Bara vänja sig att HA verkar vara en svängig serie som man inte vet vart man har.
SSK leder i detta nu mot AIK med 2-1, och Västervik har 2-0 mot topptippade Almtuna. Bägge är ju rejäla skrällar ifall resultatet står sig.
HA är en rolig serie att se på för det händer hela tiden nått i matcherna, men otroligt frustrerande när man har SHL färskt i minne och jämför med. Spelarna gör ju sådana misstag med och utan puck så man fattar inte. Men visst gillar man fram och tillbaka hockey och målchanser så är det roligt att se på.
Sedan är det en stor skillnad att man bara har en huvuddomare, idagens match så satt man och funderade hur fan man kunde missa flera situationer t.ex höga klubban i ansiktet på molin, men då det endast är en domare så får man nog vänja sig vid att det missas mer.
Nucky: Man verkar nöjda med publiken, medan spelet i hemmapremiären får en sund släng av kritik. Det är väl en relativt rättvis bild i mina ögon. Men du kanske hade nåt specifikt i tankarna som man istället är "sjukt nöjd" med?
Gavelo: Det är bara att erkänna. Insatsen var inte ok. Samtidigt är det väldigt tidigt och man vet inte när man släppte på den tunga träningen, dvs rätt som det är kan vi se bättre fart framöver. Men, det var inte bra. Det saknades tempo. Det saknades att vi hjälpte varandra framförallt. Det kändes som om pantern var flera kring pucken varenda gång...
Ritchie är ett djävla föredöme. Vilken fantastiskt människa!!!
Kulltorp: Nä. AIK är favoriter till att vinna serien. Sedan räknar många med att Modo hamnar i toppen. Man har förväntningar på sig, som Timrå och några andra.
Dexter : Tidigare säsonger har man emellanåt spelat riktigt bra och t.o.m matchat storlagen för att ändå tappa alla poäng, gång på gång. Nu har man ett fungerande målvaktspel samt bra PP/BP vilket gör att man ändå "stulit" 4 poäng på 2 matcher. Man kämpar och sliter dessutom som svin, vilket är roligt att se.
Rytter: Tror att segern mot VIK o hockeylördag gjorde sitt till. Man behöver nog få ordning på spelet 5 vs 5 för att det skall fortsätta vara över 4000
En bedrövlig insats. De får börja nöta avslut på träningarna. De få chanser som man får till sumpar man genom att skjuta utanför.
Blir det ingen förbättring de närmsta fem matcherna blir jag riktigt orolig. De har trots allt haft en försäsong på sig att spela ihop laget. Kvalitén i de här två matcherna har varit skrämmande. Det såg ju stundtals lika dåligt ut mot Västerås.
Är det någon som vet vilket snitt Modo har budgeterat med?
4700 måste ju ses som riktigt riktigt bra för att vara mot Pantern. Som jämförelse så har ju Timrå som varit rejält hypade och bygger på en framgångsvåg sedan förra året 3000 på sin premiär idag mot Mora som är ett betydligt mer intressant lag än Pantern.
Är väl jävligt att förlora oavsett om man är favorit eller ej?
Har räknat att vi kommer vara rätt upp och ner i inledningen, bara kolla på hur andra favoriter har inlett serien tidigare.
Det som är positivt är att trots att vi idag är riktigt slarviga, ofokuserade och inte alls kommer upp i nivå så har vi ändå chans att ta hem alla poäng. Vårt BP och PP är lysande och det kommer göra att vi alltid har chanser att vinna matcher oavsett hur 5 mot 5 ser ut.
Sedan är det som jag skrev tidigare att alla lag kommer vilja göra personbästa mot oss. Hoppas att AJ/FO använder denna match som ett exempel på att alla lag kommer att tömma sig mot oss och att vi därför måste jobba hårdare än motståndarna och ha tålamod i matchen.
{7780}: Favoriter?, när man tvingats bygga ett helt nytt lag när nästan alla andra allsvenska lag hade sina lag i stort sett klara. Nja hade Modo fått behålla några av sina juniorer eller några större spelare så absolut då hade man varit en favoritkandidat men med den spelarflykt som skedde i och med degraderingen så ser jag inte alls att Modo skulle vara favoriter. Sen är en förlust en förlust oavsett vilka man möter.
Blake: Tycker ändå Ritchie är oförskämt rapp för att vara 39 år och kommit tillbaka från den svåra skadan ifjol. Många år sedan man såg ett Modo som spelar med sådan kampvilja och glädje som detta lag, riktigt kul att se! Man förlorar dock väldigt mycket närkamper, kanske för att man känns lite för het i många situationer. Trots förlusten känns det som en ganska ok säsongstart, kan bli bra detta.
{7810}: Modo har ett i stort sett helt nytt lag, man kommer behöva mest tid av alla lag att spela ihop sig och det kommer man att göra också! När man sätter själva grunden och spelidén så kommer spelarna orka spela med ett högre tempo genom hela matchen. När man inte tröttar ut sig på att jaga puck från motståndarna å sina egna passningsläggare så kommer man inte dra på sig mängder med utvisningar heller så det mesta hänger ihop med hu vida Modo som lag kan anpassa sig till spelidén
Steken84: Härligt, stick då. Såg en rätt bra mening i Luleås supporterklubb. Om du som supporter inte kan ge 100%, så varför ska du kräva det av laget?
På ett sätt bra att ta denna skit tidigt på säsongen, hoppas AJ tar tag i utvisningarna och försvarsspelet, offensiven ser ju bra ut och blir nog bättre med ett riktigt försvarsspel.
Blake: Jag förstår verkligen inte skillnaden när Modo hakar eller när pantern hakar. Det ena är utvisning, men inte det andra. Tur vi är riktigt bra i boxplay.
Snacka om att man inte tar jobbet i defensiven. Man tar utvisningar på löpande band. Trodde att man skulle vara bra tränade men man verkar inte kunna åka skridskor och vinna närkamper
Bara vänja sig att HA verkar vara en svängig serie som man inte vet vart man har.
SSK leder i detta nu mot AIK med 2-1, och Västervik har 2-0 mot topptippade Almtuna. Bägge är ju rejäla skrällar ifall resultatet står sig.
HA är en rolig serie att se på för det händer hela tiden nått i matcherna, men otroligt frustrerande när man har SHL färskt i minne och jämför med. Spelarna gör ju sådana misstag med och utan puck så man fattar inte. Men visst gillar man fram och tillbaka hockey och målchanser så är det roligt att se på.
Sedan är det en stor skillnad att man bara har en huvuddomare, idagens match så satt man och funderade hur fan man kunde missa flera situationer t.ex höga klubban i ansiktet på molin, men då det endast är en domare så får man nog vänja sig vid att det missas mer.