1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 536404 inlägg · 4131 ämnen

« · 2057911 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Tarasov: Gudmundsson skulle också kunna vara en till assisterande, vilket vi vet sedan förut att Björn velat ha.
Något som talar emot är dock att det är knäpptyst från Leksand angående tränare, vilket kan tyda på att de ligger i förhandlingar med Modo.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Olli Hahl:
Poffa jobbar för Modo, paddan har sett i något enstaka inlägg.

Apropå klubban

Sv: Silly season - 2020
{5647}: Som nån på Twitter skrev så känns det ju inte så oväntat att man kontrakterar eller knappt kontaktar någon ny tränare nu om man ligger i förhandling med Leksand. Ja menar kommer det ut att vi har en ny tränare kan ju Lesand bara vänta ut oss och se hur roligt vi tycker det är.med 2st huvudtränare på kontrakt?

Angående Dahlén, han kanske helst vill spela hockey där han tycker det är som allra roligast? Uppenbarligen misstrivdes han i NA. Och han lär tjäna väldigt bra i TIK ändå så varför inte trivas med sitt jobb också? :-)

Sv: Silly season - 2020
Rytter: Som JFK redan sagt, Dahlén bekostas specifikt från näringslivet. Så jag tror inte det påverkar truppen alls...

Sv: Silly season - 2020
Angående Gudmundsson, jag skulle vilja säga att namnet känns oerhört fräscht och positivt. Detta av olika anledningar;

1) En ung tränare som vill framåt. Varför behövs alltid rutin? Har man en bättre ledare bara för att man varit tränare länge? Rutin för mig kan också vara till en nackdel när alla andra lag vet hur man som tränare vill spela + mycket dyrare.

2) Ett namn som tränat ett division 1 lag i HA och som jag tycker har spelat bättre än vad resultatet visat (bor i Uppsala och har ändå rätt bra koll på Almtuna). Trots detta klarade de undan kvalserien. Titta bara på Andreas Johansson som exempel, han tar HV71 år 14/15 till en 5:e plats, vilket var den bästa placeringen efter några struliga säsonger till att träna Modo år 16/17 och knappt klara sig undan negativt kvalspel i HA. Bara för att du har ett namn betyder inte framgång. Det bör vi modoiter veta.

3) En tränare som vet precis hur man ska använda vår talang Åhström för att få ut potentialen. Så även Belov (om han blir kvar).

Slutligen; att bara tänka på vad tränare har för rutin tycker jag ändå visar på en viss svaghet på grund av att en tränare är så mycket mer än rutin, se Jeremy Colliton till exempel. Vissa personer har det bara, är min uppfattning. Det är ju också svårt att kunna visa upp någon framgång när man inte har tränat tillräckligt länge för att ha något att visa upp.

Have faith in Glader, har han fått er att behöva tvivla? Jag tvivlar.

Sv: Silly season - 2020
Amitiel: Med tanke på att man hade en trupp för division ett och fick platsen när Pantern ramlade ur så är det inte så dåligt. Man sålde Belov och någon till av de bästa spelarna dessutom. Sett till materialet tycker jag att han gjort det bra, men om han kan ta Modo till nästa nivå har jag ingen aning om. Det är liksom inte så lätt att implementera ett offensivt spel med hög press när man inte har spelarmaterial för det...

Men, vi vet ju faktiskt inte ens om han är påtänkt.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Costanza: Vars är Poffa och Paddan nuförtiden? Har dom lämnat o aldrig återkommit?

Sv: Silly season - 2020
{9105}: Idag har vi, precis som ni, haft annat att prata om. Här har du lite mysig kvällsläsning från allas vår Sanny.

Sv: Silly season - 2020
Är verkligen inte imponerad av Martin Gudmundsson så skulle han gå till Modo hoppas jag verkligen att jag har fel. Men 1 säsong som första tränare och undvek negativt kval med i stort sett 1 match är ju inte direkt något som får upp några förhoppningar hos mig.

Nu hade han ju inte direkt mycket att jobba med bland spelare men spel iden kändes ju inte direkt bra heller, och inte något namn som lär locka hit några spelare.

Men men går han till Modo ska han få ärlig chans och hoppas verkligen jag har fel.

Sv: Silly season - 2020
Supertrött: Jag slängde några voodooben och fick då känslan att gamle Philly-centern Jori Lehterä skriver snart på. Lämnar KHL idag: "A creative and highly skilled center. Strong with the puck, has a good shot and great vision. A realiable faceoff-man and talented playmaker who often utilizes the back of the net to open lanes and create room in the offensive zone.". Låter som vår nye förstecenter...

Sv: Silly season - 2020
Supertrött:
Ja med tanke på Golden Boys fina insats i fredags så bör pöbeln visa ödmjukhet😁

Sv: Silly season - 2020
Costanza: Att på sitt första inlägg släppa en bomb (större än Poffas kärringfis till bomb) måste ge legendstatus, om det är sant givetvis.

Sv: Silly season - 2020
{5647}: Vi har redan sansat oss, men det är Silly Season och vi kör bara på!

