1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 503548 inlägg · 4188 ämnen

« · 1897483 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Silly season
Rytter: jag hoppas du har fel eftersom Lukas är o ska vara Modo it, men vet inte hur Magnus är som pappa/tränare. Av det lilla jag känner han så verkar han dock fungera som en bra pappa, fast vet inte. Jag har dock en fin berättelse om hans tävling gsibstinkt, men den tar vi offert record

Sv: Silly season
puffe: Jag skulle verkligen inte lita på Sr. extremt kort tålamod och ett temperament i övrigt som gör honom direkt olämplig som rådgivare, inte minst för sina barn.

Sv: Silly season
puffe:

Inte säkert att man som förälder tänker på vad som är smartast långsiktigt, man vill gärna forma en stjärna tidigt och då kan valen bli fel. Personligen tycker jag rent generellt att föräldrar ska hålla sig borta från sina barns idrottande och inte försöka styra för mycket då det är svårt att koppla borde känslorna.

Sedan har väl inte Wernblom Sr gjort den bästa reklamen för sig i de tränaruppdrag han haft, så lyssnar man runt på lite rykten så tror jag faktiskt att han tillhör en av de föräldrar som kan vara en dålig rådgivare.

Ja detta är bara spekulationer men det är väl ju allt i silly season tråden.

Sv: Silly season
Rytter: mycket spekulationer från din sida. Tror att pappa wernblom har mer koll på vad som är bäst(om han nu har något att säga till om) om var Lukas ska spela, så blir nog Modo om dom är intresserade

Sv: Silly season
hanzon:

Skulle gissa att han inte var nöjd med chanserna han fick i fjol (dock förtjänade han inte mer heller), sedan tror jag att han har en dålig rådgivare i sin far som är ganska otålmodig. Skulle gissa att dom försöker placera honom i någon SHL klubb till denna säsong, men ser inte hur han skulle kunna ta en plats när han knappt tog en i HA förra året.

Men nya utlåningsreglerna vore det en rejäl chansning för honom som kan sluta med J20 spel hela säsongen och det känns som en bortkastad säsong för honom istället för att lira senior hockey.

Hoppas att han knyter näven och ger Björn och modo en chans i en säsong. Något säger mig att det spel Björn vill spela och det han vill se av sina spelare skulle passa perfekt för Wernblom. Kanske kan han ta det steg man hoppas att han ska ta, är ju lockande att se någon med det efternamnet i modo igen.

Eller så drar han till SAIK och blir en av deras "egna" produkter.

Knyter vi upp Wernblom har vi en riktigt bra konkurrenssituation bland ytterforwards, juniorerna som vill in måste kriga på rätt bra för att ta en plats.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Tarasov: Haha, det är den jag kollar ibland, oerhört stort, nästan i klass med Modos juniorkuller , födda 1973-1975. Gråter nästan när dom krossar kineserna

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
puffe:
Vad roligt kolla matchen när jag träna. Finns fö en dokumentär på youtube om när vi rev den kinesiska muren 1989.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
S-vikaren: Sverige slog Taiwan och är klara för kvartsfinal i pingis-vm. Vi möter england. En skrattmatch när vi var i form och slog den kinesiska muren med 5-0

Sv: Silly season
puffe: Ledsen för att detta kommer i Silly Season, men att håna redan svaga är inte min grej.

Sv: Silly season
{7814}: Å andra sidan har vi nu en tränare som många vill spela under.
Det borde nog Werner jr tänkapå

Sv: Silly season
bisterfinnen: Du är såå kul, eftersom jag antar att du är över 20 så kan du inte gömma dej bakom din ålder. Om man jobbar med ungdomar som har kromosomfel, så är ditt inlägg inte kul, bara vidrigt

Sv: Silly season
hanzon: Ser man på vår laguppställning idag förstår jag om han tvekar utifrån hans egen utvecklings skull.

Sv: Silly season
Robin Ztorken L: tycker den visan finns överallt i alla lag så fort de värvar, han har vi haft koll på under en längre tid....;)

Sv: Silly season
Gavelo: Sundlöv säger sig ju haft koll på Jellvert sedan J20, så vi får väl utgå ifrån att han har koll på vad han värvar...

