg.
{7225}:
Men Carl då, Du vet att det kan bero på vilka sidor som tidigare är besökta!!! *asg* ;D

Sv: Modo - Björklöven 2016-11-18 Skröders återtåg.
Gavelo: Är det någon som bör vara petad så är det Hedman!

Sv: Silly season
Vill börja med att gratulera till segern, sett efter 2 perioder så var det rättvist, ser man enbart till den 3:e så men nog om detta, helt underbar match, synd att just denna Zebra fick döma och håller med AJ i hans kommentar: "sjukt dålig åt båda hållen"

Helt underbart att ni har så många juniorer som trätt fram i år, vad jag vill säga är att ni kommer garanterat att ställas inför nått nytt till våren som kommer att få er att kanske ta till nått lugnande men som HA lag har fått vänja sig vid genom åren och ni i MoDo inte har behövt uppleva i samma utsträckning eftersom ni kommer från SHL..
Det är att dom flesta av era junisar bortsett från Werner kan jag misstänka har en klausul inskriven i sitt kontrakt och det är att "dom kan bryta det ifall dom får erbjudande från ett lag i en högre division"
Så bered er på nått som ni inte har upplevt i samma utsträckning som många andra HA lag gjort, blir därför lite road av Frölundas reaktion när det plötsligt är junisar som vill dra!
Välkomna till "vår" verklighet säger jag bara!

Nu är det ingen garanti att detta ska hända MoDo och har ingen insyn i deras kontrakt men ni kommer garanterat se på spelarageter på ett helt nytt sätt och "hata" SHL lag som lockar till sig era talanger och gör om dem till sina egna "produkter"

Vill inte starta nån hybris diskution angående detta men det kan vara läge att ta lite lugnande efter säsongen, om det nu inte är så att ni går hela vägen upp vill säga..

Sv: Modo - Björklöven 2016-11-18 Skröders återtåg.
Mer nyanserat:
Många juniorer påverkar naturligtvis men faktum är att detta fenomen att helt sluta spela i 3:e hör till vardagen för en modoit.
Både lövens 2-3 mål är kraftiga misstag av våra backar, de första är ett hemåtjobb som enkelt skall slås bakom egen kasse till högerbacken men beslutsamheten i hemåtjobbet och backhandpassningen är svag och en lövenforward kan bryta pucken bakom hanses och sen spela in den i slottet.
Hedmans felskär är naturligtvis bara oflyt och taskig tajming som Hedlund skulle ha sagt, men efter han ramlat så kommer han ju inte upp på rören igen utan gör något halvtaskigt försök till magpladask och täckning.

man kan ju tro och tycka att detta är tillfälligheter men jag tror att detta är en kontenta av den mentala pressen som finns i laget.

Faktum är att Modo förlorar skotten rätt stort i 3:e perioden (5-11) trots att Modo har 4 minuter PP och löven inget, övertiden slutar skotten 1-6.
Modo skjuter alltså 6 skott på mål sista 25 minutrarna trots att man även får 2 st powerplay och har en komfortabel ledning med 3-1!

Positivt ändå att plocka en extra poäng men det överlägset mest positiva var uppslutningen, över 7000 är helt makalöst så tack till alla Modo och lövenssupportrar som tog sig till arenan 👏🏽👏🏽

Sv: Modo - Björklöven 2016-11-18 Skröders återtåg.
Rytter:
Det är klart att jag är..
Vi var INTE med i första perioden ens och att det "bara" stod 3-0 är ett under..
Hanses gjorde en bra match samtidigt som jag måste säga att Werner var inte riktigt i det "flow" han har vart i tidigare matcher även om han inte gjorde bort sig på nått sätt!
Lätt att glömma att Werner "bara" är 19år och vakter brukar inte vara så bra i den unga åldern..
Helt klart skall vi vara mycket nöjda över resultatet och med mer spets i 3:e så hade vi vunnit likväl som ni borde ha avgjort i 2:a..
Rättvist ur era ögon helt klart är resultatet det men kanske inte om man ser hur MoDo tappar så gröndjävulskt i 3:e men jag är en av de som önskar att dom kan reda upp denna mentala kolapps, samtidigt som vi måste skärpa till saker som bara inte får hända..
Hur som helst bra match!

Sv: Modo - Björklöven 2016-11-18 Skröders återtåg.
Tarasov: Det kan ju finnas bakomliggande saker som gjorde att DP inte spelade så som småsjuk, privata saker etc etc.
Sen tror jag det kan vara nyttigt att få någon match på läktaren oavsett.

