Vill man göra det till sin livsuppgift så kan man ju börja på hemmaplan och sopa rent där ifall man vill ha trovärdighet.
Vem har skyllt på domaren idag?
De två situationer vi diskuterar anser man inte dessa vara felaktiga? Varför får vi inte diskutera dessa.
Om sedan domaren missat fler eller varit lika dålig åt bägge håll gör ju inte helheten bra, sedan är det väl naturligt att man diskuterar situationer med modoögon i vår bok eller?
Alltså det är bara nio dagar sedan man mötte Södertälje hemma och spelade en riktigt bra hockey. Bra målvaktspel , bra försvarspel , bra anfall som kunde renderat många fler mål. Vi såg verkligen ut som ett topplag. Man undrar vad som har hänt efter det? Hur kan ett lag plötsligt rasa ihop så mycket som Modo har gjort. Mot Leksand så måste man vara med från start. Frågan är.. Vem ska stå i mål?!
RytterFörmodligen hade vi inte vunnit , MEN 2-5 målet stänger ju matchen när MoDo är heta, på g, och har AIK lite i gungning, så i princip så dödar ju domaren den lilla lilla chans vi hade! Var väl ytterligare ett AIK-mål som kom till efter en totalt felaktig utvisning, det är två kassar gratis, hur ofta får vi det?
Modano: Men är du helt jävla. ....... din ruggit värdelösa ......... dra åt ......!! Du har skrivit samma jävla trams i 2 års tid, tänk om du kunde lägga samma energi på att lära dig stava din pajas!! Du skriver samma jävla trams i timråboken om Berglund och boyce varenda matchkväll, fattar du inte att ingen orkar med dig!
Det är inte styfs fel att Modo är värdelösa, det är för att man har för genomgående svagt material, precis som Timrå, där är det inte heller Boyce eller Berglunds fel.
Mod. får väl ta bort detta inlägg om deg anses som stötande!!
Rytter: Jag tror inte att det har något med studielån att göra. Kan tänka mig att de som kommenterar detta tycker att ni bara kommenterar fel som missgynnar er.
Ja och det är väl självklart, han är en del av matchen. Precis som att kritisera spelare så kritiseras domarn. Precis som en konstig sargstuds kommenteras så kommenteras domaren.
Roligt då när andra lags fans är här och kommentetar detta. Hittar dom ett inlägg där vi skyller en förlust på domaren? Idag är det knappast någon som tror att vi vunnit om vi bytt ut lyth, eller skrivit nått liknande, men man måste väl få kommenteta uppenbara felakriga situationer i matchen? Eller är det bara så att studielånen i timrå är ganska låga?
Tarasov: Jävlar vad domaren blev sågad i efter-match-intervjun haha!!! Och av en AIK-are dessutom :) AIK´s Anton Holm totalsågar domaren, tycker att han är värdelös och han hoppas att han blir av med sin domarlicens haha....
Hälge: Jag hoppas på en stabil seger för leksand, Modo förtjänar inte några poäng just nu! Den dagen man lägger 100% i allt man gör, när man spelar som ett lag, när man inte slarvar och där man är fokuserad i varenda millimeter av banan, när man är villig att göra allt och lite till för att kunna starta ett anfall, vinna en närkamp eller bara ta sig till båset på rekordtid DÅ kommer jag unna och hoppas på Modo segrar, absolut inte innan dess!
Kulltorp: Arto syftade på att regeln är lite konstig på så vis att man får 2+2 när man ska rensa puck och får lite hjälp att dra upp klubban. Men regeln säger 2+2 vid hög klubba och blodvite så den är lika korkad åt alla håll. Precis som puck out.
Steken84: håller med man vet i princip att Modo drar på sig en utvisning redan i de fem första min o många gånger med mål i baken, så såg det ut förra säsongen med, sen tycker jag det känns väl övermodigt att ta ut målisen med nio min kvar
Om det är så viktigt för dig att kommentera dommaren så gör det i din egen bok när de blir galna som i tisdags mot luleå, men då var det tyst från dig din fegis.
Om du lyssnade på arto så hörde du hans kommentar om lyth idag, tyckte han var dålig och de två situationer vi pekar på höll han med om var direkt felaktiga, så använder du han som facit så vet du vilka som har rätt.
