Rytter: ..jag uppfattar det som en hint till agenter när man sätter en icke defensiv alt. högt rankad spelare i fjärdelinan att klubben vill bli av med spelaren. Är det inte så det funkar?
MorganaLefaey: Jag förstår inte riktigt de som drar slutsatsen att det var "grannens grabb"-tänket som var problemet denna säsong. Problemet var väl snarare att man värvade fel tränare, satsade på lån som återvände, att de tilltänkta stjärnvärvningarna gick sönder samt att man värvade spelare istället för lag (t.ex Aagaard som visserligen har en sjujäkla spets, men absolut ingen spelfördelande center).
Det var ju inte så att man experimenterade med Tjernström, Åhström och LP i förstakedjan direkt.
Tvärtom, hade vi lyckats behålla Wernblom, O. Pettersson med flera, hade det förmodligen sett betydligt bättre ut.
{8399}: Rykten säger att det är en kille som är träningsflitig och kör på egen hand utanför ordinarie träningar. Om han orkat göra det och göra det med kvalité den här skitvintern är dock en helt annan sak.
{5647}: Har inga problem med grannens grabb konceptet heller. Men som Widebro sa i cmore-intervjun, så ska kvaliteten finnas där också.
Juniorerna har tagit för stor plats i år på grund av yttre omständigheter som skador och annan frånvaro. Det var aldrig tanken att de skulle spela så mycket som de gjort. Önskar att folk förstod det.
Vi gick in i säsongens första match med: Corrado - Dalroth Viklund - Lindgren Mikkelson - Enström Wallinder Styf och Öhman strax utanför.
Sen gick Viklund sönder och Enström behövde opereras nästan direkt vid start av säsongen. Dalroth har missat matcher på grund av att de väntade barn, Mikkelson blev avstängd. Öhman, Lindgren och Wallinder har någon vecka var där de var sjuk också. Det fortsätter liksom i all evighet.
Forwardsidan är ganska liknande, fast där har vi rakt av tappat spelare.
MorganaLefaey: Själv tycker jag att grabbens grabb är ett måste. Det locker fler sponsorer om man har grannens grabb med i laget. Det gör det lättare att snacka med kommunen om sponsring och dessutom får man spelare som brinner för föreningen. Kanske inte alltid sportsligt optimalt, men det vore hål i huvudet att bli ett gäng legoknektar som Löven.
Nästa säsong så hoppas jag man förstår att ska man gå till slutspel så behövs 2 riktigt bra centrar (inga chansningar) en tränare som förstår spelet i HA och tränat i ligan.
Va lite ödmjuk och sikta på slutspel. Skrik inte om SHL. Grannens grabb tänket måste bort. Är de bra nog så får de spela. Bara för att vi hadde massa hemvävda spelare när vi gick som bäst, så betyder inte det att det är rätt väg att gå. Det betyder att vi hade riktigt bra hemvävda spelare just då. Det kan hända att det kan vara skillnad på grannens grabb och grannens grabb. Om man säger så.
Nucky: Följde ditt råd, sa nu upp CMore Tänker fan i mig inte köpa mer pillerburkar Nu vill jag bara läsa om positiva saker, är så trött på denna följetong till lag.
{8384}: Har stängt av mitt cmore redan. Ska bli RIKTIGT skönt att slippa se hockey på ett halvår. Jag är nog en av de sista att inse att klubben lider av navelskådning och inavel inom ledningen, och det man hört om att barmarksträningen inte heller skötts bra gör mig inte förvånad längre, mest ledsen. Dagens andra nyhet att man dribblat bort lagets mest kreative spelare är inte heller speciellt förvånande om man ser till hur han fått spela. Undrar hur Modos rykte är ute i hockeysverige? Sparkat 11-12 tränare på 10 år, spelare slutar, byter klubb och sparkas omvartannat. Det må kännas som man också har oflyt, men det oflytet är något man jobbat ihop med genomusla och naiva beslut.
Ännu en gång ska Modo återuppbyggas. Blir intressant att se ifall ledningen lärt sig något. Jag tvivlar.
Enda positiva vi har är i grova drag Widebro och ekonomin, men jag tror inte den kommer fortsätta vara lika stark om man inte börjar leverera redan till nästa säsong. Vilka fans och sponsorer är beredd att chippa in pengar efter årets debacle? Nej fyfan.. jag brukar vara positiv, men råttet är mågat för mig nu.
När man lägger ihop pusselbitarna är det faktiskt inte otroligt att de köpte lös honom, säkert ingen stor summa men en liten ersättning lär vi ha fått.
Skulle gissa att diskussioner har pågått ett tag mellan Glader och finska GM samt att Rockwood har sagt sitt. Då blir beslutet att flytta honom från PP1 rätt logiskt, varför fortsätta spela en spelare där som man vet ska lämna, kanske lika bra att börja spela in någon ny på denna position. Det hoppas jag iallafall är anledningen för då finns det en förklaring bakom det märkliga beslutet.
