Costanza: Har de ingen lucka för att bli sekreterare för reseansvarige? Du kan också ansvara för att ta fram rätt material till tröjorna och hjälp till med lite tips på skottrampen.
Gurkan: Du glömmer bort att det kryllar av MoDoiter i Umeå och att Lövare är rätt avundsjuka på MoDo och vår Arena, så det blir lite extra kul för oss här :-) Lär ju dö bort snart om vi etablerar oss i SHL och de fortsätter som de gör..
puffe: Forumet har kommit med en del bra förslag genom åren (räknar även med officiella).
Någon var väldigt tidigt ute med att MoDo borde värva Mats Zuccarello Aasen. Själv argumenterade jag tidigt för att MoDo skulle värva Linus Klasen medan han spelade i Huddinge.
Blir väldigt elitistiskt om man ska avfärda idéer bara för att man är bättre på scouting. Dygnet har bara 24 timmar och givetvis kan det hända emellanåt att någon poddare snappar upp något som Hinken har missat. Vore närmast idiotiskt att inte ta del av denna möjlighet.
{10322}: Hade gärna sett Mora bli nästa lag som kommer med i Guld-klubben , men känns tyvärr alltför långt bort. Först måste nog Tjomme & C:o spela ner Leksand en nivå, till att börja med.
puffe: Det känns bra att du tror att du känner mig :)
På din lista håller jag främst med om Mora. Jag hoppas att de lyckas ta sig tillbaka snart för att slåss om det snart - tycker de tar steg varje år just nu!
{9315}: Det är dock en stor skillnad på säsong 1 och 2, Blichfeltd hade varit en viss tillgång under säsong 1 men nu när vi vet att våra allsvensk spelare klarar Shl så måste man titta på andra, bättre spelare! Blichfeld är en ganska dålig spelare men med ett bra skott, lite som Olle liss. Modo har redan Ranta och Woods som skyttar i PP, ska Modo plocka in spelare så skall dom väl ändå passa in i modos spelsystem och det gör inte Blichfeld, inte på långa vägar och det tror jag dom flesta som grottar lite i hockey och spelsystem håller med om.
Gavelo: Blir giftigt om vi satsar på omställningshockey med Ranta och Wagner. nSedan kanske dessa puckkära herrar borde va i varsin lina, men kul tanke med tunga motståndarbackar som tvingas hänga på Ranta och Wagner i hemjobbet. nnMeep meep!
eltifoso: Känner endast en som är från Växjö, han vill se laget åka ur, eftersom dom tar sponsorpengar från Öster. Men kolliderar det inte med nån innebandy-match lär det dyka upp lite folk hos Lakers också
Keriksson: Hoppas också Växjö vinner De är minst som bryr sig då, känner ingen som håller på dom och knappt publik i sen hall Ett guld som bara obemärkt delas ut helt enkelt
*1921*: Tycker det är ganska bra att det är Karlin som styr.
Men tänk om vårt forum skulle vara Uttagningskommitté och bestämma laget för varje omgång, haha, då hade Gradin behövt ett dussin lill-sportchefer som skrev kontrakt med nya spelare varje vecka. Men så funkar det nog bara i små diktaturer.
Var väl nån prins från Kuwait som gick ut på planen i en VM-match när han fick nog
{9315}: Intressant statistikverktyg! På samma sida kan vi konstatera att Woods hade femte mest istid av våra forwards och att Sam hade tre sekunder mer istid per match än Dickinson, så att ge Woods chansen med Sam istället för Josh bör väl rent statistiskt räknas som en befordran … ;-)
Gavelo: en skarpskytt som gör mål i pp låter å andra sidan som något som hade passat väldigt bra i modo om man ser till föregående säsong, eller hur? du har rätt i att han gör majoriteten av sina mål i pp... 9 i pp, 8 i lika styrka (ett av dom i öppet mål)
till saken hör att hinken var intresserad av honom i höstas när växjö övervägde att dumpa honom.
