1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 505211 inlägg · 4189 ämnen

« · 2490202 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: MoDo Hockey - Södertälje SK : 2023-03-08
Uppladdat:

500x0-20230309152642.jpg


Sv: MoDo Hockey - Södertälje SK : 2023-03-08
Rytter: Nöjda grabbar, kul å se deras glädje med barnen !!

Skulle med ett foto också !

Sv: MoDo Hockey - Södertälje SK : 2023-03-08
Nucky:

Som sagt han kan träna hårt off ice också för att jobba upp flåset och styrka.

Är det värt att vara med på en 30min träning för honom eller bättre att köra länge i gymmet och träningscykeln?

Tror han är tillbaka på is senast nästa vecka och får en vecka med isträningar innan kvartsfinalerna drar igång. Eller jag hoppas det iaf.

Sv: MoDo Hockey - Södertälje SK : 2023-03-08
Gavelo: Lyssnade på Allehandas podd igår och där säger Pelle att både Vela och Dickie med största sannolikhet är tillbaka till kvartsfinalerna, detta är alltså nåt han fått höra från MoDo.
Blir då lite märkligt att Dickie inte ens kan träna med skridskor denna vecka, men ska alltså vara redo för slutspelshockey om 8 dagar..?

Men jag antar att man slaviskt följer vad läkarna säger och att de gett ok för skridskoträning från ett visst datum, och att man därefter ska kunna köra fullt.
Jaja..

Sv: MoDo Hockey - Södertälje SK : 2023-03-08
{5647}: ja vi vet ju hur satans dålig August är å sikta så här såg vi konsekvensen av det.

Sv: MoDo Hockey - Södertälje SK : 2023-03-08
Rurik: japp och är det så så har klubben ingen skyldighet att göra informationen offentlig om det inte är uppenbart att ny info behövs.

Sv: MoDo Hockey - Södertälje SK : 2023-03-08
hompa90:

Svårt att veta exakt var han försökte träffa men det sker förmodligen helt reflexmässigt för att skydda sig själv eftersom Dahlström gör ett utfall mot honom.

Om inte Berg hade satt upp klubban hade dom förmodligen stångat varandra, ser i alla fall ut som att Dahlström försöker gå "face 2 face".

Knappast något nämnden kommer ta hänsyn till, men man bör alltid ta soffexperternas analyser med en nypa salt...

Sv: MoDo Hockey - Södertälje SK : 2023-03-08
grimiss: precis, ingen vettig klubb vill frivilligt förvärra en enskild spelares skada för att vinna ett par matcher. Min personliga åsikt är:

Låt dick träna så snart som möjligt ifall han känner sig fräsch.

Finns det fortfarande misstanke över att skadan fortfarande inte är läkt och att det finns en viss oro att den kan förvärras iom att en specifik match spelas, så låt dick vila.

Är man i en situation där laget ligger under i matcher så kan man ta en liten risk, men endast ifall nämnd spelare ger tumme upp.

Sv: MoDo Hockey - Södertälje SK : 2023-03-08
Rurik: nä men jag tänker att man ska tänka på klubbens och individens bästa först, har full förståelse om man mörkar lite

Sv: MoDo Hockey - Södertälje SK : 2023-03-08
Rurik: Ja, jag tror också att man skulle skicka in honom med grön tröja på träningar. Att man skulle chansa med honom där det är stor skaderisk ser nog faktiskt inte bra ut för MoDo som klubb. I alla fall inte om man slår upp skadan.

Sedan är det som jag varit inne på lite olika. Det finns spelare som kan producera ganska omgående och det finns de som behöver ett bra tag på sig. Det beror dels på hur beroende man är av skridskoåkningen, hur väl man kunnat hålla igång osv.

Sv: MoDo Hockey - Södertälje SK : 2023-03-08
Gavelo: träna tycker jag han absolut ska göra om det är möjligt. Känns inte riktigt som att modo är helt transparenta med supportrarna. Gissar på att skadan inte läkt riktigt som man trodde den skulle och väljer därför att fortsätta vila honom ett par veckor till.

