MODO Hockey kommer senast från förlust med 3-2 i torsdagens bortamatch mot Växjö Lakers där Jesper Lindgren gjorde sitt första SHL-mål och Maxim Lapierre sitt sjunde för säsongen. Nu blickar huvudtränare Andreas Johansson fram emot Movember-matchen på lördag när Rögle BK gästar Fjällräven Center och pucken släpps 16:00.
– Vi gör en bra match nere i Växjö igår där de har mest puck i den första perioden utan att riktigt komma till farliga lägen då vi höll dem på utsidan. Vi hade en målchans och satte den och givetvis hade jag hellre sett att vi också hade mer puck i perioden, säger Andreas Johansson och fortsätter sammanfattningen:
– I den andra perioden fick vi en bra start och vi spelar bra powerplay hela matchen igenom. Men vi tog några dumma utvisningar sen där vi hamnade på hälarna. Men vi hade trots allt 2-2 på bortaplan inför den tredje perioden mot ett av seriens bästa lag och gör en bra tredjeperiod där vi går för att vinna. Surt att inte få med sig några poäng alls, men vi är på rätt väg.
När det stod 2-2 inför tredje, hur pratade du inför laget då med tanke på att det även var likaläge senast på hemmaplan mot Djurgården?
– Vi pratade om att vi var i samma läge och att vi skulle fortsätta tro på det vi gör och gå för att vinna matchen. Vi vill aldrig bli avvaktande och det blir vi inte heller och att de fick målet och vinner matchen må så vara. Vi var inte utspelade på något sätt utan det handlade om en situation där vi inte hann täcka mitten ordentligt. Vi var även nära en kvittering och vi var där.
Laget samlade energi under fredagen
Fredagen innebar att hela laget tog en rejäl långpromenad tillsammans istället för att träna på is. Andreas Johansson såg det som ett bra avbrott där det handlar om att samla energi till matchen imorgon.
– Det är annars ett tydligt mönster med samling, möten, träning så istället passade vi på att gå ut i det sköna vädret idag. Vi andades, småpratade lite och laddade energi inför matchen imorgon som spelas tidigt, 16:00. Imorgon är vi tillbaka på isen på morgonen så att alla kommer igång ordentligt.
Movember-matchen i svart mot Rögle BK
Lördagens hemmamatch mot Rögle BK är även Movember-matchen där del av biljettpriset tillfaller MODO Hockeys Movember-insamling. Movember samlar in pengar till forskning för mäns hälsa och insatser kring prostatacancer, testikelcancer, mental ohälsa och fysisk inaktivitet. Under säsongen 2015/2016 deltar hela SHL med samtliga 14 lag i kampanjen under november månad.
– Vi ser fram emot matchen imorgon och som jag sagt hela tiden är varje match lika viktig, det spelar ingen roll vilka vi möter. Vi har fullt fokus och kommer fullt förberedda till matchen där motståndet spelar mindre roll, så tråkigt är svaret där, säger Andreas Johansson och förklarar avslutningsvis läget i laget:
– Det är bara Byron som inte är tillgänglig för spel och det är alltid bra med konkurrens som alla växer av. Det gäller att vi förmedlar på ett ärligt och rakt sätt till de som inte får spela och prata med de spelarna så mycket det går och ge anledningen. Vi är ett lag där alla är viktiga, det är ingen tröst till de som inte får spela för tillfället men de bästa spelarna för dagen är de som kommer ombytta.
hellge: Med tur kan han spela på mellandagarna vad jag förstår. Synd att det skulle ta 20 omgångar innan vi kom igång, så visst är risken stor att vi missar play in. Både Luleå och HV har rejäl potential, så Örebro eller Djurgården är väl vad vi kan hoppas på får det tungt. Dif imponerar inte på mig så kanske....
Samtidigt kan man inte låta bli att tänka på nästa säsong. Många yngre som blir ett år bättre, ett tränarpar som får massor av tid att bygga rätt från början och flera nyckelspelare som stannat kvar...
{5647}: Fast samtidigt är Byron före prognosen. Flera i media ropade väl att säsongen var slut?