Men hoppas vi kan vara med och dra i honom nästa säsong, och då med en tränare som uppskattar kreativa spelare och kan bygga ett lag där deras styrkor kommer fram och maximeras.
Vi skulle behöva få tillbaka Niderbach omgående så han kan centra i andra, för just nu är det väldigt svagt på centersidan.
Blir spännande att se Zykov imorgon, kolla bilden allehanda lagt upp. Han ser inte direkt liten ut. Kan han bara hålla tempot så lär han bli jobbig att möta runt kassen och sargen för våra motståndare.
{8384}: Tycker vi behöver lägga upp en 2-3 års plan med den nye tränaren. Fjolåret var resultatet av en större fyra-års plan och i mindre del, år två med Hellkvist. Sen är topp 6 ett rimligt mål varje år. Förutom i år.
Man hade för bråttom med att klänga fast vid SHL-drömmen det här året, med sämsta möjliga förutsättningar efter förra vårens slut. Vi hade nog mått bra av att ha aviserat detta som ett mellanår från första början, så hade vi kanske kunnat spela slutspel ändå. Istället för att lappa en sjunkande gummibåt hela 20/21.
Ja jag tänker som dig, även om jag tycker att nå plats 10 är lite för lågt och kravlöst för vår klubb, att ha som mål att gå till första rundan i slutspel tycker jag är steg 1 och lägga sig runt plats 6 i serien.
Dock ska man kommunicera en långsiktig plan, och inte en jävel i organisationen ska prata om att gå upp, vi ska bygga långsiktigt vårda ekonomin och förbättra oss varje år, så ska det kommuniceras utåt.
Så nästa år ska vi vara bättre än detta år, året efter det så har vi lagt en ny nivå som vi ska överträffa osv. Jobbar vi så långsiktigt så kommer vi tillslut kunna ha chansen på avancemang.
Tänker på detta med slutspel och kval, det absolut bästa nu måste vara att få spela klart och ta semester. Då har vi maximal tid att hitta tränare och börja scouta och bygga laget, så länge vi är i spel kommer man ju inte kunna göra klart med spelare i befintlig trupp och kolla ifall de tänkt lämna eller inte. Samt att värva vissa spelare kommer inte ske ifall de redan är i spel.
Så fort säsongen tar slut så ska en ny tränare in, sedan ska man kolla med alla under kontrakt ifall de har intentionen att lämna t.ex Karla, han behöver inte berätta om han är klar för en klubb men han borde ge tillbaka till klubben ifall han tänkt lämna och bestämt sig direkt när säsongen är slut så vi får maximal tid att bygga nytt.
Nya tränaren ska ju vara klar innan slutet av Mars, så ifall vi har spelat klart 12 Mars som är sista datum, borde ny tränare komma ganska snabbt efteråt, ifall denna inte är i spel redan med sitt lag.
Robin Ztorken L: ja snacka om kaossäsong i alla bemärkelser. Kan vi snälla bara avsluta denna säsong snarast och hålla oss kvar. Längtar tills den verkligen är slut och man får påbörja Silly för denna säsong har bara varit en ända pina. Jag hoppas vi nästa år kör på mer svenskt och mer seniorer ( gärna hitta hockeyettanspelare med) samt stabil och erfaren tränare som kan ha och gärna har driv för just modo. Blir det så att vi byter sportchef och tränare till "stabila" (hemvävda) skall jag göra allt i min makt för att ställa in mitt eget hjärnkontor att det är en långtidslösning för kontinutet och trygghet i föreningen. ( som vi har noll av nu) Att man har tålamod i massor. För vi lär väll få bygga från typ början igen. Skulle för den delen vara en trygghet att åtminstone ligga på en stabil plats nästa år större delen av säsongen för att få ett lugn i föreningen. Tycker man skall sätta ett första mål på top 10 bara nästa år. Men mina tankar detta bara. Längtar tills säsongen är över..
hockey_21: Denna säsong blev inte riktigt vad man hoppats på, den ena katastrofen efter den andra avlöser varandra. Ska bli skönt när eländet är slut, inte många matcher kvar förhoppningsvis. Det är ändå 0,8 poäng/match vi släpper iväg. Inte bra!
Summering, när allt är över, av denna säsong kommer inte bli någon rolig läsning. Allt som kunde gå snett har gjort det och lite till.
In Flames: Rockwood var snorbillig. Löjligt liten kostnad är vad jag har hört. Det skulle vara om de köpte loss honom isåfall, men varför det? Är transferfönstret fortfarande öppet i Finland?
