1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

SHL · 531058 inlägg · 4122 ämnen

« · 2051822 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Silly season - 2020
{5647}: Allt är ju svårt att sia om tills vi hört vad Glader och Björn har för tanke om lagbygget. Jag tror nog man hade räknat att behålla Olofsson och Rosdahl. Freddy skrev ju nytt som du nämde och tror nog han skulle må bra av ett år till på allsvensk nivå. Rosdahl ökade absolut sin poängproduktion men tycker ändå att han ej höll någon jämn nivå och har svårt att se han ska producera nå mängder med poäng i shl. Jag tror MoDo hade räknat dessa 2 som ersättare till våran första kedja.

Sv: Silly season - 2020
Dundee: Vi vet ju inte hur länge ledningen vetat om att Olofsson och Rosdahl skulle dra. Man kan ha vetat det ett tag och därför har man värvat de senaste spelarna. (Jo, vi vet att Olofsson hade intentionen att stanna i alla fall när avtalet skrevs och rimligen tills vi inte fick chansen att kvala, men det kan lika gärna ha varit som förstecenter och inte andrecenter i allsvenskan).

Jag tycker som sagt att Jellvert är värd med än en tredjecentersroll och jag tror inte vi fått behålla honom om vi inte på allvar lovat ge honom chansen. Jag vill också ha ett lag där Johnsson centrar fjärdekedjan, men jag försöker hålla det realistiskt.

Sv: Silly season - 2020
Bamse:
Får ta på mig den bror, mitt ego råkade ta över😱. Ursäkta!

Sv: Silly season - 2020
Tarasov: Jag tror mer på att det är SHL som tillsammans med utredaren är dem som har tagit beslutet på direktuppflyttning av ett HA lag. Själva kvalspelets utformning har nog HA fått vara med och bestämma om.

Jag tycker att Shl borde utöka per omgående till 16 lag. Serien blir inte sämre av det utan intresset ökar ytterligare.

Sv: Silly season - 2020
Kan ni inte flytta detta till Apropå nånting så att vi kan diskutera silly season här?

Sv: Silly season - 2020
hanzon: Jag tror att ett mer realistiskt förslag skulle vara att dela in Hockeyallsvenskan i en Norra och Södra serie med 7 lag vardera (Löven, Modo, Timrå, Mora, Västerås, Karlskoga och Almtuna i Norra). Aik, Södertälje, Vita Hästen, Västervik, Tingsryd, Karlskrona, Kristianstad i Södra). Det skulle vara bra fmr publikintresset och stärka ekonomin i klubbarna med fler derbyn och mindre resor. Personligen tycker jag också att SHL borde utökas med 2 lag dvs till 16 lag

Sv: Silly season - 2020
Matsg:
Ja Allsvenskan ville ha direktuppflyttning man fick det. Tänkte man sig att man inte skulle få göra några uppoffringar för att få som man ville?

Att man valde att ha ett kvalsystem där lag 6-8 i sämsta fall får en extra hemmamatch är inte SHL:s fel. Man kunde byggt ett slutspelsträd som innebar att vinnaren fick minst 4 hemmamatcher, och lag 6-8 sannolikt får 2, tänk vad det skulle göra för ekonomin i serien.

Tv-avtalet- varför inte inte gå ihop själva och sända och erbjuda sina fans ett abonnemang. Tänker att klubbarna gör nåt gemensamt här. Det är ingen som tvingar dem att skriva på ett Cmore-avtal

Lånestopp- man hår ihop och vägrar låna spelaee från SHL. Man säger upp avtalet med SHL ang övergångar skall de ha spelare får de betala, man vägrar förbjuder SHL-klausuler i kontrakten. Om spelarna då väljer att skriva ett år i taget får det bli så.