Sv: Silly season - 2020
jonsson: Har vi en persons uppgifter på att vi har en ny tränare? Borde vi inte sansa oss litegrand?
Spännande är bara förnamnet faktiskt om han går ifrån så pass lite erfarenhet till att coacha ett förväntat topplag. Då är ändå Modo en ganska mild vårbris jämfört med att ta Leksand med all internpolitik och de stormar som alltid råder kring ledningen.

Det känns som att den tränare som kommer får rätt mycket backning av en stark ledning och erfarenhet från Styf.

Sv: Silly season - 2020
jonsson: Mikkelson tillför ledarskap till gruppen med sin rutin och pondus. Kan säkert bli kapten och stötta en eventuell ny tränare fullt ut. Gillar spelare som tar på sig flera roller och sen även smackar på en open ice eller släggar in ett slagskott. Hårdaste skottet i SHL för 2 år sedan sedan, 166 km/h...Olle Liss 158 km/h...Harju 157 km/h.

Sv: Silly season - 2020
Snipan:

Ja, han har gått under radarn för min del iallafall, men fullt förtroende för att Glader har koll.

Sv: Silly season - 2020
Rytter: Jag verkligen noll koll på Gudmunsson. Noterar att han startade som HC 18/19, men fick ta steget ner som ass. Ser ut som om Almtuna kört en budgetlösning på ledarsidan i år. Jag är inte imponerad, men det ska vi alla vara glada för, ty ag har ALLTID gått fel på detta område. Jag trodde Svartvadet var som klippt och skuren som SC och jag var väldigt imponerad när Modo skrev kontrakt med Larry Huras. Så det är ett synnerligen gott omen att jag är skeptisk.

Sv: Silly season - 2020
Hassan: jo men pratas det inte om "foten", Björn eller hur "alla" modospelare lämnar modo i eran bok så är väl jorden på väg att gå under, eller hur?


:-)

Sv: Silly season - 2020
Rytter: Norlinders hockeyerfarenhet var inte heller imponerande innan A-laget. Det är gruppen som måste göra det, oavsett tränare. Jag tror att Glader och Styf kan vara ett bra stöd för den tränare som kommer in. Du sa det, hellre ung hungrig tränare än avdankad.

Sv: Silly season - 2020
Tarasov:

Har noll koll på honom som tränare, erfarenheten är dock inget man blir så imponerad av.

Det jag gillade som någon skrev var att detta är en hockeynörd som tänker hockey 24h om dygnet. Är han driven och noggrann så kan han ju verkligen motiveras av den resa som vi ska göra. Styf får ta med sig det positiva från Hellkvist, dvs tempot på träningarna och den hårdare och striktare träningskulturen. Sedan får vi hoppas att Martin (om det blir han) kan addera stabilt försvarsspel till detta.

Även om jag själv är lite skeptisk, precis som med målvakten vi värvade så litar jag fullt ut på Glader och vår sportsliga ledning. Så blir det han så har vi nog en tanke bakom detta.

Är ju betydligt mer spännande än att ta in någon AJ, Tommy S, Perra eller liknande.

Får se om det rör på sig nu och kommer en uppdatering i slutet av veckan.

Sv: Silly season - 2020
Costanza: Hmm.. hittar inte ett ljud om det på twitter heller

Sv: Silly season - 2020
Tarasov: Exakt.

Sv: Silly season - 2020
Tarasov: Hahaha! Jag måste skaffa ett Löven-konto, bor ju ändå vid Dyngdiket. Skriva "säker källa" i första inlägget.

Sv: Silly season - 2020
Costanza:
Blir avstängd på livstid annars😛😛

Sv: Silly season - 2020
Bad_Brett:
Det ger känslan av att man i föreningen har en idé om vad man vill uppnå och tar någon som passar in i det. Snarare än: Jaha är Tommy S ledig, det blir säkert bra.

Sv: Silly season - 2020
Bad_Brett: Sen så lugnar vi oss lite och hoppas att vi kan lita på Borje W och hans första inlägg, haha! Kan fortfarande bli Leif Strömberg...eller Björn H.

Sv: Silly season - 2020
Tarasov: Tycker det känns intressant måste jag säga. Rutin tror jag framförallt är viktigt för lag i motgång. När det blåser positiva vindar i en förening tror jag att det kan vara helt rätt med någon som är ung och hungrig; De tenderar att jobba dubbelt så hårt och det är nog någonting som kan smitta av sig på spelarna.

Sv: Silly season - 2020
Costanza: Jag gillart!!
Varit livrädd att det skulle bli Magnus Sundqvist eller ännu värre någon som varit runt i 10 SHL-klubbar redan, men Martin låter som ett betydligt hungrigare och mer lovande alternativ.

Sv: Silly season - 2020
Tarasov: Lyssnade på Sportbladets podd för nån vecka sen, tror det var Abris som sa att denna Martin var aktuell för Leksand om de inte skulle ro hem Hellkvist. Vore ju galet roligt om ni tog in Martin och på något sätt håller Hellqvist undan Leksand, då går dom bet på både sitt första- och andraval :-)

Sv: Silly season - 2020
Rytter: Laget, fans och klubben kommer att ställa upp till 100%.