Sv: Silly season
Lukas verkar vela vart han vill spela, undrar varför?

Sv: Silly season
MorganaLefaey: Vad kan man säga om Calle J?!
På förhand känns det väldigt osexigt, men jag tänker definitivt inte säga bu eller bä här, uppenbarligen har han någon slags talang eftersom han ändå är ung och fått istid i shl, i ett Örebro som ofta satsat på ”större” namn, men jag kan inte heller komma på att jag sett han spela så jag misstänker att han inte gjort några större avtryck i de matcher jag sett AIK.

Med ett fungerande spelsystem så bör Modo iaf kunna ligga topp 8, jag sticker ut hakan redan nu och säger att Modo skräller till och landar på plats 5, kanske mest för att Timrå är borta och många lag har dränerats på bra namn

Sv: Silly season
{5647}: Visst är det så.
Vi har (skulle jag vilja säga) inte haft spelare som passat in i den spelstil som vår tränare beslutat ska gälla.

Redan där har vi förlorat en mängd matcher.
Som du säger så fick alla i Timrå en boost då de trodde på upplägget och helt överlämnade sig i den roll de blivit tilldelad.

Skulle vilja säga att Timrå inte vart i SHL utan Dahlén. Men de var väldigt väldrillade och det är faktiskt möjligt att de skulle ha ordnat det ändå.
De hade inte många som producerade. Nu har jag inte tittat, men om jag inte minns fel så låg Timrå på den lägre halvan gällande mål, men var överlägsna när det gäller insläppta mål.

Tycker det är riktigt lovande att varenda en som värvats har kopplingar till Hellkvist.
Det borde verkligen betyda att han vet att de klarar av det spel han vill använda.
Säger inte att vi kommer bli ett nytt Timrå. Men att ha rätt typer av spelare är en start i alla fall.

Sen så gillar jag att vi får in en ung tränare. Spelet har förändrats och vore intressant att se hur ny hockeyfilosofi ser ut.

Sv: Silly season
Rytter: Japp. Vi började väl med att rada upp en hel del vinster, innan det bar söderut i tabellen. Framåt jul har vi en bra uppfattning, men riktiga facit får vi inte förrän senare.

Jag är hur som helst ruskigt nöjd med att ha truppen i det närmaste klar såhär tidigt. Skittrist för silly är inte mycket att hurra för framöver, men fantastiskt bra för gruppen.

Sv: Silly season
Känns inte som det finns plats för Oscar Öhman längre. Tror han blir utlånad under säsongen.

Sv: Silly season
Dundee:

Skulle nog inte vilja säga att det är när säsongen startar vi vet hur det gick utan efter säsongens slut. Så facit är typ 1 år bort.

Sv: Silly season
Dundee: En sak är säker: Harry har alltid rätt! :D

Sv: Silly season
Vi kan vända och vrida och tycka vad vi känner men det är långt kvar till premiären och det är när säsongen startar vi får se vem av oss alla läktar coacher som får någorlunda rätt i sin syn på truppen, placering, spelsystem och tränare 😁👍

Sv: Silly season
Som det ser ut nu är MoDos första match denna säsong ett derby, borta mot löven fredag den 21 september

Sv: Silly season
MorganaLefaey: Och jag vill hävda att man inte bara ska kika på poängproduktion. Timrås mest producerande center hade 25 poäng, men nu var väl inte Lavoie med så länge. Jag ser det inte som omöjligt att Jellvert och Tim kommer upp i 20 poäng och då hade de varit delade treor i Timrå, två poäng efter den näst mest producerande centern.

Vad som krävs i första hand är att vi för första gången på länge spelare enligt spelsystem som fungerar. Förra året fick vi av skäl jag skrivit om väldigt få spelvändningar. Jämför man exempelvis med Timrå så kunde de utnyttja fart i båda riktningar, när vi blev passiva och stillastående.

Vårt överlägset viktigaste förvärv är Hellkvist. Kan han få till ett spel likt Freddans där vi alltid har fart på skridskorna är det för mig KOPIÖST mycket viktigare än minst två spetsförvärv. Det är också förklaringen till att Timrås tredje- och fjärdekedjespelare kunde prestera så bra. Hade man placerat Alba och OSL i Timrå förra året är jag övertygad om att de hade varit mycket bättre. Dahlén hade presterat oavsett, men inte laget.