Sv: Silly season - 2020
Tor Immo vore väl inte fel

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Costanza: Ok, tack👍


Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Sven Tuta: Löven har värvat Karl "Sleepy" Johansson :-) Äh, han hade passat bra in även i MoDo.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Costanza: Vem?
Missat ngt😬

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
#13: Ah, en ny spelare att störa nattsömnen för här i byn vid Dyngdiket.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
hanzon: För mig han gjorde en bra säsong med Oskarshamn och sedan fick han chansen i shl räckte väl inte riktigt till där, sedan har han väl lirat utomlands nu på slutet. Tror säkert det är en riktigt bra värvning på allsvensk nivå.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
hanzon: Hoppades på att Modo skulle värva han :(

Sv: Silly season - 2020
Matsg: Ett förslag till att göra om SHL till att indelas i Norra och Södra med vardera 10 lag, där det blir mera derbyn och kortare resor måste väl vara optimalt med tanke på att det går mycket pengar till resor, detta skrev "Digitalbath" om tidigare se länk

Sv: Silly season - 2020
Tarasov: Vad jag förstår så är det två beslut tagna av Svenska Ishockeyförbundet som i sin tur har bett Ola Lundberg utarbeta ett förslag.

Har HA konsulterats eller bara blivit presenterade fakta gällande punkt 1 ? För punkt 2 verkar det som om HA har fått förslag att ta ställning till enligt VDn Stephan Guiance uttalande. SHL säger att de har fått ett stort mandat

1 Endast 1 lag från hockeyallsvenskan avancerar till SHL istället för att 2 lag får chansen via kvalspel.

2 Ett nytt slutspelsformat

Vi ser redan föjderna idag; Ännu mera peningkarusell; Konsortium ska leda AIK till SHL och orättvis behandling då HA saknar representation i förbundsstyrelsen.

År det så Ola Lundberg ser det bästa för svensk ishockeys framtid ? År det så HA vill fortsätta ?

Personligen tycker jag att en utökad 16 lagsserie i SHL skulle vara ett bättre alternativ och att HA också får en representation i förbundsstyrelsen.

Sv: Silly season - 2020
Ä{5647}:
Jellvert har visat samma offensiva uppsida som JJ, däremot väldigt funktionell så han kan få mer än de 12:30 han fått i år. Men ser gärna att vi får två C som kan ligga före honom.

Åhström tycker jag verkar visa samma utvecklingskurva som OSL och William E jag tror inte han en är en man i toppkedjorna för ett lag som vill vara i toppen såvida han inre accelererar i utveckling. Men absolut nåt att bygga vidare och han kan avlasta.

LP är den typen av spelare som bara kan explodera, han kan mkt väl göra 50p nästa såväl som att han tar ett litet kliv och men ändå kan vara en del av laget.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Nucky: Ja, Öhman är formodligen den ende back vi kommer ha kvar från årets uppställning

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
KB: Ja, fina stats.
På tal om offensiva backar tror jag vi kommer får se mer av Anton Öhman nästa säsong.
Nu kan han spelsystemet och får förmodligen större roll när han slipper den mördande konkurrens som fanns i år.

Sv: Silly season - 2020
Dundee: Anton Gradin är väl värd att få chansen, gjorde likvärdiga poäng som Wahlgrens, spelade några matcher för Ssk o nåt div 1 gäng

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
hanzon: Dålig koll på honom, men verkar ganska vass!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Från Hörnefors: Ser att Löven har värvat en back, Karl Johansson

Sv: Silly season - 2020
{5647}: Jellvert kan absolut spela på en högre centerroll, Åström och Linus kan också säkert ta kliv. Men då får dom ju bevisa att dom höra hemma i dom kedjorna med. Vi lär väl starta med 13-14 forwards om det nu blir någon säsong ens? Jag hoppas att Linus och Åström tar rejäla kliv det är ju våra egna grabbar och det är ju alltid roligast ifall man lyckas med egna produkter.

Det är ju svårt att ens veta vad vi räknar med att värva in, samt hur klubben resonerar en så länge. Men eftersom klubben räknade med att ha kvar Olofsson och Rosdahl så lär man ha räknat dom i dom 2 första kedjorna i alla fall.

