1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 390256 inlägg · 4145 ämnen

« · 2591173 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: MoDo Hockey - Luleå HF 2023-10-28 Hemma
Sigge: vi måste ha in en ny forward till första. Det är bara att inse att Ranta är på tok för speldum för att spela i en förstakedja. Lagen under/runt oss förstärker med spelare som Shore, Greco, och nu Wagner till Oskarshamn.

Sv: MoDo Hockey - Luleå HF 2023-10-28 Hemma
{9315}: Ja, jag låg och tänkte på precis samma sak, nämligen att vi har rätt få spelare med spelsinne i laget, åtminstone bland forwards. Det är väl egentligen

Rååma, O'Regan och Woods som sticker ut. Det lustiga är att det även är dessa tre som kan agera snipers.

Det är ju inte heller slump att vi har haft backar i topp i interna poängligan i två säsonger i följd.

Rååma och O'Regan måste komma igång helt enkelt, annars blir det väldigt jobbigt i längden...

Sv: MoDo Hockey - Luleå HF 2023-10-28 Hemma
Elliot12: Stommen är densamma, Omark och Andreasson är visserligen nya men samtidigt inte nya i Luleå och bulans spelidé så dom räknar jag inte.

Sv: MoDo Hockey - Luleå HF 2023-10-28 Hemma
Sigge: det funkar inte så i verkligheten, men han borde inte känna frustration med någon annan än sig själv så som det har sett ut så här långt. han är här för att vara den bästa spelaren och ja, han har inte fått en ärlig chans än, men det har inte sett ut att vara i närheten av godkänt heller. ett annat problem är att modo har begränsat med spelare som faktiskt har spelsinne, och tre av dom som har det spelar i kedjan som inte ska brytas upp.

jag tror fortfarande på att byta plats på oregano och walli och se vad som händer, alternativt sampo och södergran men tror sampo och roma är fastlimmade ett tag till.

alternativt, med större ändringar...

södergran, roma, niederbach
ranta, sam, oregano
sebbe, ap, walli

jag vet inte. tycker det är jättesvårt. jag är öppen för förslag, men känns som det behöver testas lite olika kombos och se om något tar fäste.

Sv: MoDo Hockey - Luleå HF 2023-10-28 Hemma
Wahlbergs lån förlängs.

Sv: MoDo Hockey - Luleå HF 2023-10-28 Hemma
Gavelo: I princip samma lag som tidigare?😁 På vilket sätt? 4/7 backar är nya och 6/13 forwards (efter att Zdrahal lämna).

Sv: MoDo Hockey - Luleå HF 2023-10-28 Hemma
Sigge:
Tror att det räcker att Sampo och Södergran byter plats

Sv: MoDo Hockey - Luleå HF 2023-10-28 Hemma
Nucky: Samtidigt skulle nog Ruohomaa känna en stor frustration om han behöver spela med två spelare utan spelsinne. Walli och Södergran gnuggar på men det händer inte mycket framåt. Skulle hellre se Woods med Rååma men det funkar ju inte när vår andrakedja är den klart bästa nu.

Sv: MoDo Hockey - Luleå HF 2023-10-28 Hemma
KB: Har inte sett de senaste matcherna pga resa, men vad jag kunnat läsa mig till här fortsätter Ruohomaa att leta de perfekta passen och blir samtidigt lite för långsam, håller pucken för länge.
Kanske läge att byta plats på honom och Vigneault så får han fördela puckarna till två lok medan Vigneault som är lite rakare kan skapa yta åt ORegan och Ranta.
Små förändringar som inte ruckar för mycket på nuvarande uppställning.

Sv: MoDo Hockey - Luleå HF 2023-10-28 Hemma
KB: absolut, frågan är hur han är som person och hur han tacklar att inte ha sitt säkerhetsnät näsen med sig? det kan båda lyfta och sänka honom tänker jag beroende på hur han är mentalt.

Sv: MoDo Hockey - Luleå HF 2023-10-28 Hemma
{9315}: Mer inne på att kanske flytta på Bernhardt till annan miljö. Känns som att hans självförtroende är i botten.

Sv: MoDo Hockey - Luleå HF 2023-10-28 Hemma
KB: är inte övertygad heller om att backparen är perfekta. vad skulle hända om rubins och brickley bytte plats? möjligt att det är +- 0, men jag är inte helt övertygad om rubins och rundblad som backpar

Sv: MoDo Hockey - Luleå HF 2023-10-28 Hemma
KB: Man kan ju egentligen inte vara förbannad heller, Luleå är väldigt mycket bättre än Modo på nästan alla plan, man har dessutom i princip samma lag som tidigare och alla har tydliga roller.
Luleå är ett inget flashigt lag, tvärtom, oerhört tråkiga att titta på och väldigt för att inte säga extremt statiska i sitt spel, utan Kempe och pasic hade man nog haft mer underhållning av att titta på färg som torkar, men oavsett underhållningsvärde för alla utom de mest inbitna luleåfans så vinner dom matcher och det är ingen slump att dom varit ett topplag i några säsonger nu.