Robin Ztorken L: Vi gör absolut ingen bra match idag, men samtidigt så visar AIK klart och tydligt att dom är bättre en oss. Vi är inge topplag ännu kommer vi top8 så får vi vara mycket nöjda. Jag tror jag rankade MoDo 6a inför säsongen. Jag har aldrig riktigt sett vad det är som gör att alla har så höga förväntningar på detta material?.
Men jag har sagt det förut och säger det igen låt Björn få jobba nu med detta lag så om 2-3 år är vi absolut med och slåss om en shl plats. För i mina ögon har vi inte spetsen för att slåss om en shl plats i år. Speciellt inte när spelare som är värvad för att vara ledande knappt tar en plats i 4e kedjan hittills tänker på Hagelin, Johnsson i förstahand. Vi tappade Molin Och Marklund och dom har vi ej lyckats fylla tomrummet efter. Sedan hade man ju absolut kunnat önska sig ett bättre målvaktsspel med för det har varit upp och ner under en längre tid.
henkeiskogen: Björklund visar hur töntigt tuff han är när matchen är slut. Visa lite offer och glöd i kontrollerad form när matchen är vid liv. Lägg ner såna där jävla tonårsfasoner!
Varnade mig sj att gå på matchen så får skylla mig sj. Så sjukt uselt modo. Försöker låta bli å gnälla på domarna numer. Men den idioten förstörde ju den minimala chansen som fanns att ta igen. Är fan inte värt typ 4 timmars färd för att se detta modo. Då får de visa en annan inställning. Inga flera livematcher för mig på ett tag. Modo är gamla vanliga modo igen
Tyvärr var jag lika tveksam till Linus lundin som med laget innan säsongsstart. Nej vi är inte ett lag som kommer ligga i toppen i år. Vi ska vara glada om vi hamnar i top 8.
Fan va pessimistisk jag är men det är ju så man känner tyvärr..
Rytter: Tjäna. :-) Nä men faktiskt så lyssnade jag på Arto i studion som inte tyckte det var 2+2. Så då skyller jag på han. Jag tycker du kan kolla igenom inläggen idag på er gästbok. Och jämför med när Timrå torskar. Hur många procent handlar om domaren i resp. gästbok? Tom dina egna är ju less på att alla här skyller på domaren. Du vet ju att jag har rätt, sluta sura. Du beter sig som ett barn som vägrar lyssna på sanningen.
Ja matchen hade ju förlorats oavsett. Men det hindrar ju inte en att tycka att de randiga i denna serie är helt värdelösa och det förstör kvaliten på ligan.
Kommentarer som det jämnar ut sig, eller han är lika dålig för bägge lagen är ju rätt men det gör ju inte domaren automatiskt bra och det skadar ligans rykte och status. Lyth som dömmer idag borde användas som skräckexempel i instruktionsfilmer.
Ligan måste satsa pengar här annars tappar det rejält i underhållningsvärde.
Om 4 matcher så ligger björklöven före modo. Det är som att trycka repeat varje säsong. börjar bra med allt. Powerplay osv Sen faller allting. Sen dessa utvisningar som man år efter år efter år efter år tar. Gogglar man på onödiga utvisningar så kommer en bild på modo upp. Konstigt att samma skit händer år efter år och säsong efter säsong. Fast man byter ledare och spelare.
Monno: Precis, den på Elevenes är direkt matchavgörande och omöjliggör mer eller mindre en slutforcering. Det har inte gått "jämnt ut" ikväll även om domaren säkerligen har missat nån Modo-utvisning.
Får väl helt enkelt ge alla de som trots vinsterna i början varnade för att vi spelade uselt. Det blir lite för många bottennapp i rad nu för att det ska vara en slump. Vi släpper in typ 20 mål på 4 matcher och gör 8? Inte hållbart. Tror modo är sönderlästa och alla lag utnyttjar detta och straffar oss gång på gång. Tyvörr har vi inga spelare som kan göra det där lilla extra.
Kulltorp: för att inte tala om armbågen i ansiktet som även denna renderade i blodvite men den kom Modo undan med. Likväl en usel domare åt båda håll. Modo borde skippa utvisningsbåset, precis lika bra som AIK i den här matchen när man fokuserar på sitt eget spel.
Har nog fel där, finns nog en del studielån i Timrå. Lär ju krylla av socionomer där ;-)