Lumber Jack: Bara de inte hamnar i Modos A-Lag så är jag nöjd.
I alla fall är det fantastiskt att vi ligger tvåa i tabellen med tanke på alla formsvackor som laget har haft och med tanke på hur usla vi är i PP och hur jämförelsevis dålig Krizan har varit än vad journalisterna tycker att han borde ha varit jämfört med ifjol. Jag har räknat ut att vi har haft tretton djupa formsvackor och uppåt en sju dåliga insatser utöver det. PP har varit konstant dåligt, utom när vi gjort mål, vilket är ganska exakt ett par mål över vad slumpen skulle ha erbjudit på lika många chanser. Salle har varit skadad plus några till livsviktiga spelare när alla är formtoppade så bör vi vinna hela skiten. Men å andra sidan så är det dåligt med snö i helvetet också.
- MODO har gjort 10 mål i BP (på 205 tillfällen), 3 mer än tvåan Brynäs. - Skröder har gjort 6 av de 10 målen, 4 bättre än tvåan Fredrik Warg. - Skröder är tvåa i skytteligan med 21 mål, leder gör Brendl på 27. - MODO gick med dagens två PP-mål från 13,6% till 14,16%. - Enström är MODO:s bäste back poängmässigt, 5+16 på 34 matcher. - MODO är fyra i Penalty Killing, med 84,39%. - Susse är MODO:s mest utvisade spelare och åtta totalt, 82 min på 39 matcher. - Krizan är tvåa i Goals Against Average med 2,33 mål/match. Kristan leder. - Krizan är sexa i räddningsprocent med 90,99%. Modig leder. - MODO har totalt sett bäst målvaktstrupp, sett till Goals Against. Brynäs tvåa. - MODO gör mål på 10,28% av sina skott. Det är man sexa på. Brynäs leder. - MODO har fyra spelare på top sex över +/-, åtta på top 20. - Svartvadet är bäste utespelare i MODO i +/- med +15. Tommy Tjjjjödin leder på +18. - Susse är elva i poängligan med 35p (9+26), Kallio leder med 42p. - Susse är fyra i assistligan med 26 assist, fem efter Åkerman som leder.
ÖA, vad har hänt? Först å främst det som oroar mig mest, en sida om MODO, en knapp sida om Timrå. Bort med det ointressanta om lillebror från syd, in med mer om oss stora, starka och vackra från norr.
Sedan, Morrison, Skröder och Susse får fem stjärnor för gårdagens insats. Svarten fick tre stjärnor för sin match mot FBK i mellandagarna. Snacka om horribel bedömning.
Poffa: Jag förstår dig. Tänk dig oss som har tvingats stå ut med denna kulturbarbarism år ut och år in. Det är lite som att skriva om dansband i Close-Up, en blandning av finkultur och själlöshet.
Jag håller med. Det ser för jävligt ut med en massa artiklar om lillebror. Det var meningen att denna ”nya” tidning skulle täcka hela Ångermanland, så långt allting gott. Jag anser att det ligger helt i linje med Ö-viks och MoDo ambitioner att täcka upp hela regionen och att det förmodligen är ett måste om både Ö-vik och MoDo ska kunna expandera. Det man på den nya sportredaktionen helt verkar ha missat är att Timrå INTE ligger i Ångermanland, det ligger i Medelpad. Faktum är att t.ex Umeå ligger närmare Ångermanland än vad Timrå och Sundsvall gör. Nej, något måste göras, inte fan ska de små få åka räkmacka på oss stora.
Vad kan då anledningen till att de skriver om lillbrorsan beror på. Att hela redaktionen var borta när de gick igenom Sveriges landskap i skolan? nej, knappast. Att lillbrorsan har vuxit? nej, inte det heller, de är fortfarande minst i familjen. Som jag kan se det beror det på att journalisterna Tomas Frånlund, Jonny Dahlgren men framförallt Jens Näsman håller på de rödvita köpelaget och småglinen. Ska det verkligen vara ett giltigt skäl att skriva om ett lag bara för att en eller flera journalister håller på laget? Knappast!
Men allt är inte natta heller. När de i tidningen ställer de små intill de stora, starka, stolta MoDoiterna blir det extra tydligt, man ser kontrasterna. Man ser hur små de verkligen är. De är inte bara småbrorsor, de är ju t.o.m sladdisar. En annan positiv sak är att kommunerna Kramfors, Sollefteå och framför allt Härnösand nås av budskapet om MoDo på ett helt nytt sätt som man tidigare inte gjorde. De får samma förmån som vi alltid fått, som man tar för givet, att på morgonen läsa minst ett uppslag, ibland två om vårt lag.
Det mest rättvisa vore förståss att man ersatte lillbrorsans utrymme i tidningen med mer MoDo-fakta.
Sen måste jag bara få hylla kulturdelen i den nya tidningen, verkligen ett lyft från tidigare.
hellge: Dett skulle vara intressant att se en poll på hur stor del av läsarna som håller på MoDo och hur stor del som håller på Timrå. Som jag skrev tidigare så fick de ju lov att ställa in hockeybussarna från H-sand till Timrå då intresset var för litet.
Wayne Gresky: Ja, ska vi skicka Johan att gör en gallup? Bara för att det finns några få som håller på lillebror bör man inte kabla ut skiten i hela Ångermanland. Upprörande! (=
hellge: Jonny Dahlgren är defenitivt inte TIKare. Antagligen är han mest modoit av de sportreportörer (journalister är kanske att ta i.) som TÅ använder sig av.
Jag tänkte slå i min ordlista för att kolla åt dig, men den var visst redan nedpackad. Verkar som att jag tänkte att jag skulle klara mig utan den i en månad eller så.
"Jonny Dahlgren är defenitivt inte TIKare. Antagligen är han mest modoit av de sportreportörer (journalister är kanske att ta i.) som TÅ använder sig av"
Comprende! Jag har fått det förklarat för mig. Det är en bra nyhet.
Däremot 38 träffar genom en googling, såväl ryska som tyska hemsidor innefattar ordet. En svensk träff och då rör det sig om något med den gamle radiopersonligheten Göte Johansson från programmet Metropol.
Lumber Jack: Då får det duga för att gemene Modoit skall förstå innbörden av ordet, samtidigt är det så konfucerande att gemene Hynda står lika oförstående som vanligt. Perfekt.
Lyssnar man på P1:s program Språket där den förre ständige sekreteraren för Svenska akademien brukar husera. Han brukar googla sig fram likt Lumber för att undersöka nya ord. Dessutom brukar de mena att nya ord uppkommer ibland på samma sätt som Numo tidigare gjorde. Det finns ett behov och ett ledigt semantiskt utrymme och vipps så skapades ordet reportör.
MODOJohan: HAhA ja wikman e en dålig mäniska som håller på tik. a ska plocka han när han kommer hem idag =) ni får väll ta å kasta gurka å lingonsylt på han uppe på frukt å grön =)
Berka: Det var väl trevligt att han rensade resolut för en gångs skull? Igår var det dessutom det samma som att skapa målchanser att bli utvisad (sade han ödmjukt...).
Gidde: Ja tyckte oxå rensningen hans efter friläget såg aningen stressad ut.. men de e inte omöjligt att harald stod å flinade, för skröder kan ju dedära med spel i boxplay ;)
Berka: Jag var in på linköpings sida och tittade lite,, de va stor besvikelse efter deras förlust mot malmö.. de skrevs att man skulle krossa modo på torsdag osv. besvikelsen va något större på tordags kvällen vid 22 tiden hehe