Berka: Förut sattes utvisningsnivåerna efter hur HV 71 spelade. Nu sätts den efter hur Jämtin spelar för honom och sedan är det flytande skala för övriga. För att citera NuMo: "Elitseriedomarna är konsekventa, konsekvent inkonsekventa."
Idag gör vi dock två bra perioder och försvara oss hyfsat därtill. Fortsätter det så här så blir det bra. Tyvärr är det bergochdalbana som gäller även denna säsong.
Sawchuk: Om nån frågat mig under dagen så hade jag varit skitnöjd med en pinne borta emot LHC.
Men nu så känns det surt.
Surt pga oflytet - självmålet av OKT bla.
Surt pga okonsekvensen från domarna.
Redigerad kommentar
"Är man efter hur denna match gestaltade sig nöjd med ett poäng är man fan, ja jag tror inte jag ska skriva det här"
Men nu får du ju lugna dig. Du som påstår att du kan så mycket om hockey borde ju veta att en match är 60 minuter och inte 30 minuter.
För det första kom flertalet av Modos skott i första och början av andra när man var det bättre laget. Sedan svänger matchen i och med LHC's slumpmål, dom sicker upp i ett av deras första anfall i andra och sätter pucken. Klart som fan dom får energi av det och sedan kommer kvitteringen riktigt oturligt.
Och i tredje perioden klarar vi av tre raka BP sista 10 minuterna. Som matchen gestaltade sig så tycker jag verkligen vi ska vara nöjd med 1p, vi hade lika gärna kunnat få åka hem med 0p.