Sv: Silly season
Gusse: Måste erkänna att jag inte kommer ihåg denna kille från någon match förra säsongen. Ändå så såg jag alltid MoDo's match + någon till om möjligt.

Jag hade förväntat mig mer. Trodde nog på en som på papperet skulle vara numero uno. Eller en som slogs om första platsen. Just nu känns det dock som att Johnson är nummer 1.
Men även denna har Hellkvist haft koll på. Kanske MoDo kommit undan med lite billigare kontrakt/spelare som presterar bättre än väntat då han kommer passa in i systemet.

I fjol var jag som en hackande skiva och nämnde vår svaga centerlinje om och om igen. Detta då ingen förutom Molin hade producerat mer än 15p de senaste tre säsongerna.

Även denna säsong går vi in med en centerlinje som inte är van att skapa poäng.
Johnson 39, 20, 23
Jellvert 17 , 4, 8
Tim 14, 5, 2
Vöhm 10,15,8

Men den här säsongen så har vi satt tilltro till de yngre spelarna i stället för åldrarande spelare

Blir till att några bevisar att de vill spela för modo och att vi får fler formationer som passar ihop.

Sv: Silly season
Tarasov:

"Där tyckte jag Hellkvist uttryckte sig rätt bra ”är man redo för 20min får man det är man redo för 10 min...”"

Just detta är det man hoppas blir ändring på med Hellkvist, att han vågar med detta. Är man tillräckligt bra så spelar man. Känns som modo alltid rullat på seniora spelare som får mycket istid trots dålig dag, juniorer får spela med ursäkten att de är ju juniorer och ska få göra misstag.

Ska juniorer utvecklas måste de få krav på sig och aktiv coaching när de gör misstag, att bara bänka och inte prata med dem är inte lösningen, däremot bänkning eller reducering av istid och förklara varför och vad som krävs i framtiden är rätt väg att gå.

Sv: Silly season
Dundee:
Hade gärna sett att både Alba/OSL fått vara kvar, däremot sp tkr jag inte någon av dem var redo för roller högre upp i kedjorna. 10-12 min speltid var alldeles lagom. Vi har iaf 3-4 st som platsar i a-laget från de senaste kullarna vilket är helt ok.

Vem skulle ha fått flytta på sig till förmån för Alba i de två kedjor som fick mest speltid?

Där tyckte jag Hellkvist uttryckte sig rätt bra ”är man redo för 20min får man det är man redo för 10 min...”

Sv: Silly season
Dundee: Håller med dig om mycket av det du skriver, men tycker framförallt OSL fick chansen högre upp i hierarkin, men kan inte säga att han tog den.

Sv: Silly season
Rytter: Man kan ej förvänta sig att alla skall lyckas. Men Wahlgren tycker jag tog bra många kliv i år, Sellgren otroligt bra, Walfridsson och Berglund visade framfötter rejält när dom fick chansen. Kan man lyckas med 2-3 juniorer är det fullt godkänt. Sedan måste man ju återigen kolla vad är det för spelartyper vad förväntar man sig av dom?

Alba säger nu han är missnöjd med rollen han fick. Han kanske hade passat bättre in i en kedja för det offensiva producerande rollen. OSL är en offensiv spelare han ska lira med en bra center och få chansen att göra det han är bra på.

Man måste våga ge en ung kille chansen om han producerat att få spela en offensiv roll även när han kommer upp. Ska man sätta en sådan spelare i 4e kedjan känns tyvärr för mig bortkastat. Där har vi mycket att lära av andra klubbar.

Sv: Silly season
Mano: Självklart har man väl ej spräckt budgeten det jag menar är man skulle kunnat skippa 2-3 av dom nya spelarna och gett våra egna chansen.

Vi har många duktiga som kommer underifrån och är värda att satsa på samtidigt hade man haft ett större kapital kvar att använda sig av om man ser att man har chansen till att nå högre mål eller om man måste förstärka för tex bottenstrid.