Gavelo: ledningen måste gjort bedömningen att sannolikheten att ramla ur samt gå till slutspel är så pass liten att man släpper för att spara pengar inför nästa säsong. lex almtuna/finska ligan. Satt han på en hög lön kan det vara ganska smart, ändå.
Men detta är ju ett ännu större underbetyg. Han duger alltså i en högre liga och i ett slutspelslag där, men spelar i en fjärde i ett bottenlag i HA.
BRA JOBBAT MODO!
Med facit i hand nu så förstår jag varför han lämnar, speciellt eftersom han inte får chansen riktigt hos oss. På ett sätt hoppas jag att han ändå kan tänka sig att komma tillbaka ifall det inte går bra i Finland, att inte bråka och hålla honom kvar kan kanske göra att vi får ett bra avslut och han uppskattar att klubben hjälpte honom framåt. Så för nästa säsong tycker jag man ska visa tidigt intresse att ta in honom.
Känns ändå på ett sätt bra att det inte var klubben som sparkade honom, och känns ändå som en upprättelse att det är en bra spelare när han går till en högre liga och ett slutspelslag.
Då kan vi släppa tankarna på att detta varit en energitjuv som bråkat sig bort, det är mer troligt att vi slarvat bort honom och att han helt tröttnade när han fick spela i fjärde och blev petad från PP.
hockey_21: Haha lite lustigt om "spara på slantarna" är det som genomsyrat den här säsongen från start till mål (med NHL-lån osv).. extra "lustigt" blir det om vi står där i negativt kval - "men vi fick i alla fall en peng för Rockwood"..
"Adam Rockwood är inte en bekant spelare men enligt kollegor skulle MoDo ha velat behålla honom. Rockwood ville själv flytta till en "tuffare klubb" i det här fallet
hockey_21: Det är dock fruktansvärt märkligt varför man släpper honom innan kontraktet är klart?!
Oavsett om han sagt eller gjort något korkat så måste väl för fan klubben svälja stoltheten och inse att vi är ett bottenlag som slåss för existens och kan då inte skicka våran kreativaste spelare 7 matcher från slutet då det gäller som mest, vad fan är det för jävla fingertoppskänsla i denna jävla ledning?!
Styrelsen , sportchef och coacherna kan ta och kliva åt sidan för dom har fanimej inte en aning hur man bygger ett framgångsrikt team, det är överjävligt tydligt!
Om han vill spela i en bättre liga nästa år förklarar det inte varför man släpper honom nu. Speciellt inte eftersom vi inte vet om Niderbach kommer tillbaka eller ej, så just nu är vi två centrar kort igen.
Enda anledningen kan ju vara att han vill hem till AHL/ECHL och få spela en längre säsong.
Eller är fönstret i Finland fortfarande öppet så han kan signa för ett lag där nu för att visa upp sig?
Har också svängt angående Sunken, i början tyckte jag han kunde få en chans att bygga vidare och göra ett stabilt lag av oss nästa år. Men detta hur Rockwood har blivit behandlad är droppen, jag vill inte ha en tränare som kväver kreativa spelare, jag vill ha en tränare som låter kreativa spelare vara kreativa men har en trygghet runt sig i form av ett fungerande lag och väl valda kedjekamrater.
Det är väl precis sådana spelare man vill se i laget, de som bryter mönster och har en unik spetsegenskap som inte andra besitter. Kolla bara hans passningsspel, det är av riktigt hög klass och han hittar ofta rätt med avgörande passningar i offensiv zon och kan skapa anfall. Var ju en match för inte så länge sedan då han var riktigt bra i fjärdekedjan och satt upp många lägen för Tjärnström och Åhström men de hade inte förmågan att utnyttja dessa. Sedan när han fick chansen med Svenningsson och Aagaard så var den kedjan bästa enhet och skapade mycket.
Belöningen för honom blev en petning från PP samt nerflyttad i fjärde igen.
Förstår att han då tänkte "Fuck off" nu skiter jag i detta.
Ser att man spelar Strömgren nu i PP, är det tänkt att man ska försöka ge honom istid på bekostnad av Rockwood för att locka honom kvar ett år till? Då är verkligen grannens grabb ett koncept att revidera, de bästa ska spela, punkt slut. Och ett välfungerade lag borde ha plats både för Rockwood samt en spännande junior som Strömgren.
Rytter: olyckligt. Det jag sett av Rockwood har jag tyckt han påminner till viss del om Dahlen. Han hade bra fart, var finurlig och öppnade höfterna på Dahlenvis i skridskoåkningen för att se planen. Tyckte han känns farlig och har stor potential. Märkligt.
Hela hockeysverige skrattar åt oss. Nog för att det kan finnas faktorer vi inte vet om som visar att det är helt rätt agerat men när man inte kommunicerar på annat sätt än man gör blir det ju ett löjets skimmer över föreningen och våra ansvariga ledare.