grimiss: Värva en som Tikkanen typ som är en medelmålvakt. Duger gott och väl. Men som det är nu är det under all kritik. Och det blir ej rättvist mot Nygren heller.
Även om vi inte kan lasta Nygren för SAMTLIGA mål ikväll - för försvarsspelet är fan inte bra, så ingjuter han verkligen inte självförtroende i försvaret som sista utpost. Flera har påpekat att han ser väldigt liten ut i målet. Tredje, visst.. men är Guden förstaspade då? Blir intressant att se kommande matcher. Att vi behöver en ny målvakt är väl ganska givet?
Majbrasan: Försvarsspelet var inte bra ifjol heller, men vi hade Tex i kassen.
Ska man envisas med att ha en backuppsättning där hälften av backarna knappt kan stava till försvarsspel, så behöver man ha seriens bästa målvakt. Det hade vi ifjol.
Confusius: Den kompensationen rimmar inte jätteväl, ersätta en back må vara, men en målvakt.. och ja, vi ser ju vad som hänt i och med att Tex ej spelar. Ingenting man inte känt till ett längre tag, men ändå.
Marenis kommer vakna till vad jag vill minnas så var ej Woods och Sam så framträdande i början ifjol heller. Och där är jag ej orolig ett dugg däremot så är målvakt sidan en åtgärd som man bör agera på.
Tyler Durden: Marenis är en katastrof så här långt, Dansken oduglig och målvaktssidan är en stor fara. Vi behöver en tre fyra nya värvningar nu! Målvaktsidan högprioriterad, köp nu!
{9742}: Har lugnat ner mig nu när jag ser att 7000 lövare på plats i Stockholm blev nollade efter 41 dåliga skott flera meter från Kryllan! Ibland blir Ove glad för så lite...
Robin Ztorken L: Framåt så är det ingen panik att värva vi har ju gjort 17 mål på 3 matcher. Det är på målvaktsidan vi måste agera. Känns inte som det finns nån riktig konkurans mellan dessa 2. Måste in med nån som höjer nivån och ingen går säker på spela.
Man bygget alltid laget bakifrån och då är målvakten den viktigaste posten det fick vi ju se ifjol. Vi har samma försvar som ifjol skillnaden är att vi hade seriens absolut bästa målvakt samt en helt ok reserv keeper. Men nu känns det som vi har en ok reserv keeper och en som är alldeles för dålig på denna nivå. Gulden kan absolut kliva fram och spika igen men han kan ej bära detta lag själv måste finnas en reserv man kan lita på med. Det märks ju klart och tydligt hur vi sjunker ihop och blir som en mur framför mål det är ju signalerna för man ej litar på sin målvakt. Nygren kan absolut bli en bra målvakt men han är ej redo ännu för denna nivå och det är inget att skämmas för. Men för grabbens egna utveckling bör man låna ut han.
Det positiva är ändå att våra poängspelare har kommit igång. Josh 6p på 3m och har fortfarande inte varit inne på något bakåt i 5 mot 5. Samma gäller Adam. Är förvånad att Josh är så här bra efter endast 3 matcher, lovar gott.
Där verkar Gradin hittat rätt.
Marenis är inte bra just nu, dras han med någon skada för han är inte alls lika snabb och bryter rakt in på mål som förra året. Eller så är han bara trögstartad efter en dålig försäsong. Vi måste få igång honom. Är inte orolig än men ser det likadant ut efter 10-15 matcher så måste något göras.
Sedan är andrakedjan ett sänke just nu, händer inte mycket där, kanske för att Marenis inte bidrar.
Aagaard passar med Josh och Woods, skapar yta med sitt intensiva spel.
Dundee: Utan en riktigt bra målvakt och en fullgod ersättare är laget kört.
Gradin måste få in en rejäl förstemålvakt. Sedan hoppas jag han också plockar in någon spelare som gillar att stänga ner en match. Vi har överflöd av offensiva spelare, men var är dom när det brinner i knutarna?
{9742}: Hinken har sagt han kommer avvakta med att värva in nån ersättare till Tex efter att de utvärderat hans rehab kring nov/dec. Är det så att det blir spikat att Tex ej hinner komma tillbaka denna säsong kommer Hinken att värva en till målvakt.
Smurfen: Imorgon går jag ut på stan i Umeå med MoDo-halsduk och sjunger MoDo-sånger och läser vinnarpoesi från Sture A. Har inget annat för mig innan jag ska på Systembolaget. Gavelos spel: Alkohol mot MoDo-mål gjorde att det blev tomt i skåpet.
Kunglouie: Det där var dock sagt när man var inställd på en operation redan i september. Nygren kommer få fler chanser än två matcher men känslan är att han kommer ersättas innan nov/dec. Han är fortfarande ung och är inte helt säker på att han kommer klara pressen.
I slutändan så kommer dock Guden leva upp till förväntningarna. 100%. Tror på honom.
Monno: Lite statiska saker iofs bara matcher men ändå något Vi tar mkt avslut i skottsektorn bland de bättre lagen i ligan Släpper till få från skottsektorn Pp på stabila 25 % Bp dock endast på 40%
Av det jag sett tycker jag spelet i många delar är bra även försvarsspelet. Men målvaktsspelet har varit dåligt. Jag tror att Gudlevskis är en bra allsvensk målvakt men helst inte plattmatchen imorgon tack.