Sv: Silly season - 2020
Costanza:
Min Almtuna kompis öser i detta ord lovord över Martin, var tydligen aktuell som HC i Leksand.

Sv: Silly season - 2020
Costanza:

Hmm... en 33 årig tränare utan större meriter eller uppdrag och erfarenheter. Skeptisk på förhand, men det kanske är detta vi kan få tag i nu. Hade dock hoppas på ett större namn.

Har ingen aning om hur han är som tränare, baserar enbart detta på hans historik.

Sv: Silly season - 2020
- Martin har gjort ett fantastiskt jobb i Almtuna, säger klubbchef Robert Lif och fortsätter:
- Han är mycket ambitiös och kunnig. Han kommer sannolikt att ha en framgångsrik tränarkarriär framför sig. Vi önskar honom all lycka i hans framtida utmaningar.
- Martin är ung entusiastisk och noggrann ledare med bra energi. Jag och Martin hade ett bra samarbete och kompletterade varandra på ett bra sätt under två och en halv säsong, säger Tre Kronors assisterande tränare Marcus Ragnarsson.
- Martin är en tränare som tänker hockey 24 timmar om dygnet. Han är en modern tränare som kommer att gå långt, säger sportchef Björn Danielsson och fortsätter:
- Martin lämnar Almtuna som en vinnare när han trots knappa resurser är med och håller laget kvar i HockeyAllsvenskan tillsammans med övriga ledarteamet utan kvalspel. Ett stort tack för ett grymt jobb för föreningen och lycka till i framtiden Martin.

Mycket Martin....

Sv: Silly season - 2020
Tack för tipset. Intressant med ny tränare. Får kolla upp Martin Gudmundsson då.

Sv: Silly season - 2020
{8879}: Foppa hämtar upp honom och kör direkt till Ulvön för kontraktsskrivning och överlämning av en väska med pengar från fansen.

Sv: Silly season - 2020
Costanza: Om det krävs så samlar vi ihop till fansens spelare!
Verkar populärt hos konkurrenterna. Vi är inte sämre.

King Karla ( och högerskytt )

Sv: Silly season - 2020
Trilske: Får fan påminna om Helge Fossmo för min del så länge han petar in 77 poäng

Sv: Silly season - 2020
{8879}: "Åhh! Kaaarlaa!!, kom hem ikväll! Vi väntar vid havet med kontraktet i näääven!"

Sv: Silly season - 2020
JanneG: Att vara hatad av nästan alla är bra, då blir det vi mot hela världen. En oerhört bra motivationsfaktor

Sv: Silly season - 2020
Costanza: Nu bombarderar vi Karlas twitter med MoDo kärlek :)

Karla ÄR MoDo !

Sv: Silly season - 2020
goleafs:

Fast jag pratar om förväntningarna han kommer ha på sig från alla utifrån, fans och media osv.

Dom kommer att jämför honom mot poängen han gjorde i år, även om han utvecklas som spelare.

Sv: Silly season - 2020
{5647}: Folk ser likheter med Carl Söderberg trots att Dalle vänt hem. Nej, i dagsläget påminner det mer om en Dick Axelsson-typ.

Sv: Silly season - 2020
Tarasov: Kan nog bli så. Pelicans verkar ska säga upp spelare. Janos Hari, kämpa!

Sv: Silly season - 2020
Costanza: Olle Liss? Låter som en karaktär i småstadsliv...

Sv: Silly season - 2020
KB:
Karla - Justin Kloos - Iikka...

Sv: Silly season - 2020
Tarasov: Drömmer fortfarande om en förstakedja med Karla och Iika med superspets i mitten.
Unnar Karlkvist sitt Finlands-äventyr men blir samtidigt inte jätteledsen om det skulle brista och han vänder tillbaka...

Sv: Silly season - 2020
Costanza:
Kom hem ist

Sv: Silly season - 2020
Karlkvist får gå ner i lön. Tränar individuellt framöver och i sommar. Det tjafsas annars bland andra spelare i ligan som hellre vill permitteras.

Sv: Silly season - 2020
goleafs: Jo, börjar han ta tag i defensiven och utvecklar fysiken så är mycket vunnit. Sedan lär allsvenskan i ännu högre grad vara ojämn. Lag som Modo, Löven och AIK med högst budget. Timrå, VIK och SSK bakom och efter det går det rätt fort utför.
Budget är verkligen inte allt, men det betyder ändå en hel del.
Jag tror inte Timrå måste betala så mycket av kalaset Dahlén, utan det lokala näringslivet betalar. Annars hade nog Timrå fått en väldigt svag trupp bakom Dahlén.

(Man kan alltid argumentera för att de som sponrar honom kunde lagt pengarna på andra spelare, men det tror jag inte skulle hänt i allt för stor utsträckning).

Sv: Silly season - 2020
Rytter: ”Poängrekordet bara måste slås”

Där håller jag inte med. Effektivitet kommer och går, samtidigt som kedjekamraterna spelar stor roll. Dahlén skulle lätt kunna göra ”bara” 55p nästa säsong och ändå utvecklats som spelare. Poäng är inte allt.

« · 2057911 · »