Sv: Silly season - 2020
Dundee: Tror som vanligt att du sätter spelare för långt ned. Jellvert, Åström och Linus kan mycket väl bli andrakedja. De två sistnämnda är i en väldigt utvecklingsbar ålder Jag tror helt enkelt det är helt omöjligt att köpa in forwards till båda toppkedjorna. Sedan har vi alltid jobbat på det sättet.

Sv: Silly season - 2020
Tarasov:

Forwards

X-X-Svenningsson
X-Aagaard-X
LP/Åhström-Jellvert-Ohlhave
Sylwis-Hägg-J.Forsberg om han stannar.

Backar

Norris-X
X - Öhman
Hedman-X

Målvakter

Bartosak/NY
Reserv Dackell/Lundin

Sv: Silly season - 2020
Matsg:
Du får nog gå några år tillbaka i tiden. 2017 kanske.

Sv: Silly season - 2020
Tarasov: Gillar din 3:e.
Alternativt LP istället för Åhström ifall han inte funkar där.
Den sistnämnde är dock någon jag är nyfiken på(I år igen😁)
Hoppas och tror på att det lossnar där, grabben behöver bara växa på sig lite för skills och spelintelligens har han.
(Gäller f.ö LP med)

Sv: Silly season - 2020
Tarasov: Jag har inte sett något om detta på hockeyallsvenskans webbplats så det kanske inte är helt klart ännu. Var kan jag hitta informationen ?

Sv: Silly season - 2020
jonsson: Han har försökt sälja den där lägenheten i typ ett halvår. Nyss bytt mäklare som jag förstått det.

Sv: Silly season - 2020
Rytter: Vi har alltid tyckt olika och kommer säkerligen göra det med, skillnaden är att du har så svårt att inte respektera vad andra tycker gäller inte bara mig i detta fallet och vill gärna visa dig så mycket mer kunnig och viktig Petter i många fall. Är det något jag stör mig på måste jag ej kommentera det varje gång genom att lämna en kommentar. Sedan kan man ha en normal disskution det är en helt annan femma för det är vad ett forum är till för. Men jag kanske ska sluta skriva här så är du nog nöjd?.

Jag har absolut inge problem vad folk skriver här inne jag delar absolut inte allas åsikter men bara för jag ej delar dom måste jag ej kommentera och se ner på personen i fråga som den där han kan inget han är dum i huvdudet varje gång någon nämner något du ej gillar. När man stör sig på allt som skrivs här inne och man måste visa sig bättre det säger ganska mycket om sig själv som person. Jag skulle kunna ta JFK som ett exempel och hans kommentarer om domaren inge ont JFK. Jag skulle aldrig ens orka att lägga energi för att ens ta en disskution om det.

Jag försöker i alla fall respektera folk från alla lag i detta forum alltid gjort och kommer fortsätta göra det. Och jag tar absolut inte åt mig som person att du gillar att inte dela åsikt med mig det är ett fritt land och tycka vad man vill. Men du gnäller ju nästan värre en vad du påstår jag gnäller för så fort jag skrivit ett inlägg så är du där och kommenterar.

Men nu drar jag ett streck över det här för vi kommer aldrig tycka lika men jag kan absolut respektera dig för den du är. Jag hoppas kan göra samma sak.


Angående händelsen via meddelande funktionen är det redan rapporterat till admin.

Sv: Silly season - 2020
Matsg:
Det nya förslaget kom till på allsvenskans initiativ, man ville förändra kvalsystemet. Att man fick offra två halva mot en hel är helt ok.

Man kan skulle fördelningen av tv-avtalet på SHL, men allsvenskan skulle behöva spotta upp sig i många avseenden.

Sv: Silly season - 2020
Mickej:
Tror också Olhaver kan gå in i topp-2.

