MODO Hockey - Linköping 2008-10-23
Gidde: Så vad är problemet? Flytta upp på etage fyra. Du sparar pengar och du stödjer MODO.
Vad är du för jävla supporter? ;-)
För jag har hemskt svårt att tro att exempelvis Linköpings match i Champions Hockey League igår sågs av nästan 8.000 åskådare som fysiskt befann sig i hallen, med tanke på att det nästan överallt där kameran panorerade förbi fanns stora luckor med tomma sittplatser.
Precis som att det var fler personer i arenan under matchen mot Frölunda än i matchen mot Luleå, fast den officiella publiksiffran var ungefär 200 personer mindre.
Sektion 215, rad 9, plats 6
Kostnad 270 kronor, 27 matcher = 7290 SEK
Seriekort: 8400 SEK
VIP: 9900 SEK
hellge: För 400 får du ett hus några hundra meter från havet i Köpmanholmen. Lägger du på ett par hundra tusen till får du ett riktigt schysst hus några meter från havet i Köpmanholmen. Hus i Hörnett är inte mycket dyrare, även om det luktar Timrå där ibland.
Apropå andra evenemang så hörde jag att de hade chockhöjt priserna. Förra året var det ngn som fick hyra entréhallen för typ 25 000 eller hur det nu var, i år skulle de ha någonstans runt 70 000 för samma yta...
Fin tråddisciplin på det här stället, btw. =)
TV-bolagen har under sommaren haft canal plus-kampanjer, jag skulle inte bli förvånad om canal plus har fler kunder än någonsin.
Som sista spik i kistan kommer då den enorma oron angående ekonomin. Folk är rädda för försämrad provatekonomi, dyrare boendekostnader, risk att förlora jobbet osv.
När då laget samtidigt bjuder på usel underhållning som endast kan uppskattas av fakirer och masochister så är det givet att publiksiffrorna dyker. Hur kul är det förresten att gå på hockey när det ekar i hallen? "I Wanna Go Where the People Go."
Snittpriset i hela kommunen är 750 000. 400 000 får du 120 kvadrat med visst renoveringsbehov i Myckelgensjö.
Sen har ju de flesta sina sparade pengar i värdepapper på ett eller annat sätt, och om de ser dessa sjunka i värde som de flesta papper gjort det senaste året då är de ju även påverkade av finanskrisen på ett reelt plan också.
Gidde: Seriekort dyrare än biljetter? Var i arenan?
Där jag sitter betalar jag 4600 för seriekortet. Ordinarie pris på den platsen är 220:- per match. 27 matcher á 220 kronor ger 5940.
Jag sparar alltså 1340 kronor på att köpa seriekort.
Motiveringen är att du ju har din "egen" plats hela säsongen, och slipper problemet med att ibland sitta på rad 5, plats 10 och ibland rad 4, plats 2 osv..
So what!!
Pris / match var 30 SEK högre med seriekort, sjukt säger jag.
Och snål, nej det är jag inte, men ekonomisk ;-)
Jag tycker att din första motivering är dålig. Man köper ju ett seriekort, sen säljer man platsen de matcher man inte kan gå. =)
Är det dyrare att köpa ett seriekort än att köpa alla matcher kontant?!
Ja, det är faktist hela jävla sjukt att det är dyrare med seriekort än lösbiljetter. Vad fan tänkte de med?
Min motivering är följande:
- Missar lite för många matcher per säsong pga resande för att kunna motivera kostnaden när matcherna börjar dra iväg mot 350-400 SEK / match
- Tycker fortfarande det är lite underligt att seriekort ska kosta mer än att köpa varje match "kontant", men det kanske bara är jag som tycker att det bör vara billigare eftersom dom ju får in pengarna innan säsongen.
- Har möjlighet att se matcherna på TV, och eftersom en del matcher känns lite "tråkiga" på förhand (ja, jag vet, jag kanske blivit kräsen!) så går jag hellre på de matcher som jag verkligen känner mig laddad för istället..