Vi kommer ha ett av allsvenskans dyraste trupper från start i år med. Och bara för vi har det så är det ingen garanti vi blir något topplag.

Sv: Silly season
Dundee:

ÄR det inte just övertron på våra juniorer som gjort att vi inte fått ut max av truppen två senaste säsongerna?

Att t,ex Alba, Öhman, Wahlgren, OSL mfl inte tagit de steg man trott och framförallt inte i den takt man trott. Vi har väl varit det lag som släppt fram flest juniorer i HA och det kanske inte har varit det smartaste ur resultat synpunkt ifall utvecklingen på dessa uteblir.

Ser det positivt att bygga ett rutinerat lag där juniorer kan ta stegen i sin takt utan att känna press/krav att bära laget. Tror vi kommer få se bättre utveckling på våra juniorer med fler seniora spelare runt dem.

Sv: Silly season
Dundee:
När det gäller dina farhågor delar jag dem till viss del när gäller backlinjen. Det är en del om/men där, fwsidan tkr jag däremot ser både välbalanserad och bred ut, tom ”spännande”.

Sv: Silly season
{5647}: Timrås lag var byggt under en längre tid större delen av truppen i alla fall. Och sedan har dom en skicklig sportchef som kan lyckas hitta spelare som ingen annan tror på till en billig peng för att senare krydda med något extra.

Du säger en spelare gjorde över 30 poäng jo så var det ju. Men när man pratar om spets så behöver det ej bara handla om poäng utan en spelare i en 3e kedja som kan ta bort motståndarnas bästa spelare kan lika gärna vara en karaktärsspelare. Eller varför inte en defensiv back som ser till att hålla rent och spela enkelt. Allt handlar inte om poäng.

Sedan en målvakt utöver det vanliga gör ju inte saken sämre.

När jag pratar om spets så handlar det om spelare som man vet kan göra skillnad sedan om det är i poäng eller hålla rent fram är kassen är lika viktigt. Jag har hyffsad koll på dom vi värvat och det känns som vi har mycket egna killar som kommer under som skulle kunna fylla många av dom rollerna. Man skulle i mina ögon hållt hårdare i pengarna och satsat på mer egna spelare och sedan fyllt på ifall man har en chans till nå högre mål.

Sv: Silly season
Tarasov: Så kan det absolut vara, nu tror jag att dom som kommer sist i shl framöver är bra mycket bättre en vad Leksand/Karlskrona var när dom åkte ur. Så då krävs det mer av det allsvenska läget med. Men vi får se hur det blir 👍.

Sv: Silly season
Dundee: Bara en nyfiken fråga: Vad får dig att tro att de har bränt så mycket av budgeten att de inte kan förstärka efter vägen? Det händer väl i princip aldrig att det inte kommer nya spelare under säsongen? Jag utgår kallt från att det finns pengar för att bygga upp om placeringen i serien mår bra av det. Precis som jag räknar med att majoriteten av lagen i serien har samma taktik.

Sv: Silly season
Dundee: Dahlen var absolut bidragande, men jag tycker fortfarande inte att det var Timrås spets som var avgörande. Alla bidrog helt enkelt. Dessutom riktigt bra målvaktsspel.

Ska man ha en chans måste femte- och sjättebacken var bra, samt tionde till tolfte forwarden också bra. De måste alla kunna spelsystemet och kunna bidra. Om inte med en massa poäng så i alla fall hålla tätt bakåt och göra det jobbigt för motståndarna.

Spets är absolut bra, men tar vi Timrå så hade de en enda spelare med 30 eller mer poäng. Det var inte spetsen som gjorde att de gick upp.

Sv: Silly season
Dundee:
Är man ett topplag i allsvenskan så kan man i regel konkurrera med SHL-lag. Inget lag har blivit utklassat av SHL-lagen i serierna, förutom leksand i 3 matcher då;) sen gäller det att grepp om SHL-laget på nåt sätt. Leksand misslyckades, Timrå lyckades.

Sv: Silly season
Tarasov: Vi kan absolut bli ett topplag i allsvenskan men att konkurrera med ett shl lag krävs det spets och där är vi inne på ekonomin som jag ej tror tillåter det. Timrå plockade in 3 spelare som var toppar nu floppade 1 av dom men dom 2 andra bidrog helt klart.