{5647}: oscar lindberg spelar mest. jonathan johnson är deras fjärdecenter om man tittar istid i lika styrka... inte illa för en spelare som gjort 31p på 36 matcher. men även skellefteå fördelar sin speltid någorlunda lika, det är bara lindberg som sticker ut med en minut mer/match än nästa forward
{9315}: Blichfeld är väl den enda där som inte bör vara aktuell för Modo. En ganska långsam spelare som gör majoriteten av sina mål i PP, kan aldrig tänka mig att Hinken går efter en sådan spelare när han bygger laget med fart.
Sen kan man säga vad man vill om Jasek men jag får ”Ranta i början” vibbar, snabb och extremt skicklig med pucken men kan samtidigt vara extremt vilsen med sina kedjekamrater, dock finns det en stor potentiell uppsida med honom.
Wagner är väl den mest spännande spelaren som förmodligen blir klubblös efter nästa match och han fyller profilen som Hinken har satt upp, snabb, stark och målfarlig.
{5647}: Det utgår jag ifrån att han inte har, precis som jag utgår ifrån att Woods kommer få lika mycket speltid nästa år oavsett. Minns ni 2005 när Frölunda hade en fjärdekedja med Per-Johan Axelsson, Samuel Påhlsson och Daniel Alfredsson? Vi supportrar tenderar att vara mycket mer fixerade vid kedjornas nummer än lagens tränare är.
{5647}: Så länge han får lika mycket speltid och samma förtroende i power play? Absolut. Tre producerande kedjor skulle ge oss helt andra möjligheter och Woods är den som har bäst kemi med Vigneault. Och som sagt: Oscar Lindberg har centrat Skellefteås tredjekedja och vann SHL:s poängliga.
*1921*: Då Woods ska spela i tredje? Vår bäste poängplockare som 18e i poängligan före alla Timrås och Rögles spelare bland annat ska spela i tredje? Självklart måste Aagaard och Woods spela i en andra som lägst.
Mano: någon kommer att få spela i vad vi kan kalla tredjekedjan, men som jag varit inne på, det spelar ingen roll, dom får spela ungefär lika mycket ändå, topp nio.
fick till mig nedanstående spelare, inte så att jag hört att han är på väg, men han har en ganska intressant profil. och ja, han har 4sports som agent... skulle kunna få till en heldansk kedja :)
*1921*: Vore ju en riktig present till vår poängligevinnare, att belöna honom med en flytt ned i tredjekedjan :) Men jag fattar vad du menar. Det hade givit fin bredd. Förutsatt att de nya inte är rena klantskallar a la O'Regan.
{9315}: Möjligen är jag väl blödig, men hade gillat att få se Lucke Wernblom i en tredje med Sam och Södergran. Tror han hade kunnat ställa till med grejer. Men det är nog ett år för tidigt.
*1921*: det skulle kunna vara lite av båda, tänker jag. ranta, olofsson, woods och mikkel är bra, men det behövs något mer, kan inte ha både södergran och niederbach i topp nio, max en av dom.
blichfeld exempelvis är väl en breddspelare som har en extremt spetsegenskap
Mano: Drömmen vore ju att kunna lyxa till det med Woods och Vigneault i en giftig tredjekedja. När Hinken pratar om 3-4 forwards in vet vi ju redan att 2 är centrar och att den tredje är Jesper O. Frågan är alltså om den eventuella fjärde forwarden ska vara spets eller bredd.
Mano: jag vet inte, någonstans ska 5 miljoner läggas, gissar att inte allt läggs på toppen av vad roma, dickinson, oregan hade i lön, men dima verkade å andra sidan inte ha jättelust att spela i modo föregående säsong, så det kanske är en icke fråga ändå.
{9315}: Oavsett åsikt om spelaren ifråga (Dima hade hamnat delad tvåa i Modos poängliga i år med sin notering från Brynäs 22/23) så blir det svårt för oss att göra plats för honom va? Vingar på topp sex är fyllda (här förutsätter jag att JeppeO är klar) och att sätta in honom i tredje för vad som rimligen är dubbla lönen mot Walli blir bökigt?