Sv: Modo - Björklöven 2016-11-18 Skröders återtåg.
{5647}:
Vad tror ni? Är DP tillbaka till nästa match? Tyckte uppspelen flöt bättre igår. Eidstedt skötte sig så långe han fick vara med. Hedman gjorde en hyfsad match men kanske borde även han få en match på läktarn.

Sv: Modo - Björklöven 2016-11-18 Skröders återtåg.
{7225}: Hade kritiken varit mot den domarebsol dömde håller jag med. Nu var det riktat mot ligan och hocleyförbundet. Dvs, AJ vill få till en debatt. Helt omöjligt att bara ta det med berörda parter då...

Sv: Modo - Björklöven 2016-11-18 Skröders återtåg.
{7810}: Jag tycker att kritiken skall tas direkt, utanför media, mellan klubbarna och domarna.

Sv: Modo - Björklöven 2016-11-18 Skröders återtåg.
{7225}:
😆😆😎

Sv: Modo - Björklöven 2016-11-18 Skröders återtåg.
{7225}: VEM ska ge kritik till domarna då? Tror du domarbasen gör det? Nej absolut inte.

Om inte tränarna ska ge kritik för den undermåliga domarstandarden i HA ska spelarna göra det? Nej enligt din logik så är ju det precis lika dåligt.

Klart som fan man ska ge en rejäl jävla känga och om den kommer från tränare eller fan själv spelar ingen roll, helst från någon som syns och hörs, t.ex tränare.

Hur ska man som spelare, domare eller VD för svensk hockey bättra sig annars om dom inte får öppen kritik?

Sv: Modo - Björklöven 2016-11-18 Skröders återtåg.
mr_brasco: Jag får mest förslag om helt sjuka sidor dyp bondage, rollspel och japansk Hentai. Fattar inte.

Sv: Modo - Björklöven 2016-11-18 Skröders återtåg.
mr_brasco: Har sett den matchen på youtube två gånger tror jag,skrattar varenda gång...

Sv: Modo - Björklöven 2016-11-18 Skröders återtåg.
mr_brasco: Är det bara jag som alltid får som förslag på Youtube att se
Match 7 Modo-Leksand?

Jag har sett den matchserien en gång och kommer aldrig att se det igen...punkt.

Tycker det skrämmande om det gått så långt att det internet övervakar mina vanor och använder informationen för att håna mig.

Sv: Modo - Björklöven 2016-11-18 Skröders återtåg.
Rytter: Va inte så bitter, Nord har sovit dåligt sen i våras, men nu har han ju tagit kompenserat för det:)

Whiskeyn gör att jag kan skämta om det... fast jag tycker inte att de är kul själv:(

Sv: Modo - Björklöven 2016-11-18 Skröders återtåg.
Med risk för att vara tramsig igen..
Tack för underhållningen!
Måste säga att Modo var värda segern. Maken till missade lägen i andra perren framförallt har man sällan sett. Räknade till 10 lägen minst som var i stort sett i friläge.
Domaren var dålig men åt båda håll.
Faan vi behöver mer känslor i hockeyn så publiken kommer.
Mer tränargnabb, mer spelarbråk mm.
Kommer ihåg en match mellan Brynäs och Timrå när Stig Samling satt i utvisningsbåset och slet ner en supporter och slogs i utvisningsbåset. Sånt gör att man kommer tillbaka nästa match....

Sv: Modo - Björklöven 2016-11-18 Skröders återtåg.
{7225}: Tycker det kul att höra annat än, åka mer skridskor, snabbare avslut, vårda pucken osv i intervjuver. Förbjud mediaträning så ska ni se att intresset för hockeyn ökar!

Sv: Modo - Björklöven 2016-11-18 Skröders återtåg.
mr_brasco:

Att domare missar ibland det kommer alltid hända, men det är när dom tar tex tripping en gång fast det knappt är kontakt för att någon minut efter släppa samma sak eller värre, och det är inte ens största problemet utan det är alla kompensations utvisningar.

Nu har jag tagit 3 utvisningar på lag 1 så hur mycket dom än gör fel så måste jag släppa det, för att hitta en utvisning i lag 2, hur liten skit sak det än är så måste det bli rättvist.

Sv: Modo - Björklöven 2016-11-18 Skröders återtåg.
Tarasov:

Vill ni se något sjukt så kolla på matchstraffet som Leksands Piskula får, det är ju den fantastiske Nord som gjorde bort sig igen.