Sv: Silly season - 2020
Dundee:

Jag har aldrig idiotförklarat dig. Var vänlig att hitta detta i historiken. Att du sedan tycker att det är en idiotförklaring för att man ifrågasätter ditt tänk och anser att du har fel och är gnällig kring mycket får stå för dig. Du värnar ju om att alla ska få tycka som dom vill, håller helt med i detta, men blir lite ironiskt när du själv är lättstött och när du får mothugg tar du det som en idiotförklaring. Jag kommer fortsätta kommentera de inlägg som jag finner lämpligt, det är väl det ett diskussionsforum är till för, att få olika syn på ämnen. Eller förväntar du dig bara medhåll när du kritiserar modoskommunikation? Om man tycker annorlunda så ska man bara hålla med och inte kommentera enligt dig?

Angående privata meddelanden så tycker jag du ska anmäla detta till moderator om det är stötande då det inte hör hemma här.

Sv: Silly season - 2020
Dundee: Någon som sett dansken spela och kan beskriva hans spelstil/styrkor/svagheter?

Sv: Silly season - 2020
Dundee: Ja, han vore viktig att behålla.

Sv: Silly season - 2020
jonsson: Han pluggar väl i Umeå nu eller pluggade ?. Hoppas han stannar en säsong till viktigt att få behålla så många som möjligt av dom som är kvar så vi har en stomme i alla fall.

Sv: Silly season - 2020
Mickej:

Undra vad Johan Forsberg har för tankar, verkar va på väg att sälja lägenheten i Luleå.

Sv: Silly season - 2020
Tarasov: såg ut på filmer om aagaard stuk som Karlqvist. Skulle ha han med olhaver.

Sv: Silly season - 2020
Sputnik: Be careful what you wish for. För varje förändring och "förnyelse" som görs, ju svårare kommer det bli för allsvenska föreningar att gå upp. Att göra det enklare för er har SHL noll intresse av.

Förra gången SHL ville göra en förändring som många tolkade som ett försök att göra ligan mer exklusiv och försvåra för "de mindre föreningarna " att avancera till "högstaligan" slutade med att SHLs dåvarande VD sparkades etfer at ha utlöst en hatstorm (hösten 2018)

Det nya förslaget från SHL om att göra det svårare för HA lagen att nå SHL (endast 1 lag går upp) är därför ytterliggare ett bevis för att man bara ser efter sina egna intressen. Aldrig tidigare har SHL varit så nära en STÅNGD LIGA precis som i NHL.

SHL säger att man har ett starkt mandat för förändringen. Vem har gett dem det mandatet undrar man då Det kan ju inte vara från Hockeyallsvenskan då man inte har någon styrelserepresentation i Svenska Ishockeyförbundet (vilket HA har begärt att få ett flertal gånger)

HA har också begärt ett få tillstånd ett möte med både SHL och Svenska Ishockeyförbundet för att diskutera styrelserepresentationen som omedelbart måste ses över och hur sportslig och ekonomisk rättvisa kan skapas efter COVID 19.

Personligen tycker jag att HA ska göra det som SHL gjorde 2008 dvs att utreda möjligheterna att starta en egen liga.

Sv: Silly season - 2020
Rytter: Jag vill fortfarande man ska utöka sändningarna om det finns möjlighet till det med mer intervjuer och sådana saker tex under försäsongen osv. Dom har absolut förbättrat detta men går alltid att jobba vidare och utveckla ännu mer.

Sedan det där med klumpa ihop förstår jag inte ditt resonemang kring det jag efterlyste nu i detta fall var att tänker dom presentera Dansken nu tex så har ju redan media presenterat han åt oss då kan det vara trevligt att överraska oss med något som ej nått media ännu.

Och återigen som du verkar ha väldigt svårt för är att om någon ej tycker som dig så är man idiot förklarad inte konstigt att folk lämnar forumet när det blir pajkastning direkt man ej tycker som dig tex. Nä du får börja jobba med dig själv att acceptera att vi alla är olika på jorden och vi alla har olika tycken här i världen.

Jag försöker respektera och inte kasta mig över någon så fort som dom tycker olika som mig själv. Och har jag nu gjort det så ber jag den personen om ursäkt direkt här och nu i sådana fall. Men när man tom mottaget privata meddelande säger inga namn där dom säger mycket opassande saker tycker jag det gått lite överstyr?.