Men största orsaken är punkt 1, samt att min familj numera alla visat intresse att gå, och då känns det vettigare att vi alla går på 3-4 matcher, samt att jag går på de som lockar mest.
Typ så...
*skämtläge på*
Vad skyller du på?
Inte att du bor i Fjollträsk va?
Det gjorde ju Palm länge också, han var ju på plats ändå! ;-)
*skämtläge av*
Jaja, VIP alternativt Seriekort.
VIP på Kempis var matchprogram, gratis P samt dyna på stolen, åtminstone under senare delen av 90-talet.
Hur det var på tidigt 90-tal minns jag inte, det var så himla länge sedan... ;-)
Och hur full var du då?
Glömde:
- Har dock varit på två matcher i år, samt har biljett till (minst) 3 st till.
Så jag är inte helt hopplös ;-)
Skyldig, räcker upp handen!
Har haft VIP sedan 1990, samt gått på de flesta matcherna mellan 1977 - 1985
Men i år blev det inget kort....
Tråkigt för de som inte har möjlighet att ta sig till arenan, visst men jag skulle nog förespråka en sådan lösning. Det skulle alla klubbarna tjäna på.
Det är nog enda sättet jag kommer på som kan strypa detta, alternativt att klubbarna får mera TV-pengar och sänker biljettpriserna.
Vem kan se/förstå skillnad på dessa sektioner t.ex.?
Etage 2 delvis skymd
190,00 SEK Delvis skymd sikt
Etage 2 delvis skymd
190,00 SEK Delvis skymd sikt
Etage 2 delvis skymd
190,00 SEK Delvis skymd sikt
Etage 2 delvis skymd
190,00 SEK Delvis skymd sikt
Etage 2 delvis skymd
190,00 SEK Delvis skymd sikt
Jag är dock inte förvånad, bara förfärad. Vi ser de publiksiffror i år jag förväntade mig redan första året i SBA. Jag har aldrig vågat tro på 6500+ i snitt i längden.
shinzawai: Jag är beredd att kasta in ytterligare en parameter.
Sedan MODO flyttade till Swedbank och vann SM-guld så har publiken mycket högre ställda förväntningar. Numer är det "skandal" om inte MODO vinner och vinner med elegans.
Förra veckan gnälldes det rätt mycket över spelet i de tre matcherna. Vi tog trots spelet sju av nio poäng. I Kempehallen hade den veckan varit en stor framgång.
Lägger man dessutom till möjligheten att se varenda jefla match på TV så har du nog de två största orsakerna till det tapp vi ser denna säsong.
Ståplatser:641 st
Uppdaterad:
Idag 10:10
Över 5000 iaf.
Men det måste komma ett trendbrott snart.
Och jag hoppas att klubben inser vikten av att arrangera andra evenemang i arenan nu.
Jag reagerade på att Jerry redan gjort sin analys. Han verkade veta vad publikbortfallet beror på utan att göra någon undrsökning. Det kan knappast vara gjort någon grundlig undersökning.
Det är helt klart värt att göra en omfattande studie för att ta reda på orsaker.
Om man fattar sina beslut grundade enbart på gissningar och antagande blir det oftat fel åtgärder. Vi får hoppas att de bara var kommentarer för att lungna oss läsare.
Äh, jag skrev ju just av. Jag har faktiskt viktigare saker för mig. Sitter här med en massa pengar och kvitton, till exempel...
Justja, jag läste den och tänkte skriva här, men sen kom något annat (jobbet) emellan. I artikeln stod att man har räknat med mellan 6500-7000 i snitt, här har bara siffran 7000 diskuterats. Hm?
Varför uppdaterar MODO inte biljettförsäljningen på hemsidan, för att de inte vill visa hur få som sålts sen sist?
RÖNNMARK, Ulf
AHLSTRÖM, Anders
SANDSTRÖM, Jan
Idag är det alltså viktigt att förlåta på planen.
401 är väl slutsålt? ;-)