Minns utvisningen han tog på Torp i match 6 i Leksand (som blev avgörande), när han inte såg situationen utan bara att Leksands spelaren ramlade (i en vändning) och tog 2 min på Torp för tripping. Efteråt förklarade han "jag är den som sover sämst ikväll", hoppas det har gett med sig för honom, för jag sover fan dåligt fortfarande efter 1/4.

Sv: Modo - Björklöven 2016-11-18 Skröders återtåg.
{7810}: Fullsatt arena, en "hemvändare" som gör sin första match för säsongen. Inramningen och inledningen var fantastiskt och påminde mig om varför jag tittar på detta, men sen kom verkligheten ikapp.

Undrar om man inte ska testa att låta matrialaren eller nåns fru/flickvän sköta snacket inför 3:e ?? Nån som känner AJ som kan tipsa, han behöver bevisligen hjälp.

Tycker det är lågt av AJ att skylla på juniorerna för att vi inte kan stänga en match. Jag tycker att de flesta juniorer visar mer kyla och klokhet än våra etablerade. Att vi inte kan stänga nu liksom tidigare säsonger beror på att vi inte har något enkelt grundspel att falla tillbaka på då motståndarna trampar gasen i botten.

Dommaren var inte bra den här matchen, nivån var pinsam. Jag tycker dock att det tillhör sporten att alla beslut inte ska bli rätt. Det bidrar till att skapa känslor på isen och stämning och engagemang på läktaren.

Vad säga om Skröder. En ok match och platsar i laget sett till dagen insatts. Hans vara eller inte vara i föreningen tror jag varken gör från eller till i det långa loppet.

Kommande säsonger tycker jag att man ska satsa på att värva etablerade spelare med sin styrka i defensiven, så att vi får bättre balans i ansvar i förhållande till ålder.

En underhållande match iaf som gav mig känslan av att alla i laget försökte ge sitt bästa. Räcker lång för mig!

Sv: Modo - Björklöven 2016-11-18 Skröders återtåg.
hanzon: Jag tycker tränarna skall hålla käften angående domarna i pressen faktiskt, det hör till god sed.

Sv: Modo - Björklöven 2016-11-18 Skröders återtåg.
{7943}:
Jo HS samlade domar och kommentatorstråd skulle vara nåt det :)

Sv: Modo - Björklöven 2016-11-18 Skröders återtåg.
{7810}: Pelle Hägglund på Allehanda uttryckte sig precis så som AJ gjorde i Hockeypuls.

Sv: Modo - Björklöven 2016-11-18 Skröders återtåg.
{7943}:

Klart vi tackar Hanses han är ju en del av vårt lag.

Men tycker nog du är förblindad av tredjeperioden om du tycker att det var Hanses som räddade oss och gjorde en supermatch och fixade 2p åt oss. Det var ju inte så att ni dominerade de två första perioderna.

Werner stod för några riktigt kvalificerade räddningar också och hade han inte gjort det hade matchen varit avgjord efter andra.

Så i denna match så var målvaktsinsatserna rätt jämna, anser att 2p till oss och 1p till er var rättvist sett till 60 minuter och chanser.

Sv: Modo - Björklöven 2016-11-18 Skröders återtåg.
Olli Nomadinen : Varför skulle han behöva ändra sig när AJ har rätt? Ni som har varit i HA bra länge nu, så du har inte märkt alls att domarstandarden är så jävla låg?

Snälla nån, har du något att gå på när du säger att AJ verkar sakna självkritik? Ge mig något exempel som STÄMMER.

Sv: Modo - Björklöven 2016-11-18 Skröders återtåg.
{7225}: ser du favorit laget parallellt
Byt logga

Sv: Modo - Björklöven 2016-11-18 Skröders återtåg.
Nucky: Ericsson borde vara tillbaka mot Västervik nästa Fredag,Leman vettefan han fick körtelfeber för någon månad sedan.

Sv: Modo - Björklöven 2016-11-18 Skröders återtåg.
Rytter: Tingsryd Parish, vart försvann han???

Sv: Modo - Björklöven 2016-11-18 Skröders återtåg.
Rytter: Jag tycker man ska ge Paris tillåtelse att skjuta i PP så tror jag han kommer lufta sig.
Defensivt tycker jag han är helt ok till bra så länge det är statiskt spel.
För det går ju inte så fort... Sen lite små marginaler i uppspel en ibland.

