Building the future, Silly Season 08-09
Någon som också hört ryktet om att Torkki är på G?
Har inte orkat läsa igenom allt som skrivits den senaste tiden. Men ryktet är så tråkigt så man börjar fundera på om man verkligen har tankar på guld egentligen.
Håller med, han var en nyckelspelare när vi tog guldet. Han var inne och köttade framför mål och är en riktig kämpe. Det är bara att titta på videoklippen från den säsongen för att inse att han trivdes i laget och gav allt.
Och dessutom verkar det som att han själv vill spela här om han nu självmant erbjudit sina tjänster, och det är ju inte helt fel heller, det finns nog ett MoDo-hjärta där och det är ju aldrig fel heller.
Ska vi han en till målvakt eller?
Eller så kollar han bara på förra mod spelare miloslav horava ?
Ecke på plats i Finland.
Kanske man ska hoppas på att det kommer något nyförvärv endå.
Lumber Jack: Alltså, jag är kluven. Jonte har ju gjort en kanonsäsong så här långt och varit en av Timrås bästa spelare. Att få in en världsspelare samtidigt som vi snor honom från vår värsta konkurrent kan ju tyckas vara rena drömmen.
Määän, å andra sidan är det en back i PP som vi behöver. Och där är Niskala ett tänkbart alternativ.
Ååååh, beslut, beslut, beslut.
Lumber Jack: Nog för att jag är svag för Blatny, han var verkligen en pina för motståndarna, men jag ser hellre att man lägger pengarna på Niskala.
Om vi nu ska värva.
"Höstens...
... eventuella värvning 3: Zdenek Blatny till Modo. [sic] Vinnarskallen har tydligen erbjudit sina tjänster, och visst, en bra tvåvägsspelare är alltid välkommen, men han är inte den naturlige målskytten. Och inte högerfattad poerplay-back."
Det är alltså Blatny som visat intresse av att komma tillbaka, vilket kanske inte framgick av mitt förra inlägg.
(Dom två andra värvningarna har inte med MoDo att göra, utan handlar om Jämtin till HV och Jonte till Moskva.)
Men. Hur ska både Blatny och Alf få plats i laget?
Jag tror inte att våra landslagsmässiga spelare som tackar nej ens behöver tacka nej eftersom de inte blir tillfrågade eftersom BÅG redan vet deras inställning som baserar sig på välmotiverade argument. - Landslagskapitlet är slut.
Wikegård faller mediafällan när de tar ut sina orealistiska landslagstrupper.
Talangproduktionen i Modo har aldrig varit en faktor som påverkat antalet spelarimporter hos Modo. Det har alltid varit ett antal, varje år. Men tydligen är det mer provokativt att de är slovaker än om de vore stockholmare.
Att Modo inte är inne i en talangeuforisk period är ju sant. De flesta realister inser ju att storlagen har betydligt större möjligheter även till den grenen. Wikegård borde fråga sig varför inte Djurgården har bättre talangproduktion i stället.
Sedan är det intressant att han återigen gnäller om Tre Kronor. Dessa spelare har konstant tackat nej, vad är problemet? Låt unga talangfulla spelare få chansen istället och var glad för det.
www.wikegard.se/index.php?paged=2
Men en floskel ändå. Modo har sju importer. Konstigt, konstigt. Vi har väl alltid haft minst det antalet som inte varit fostrade i det direkta närområdet eller från upptagningsområdet Ångermanland.
Kan säkert bli duktig, men nog ser den lett som Brynäs lyckades skriva med klart mer intressant ut. Ja i alla fall för den här J-20 säsongen.
hockeymagasinet.fpgroup.se/cldoc/hm/nyheter/19638.htm#art
www.folkbladet.nu/?p=114959
www.dragons.no/content.asp? enuItem=0&docID=51647&docDetail=on
"Jens Westin som debuterade i elitserien förra säsongen, liksom Hedman, har visat sig vara en riktig hejare i gymmet. I vissa moment "stressar" han Hasse Jonsson till enorma höjder.
- Han är grym Westin, erkänner också Jonsson. Men det gäller att ta i lite extra och visa ungtupparna var skåpet ska stå, säger träningsfenomenet Jonsson vidare."
Men det blir inte kul att se honom i indian-pajas-dräkt...
Fråga 1: Den där jävla Nubben!!!!
Fråga 2: Den där jävla Sundlöf!!!!