Signature: Jag gillade Rundqvist, bra på rören, bra passningar. Lite puckkär men tror det till viss del berodde på att medspelarna gömde sig. Lite ojämn dock. Hade gärna behållit honom.
De som tyckte han vart lite sämre fokuserade på dålig defensiv, och alldeles för puckkär om jag inte missminner mig.
Man kände att man kunde få tag på bättre centrar, med facit i hand, kan man säga att man misslyckades.
Fö ny uppdatering snart på Modo Channel, kanske någon spelare från Västervik/Troja. Jonathan Johnson?
atomragnar: Vi kan iaf stryka Tor Immo/Fredrik F från våra listor idag, klara för leksand och Bofors. Men Lukas Haudum finns tillgängklig på svenska marknaden.
Amitiel: Det blir jätteviktigt att vi börjar vinna igen, men jag tror också att det kan spela roll för eventuella värvningar och juniorer att man känner att Modo spelar en utvecklande ishockey. Säckens rätt stereotypa och tråkiga spelsystem lär inte gjort det lätt att värva spelare, men jag upplever det som att Björns inträde direkt gjort oss mer attraktiva. Att vi spelar både en vägvinnande och en utvecklande hockey kan säkerställa att fler blivande juniorer inte drar som KB-killarna nyligen.
{5647}: ja de spelar också en frejdig hockey, gillar backen Marcus Högström rantat runt i massa klubbar men långtidskontrakt i Dif nu, ännu en bortslarvad talang....;)
Tarasov: Jo, det är rätt viktigt att fundera på vilken typ av hockey man vill spela innan man värvar spelarna för det. Det går liksom hand i hand. Sedan kanske det blir lite mycket avvikelser från ämnet ibland, men hellre det än att ingen vill skriva.
Visst är det viktigt med backar som har bra passningsspel tycker jag. Visst behövs de defensiva pjäserna också, men mycket kan blir bättre om vi kan vända spelet mycket snabbare än i vintras. Toby Orr lär väl fortfarande vara fullständigt lysande på att slå dessa förstapass, som gör att motståndarna inte hinner checka fast oss.
Heyerdal: Får jag välja så skulle jag vilja se Modo spela som Djurgården. Klart roligaste laget att se i SHL den här säsongen. Jag tycker inte alls att Skellefteå är så roliga att titta på i jämförelse, så jag skiter i den här finalserien.
Gavelo: fast, Saik t.ex vill gärna ha "totalhockey" d.v.s hela laget, även backarna, ska kunna delta i anfallsspel resp försvarsspel, sen finns det spelare som är duktiga på rent försvarsspel som vid boxplay, men filosofin är backar med stark skridskoåkning och även duktiga målskyttar, idag är det sällan uppställt spel vid 5 mot 5 o backarnas skott går sällan igenom då forwards agerar backar o täcker skotten, ska vara Gunderssonlobbarna då..., skulle gärna se Modo spela som Saik på sikt, för övrigt ser jag att Ssk ersatt Ch Bengtsson med lillebror Sebastian som haft en kanonsäsong i Borlänge
Gavelo: Nu tycker jag till Erik Karlssons försvar att han bättrat sig avsevärt. Han täckte väl mest skott av alla backar under ett slutspel. Iofs ingen garanti för att man är bra defensivt, men jag tycker att han är mycket mer medveten om defensiven och klart bättre än när han slog igenom som en rent offensiv back. Erik har så fantastiskt spelsinne att han klarar defensiven rätt ok, utan att han fysiken eller ett defensivt tänk. (men, jag hade också hellre haft Hedman).
Att du inte tog upp Richard Lintner appropå endimensionellt offensiva backar. Pikkarainen var under sin säson 09/10 komplett jämfört med Lintner.
Tarasov: Nästan alla tenderar ju att bedöma spelare efter sin poängpruduktion, detta kan vara relativt rimligt i många fall för forwards men en back´s huvudsakliga uppgift är att vara försvarare och börjar man bedöma hur pass bra en back är genom att titta på hans poäng (Ingman) så är man helt fel ut. Se på Cumiskey, kanske den mest tekniska och skriskostarka backen som spelat i Sverige,men ändå rent svag i defensiven och det ramlade ofta in mål när han var på isen, han fick chansen i Modo och sen i typ Saik men tog aldrig en så given plats i Sverige som man trott, lika var det med Pikkarainen som öste in mål framåt men gjorde egentligen bara en lyckad säsong i Modo 09/10 för att sedan misslyckas i khl och sen saik.
Hasse J och Timander var inga poängstarka backar och var heller inte direkt tekniska, men med dom tog Modo SM guld och det var nog mycket tack vare deras formidabla defensiva spel.
Många håller Erik Karlsson som nhl’s bästa back just för hans enorma poängproduktion, men själv anser jag att han inte är nära Hedmans nivå som både är en gigant i defensiven men också skottar in en hel del poäng.
Rytter: Nu vet jag heller inget om Ingman på isen:) men utifrån att andra lag verkar intresserade så får han nog bedömas som redo för allsvenskan. Sen hur är i lagets rangordning har jag ingen aning om.
Heyerdal: Ser gärna 7 backar som är redo för allsvenskan. I dagsläget tkr jag vi har 5 säkra kort. Walfrid.,Berglund kan mkt väl vara redo nästa säsong men det är inte givet. Vi kan utgå ifrån att vi får lite skador här och var så 9 backar kommer ändå ge speltid till alla. Så det finns plats för Ingman och Enström.