Det är djupt tragiskt att vi i princip har missat de första 20 omgångarna. Huras är nog, när man sammanfattar historien, ett av Modos största fiaskon. Vi hade legat där vid Örebro om vi haft Johansson från början
Och jag tror inte jag klarar att tänka på nästa säsong :)
hellge: ser på Allsvenskamatchen Löven-Leksand där Camilla Nordlund kommenterar matchen tillsammans med Mike Helber, vilket osökt får mig att tänka på allas vår Toby Orr i Winnipeg.. Någon som har känningar och vet något om hur han tänker? Hur går hans tankar runt Modo, och kommer han spela nåt mer här hemma, vad tror eller vet ni?
Ben Perrault: Jag röstar för Bjurö, trots att jag tror att Adam i grunden är en bättre keeper.
Sen det där med att bli nervös och måstematcher. Hela 80-talet och delar av 90-talet och nu 10-talet (på detta sekel) har varit som en orgie i måstematcher. Undra om inte Modo har spelat fler måstematcher än ickemåstematcher.
När man har lyssnat på vad han sagt har det låtit som han är på väg hem. Jag tycker mig ha läst att detta skulle vara det sista året. Samtidigt det står: CONTRACT 17/18 på honom.
Det är väl kanske inte så lätt att bara dra hem när man tjänar 50 miljoner om året. Han har alltså 100 miljoner till att casha in.
Jag tror nog att Toby är övervärderad. CAP HIT $5,750,000. Tror nog att Winnipeg skulle vilja bli av med honom. Frågan är om han vill. Tveksamt. Skulle jag avstå från 100 millar för att lira i Modo?
Mycket vill ha mer. Och mer är aldrig nog, som frun brukar säga
Det är nog två jävla år till i Manitoba. Det känns som han har två, tre goda år kvar. Det skulle vara förbannat trevligt om han kunde ge oss två år. Men som sagt. Knappast troligt
hellge: 100 jävla miljoner vore inte dumt.. Skulle jag nog planera tomten lite bättre och köpa en ny flådig grill. Ok, jag tror också som du säger att han inte har många år kvar. Återstår att se med andra ord, men vore jävligt nice med honom i pp ett par år. Tack för din input Hellge.
På tal om någon helt annan: hur många år sedan var det vi såg en rightare avsluta som Lindgren gjorde igår? Sinnessjukt många misslyckade pp-backar Modo värvat genom åren. Huvva! Kul att det nu kommer upp en från de egna leden som verkar extremt lovande, ska bli kul att följa honom.
hellge: Helt fantastiskt att vi bara åkt ut en gång med tanke på vårat 80 tal och början på 90 talet. Och vi brukar plötsligt hamna i toppen igen efter ett par dystra år. Så snart kommer vi vara topplag igen, ett tag iallefall.!
Gusse: Härligt! Visst var det där ett löfte? Vi kan vänta oss ett decennium av framgång och fulla läktare. Vi kommer stå där på stå och minnas tillbaka på de svarta åren.
Men visst är det fantastiskt att Modo biter sig fast. Om man jämför med andra hockeynästen som Timrå, Ängelholm, Umeå, Leksand, Skellefteå, Södertälje så har vi bara varit ur en gång. Det är enastående med tanke på upptagningsområdets storlek
hellge: Nu har jag inte sett någon match med WPG. Har dock för mig att det börjat använda honom som defensiv back, och att han ska spela riktigt bra... För bli nästa projekt på NHL gamecenter... Kanske nån annan här brukar kolla NHL? Har ni isf ett utlåtande?
Tarasov: Toby Orr har ett fantastiskt spelsinne och en lätt kropp. Han skulle kunna vara modos Magnus Johansson om han bara vill, men Tobias har alltid varit väldigt lat för att vara hockeyspelare. Jag tror att han helt enkelt inte har motivationen att träna så hårt som det krävs för att förlänga karriären flera år i Sverige. Hoppas att jag har fel...
Tarasov: Törs inte tippa er match ikväll, det blir alltid jinx. Och jag kan inte antijinxa genom att tippa Rögle seger och samtidigt säga att det är en antijinx så att ni ska fatta att jag egentligen menar tvärtom för då neutraliseras den. Satan det blir fel hur än jag gör! :-)
snowden: Han och Olausson lär det väl vara, men nog tror jag aj kör mest pp och Olausson BP. Sedan handlar det också om självförtroende och i takt med att det gått bra törs man spela ut och framförallt ta mer skott utan att ha kanonläge.
{5647}: I en intervju med allehanda påstod han att han blivit betydligt bättre på träna på äldre dar. Erkände också att det var si och så med den delen när han var yngre.