Jag tror inte vi kan plocka in 2-3 spelare i nivå med Dahlén, Lavoie Och Parks som floppade då. Det handlar om mycket pengar nu tror jag ej Dahlén kostade så mycket men ska du ha en spelare i den kalibern så kostar det.

Timrå hade en betydligt billigare startgrupp en vad vi har och lyckades få ihop det men att man lyckas göra den resan dom gjorde kommer nog ej hända på många år.

Sv: Silly season
Dundee:
Om vi klarar av att bygga ett topplag med nuvarande budget så är det inte i pengarna problemet sitter, känner jag iaf.

Sv: Silly season
{5647}:
Knepet är att hitta spelarna innan de gör sin toppsäsong. Att värva 2 centrar som gjort 50p en säsong backar som öser in mål i PP, är rena betongväggen i föravarzon och en målvakt som ligger på 98% är sannolikt omöjligt rent ekonomiskt. På så vis ser jag hellre en Jellvert än en exv Hilding, jellvert skall bevisa nåt för att kunna bli betald framöver.

Sv: Silly season
{5647}: Jag kan hålla med om att när säsongerna startade så hade varken Mora eller Timrå nå bättre en vad vi har idag. Båda lagen förstärkte under säsongens gång. Jag tror tyvärr inte vi har budget för att förstärka allt för mycket under säsongen. Därför jag tror klubben vill bygga upp ekonomin lite mer för att kunna ge det en rejäl chans att satsa mot shl.

Men målet i år bör vara ta sig till playoff och väl där kan allt hända.

Sv: Silly season
Dundee: Intressant nyförvärv,kan nog explodera den här säsongen. Tycker själv att vi inte behöver en till center.

Sv: Silly season
hanzon:
Ingen Sedin
Ingen Schremp
Ingen Lehtivuori
Ingen Ahnelöv

Ridå på Hockeysnack!

Sv: Silly season
Dundee: Samtidigt var varken Mora eller Timrå lag som på förhand nämndes som kandidater att gå upp. Nu säger jag inte att vi för den skull kommer att vara med när det drar ihop sig, men man ska inte bara stirra på vad spelare presterat tidigare.

Sv: Silly season
Jag gillar värvningen av Kalle Kellvert finns mycket potential i den killen. Men det ska ej vara på bekostnad av en ny första center.

Samtidigt får man ej slarva bort Lukas heller.

Sv: Silly season
Robin Ztorken L: Jag har fått mycket kritik för det jag skrivit tidigare om att vi ej kommer satsa mot Shl redan i år utan jag tror klubben kommer bygga på sikt. För det lag vi har idag kommer ej ha något i nå shl kval att göra däremot tror jag vi kommer ha en bra chans till att få spela playoff denna säsong. Men jag tycker klubben gör rätt väl när man har byggt upp det egna kapitalet så kan man göra en rejäl satsning mot shl. Sedan om det är om 2 säsonger må så vara. Vi måste ha i åtanke att vi inte ens kommit top 8 på 2 säsonger så där tror jag klubben siktar först.

Sv: Silly season
Tobias Enström har dom nog inte förväntat sig komma, men gör han det finns det garanterat alltid plats för honom.

Jag hoppas en spetscenter ska in, Jellvert var väl inte vad man hoppats på.

Sv: Silly season
dempa: Eller så kanske han blickar mot juniorligorna i Amerikat.

Sv: Silly season
hanzon: om inte ”grannens grabb” Lukas stannar blir man ju mörkrädd.. vad är isåfall problemet och anledningen? vill pappa Magnus att han ska spela för Skellefteå?

Sv: Silly season
Gusse: Besvikelse, eller inte.
Innan man målar upp det så ska man nog invänta MoDos uttalade ambitionsnivå kommande säsong.
Visst hävdar man att siktet är inställt på SHL, ja då är det en besvikelse.
Tänker man i banor att undvika bottenträsket, etablera sig som mittenlag, helt ok.
När truppen är spikad och målsättning uttalad, först då kan man prata besvikelse, eller inte...

« · 1897483 · »