{8399}: Gör det verkligen det? Jag förstår ju att i teorin kan det smugglas men andra. Men någonstans ska man ju se på verkligheten också, eller ska man köra helt utan spelkänsla? Man vägde ju risken på plats att det var stor risk för bråk utanför p.g.a kö.erna. Att då rappa på det hela blev ju en avvägning man gjorde. Jag tror inte det menades tonåringar när man selekterade bort barn. Utan snarare barn som var där med sina föräldrar. Det är nog relativt få småbarnsföräldrar (som har barnen med sig) och pensionärer som bränner av bengaler eller smugglar in vapen. Jag vågar nog nästan hävda att det är 0% av den gruppen som bränner bengaler.
Sen att man ska få påbackning för att supportrar tar med sig flaggor på bortamatch är ju så jävla dumt som man måste fråga sig om inte käppen tävlingsnämnden har i röven börjat stöta i hjärnan?
Tarasov: Vad gäller hans lön för skrivandet så tror jag mig hört att detta reglerats sedan ett antal år. Han har bundit sig att leverera krönikor åt AB livet ut i utbyte mot en gameworn susp från Foppa
Lite intervju med Glader i tidningen idag. Läser man lite mellan raderna så känns det inte som att det finns så mycket utrymme för ev värvningar, men det är min teori. Sen känns det bedrövligt med ev mera straff för Modo från tävlingsnämnden.
Olli Nomadinen : Jag ser Wennerholm som en av oss, dvs ett helt vanligt nic på hockeysnack fast han har en lite annan plattform och lite bättre betalt för mödan. Vid närmare eftertanke är det nog en rätt bra liknelse....tvära kast😀
Rytter: Tror att Rosdahl är viktigare för det här laget än vad många tror. Han är nog en stor pådrivare i gruppen och en person med mycket karaktär. Förutom att han bidrar mycket på planen med sitt slit och sin energi så är han också skicklig med pucken som du säger.
Robin Ztorken L: Ska komma ihåg att konkurrensen i laget är mördande(om man bortser från gårdagens match)😆 Helt annat att ta en plats i år. Tro fan vi var dålig tidigare år om man ser var de som lämnat har hamnat. Bara ett axplock: Johan Eriksson >div1 Tobias Ericsson >div1 Victor Öhman >sparta sarpsborg Kristian Jakobsson >sparta sarpsborg Ludvig Elvenes >Tingsryd
Victor och Kristian har dock gjort det rätt bra i Norge vad det verkar.
Amitiel: Ja det går hand i hand. För ett par matcher sedan var Övik Sveriges hockeymecka, pånyttfödelsen ett faktum och en guldbeströdd framtid lika given som att Foppa är en toffel.
Två förluster senare darrar Modo av dödsångest och slutet är nära. Han är alla kappvändares fader
Modos formsvacka var ju rätt given, första varnings tecknet att den var på g, det var hur mycket Wennerholm hyllade Modo, ser man att Wennerholm börjar prata om givna final lag och sånt, det är då tränarna i laget ska börja bli riktigt orolig.
Håller med LP är ingen hjälte eller räddare för oss, han inledde starkt och tappade sedan. När han fått spela på slutet har han haft svårt att komma in i det.
En anledning kan iof vara avsaknaden av speltid, därför är det nog rätt att han får matcha igång i J20 för att komma in senare och bidra när han har matchtempo och självförtroende.
Den jag saknar är Rosdahl som gjorde 2:a kedjan till ett riktigt vapen. Vill verkligen se vad Rosdahl - Olofsson - From kan uträtta tillsammans om då får flera matcher tillsammans.
Sedan är Öhman en gåta, ingen som vet vad det är för problem han dras med? Är det en gammal skada han dras med, har ju varit borta mycket tidigare säsonger också. Finns ju inte heller en prognos som för Rosdahl.
Gavelo: Lp har inte uträttad ett skvatt tycker det är rätt att han får spela j20, sylwander har inte heller varit jättebra men han blir iallafall inte av med puck så lätt och vinner väldigt många närkamper.
Såg inte matchen igår men tittade på höjdpunkterna idag. Vad gör backen på 1:a målet? Varför släpper han förbi Öhman så jävla lätt? Räcker att han stänger vägen så blir det inget returmål
Robin Ztorken L: känns som att vi har tappat grundspelet helt nu. Måste hitta tbx till där man spelar ut varje situation till 100%. Känns som de flesta inte gör grundjobbet
{5647}: Ja han var inte felfri, men det var nog ingen annan heller igår. Själv retade jag mig nåt enormt på förstakedjans duttande och Karlas backhandpass bakom ryggen, inte sällan när man försökte ta sig över egen blå. Galet hur enkelt och ofta Västervik tilläts vända spelet på oss. Uppenbarligen måste man byta spelsätt dessa matcher ifall man inte klarar av att spela sig in i offensiv zon.
Fruktansvärt märkligt också att inte Wallinder och Styf fick spela igår. Från att ha varit den klubb som släpper upp flest juniorer är det nu tvärstopp på den fronten.
Steken84: Ja, man påvisade ett skönt försvarsspel vid 1-4 målet. Västerviksspelaren tilläts slå en pass genom 5 Modospelare till en helt fri Öhman vid bortre stolpen. Ordet omarkerad fick ett ansikte Hur är det ens möjligt???
