1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

SHL · 531044 inlägg · 4122 ämnen

Modo Hockey Timrå IK 20101125


Sv: Modo Hockey Timrå IK 20101125
shinzawai: Visst var Tarkki dålig men det är ändå ingen ursäkt för att man bara gjorde ett enda ynkligt mål på 43 skott. Det må vara hänt om man skjuter 13 skott och gör ett mål, men 43. Det är ju rent pinsamt dåligt. Lägg till de 36 skotten mot Skellefteå som också bara renderade ett enda mål. Två mål på 79 skott ska ju bara inte kunna hända om man så alla spelarna vore både enarmade och halta.

Fast man ska ju heller inte behöva släppa in 10 mål på 59 skott, men det är ju en annan historia...

Sv: Modo Hockey Timrå IK 20101125
Ambroo: Att TIK-Pikka är ett jävla yxskaft det visste man ju, men hammare?

Sv: Modo Hockey Timrå IK 20101125
Wayne Gresky:

Om han inte redan vet om Cheechoos vilja att spela i Europa ( vilket han borde ) så ska jag se till att han får veta det. Tyvärr så har liknande chanser runnit ut i sanden förut på grund av att saker har en tendens att dras i långbänk av någon konstig anledning.

Redigerad kommentar


Sv: Modo Hockey Timrå IK 20101125
Gustafsson: Det är väl uppenbart? Han hamrade in tre puckar och slog spiken i kistan!

Sv: Modo Hockey Timrå IK 20101125
Sawchuk: Tiden är för kort för långa bänkar. Enda frågan är väl om det är lättast att hitta en bra nordamerikansk forward och en bra europeisk back eller en bra nordamerikansk back och en bra europeisk forward?

Sv: Modo Hockey Timrå IK 20101125
Bragd-Birger: Absolut har du en poäng, men de matcher jag sett av Timrå tidigare säsonger har jag inte varit så imponerade utav, så den delen av resonemanget håller jag inte med om.

När det gäller Modo så tycker jag paradoxalt att vi inte varit såhär bra spelmässigt på många säsongen. Redan under Lückner så hade vi ett backspel som innebar att backa djupt hem i egen zon och lita på ett igelkottsförsvar och starkt målvaktsspel. Nu släpper vi till färre, men tyvärr ofta farligare, chanser och skapar betydligt mer framåt.

Är vi inne på box play så var det en härdsmälta igår. Dels var det väldigt svagt spel mot Pikkarainen, men samtidigt så gjorde han två mål som målvakten bara ska ha. Statistiskt så är vi sjua i spelformen och Timrå ohjälpligt sist, så det där med att Timrå skulle vara så lysande i special teams ger jag inte alldeles för mycket för. Det var ju snarare ett omvänt scenario mot normen igår.

Det största problemet egentligen är ju att förstakedjan inte levererar. Hade Skröder och Sundström gjort sina poäng så är jag övertygad om att vi varit på slutspelsplats med marginal, för som många konstaterar så är det inte tredje- och fjärdekedjan som ska göra målen. Rosén kan nog bli en målskytt och Madsen visade ifjol att han kan göra några, men i övrigt ger jag dig rätt att de andra knappast är att räkna med.

Sv: Modo Hockey Timrå IK 20101125
Ambroo: Samt hamrade in MacNevin i sargen, jag fattar nu!


Är Cheechoo verkligen tillgänglig för spel i Europa? Vore ju en extremt spännande värvning. Hur ur form han än må vara så har han ju ett målsinne utöver det vanliga.

Sv: Modo Hockey Timrå IK 20101125
Gustafsson: Såg snarare ut som om MacNevin klev på en rostig spik där, men jag är glad att du förstår och att jag bara behövde förklara det som talade för sig självt en gång.

Sv: Modo Hockey Timrå IK 20101125
Wayne Gresky: För timrås del så håller jag inte "orken" som det största problemet och inte heller som den faktor som gjorde att vi förlorade många matcher innan uppehållet. Problemet, i mina ögon, var inte helt olikt det Modo har just nu, dvs. att man har en del intressanta spelare som inte presterade i sin omgivning. Inga matchvinnare helt enkelt. Om det blivit ändring på det är väl lite för tidigt att säga.

För timrås del har det handlat om att få igång en del, på förhand, uppsnackade spelare och med dom senaste 2-3 matcherna kan man börja ana att man lyckats med detta. I ert fall så har man just gjort sig av med två, på förhand, uppsnackade spelare samtidigt som jag tycker att det är svårt att finna matchvinnarna i Modo.

Skröder som annars var en pålitlig poängplockare vad gör han?

Sundström påminner lite om Hirschovits tycker jag. Många fina pass men vad hjälper det då inga av dom blir protokollförda som assist? Anton Hedman som fått så mycket uppmärksamhet "leder" på klara -7, är det verkligen en spelartyp som behövs trots ett övervägande bra fysiskt spel?

Sv: Modo Hockey Timrå IK 20101125
Då Timrå har ett lag för SM-Guld men ändå ligger där ni ligger så borde ni väl ha större problem?