Modo gör en svag match samtidigt som Luleå bara är för bra.

Sv: MoDo Hockey - Luleå HF 2023-10-28 Hemma
{9566}: Örebro var riktigt bra och jag tror Färjestad har betydligt mer att ge, men jag håller nog Luleå som det bästa laget vi mött än så länge.

Sv: Modo Hockey - Färjestad BK 2023-10-26 Hemma
{7639}: Allt är ju momentum och självtroende. Sist jag såg honom tyckte jag man såg att det finns mer att hämta! Kan bli bra alltefter hur säsongen fortsätter...

Sv: MoDo Hockey - Luleå HF 2023-10-28 Hemma
KB: Som sagt så såg jag matchen igår och skulle inte förvåna mig om Luleå är ett av finallagen i vår.

Sv: MoDo Hockey - Luleå HF 2023-10-28 Hemma
{9315}: Finns en bra möjlighet att slänga om i Ruohomaas och Sams kedjor nu när det inte fungerar perfekt i någon av dem. Har ju varit svårt att röra 300-kilos förut.

Sv: MoDo Hockey - Luleå HF 2023-10-28 Hemma
Gavelo: Allting var ju ett snäpp för dåligt, förutom forceringen i tredje. Dålig fart och osynkat i passningsspelet. Absolut inte det sämsta jag sett men ser ju extra dåligt ut när Luleå gör det så pass bra också.

Sv: MoDo Hockey - Luleå HF 2023-10-28 Hemma
KB: behöver se om matchen för att komma med en bättre analys, men känslan är att vi behöver en mycket bra insats av lassi eller olle för att hänga med, gör dom mindre bra matcher, vilket dom såklart komma göra till och från, så finns inte krutet heller för att matcha framåt, särskilt inte mot dom absolut bästa defensiva lagen som ex luleå. givetvis inte lassis fel att modo förlorade igår, ska sägas. han behöver också få vara mänsklig ibland

frågan är om tränarna ändrar i kedjorna redan denna vecka eller väntar till uppehållet? gissar att det inte kommer vara många som åker iväg till sina respektive landslag. fokus borde ligga på att sätta roma och oregano i olika kedjor och tänka, hur får vi fram deras spetsegenskaper på bästa sätt? och jobba därifrån. jag har inte svaret, men jag känner att det är viktigast att modo får igång dom två, och såklart behåller josh formation intakt. då finns det potential för tre kedjor som kan vara produktiva.

dags att splitta på 300 kg också. södergran poänglös i sex och -5, walli poänglös i sex och -7, sam 1 poäng på 8 matcher, -4. rent krasst är det bara josh kedja som fungerar, resten är inte bra nog. kollade forwards poäng sista tio matcherna, om nån är intresserad:

Josh 3+5
Mikkel 4+3
Riley 2+5
Sam 2+3 (2+1 mot HV för tio matcher sen, efter det 1+1 senaste 9)
Oregano 2+2
Walli 1+3 (poänglös i sex raka som sagt)
Ranta 1+3
Theo 1+1
EJK 1+1
Roma 1+1 (knappt spelat, men poänglös sen han kom tillbaka)
AP 0+1
Sebbe 0+1
Södergran 0+1

backar också för skojs skull, där jag egentligen bara anmärker på att rundblad inte producerar tillräckligt än.

näsen 1+5 (tre ass mot hv för tio matcher sen)
rubins 1+4
bernhardt 1+3
berg 2+1
brickley 1+2
runblad 1+1
folin 0+0

reservation för tryckfels nisse och allt det där

Sv: MoDo Hockey - Luleå HF 2023-10-28 Hemma
KB: Försvarspelet av både forwards och backar igår var fruktansvärt, Tror nog till och med Pelle Hägglund får svårt att motivera annat än bottenbetyg på sin favoriter.

Sv: MoDo Hockey - Luleå HF 2023-10-28 Hemma
Tarasov: Särskilt vår andraperiod var underkänd men samtidigt så gör Luleå en äckligt bra bortamatch.

Tabellmässigt för vår del, så är det ingen jättestor skillnad efter igår förutom att Malmö och Leksand tar ett litet skutt uppåt.

Sv: MoDo Hockey - Luleå HF 2023-10-28 Hemma
{8225}:

Var det inte en hockeyserie som hette tvillingarna där?😉

Sv: Silly season
Silly:
Så där ja!
Nu kan ni släppa den här snorungen.
Det var bara ett bottenlag i Alperna som ville ha honom. Nu har han fått sina pengar och får vara stjärnan i laget.. i 2 månader!!