Sv: MoDo Hockey - Södertälje SK : 2023-03-08
Rurik: Jag köper ditt resonemang, men det jag menar är att han kommer behöva 5-6 matcher på sig minst att hitta tempo och tajmingen så länge som han varit borta från hockeyn och snart är ju säsongen över, jag tycker inte heller vi ska spela spelare i en semi och eventuell final som inte kan gå 100%.
Jag menar att man borde testa honom på is redan nu, håller han på träning så håller han på match annars kanske man ska låta spelarna som är hela nu göra det och skulle Josh komma i form senare i slutspelet så kan man ta den diskussionen då om det är värt att låta honom spela sig i form dom sista matcherna.

Sv: MoDo Hockey - Södertälje SK : 2023-03-08
Luleå slänger in 11 juniorer till deras match ikväll.

Sv: MoDo Hockey - Södertälje SK : 2023-03-08
Gavelo: håller med, tror dock man resonerar i att man inte vill hamna i samma sits som man gjorde i semin mot löven förra säsongen där vi tappade viggen pga skada. Bättre att låta dick vila i kvarten och vara hel semi/final istället för att låta han spela kvarten men vara trasig semi/final. Går det dåligt i kvarten så har jag svårt att tro att modo inte skulle skicka in honom.

Sv: MoDo Hockey - Södertälje SK : 2023-03-08
MoDoNörden: Tro när man tänkte släpa ut Josh på isen, om 5 veckor?
Snart är säsongen över, in med honom och kör, håller det så gör det annars får resten av laget fortsätta utan honom.

Sv: MoDo Hockey - Södertälje SK : 2023-03-08
MoDoNörden:
Bra att Vela är på G iaf

Sv: MoDo Hockey - Södertälje SK : 2023-03-08
{5647}: Status på träningen idag:
- Vela är med, kör med ej tacklingsbar tröja. Ser pigg ut enligt Pelle.
- Mannberg inte med, locket på hur status är där.
- Dicken inte med.
- Folin går för fullt efter sjukdom.
- OP ej med, varit sjuk hela veckan.
- Berg med och kör, trots förmodad avstängning.

Sv: MoDo Hockey - Södertälje SK : 2023-03-08
hompa90: Förvisso växte Brickley på slutet, men i och med att Wahlberg gick ned på backen så var det väl inte egentligen föranlett utav att Berg försvann som de fick mer istid.

Det blev precis som at Brickley blev tvungen att spela enklare när han fick mer istid. Hans största problem är ju att han alltid vill slå ett avgörande pass, istället för att ibland bara lägga iväg pucken eller slå ett kort pass. Det är klart att han hade en annan uppgift i Västervik, men jag tycker att han borde ändrat spelsätt för ett bra tag sedan. En back i MoDo måste kunna spela pucken snabbt, för hela vårt spel bygger på att pucken ska gå fort.

Sv: MoDo Hockey - Södertälje SK : 2023-03-08
{5647}: Sjuka är att jag tyckte vi spelade bättre när han var borta då Brickley och Ingman fick ta mer ansvar..

Sv: MoDo Hockey - Södertälje SK : 2023-03-08
hompa90: Ja, det är ingen tvekan om att Berg inte hade för avsikt att träffa ansiktet. Det är precis som han inser att han kommer att träffa illa när Dahlström lutar sig framåt och hinner bromsa klubban, för annars hade det nog flugit tänder.

Det var hur som helst ingen tvekan om att det är en femma och avstängning. Man är helt ansvarig för sin klubba och oavsett om det är meningen eller inte måste man ha bättre kontroll än att dra klubban rakt in i munnen...

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
hompa90: solidsport.com/modochannel/watch/eftersnack-8-3-modo-soedertaelje

Modochannel premium. Den jag inte orkat säga upp och mitt sätt att sponsra MoDo.

Sv: MoDo Hockey - Södertälje SK : 2023-03-08
hompa90:
Reko av Jacob 👏🏻

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}: Vars har du hört att han gjorde det?

Sv: MoDo Hockey - Södertälje SK : 2023-03-08
För övrigt verkar inte SSKarn att tilltaget av Berg var så farligt..
Saxat från expressen

"Tänderna klarade sig
29-årige Jacob Dahlström var själv inblandad i en av de mest uppmärksammade händelserna under det sista grundseriemötet lagen emellan. Han crosscheckades av August Berg, som fick ett matchstraff för förseelsen.