Heyerdal: Mästarnas mästare och det ska avgöras vilken färg det ska vara på tröjorna. Foppa: "Det finns ändå inga tröjor som är Röda Vita Gröna här, så då spelar det ingen roll." 😍😍
(Det spelade för övrigt roll, Foppa ville ha svart)
modomille: sett en del matcher med Rögle i vinter, framförallt för Hedberg, o visst han är stor, men visade inte mycket, hamnade gärna efter sargerna där han blev fast o grötade, fick väl inte jättemycket istid så svårt ge nån helhet av det, som sagt ta det inte så ordagrant, jag hoppas verkligen han passar in i den snabba framobakhockeyn som präglar allsvenskan
Heyerdal: Tror Björn vet exakt vad han får i Sylwander, så risken för flopp där är nog ganska liten. Han verkar dock inte vara en poängspelare, så tror inte han är värvad som det heller.
Heyerdal: Vad menar du med ny Frycklund eller Röymark då? Spelare som har floppat? Frycklund fick inte ens chansen så går inte riktigt säga att han floppade. Det gjorde däremot Röymark.
Rytter: Jag håller med dig. Men jag skulle vilja lägga till en backklippa som gör att motståndarna tvekar att gå in framför mål för det kommer göra ont. Jag tycker att dom har fått stått lite för ostört framför vårat mål, det var bara auvinen som var stark nog där. Om vi tar in fler yttrar så måste vi nog skicka någon senior, då är det nog OÖ som vi måste skicka eller låna ut.
Rytter: Ang yttrar så kan det nog finns plats för en till, gärna någon som passar ihop med Björklund. Björklund känns som en spelar som kan kan hamna mellan 10-40p beroende på vem han spelar med. Vi har 10fw på kontrakt, man kanske skriver med Wernblom så då har man 11.
Då borde man kunna ha 2centrar och ytterligare 2 yttrar så man får en konkurrenssituation. Karlström är absolut värt ett försök, kan kanske ta Albarollen. Dessutom kan vi kallt räkna med att man aldrig kommer vara fullt lag.
Känns bra just nu. 15 April och stora delar av truppen klar. Detta har man sällan upplevt som modoit.
Får vi en 1-2 centrar av hög klass + Enström och en vettig backup till Hanses så har vi en intressant trupp för Björn att jobba med och utveckla.
Tycker inte att vi behöver så mycket mer backar om Enström skulle komma hem och absolut inte sundkvist. Vi har då rutinerade i Enströmx2 och Hedman, sedan stabila HA backar i Aronsson och Carnestad. Där under knackar sedan tre lovande backar på i Walfridsson, Hedberg (som redan har HA rutin) samt Berglund. Känns som en bra mix på 8 backar. Värvar vi in två seniorabackar till innebär det att vi inte kan utveckla Berglund/Walfridsson fullt ut.
Framåt är det främst 1-2 centrar vi behöver för ytterforwards har vi bra klass på i Karlkvist, Jakobsson, Björklund, Eriksson (om han hittar tillbaka till målformen i början på serien). Sylwegård kan bli en injektion som ytter också. Sedan får vi hoppas på utveckling av Öhmanx2 samt Wahlgren. Häggström och Ericsson får stå för rutinen och av dom vet vi vad vi får.
Behöver vi fler yttrar eller klarar vi oss med det vi har?
Förutom centrarna som är prio 1 och 2 så borde vi förlänga med några juniorer. Wernblom borde få förlängt, tror Björn kommer gilla denna typ av spelare. Sedan har vi t.ex William Eriksson i J20 som man borde skriva med och låta vara med i truppen och kriga för en plats, mycket hockey i honom, alternativt spela div1 i Övik. Även Oskar Pettersson gillar jag, han är ju bara -99:a så J20 varvat med A-laget tror jag på här. Frågan är vad man gör med en Karlström, ser gärna kontrakt och utlåning på honom också.
Confusius: Poäng där, å andra sidan blir ju dom påtvingade juniorsatsningarna inte alltid succéer direkt. Så dom som tvingas göra det, och också gör det så bra att hela verksamheten lyfts, tycker jag har viss rätt att småskryta nöjt.
Tricket är väl att fortsätta bygga långsiktigt. Där faller dom flesta sen, när man inser att det krävs något mer för att utmana på riktigt om guld eller SHL-uppflyttning. Lätt att tappa grunden då och börja bygga laget kortsiktigt med utmanad budget.
Sen är det ju skillnader beroende på vilken serie man spelar i också. Timrå klarade det bra i allsvenskan, samtidigt som man flera år i rad har haft blivande storspelare att lyfta upp. Nu är det en tuffare serie, och någon ny EP eller JD kan vi nog inte förvänta oss i kommande kullar. Blir intressant att se tålamodet om vi står på 4 poäng efter 10 matcher...
Tarasov: Jo men även vi blev ju tvingad att "satsa" på juniorer i.o.m degraderingen, precis som Timrå.
Skulle vilja se någon göra en sådan satsning UTAN kniven mot strupen, kommer förmodligen aldrig att inträffa.
Blir dock jävligt less på hycklare både supporters som klubbledningar som slår sig för bröstet för deras "juniorsatsningar" när dom i själva verket inte haft något val.
{6870}: Bor och jobbar också i Sundsvall, känner bland annat Jörgen Timrås klubbchef och där uppe på kontoret inkl Freddan är djupt imponerad av modos talangfabrik och deras j18/20 lag man ställer på isen säsong efter säsong, dock så trillar kompetensen bort strax under där och när man är nere på sportjournalisterna som trollar om Timrå i st.nu så får man ibland känslan av att dom aldrig varit utanför länsgränsen och att deras enda kompetensområde ligger geografiskt någonstans mellan Birsta och Bergeforsen.