Sv: Silly season - 2020
Dundee:

Du blir besviken för mycket kring modos sätt att kommunicerar. För ett tag sedan ville du ha regelbundna uppdateringar om läget, nu ska man klumpa ihop spelarna och presentera de i klump.

Du tycker själv inte att detta är lite av en motsägelse?
Ganska svårt att vänta in alla spelare och presentera de i klump eftersom de kan bli klar med några dagars mellanrum.

Tycker själv att upplägget nu funkar bra, man gör en sändning för varje spelare och har tid att utveckla tankarna kring värvningen, sedan brukar dessa sändningar också innehålla lite övrig status som frågor kring förlängningar eller jakt efter vissa nyckelspelare som första center, ledande back mm. Sedan har man ju sina veckovisa uppdateringar kring läget i stort, budget årskortsförsäljning, frågor mm.

Ser inte någon anledning att ändra om man hittat ett upplägg som funkar och vd, sportchef känner att de har tid att närvara utan att det tar fokus från dagliga uppgifter.

Sv: Silly season - 2020
{5647}: Såklart man kanske blir besviken men det skakar man av sig, man måste ju få ha lite drömmar. Jag kastar ej mig på någon som rankar modo högre eller lägre en mig tex. Alla har vi olika förhoppningar sedan när lagbygget är klart får man studera och fundera på vad som är rimliga förhoppningar enligt var och en.

Sedan vill jag tillägga att jag tycker Dansken är ett intressant nyförvärv. Men som du säger synd att det läckt ut innan MoDo presentera honom.

Sv: Silly season - 2020
Dundee: Inte bra. Då du blir besviken och gnällig varje gång. Med överjordiska förväntningar kan man faktiskt bara bli besviken och aldrig positivt överaskad tyvärr.

Själv blir jag glad om det är dansken, även om jag är lite besviken på att det läckt redan nu.

Sv: Silly season - 2020
{5647}: Men vad bra vi tycker olika :)

Sv: Silly season - 2020
Tarasov: Jag tror nog att Jellvert måste upp i andrakedjan. Har svårt att se att han skulle stanna om han inte får lite större roll nästa åpr och det tycker jag att han är mogen för.

Generellt så tycker jag att vi är lite naiva här på forumet. När allt är värvat klart så kommer majoriteten att tycka att förstakedjan är vår andra. Vår andrakedja är en tredje och resten borde vi inte ha kvar, typ. Minns förra året då Johnsson inte presterat mycket bättre än Olofsson och Jellvert i vinter.

Och Dundee. Man hade planerat pressträffen innan dansken läckte ut. Jag tycker att dina förväntningar är fullständigt orimliga.

Sv: Silly season - 2020
Nucky: Presentation av Dansken kan man ju lika gärna annonsera via hemsidan då? Det byggs ju knappast upp några förväntningar liksom. På twitter och dom svar som Frank gett så kan man tolka det som något som vi ej känner till eller att det ska presenteras något mer en Dansken.

Självklart är det jättebra man har nyhets releaser i Modo Channel men man hoppas ju att man kan skapa ännu mer jubel liksom. Som om nu man presenterar Dansken kanske man ska släppa att tex Hedman skriver på för 2 år till? så det ej bara blir något som redan media annonserat ut på alla medier flera dagar innan MoDo går ut med det liksom.

Sv: Silly season - 2020
Nucky: Tror som du att vi får nog drar ner på förväntningarna i morgon dagens nyheter!

Tror att det är Dansken och Wallinder som får ett A-lags kontrakt som presenteras!

Sv: Silly season - 2020
Dundee: Besviken för att man inte får spelarnyheter presenterade på ett visst vis? Personligen tkr jag att så fort man har något positivt (läs nyförvärv) att förtälja så ser jag inget fel i att göra som man gör. Visst kan det vara en viss spänningsfaktor inblandad men framförallt visar man omtanke och förståelse för fansens intresse.

« · 2051822 · »