Sv: Modo - Björklöven 2016-11-18 Skröders återtåg.
{7225}:
Ja det var det, det som grämer mig var att jag sitter fast hemma i snöjour och kunde inte vara på plats :(

Sv: Modo - Björklöven 2016-11-18 Skröders återtåg.
Rytter: Ericsson och Leman bör väl vara tillbaka snart?

Sv: Modo - Björklöven 2016-11-18 Skröders återtåg.
{7225}:
Zebran skall även tåla och få kritik i min värld, den ska dock vara konstruktiv som jag ändå tycker AJ´s ord var.
Men att diskutera domare från fall till fall då får vi nog starta en egen tråd om det.. ;)

Sv: Modo - Björklöven 2016-11-18 Skröders återtåg.
Känner såhär inför framtiden.

Är inte beredd att ge upp detta lag än. Vi har bra spets och vi har sett vilken hög nivå vi kan hålla stundtals (den är topp i serien). Men måste hitta stabiliteten och tryggheten.

-Vi ska inte sparka AJ, inte så länge vi har häng på topp-8
-Känns som vi kommer göra en bra andra halva av serien
-Vi måste få in Enström och Ericsson i laget, tror att det kan vända med mer stabilitet i försvaret. Även Leman behövs.
-Stenqvist, Lindgren, Berglund, Sellgren är bra och har potential men dom kan inte ta bärande roller än och ska inte spela varje match.
-Behåll skröder i laget vi behöver en seniorspelare till och tyckte han passar bra med Byron och Karlkvist
-En etablerad center behövs eftersom vi saknar Edblom

Förändringar:
-Farley tycker jag inte saknas idag, kan tänkta mig att släppa honom
-Paris skulle jag kunna tänka mig att bjuda ut till andra klubbar ifall någon tar över kontraktet, han är en flopp
-Lindgren kan jag också offra, med alla seniorbackar med så ser jag hellre att vi satsar på andra yngre spelare, Lindgren har vi nog inte nytta av så länge till ändå. Är nog hans sista säsong här. Sedan tror jag han har en bra lön och att vi fick köpa honom för att han skulle spela kvar hos oss i HA
-Bjurö kan också börja leta en klubb känns det som.

Alla dessa ovan borde man kunna släppa bästa är ifall någon tar över kontraktet, men ifall man kan hitta en deal där minst 85% av lönen tas över kan det nog vara värt att göra detta.

Sv: Modo - Björklöven 2016-11-18 Skröders återtåg.
Amitiel: Bottenlag vinner sällan täta matcher.
Nu hade vi tur i strafflägg

Sv: Modo - Björklöven 2016-11-18 Skröders återtåg.
Gavelo: Förstår inte hur ni kan vara så missnöjda.
De 2 första perioderna spelar Modo avslappnat och vågar kliva fram, man är också fullständigt överlägsen dessa perioder.
Påminde om hur man spelade hemma mot Timrå bl.a.

Vill inte heller tjata, men 9 juniorer i truppen varav 5 backar(och några till i årskullen över) bidrar till att man faller ihop på slutet. Man blir ruggigt ängsliga och tafatta i närkamperna, slår idiotpass osv.
Det är som AJ säger, det är utbildning fö spelarna. Tror dock inte det nåt vi får nån större glädje av denna säsong.

Till sist: Så sjukt löjligt att plocka Eidstedt och Murphy för att de brottats lite. Precis den nerven och hettan man vill se i en bra match. Så jävla illa.

Sv: Modo - Björklöven 2016-11-18 Skröders återtåg.
{7943}: fantastisk underhållning ikväll, tack Modo, tack Löven och även (Brynäs som jag följde parallellt). Vilket drag i arenan 👍

Sv: Modo - Björklöven 2016-11-18 Skröders återtåg.
Monno: Kanske inte men en grym nytta rent mentalt gör han, för det behövs verkligen.. Man såg direkt att junisarna i MoDo spelade med en helt annan attack ikväll, sen vad han som spelare kan tillföra? Det är en annan fråga..

Sv: Modo - Björklöven 2016-11-18 Skröders återtåg.
Steken84: Bulan har ju skämt ut sig ett antal gånger också också gnällt ut domarna så du är ute och cyklar.

Sv: Modo - Björklöven 2016-11-18 Skröders återtåg.
{7225}:
Det behöver aldrig bulan Berglund göra. Brynäs har ju alltid domarkåren bakom sig.

« · 1777487 · »