– Det är olyckligt. Jag knuffar honom i magen och han ska knuffa tillbaka, då får jag klubban i ansiktet."

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Måste bara vara lite nostalgis ang gamla Kempis , tyvärr så ligger vi under I denna match mot stora MoDo , mäktigt som ÖSK:are att få spela i stora Kempis på den tiden : årtal 1977
Uppladdat:

500x0-1678356290006-a860c6d5-8854-4ef0-9b5e-36fa1bc38a56.jpg


Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}: Precis så.
Intervjun med Foppa i hockeypuls beskriver det också rätt bra, när Peter själv åkt runt och "sparat" sig lite i en åttondelsfinal mot Florida(?) tror jag det var, detaljerna kan vara fel men skitsamma.
Målvakten Roy säger inför alla i omklädningsrummet: "vi har förlorat de två senaste matcherna, och det är ditt fel Peter. Du vill inte vinna" :D

Det är så man får ut max potential ur en grupp. Högt i tak och höga krav på varann.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
hockey_21: Man har ju hört talas om uttrycket käka puck…

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
hockey_21: Paprikasmak?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{9682}: Tycker vi ska anmäla dahlström för biting the stick!
Uppladdat:

500x0-20230308223112.jpg


Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Bad_Brett: Jo, det är det bästa som kan hända. Att en person som på något sätt gått i bräschen och varit bra river i. Alternativt någon som varit dålig, men som erkänner att den varit dålig och uppmanar alla andra att också skärpa sig.

Spelarna blir säkert lite vana vid att Karlin och de övriga ledarna säger lite samma saker som de brukar göra. Man får liksom inte samma effekt den 20e gången man hör att man måste skärpa sig, utan det blir lite slentrian.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}: Låter lovande. Håller med till 100%, andra perioden var inte bra. Härligt att spelarna själva ryter ifrån.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Bad_Brett:
Tänk Mel Gibson i braveheart 😂

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}: Låter ju helt underbart! Guden har lirat NHL. Han kan nog se och förstå skit när han ser det!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Bad_Brett: Jag kommer faktiskt inte ihåg allt från i natt då jag fick för mig att det var en bra idé att somna till MoDo-channel. Vad jag minns handlade det om att han ställt sig upp och sagt att man är ett bra lag, men att det var dags att ta sig samman och prestera också. Han hade varit väldigt besviken på uppträdandet i andra perioden och det lät som det var en viss utskällning.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}: Kung!

Alla kommer behöva steppa upp och göra det lilla extra i slutspelet. Jag gillar att vi ser dessa tendenser hos vissa spelare redan såhär inför.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}: Har sagt upp premium. Berätta mer. Vad var det för tal?

MoDo Hockey - BIK Karlskoga : 2023-03-10
Äh, jag startar en matchtråd. Krossa BIK!!!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{9682}: vi kör en ny streak på 16 segrar så är det klart, 3 redan i hamn ..

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Tarasov: Ove är trött idag. Läser på twitter att vi är inavel och idioter. Sånt som gör att man känner sig hemma. Luktar lite 2007. Vela, OP och Dicken har vi på try-out.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{9682}:
Självklart 🙄känner mig rätt pepp

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
KB: Jösses. Guden klev alltså upp i andra periodpausen och höll ett tal. Den såg man inte komma.


Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
henkeiskogen: Är du nöjd? Såg inte matchen. Hittade kotlettfrillan hem till slut? Pucken in i klykan alltså? Man blir glad...

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}: Sven kan och ska bara spela slutspelshockey. När han duttar serielunk så kommer han inte till rätta. Det är bra att han får stå för det fysiska med Niederbach och Halloran

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Saleva: Måste säga att detta lag hittar vägar att vinna nu igen. Det kuggar inte i alls men grabbarna kör.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{9682}: Jag vill prata om Södergran och kryllan

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{9682}:
Du är klok men hade hoppats få höra Karlin .

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Saleva: Ove är här. Vad vill du snacka om?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Confusius:
Inget eftersnack på modochannel, jag är inte förvånad.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
hompa90: Grymt starkt, hoppas vi kan fortsätta på den inslagna vägen

« · 2490202 · »