Sv: Modo Hockey Timrå IK 20101125
Gustafsson:

Ja Cheechoo är intresserad av Europa.

Tycker också att Modo ska lyfta upp Jesper Olofsson före andra juniorer. Jeppe har visat att han vet var målet är och snittar över ett mål per match i Super-Elit ( 18 mål på 15 matcher ).

Visst är det en annan sak att göra mål i Elitserien men det känns konstigt att Sondre som mäktat med hela 7 poäng varav 4 mål på tolv matcher i J20 får chansen medan Jeppe
( som gör typ 35% av Modos mål i J20 ) får stå åt sidan.

Sv: Modo Hockey Timrå IK 20101125
Sawchuk: Tyvärr är det så att man knappast kan förvänta sig att en junior går in och löser vårt problem att göra mål. Är det inte en exceptionell talang som tvillingarna Sedin, Forsberg eller Näslund så är det snarare så att man fyller på tredje- och fjärdekedjan med juniorer. För de juniorer vi tar upp är det i mina ögon viktigare att de klarar defensiven och kan jobba hårt, vilket kanske inte Jesper kan?

Sv: Modo Hockey Timrå IK 20101125
J F K: Att Byström får chansen tycker jag sett till statistiken förefaller vara helt rätt val. Han har 13-5 i plus/minus. Ingen annan forward har bättre än +3. Han är dessutom näst bäste poängplockare. Olofsson har +1, Olden -3, Olofsson kan ju dock haft glädje av att spela med Byström. Min erfarenhet när det gäller plus/minus är nämligen att det går att åka snålskjuts eller sänkas av sina kedjekamprater, men är du signifikant bäst eller sämst så säger det ofta en hel del.

Sv: Modo Hockey Timrå IK 20101125
Wayne Gresky:

Det går ändå inte att komma ifrån att Jesper gör den stora merparten av Modos mål i J20.

Modo har problem med målskyttet och har Superelit Norras överlägset bästa målskytt i J laget och han får inte ens chansen...
Inte många i Modos A Lag skulle mäktat med 19 mål på 17 matcher i Super Elit.

Ge han chansen och gör det på riktigt i första eller andra femman. Kan Kristian Forsberg få chansen där så bör ju vem som helst kunna få det.

Känns som Modo inte har något att förlora på det. Endera tar han chansen eller också får han fortsätta i J20. No big deal.

Med målskyttet och försvarspelet vi presterar just för tillfället känns det som det inte kan bli sämre i varje fall.

Sv: Modo Hockey Timrå IK 20101125
Sawchuk: Jag håller med dig, har vi en som kan göra mål i föreningen så bör han få chansen före de 6st som försökt och misslyckats.

Sv: Modo Hockey Timrå IK 20101125
Sawchuk: Risken är ju dock överhängande att om man tar upp Jesper O (eller Jesper P) så kommer de att få spela i tredje- eller fjärdekedjan, något de inte är spelare för. Har man uttalat att man ska satsa på juniorer ett tag så ska man göra det fullt ut, är min åsikt. Ge dem en riktig chans istället för att få spela några få minuter per match och låta KFop (inget illa om honom, men bra offensivt är han inte vilket vi alla vet) spela med Ritchie och Madsen.

Sv: Modo Hockey Timrå IK 20101125
Sawchuk: Du får min röst i den frågan oxå, jeppe borde få chansen!

Sv: Modo Hockey Timrå IK 20101125
spud:

Kul att vi är överens, är dock viktigt att ge han en chans att göra det han är bra på om man nu skulle lyfta upp honom.

Sv: Modo Hockey Timrå IK 20101125
Sawchuk: Ja låt honom testa med Ritchie och Madsen i en match. Han har trots allt gjort 9 mål i power play och jag kan omöjligt se att han kan vara sämre än KFop i den spelformen.

Sv: Modo Hockey Timrå IK 20101125
Wayne Gresky: JAG är bättre än kfop i PP, den killen skulle ju knappt klara av att göra mål om så målet var 11 meter brett.
Det kostar som sagt inget att testa jesper, och hur det än slår ut så kan det ju omöjligt bli sämre.

Sv: Modo Hockey Timrå IK 20101125
Berka: Jag har sett K-fopp göra hattrick, bara så du vet. ;)

Men jag håller med, dröjer det en-två matcher till innan det kommer något nyförvärv så lär det ju inte skada att testa.

Sv: Modo Hockey Timrå IK 20101125
Gustafsson: Skulle inte bisterfinnen trycka någon tröja om de , då köper jag en direkt ;)

Nämen precis låt han pröva på, tänk ifall vi sitter på en ruskig målgörare även på elitserienivå från eget led, billig och hjärtat för klubben, våååta drömmar

Sv: Modo Hockey Timrå IK 20101125
Gustafsson: Att K-fopp gjorde hattrick var en symbolisk föraning om att vi omöjligt skulle kunna göra fler mål på flera matcher snart.

Sv: Modo Hockey Timrå IK 20101125
Sawchuk:

Hur vet du att Cheechoo vill spela i Europa? Varför tror du inte att någon KHL-klubb har plockat honom i sådana fall?

« · 1311996