5875 biljetter sålda till kvällens match. Orkar det över 6000 tro?
Vinst i kväll vore väl underbart. Då skulle MODO, i alla fall tillfälligt, vara serieledare. Med tanke på att det i nuläget skiljer 3 poäng mellan ettan och femman i serien så är varje poäng extremt viktig.
Visst är det länge sedan det var så extremt jämt i toppen med så många lag inblandade, så nära serieslutet?
T T: Nej, riktigt så kul är det inte. Vi hade en diskussion på jobbet vid lunch och kunde inte riktigt komma fram till hur länge sedan det var så här jämt. Därför jag tog upp ämnet här.
Hawerchuk: Åååh, pojkar gör ert jobb. Och låt mig slippa säga "Tänk att det ska behöva vara så här jämt jämnt" efter matchen. Krossa de Gäspande Sälarna, snälla.
Peter Öberg har verkligen varit inblandad i spelet. Först gör han bort sig vid 0-1, sen tar han en jäkligt dum utvisning och till sist faller han vackert och fixar 5-3-spel för Modo.
Mats Edström: Juniorförsvar! Bland det sämsta jag sett på länge och alla är dåliga! Med undantag för Justin då. Snygg propp före 2-2. Blatny verkar vassare än Johan Nilsson iaf...
Berka: harald berömde luleå gnällde lite på att modo gör enkla misstag.. sen kom de jag satt å väntade på "dom (modo) spelade bra" undra om harald tittade på en annan match på sin bärbara dator i båset!?? eller om han verkligen tyckte att modo va bra!?
Cyklob: Ja de håller jag med om...ser ut som om spelarn har sirap i benena.. spelare som åker å glider å tittar på.. fan de e elitserien, de duger inte att bara ge 80% då åker mn på stryk.. tyvärr ser de ut som om vissa spelare endast gav 75% trist tycker jag
Wayne Gresky: Tror vi behöver både forwards och backar, som det ser ut i försvarsspelet. Försvarsspelet håller ju inte ens pojklags nivå, en spelare som Hedin är ju helt under isen, sedan tycker jag Hasse har betydligt mer att ge, Timmy har väll följt med resten ner i svackan men han kan ju endå ha förståelse för med tanke på alla matcher han varit kung i försvaret.
Berka: Sedan retar jag mig precis som du nämde nedanför på Harald om kommentaren om matchen. Luleå vinner ju helt klart rättvist, men vad hade dom för motsånd att spela mot då?. Han skulle ju varit fly förbannad i stället så tycker han MoDo gör en bra match. HALLÅ VAKNA ????. Nä nu får de banne mig rytas i lite och börja bänka lite spelare som tar för lätt på sin uppgift.
Som tur är så är det chans på en snabb revansch på torsdag fast mot Skellefteå.
Cyklob: sant... börja med att bänka a.andersson för han gör inget bra i denna match... fattar inte hur harald kan sitta i tv å berömma luleå som för dagen va ganska dåliga men vinner på modos misstag.. nä konsentrera dig på modo å skit i motståndet.. modo behöver lite jävlaranamma nu!!!
Berka: Ja tyvärr så räcker det nog inte med att bänka Adam som det ser ut just nu eller för den delen som det sett ut senaste tiden. Flera spelare som underpresterar, sedan är det ju endå bara hålla med Virus om att modos fjärde kedja inte producerat 1 poäng denna säsong tom Krizan har mer poäng änn dom :)
Men det är inte dom som ska lastas för detta absolut inte. Men dom rutinerade spelarna måste ta tag i sakerna betydligt mer nu och visa lite MoDo hjärta. Sedan kan han gärna testa bänka några spelare, samt att man testar att göra om lite i formationerna.
Cyklob: Ja hitta på något if. för som dom spelar nu e de ju nästan pinsamt att titta på ibland! fattar inte vad som hänt!! en glad sak va ju iaf. att den nya blatny såg pigg ut de lilla han spelade iaf!
Aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaarrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrggggggggggghhhhhhhhh... Pierre Hedin... men han ba och jag ba och de ba och... släpp sargen grabbjävel och försök åtminstone någon gång att placera dig rätt på isen. Nä, det är nog dags att rekvirera en overall och sopskyffel och ansluta dig till Pappa Hedins manskap.
Adam Andersson hörde till de bättre idag, för ovanlighetens skull. Pierre Hedin kan vi däremot skicka tillbaka dit han kom ifrån, riktigt genomusel. Hasse hade inte många rätt han heller.
Nåväl, en jämn och dålig första period följdes upp av säsongens sämsta period. Man avslutade dock godkänt med bra press mot Luleåmålet i tredje men lyckades inte få in någon puck.
Detta var ett skolexempel på en välförtjänt förlust.
Berka: Adam var nog 2-3:e bästa backen idag trots allt. Före man bänkar Adam så måste Hedin av plan för han har inte många rätt idag om ens något.
Framåt behöver vi inte värva (om inte Weinis vill hem) då Blatny såg helt OK ut när han väl slapp spela med Hella och Molinder. Horava kommer däremot få problem att ta en plats nånstans då Salle kommer tebax.
Salle: ja hedin va dålig å horova ser hemsk ut! trist att andersson spelar i varenda PP han skuter ju över 9-10 ggr. ja de e tungt oxå för 4 linan som inte produserar nått framåt.. nä de blir betydligt bättre med salle på isen.. han kan ju vända en match på egen hand han...
Du vet väl att fyra meter snö inte alltid är så mycket.
Frisco har en fin bild på hur det ser ut i Skåne efter att det kommit 1 dm snö.
Är det samma sak för dig?