Och vi kan glömma honom.. skönt!
Lycka till Tima!😉👌

Sv: MoDo Hockey - Luleå HF 2023-10-28 Hemma
NuMo:
Det är mer Tarasovtänk helt enkelt.

Sv: MoDo Hockey - Luleå HF 2023-10-28 Hemma
{8225}:
Vi gjorde ingen bra match igår men på två hemmamatcher mot ligans två bästa lag plockar vi med oss 2p det är ett resultat jag är nöjd med. Nya friska tag nästa vecka.

Sv: MoDo Hockey - Luleå HF 2023-10-28 Hemma
{8225}: Fast har en Tomas Jonson-bild från Buster faktiskt. Om jag inte skriver här om några dagar, har Iran dödat mej.

Har frågat ambassadören i Sverige hur dom ser på att döda tjejer som vill vara tjejer.

Väntar så gärna på svar

Sv: MoDo Hockey - Luleå HF 2023-10-28 Hemma
NuMo: Minns inte hockey från Buster, mera Kängurukid, typ

Sv: MoDo Hockey - Luleå HF 2023-10-28 Hemma
Bad_Brett:

Nuförtiden så är hockeyn otroligt professionell. Det finns ingen spelare som kommer undan kritik. Det har frångått Tichonov-tänket, där spelare blev utskällda och hotade med Sibirien. Även om det kanske är en dålig liknelse med tanke på hur man i den apparaten verkligen tänkte på maskinen, snarare än individen. Borde nog ha valt någon galen amerikan i NHL i stället.

Ingen kommer undan personlig kritik. Konsekvens i form av minskad istid kanske inte är den effektivaste metoden att utveckla en spelare, förutom om det handlar om divalater.

Allt finns numera på film. varje spelare granskas in i minsta detalj. personliga möten med konstruktiv kritik i vad man gör och hur man skall förbättra visas. Sen är det en bearbetning för att få det nästa möjliga av situationen.

Att bänka spelare är en Busterfiktion från en svunnen tid, hur romantisk man kunde tycka att det var när man läste Buster. Det byggde på den forna tidens tänk. Lyckas man inte få in spelaren i sammanhanget trots att man gjort det moderna arbetet så går man skilda vägar, det brukar vara ömsesidigt.

Sv: MoDo Hockey - Luleå HF 2023-10-28 Hemma
SPOODI: Jo och garanterat inte nån karaktär ni behöver få in. Känslan av att ha sett honom i Brynäs var snarare att han spelar mer för sig själv än märket på tröjan.

Sv: MoDo Hockey - Luleå HF 2023-10-28 Hemma
Sputnik: han är ju legoknekt va ju rätt väntat. Hade han inte haft Ukrainskt ursprung hade han säkert varit i KHL

Sv: MoDo Hockey - Luleå HF 2023-10-28 Hemma
hockey_21: Dima klar för Jumbon i Schweiz.. NHL karriären var nog inte så lockande längre.

Sv: MoDo Hockey - Luleå HF 2023-10-28 Hemma
Saleva:

Var woods verkligen så bra att han förtjänar bättre betyg än både dickinson och mikkel? Dickinsons första period var magnifik, en av hans bättre.

Berg i all ära men att han var på samma nivå som dickinson och mikkel är väl omöjligt att motivera, drog dessutom på sig en kostsam utvisnig.

Har inte orkat gå igång på dessa spelaromdömen tidigare men här ser man tydliga brister.

Sv: MoDo Hockey - Luleå HF 2023-10-28 Hemma
Greenwolper: såklart! Skrev lite mer sen också men vi förlorar fan alltid när han ser live.

Sv: MoDo Hockey - Luleå HF 2023-10-28 Hemma
SPOODI: eh Foppa är alltid välkommen😉

Sv: MoDo Hockey - Luleå HF 2023-10-28 Hemma
Smurfen: Jag har tänkt samma tanke. Karlin-taktiken med att skapa trygghet genom att nöta samma kedjor är ett tvåeggat svärd, för det riskerar också att skapa en känsla av att det inte finns någon korrelation mellan prestation och istid.

EJK har gjort det riktigt bra under inledningen av säsongen. Niederbach var sämst på plan ikväll. Klart som tusan det måste kännas surt för EJK att likväl nöta bänk?

På samma sätt måste det vara grymt irriterande när Rååma tar sina tvåminutersbyten och helt pajar rytmen (sånt blir jag irriterad över när jag spelar innebandy med kollegorna) eller att de alltid får börja i powerplay och ta tekningar i offensiv zon, trots att de inte presterar.