Vi skulle behöva en Ilari Melart i de bakre regionerna, istället för en samling yra höns!
Monno: absolut. Hedberg har stundtals varit lysande i höst, men som du säger så kan det vara svårt för en så ung spelare att få ser ansvaret. Det lär kunna gå lite upp och ned inre bara för honom, utan uppenbarligen även för Norlinder.
Men just angående Hedberg så ska man ju faktiskt ha i åtanke att han är ju ändå bara 20år (Än om det känns som han varit med så länge så han kunnat vara 25) Att unga spelare har dippar måste man nästan räkna med. Kanske framförallt med den istid han haft.
Tror nog han skulle må bra av att dra ned lite på istiden och att Enström får steppa upp lite igen i istid. (Kanske inte som ifjol men nog borde han klara mer ett tag)
Bara konstatera att modo inte har något att falla tillbaka på. Gör man inte 4-5 mål och allt flyter på så släpper man in mer än var 3:e skott och förlorar. Defensiven finns inte där
{8384}: Hoppas det inte är stadens fel, haha. Dom stöttar ju väldigt bra, men jag ser inte spelare som är ledare(Johan Forsberg, Tambellini kanske) men behövs några spelare som driver på laget när det går tungt. Hade vi haft en Bäckman i båset hade han fixat det, men vi verkar inte ha ledare som kan driva på, då behöver vi ledare på isen
puffe: tycker vi haft de där "mentala" svackorna alla år i ha. Fine att alla typ har svackor men på det sätt vi har svackor får man ju bara huvudbry. Från skitbra till skitkassa. Känns som det sitter mentalt i föreningen/staden. För vi har ju haft olika tränare med samma resultat. Ne nu får det vända
Nucky: Han rådde för två mål helt själv ikväll och två frilägen. Han var den som rådde för överlägset flest målchanser för Västervik. Hade han inte sett så sjukt nonchalant och proppmätt ut så hade det inte retat mig, men han ser ut som han inte kunde bry sig ett enda dugg över att han är inne på mål bakåt.
Att han sedan kan vara så dålig och nonchalant utan att han (som Johnsson och Karlkvist) någonsin får mindre speltid retar mig.
Han ska ha en massa beröm när han varit så bra som han varit i höst i många matcher, men när lagets kanske bäste back uppträder som att han är för bra för att jobba hem när han tappat pucken så stor det mig mycket mer än om Hedman gör en miss.
Nucky: Håller med om att hela MoDo var usla idag, igen... Men Tom släppte väl markeringen på 2 mål? (kanske bara ett, men tror det var två).
Med den speltid han o några andra har, ökar ju kraven, både han och Norlinder har börjat spela väldigt krångligt senaste tiden, men det är Hellqvist som ska lastas för detta kanske, inte ungbackarna. Men han gjorde ingen lysande match idag, tycker jag.
Med tanke på det fantastiska spel som ni levererat fram tills Moramatchen, så kan ni inte vara orolig. Antingen är det en tillfällig svacka eller så har Hellkvist tappat laget. Jag tror på det första.
{6870}: Näe, väldigt märkligt. Tror man att man är så bra att man inte behöver ha fokus från start? Det räckte ju ett tag att komma tillbaka, men nu finns inte den tryggheten i laget. Känns just nu som att första målet är avgörande(och det gör vi inte nu...). Borde man inte vara taggad från första ndsläpp?
puffe: Visst är hockey jobbigt. Ena dagen känner man att man i stort sett är klar för SHL, andra dagen vill man sparka tränaren. Frågan är om ni är ruggigt nedtränade eller om det är en klassisk högmods-svacka av Modo. Jag skulle inte vara orolig om jag var ni.
puffe: Tycker inte han var i närheten av så dålig som beskrivs här. Han gör fortfarande så jävla mycket som verkas tas för givet av många. Vänder bort spelare, startar och sätter fart på uppspelen, fruktansvärt skicklig på små ytor att med korta pass ta sig förbi motståndare osv. Om vi haft 6 st O. Hedman kanske man varit aningen starkare i egen zon, men uppspel och offensiv hade blivit lidande. Hela Modo är dålig idag, inte bara Tom. Trött på att läsa allt gnäll på honom såfort han gör ett misstag. Andra klubbar i HA skulle döda för att ha en back i hans kaliber.
Foppatofflan: Ok, har förträngt den, men idag var vi inte med från start, är i en djup svacka, usla i PP o BP, uselt passningsspel, vi är ju inte alls bra nu, så alla kan slå oss. Det skulle vara Karlin då, han vill jag se i vårt bås
Jag tror inte det menades tonåringar när man selekterade bort barn. Utan snarare barn som var där med sina föräldrar.
Det är nog relativt få småbarnsföräldrar (som har barnen med sig) och pensionärer som bränner av bengaler eller smugglar in vapen.
Jag vågar nog nästan hävda att det är 0% av den gruppen som bränner bengaler.
Sen att man ska få påbackning för att supportrar tar med sig flaggor på bortamatch är ju så jävla dumt som man måste fråga sig om inte käppen tävlingsnämnden har i röven börjat stöta i hjärnan?