S-vikaren: samma här, nästan så man tror man ska se ett stort S på bröstet :) Otroligt hur mkt mer pondus spelar a ger intryck av att ha med helsvart kontra helrött. Ser tuffare o starkare ut i svart än pyjamas-rött.. Fast det är ju samtidigt vårat arv.
dempa: Rögle är spelmässigt minst lika bra som oss förutom en viktig punkt. Vårt försvarsspel är klasser bättre än tidigare så Rögle hamnar mer längs sargen och får inte alls lika bra chanser som oss.
{5647}: med tanke på att han spelat i NHL i 8 år och varit riktigt, riktigt bra tror jag nog han sköter sin träning som han ska. Frågan är ifall han fortsätter göra det när/om han kom kommer till Modo, vilket kanske också var så du menade?
NuMo: Jo, det ser tamt ut. Ingen riktig kräm i benen idag. Skönt då att vi i alla fall har ett försvarsspel som fungerar ok. Synd att vi tar en sådan onödig utvisning i anfallszon.
{JFK}: kanske det, själv tycker jag att farten i matchen har vart bra. Lite för mycket dåliga pass och mottagningar idag däremot, därav mer puckinnehav för Rögle.
Inställningen kan man inte klaga på idag älskar att dom står upp för varann. Amerikanerna börjar få hjärta för klubben kiwi har vart suverän i matchen särskilt i BP.
– Vi gör en bra match nere i Växjö igår där de har mest puck i den första perioden utan att riktigt komma till farliga lägen då vi höll dem på utsidan. Vi hade en målchans och satte den och givetvis hade jag hellre sett att vi också hade mer puck i perioden, säger Andreas Johansson och fortsätter sammanfattningen:
– I den andra perioden fick vi en bra start och vi spelar bra powerplay hela matchen igenom. Men vi tog några dumma utvisningar sen där vi hamnade på hälarna. Men vi hade trots allt 2-2 på bortaplan inför den tredje perioden mot ett av seriens bästa lag och gör en bra tredjeperiod där vi går för att vinna. Surt att inte få med sig några poäng alls, men vi är på rätt väg.
När det stod 2-2 inför tredje, hur pratade du inför laget då med tanke på att det även var likaläge senast på hemmaplan mot Djurgården?
– Vi pratade om att vi var i samma läge och att vi skulle fortsätta tro på det vi gör och gå för att vinna matchen. Vi vill aldrig bli avvaktande och det blir vi inte heller och att de fick målet och vinner matchen må så vara. Vi var inte utspelade på något sätt utan det handlade om en situation där vi inte hann täcka mitten ordentligt. Vi var även nära en kvittering och vi var där.
Laget samlade energi under fredagen
Fredagen innebar att hela laget tog en rejäl långpromenad tillsammans istället för att träna på is. Andreas Johansson såg det som ett bra avbrott där det handlar om att samla energi till matchen imorgon.
– Det är annars ett tydligt mönster med samling, möten, träning så istället passade vi på att gå ut i det sköna vädret idag. Vi andades, småpratade lite och laddade energi inför matchen imorgon som spelas tidigt, 16:00. Imorgon är vi tillbaka på isen på morgonen så att alla kommer igång ordentligt.
Movember-matchen i svart mot Rögle BK
Lördagens hemmamatch mot Rögle BK är även Movember-matchen där del av biljettpriset tillfaller MODO Hockeys Movember-insamling. Movember samlar in pengar till forskning för mäns hälsa och insatser kring prostatacancer, testikelcancer, mental ohälsa och fysisk inaktivitet. Under säsongen 2015/2016 deltar hela SHL med samtliga 14 lag i kampanjen under november månad.
– Vi ser fram emot matchen imorgon och som jag sagt hela tiden är varje match lika viktig, det spelar ingen roll vilka vi möter. Vi har fullt fokus och kommer fullt förberedda till matchen där motståndet spelar mindre roll, så tråkigt är svaret där, säger Andreas Johansson och förklarar avslutningsvis läget i laget:
– Det är bara Byron som inte är tillgänglig för spel och det är alltid bra med konkurrens som alla växer av. Det gäller att vi förmedlar på ett ärligt och rakt sätt till de som inte får spela och prata med de spelarna så mycket det går och ge anledningen. Vi är ett lag där alla är viktiga, det är ingen tröst till de som inte får spela för tillfället men de bästa spelarna för dagen är de som kommer ombytta.