Ingen som helst aning om huruvida det är någon dålig stämning, men jag skulle ha den största förståelse för om vissa spelare blir irriterade. Sampo har en skottprocent på 2,86. Det är oerhört svagt. Likt Sveningsson bör han inte spela powerplay och förmodligen inte spela i förstakedjan heller.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Sigge: Skulle säga att han generellt jobbar mest blad mot puck. Även i slutspelet gick han främst för att vinna/bryta puck. Även om han var betydligt rejälare.

Och behöver inte vara fel det. Hedman är inte särskilt fysisk och har gjort det ok. Lidas lika så.
Men det gäller ju att man är ordentlig, Berra är inte där riktigt.

Men tycker vprt stora försvars problem ikväll var att fw hamnade på mellis hela tiden...

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{9566}: Bernhardt har alltid varit sån. Han går aldrig in med kropp utan föredrar att dutta. Den enda gången han har spelat hårt och rejält var i förra slutspelet där han var en gigant

Sv: MoDo Hockey - Luleå HF 2023-10-28 Hemma
Saleva: Foppa ska hålla sig borta!
Uppladdat:

500x0-3ad57866-20bb-4162-b290-8cdf642c9b6d.png


Sv: MoDo Hockey - Luleå HF 2023-10-28 Hemma
jonsson:
Fem 1:or i öa

Sv: MoDo Hockey - Luleå HF 2023-10-28 Hemma
jonsson: Vi hade kvällens högsta publiksiffra i alla fall !!

Undra om dom Löveniter och Tikare som var in hit för ett par veckor sen och totalt dömde ut våra publiksiffror vi hade tidigare tycker lika nu också ??

Sv: MoDo Hockey - Luleå HF 2023-10-28 Hemma
Smurfen:

Luleå hade läst på inför ikväll, stängde oss ganska rejält, tycker vi gjorde det vi kunde.
Men vill ha en 1:a kedja som fungerar

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{9566}: Bra fråga, han känns väldigt tvehågsen, trodde Nässén skulle vara 'svaga länken', men Bernhardt känns inte helt bekväm, än. Kanske släpper nästa match, eller inte

Sv: MoDo Hockey - Luleå HF 2023-10-28 Hemma
KB: Helt galet sjukt att det ens kommer upp på tapeten, så fort det blir en förlust så kommer både det ena å det andra negativa fram.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Ursäkta om jag kommer in och gnäller, men vad är det med Bernhardt? Såg matchen och nå blötare, enda han gjorde var att dutta och slå med klubben, och skapa sig själv tid för att göra nått aktivt med pucken fanns inte.

Bara en fråga eftersom ni sett alla matcher med honom. Trodde han skulle ta ett steg till nu i SHL.

Sv: MoDo Hockey - Luleå HF 2023-10-28 Hemma
In med dima nu..

Sv: MoDo Hockey - Luleå HF 2023-10-28 Hemma
Sigge: Vågar nog lova att det inte finns ett uns av osämja i laget. Alla rapporter från de med insyn vittnar om ett lag i harmoni. Finns nog med andra problem för att inte börja sprida sån skit.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{8225}: Politik är inget för denna sida såklart,
men moralpolisen i Iran har skördat ännu ett offer

Armita Garawand 16 år , hur sjuk är vår värld?

Sv: MoDo Hockey - Luleå HF 2023-10-28 Hemma
Smurfen: Luleå med Bulan i spetsen är helt klart det lag som synat Modos spel mest. Hög press på rädda backar (Bernie och Näsén) samt överkreativa forwards gör att vi aldrig får ut pucken ur zon.

Det var flera tillfällen där forwards dribblade på egen blå istället för att chippa ut puckjäveln. Då är det inte konstigt att vi får ett sånt tryck på oss.

Karlin pratar innan matchen om att vi ska vara framåtlutade, är det verkligen så smart mot ett så skickligt Luleå? Det leder till att spelarna övertänker och glömmer bort defensiven.

Och undra om det inte börjar bli lite osämja i laget när vår tilltänkta förstakedja spelar så uselt? Det finns ingen kemi i offensiven och i defensiven är det hönsgård deluxe.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Labanlasse: Ha ha tillbaka då. Öster från Växjö spelade i högsta serien 1963, du skriver om kval hit o dit, men tog många år innan ett lag från Huskvarna/Jönköping var med i högsta serien, så Växjö är nog mer historiskt än HV71, men sedan har vi ju andra lag från Småland som verkligen är historia

Sv: MoDo Hockey - Luleå HF 2023-10-28 Hemma
Bad_Brett: Ikonernas ikon såklart, men när vann vi senast en match med Peter den Store på plats.

Låt han inte visa sej utanför sin loge, tack, han jinxar mer än wennerholm :)

« · 2591173 · »