WADA:s nya dopingbekämpninspolitik trodde jag var ett 1:a april skämt. Snacka om att glömma bort människan i alltihopa. Att göra en människa livegen alla dagar året om går bra, men att stänga av en som verkligen fuskat med stereoider för livstid, det fegar man på. mycket märkligt. Jag tycker att kraven på idrottsutövaren från WADA:s sida är i det närmaste åtalbart.
Det här förlsaget är mycket märkligt. Hur i all världens namn skall man kunna organisera hela denna apparat som skall hålla reda på allihop. Det är 25 miljoner idrottsutövare världen över som det handlar om.
Dessutom undrar man hur de gör med t ex ES. Skall spelarna där behöva berätta var de skall vara hela tiden, eller hur fungerar det?
Min gissning är att det här förslaget kommer skrotas redan innan första juli.
Men det var väl bara elitutövare på absoluta världstoppen som skulle kollas, som jag fattade det. Ändå, det är helt orealistiskt, opraktiskt och integrititeskränkande sätt att arbeta mot dopning. Hårdare avstängningar istället. Livstid! Minst!
Det finns ju INTE 25 miljoner elitutövare på absoluta världsklass, så nog är det fler än sådana som kommer få underordna sig det här systemet. Det fanns ju dessutom tre olika klasser, A, B och C som man kunde delas in i.
Ytterligare en intressant tanke är hur det blir med NHL och NHLPA. De har tidigare INTE givit tillåtelse till WADA att utföra dopingprov på sina spelare utan endast de som ställt upp i VM och OS har kunnat bli testade.
Om WADA nu inför strängare regler så lär de ju knappast tillåta sådana undantag längre.
Även NFL och NBA har haft sådana undantag, mig veterligt.
knaskamilla: Nu vet jag inte riktigt hur det ligger till med Paddan och hans jobbsökande, men om han fortfarande är ledig så vore det väl något för honom ?
För att inte tala om proffsboxning. En sport där man ju verkligen skulle ha nytta av dopingpreparat av olika slag. Anabola steroider, adrenalin, ja i princip allt utom lugnande saker dårå. Det skulle inte förvåna mig ett dugg om man vid en närmare granskning skulle finna att sporten är totalt nedlusad med doping. Jag har nog aldrig hört talas om en enda dopingfälld proffsboxare. Däremot har jag sett dom falla av andra saker.
Nog är det krångligt alltid, för idrottarna. Jag tror inte att det kommer att fungera som det nu spekuleras att det ska göra. Klokt folk kommer förhoppningsvis att inse detta och se till att förslaget blir mer hanterbart för idrottsmännen/kvinnorna.
Jag tror inte att det egentligen är lagidrottare man vill komma åt med det här förslaget, såna har ju praktiskt svårt att gömma sig under någon längre tid medan dom pumpar upp sig. Nej, det är nog problemet som funnits inom främst friidrotten där folk plötsligt "försvunnit" till hemlig ort för att "träna" för att sedan dyka upp någon dag innan ett stort mästerskap, starka, vackra och i absolut toppform.
Annars håller jag inte med om att förslaget skulle innebära särskilt mycket krångel och byråkrati för WADA. För dom är det ju bara att samla på sig uppgifterna om idrottsmännen, dom BEHÖVER ju i princip inte göra något med dom förrän dom bestämmer sig för att kolla upp någon idrottare. Om uppgifterna om var denne ska befinna sig stämmer så är det ju bara att göra ett tillslag, stämmer dom inte är det bara att dela ut ett lämpligt straff. Enkelt.
Om jag jobbade åt WADA skulle jag nog förresten snarast kolla upp Svarten. Jag tycker han ser lite misstänkt ut på bilen.
Nog är det väl själve fan, förresten. Här skriver jag ett långt inlägg helt utan större stavfel förrän i sista ordet! Tre bokstäver från slutet lyckas man hoppa över en bokstavsjävel!
Men jag får väl skylla mig själv, jag skulle aldrig ha dragit in Svarten i debatten.
Albert Hall: Värre är det väl att det tog dig en halvtimma att upptäcka det.
Svarten är dopad! Marion Jones klagar också över amerikanska dopingbyrån och att hon är dopad tvivlar jag inte på, nu bevisar tyvärr svarten att han också är det. Det är logiskt, ingen från sollefteå kan bli bra utan att fuska.
Spud: Efter förra vinter-OS kunde vi visa upp ett för Sverige helt oslagbart facit. Två deltagare, ett guld och ett brons. Ren Norgeklass. Om Kramfors och andra dynghålor runt om i Sverige ändå kunde försöka att dra sitt strå till stacken som Sollefteå gör, så kanske vi åter skulle vara en stor idrottsnation och våra stora talanger skulle inte behöva jagas utöver riksgränsen.
Lumber Jack: Nu blev jag ltie yr, är det paralympics(?) du menar?
Jag måste ha missat de där stjärnorna, kanske damhockeyn?
Men om det nu är så att Sollefteå bidrog med personer som tog dessa medaljer så är det tråkigt att OS delar ut medaljer till personer som måste vara dopade.
Kramfors är väl den bästa motpool i jämförelse du kunde hitta eller? Känns inte som det naturliga valet när man ska jämföra..
Spud: Svågge guld i curling och Therese i damhockey, garanterat odopade på isen. Dock ska erkännas att de har setts inmundiga på krogen.
Kramfors är ju en plats du är mycket bekant med, så jag tyckte det passade bra som motpol. Dessutom är ju Kramfors av hävd det enda riktiga dopinghålet i Sverige, Pulvercity stämpeln går aldrig ur.
Jag har passerat kramfors rätt ofta men kan väl inte påstå att jag är mycket bekant med platsen för det. Dannero har jag hängt på ett par gånger men det gör mig nog knappast till Kramfors kännare.
Nu är det tydligen så att NHL och NBA står utanför det här beslutet. Ibland undrar man om WADA verkligen tänker till. Man väljer nu att ta krafttag mot dopingen runt om i hela världen, men låter vissa idrottare stå utanför. Märkligt på min ära.
Dessutom tycker jag som datorintresserad att det skulle vara intressant att lite närmare få ta del av hur rapporteringen skall gå till. 25 miljoner användare som skall skicka in en rapport varje år, sedan skall de dessutom skicka in förändringar och kvartalsrapporter.
Bara för att göra matematiken enkel så räknar jag på att varje idrottare bland dessa 25 miljoner sammanlagt skickar in 1 megabyte per användare och år. Det gör 25 miljoner megabyte. Eller 25 Terrabyte. En ganska så stor mängd data, bara så där.
Detta skall WADA ta hand om och föra in i diverse databaser så att det lätt går att få fram informationen om enskild idrottare osv. Intressant är bara förnamnet.
Ja, nog är NSA:s databank stor, men jag tror nog att de har liiite större budget för att hantera det hela. Dessutom har NSA Craydatorer som hantera databaserna och datamängderna, jag tror knappast att WADA har tänkt skaffa in sådana för att hålla reda på 25 miljoner idrottsutövare.
Nä, WADA är för mig ett skämt i stora mått. Man kräver att idrottare i Afrika och Asien skall vara med i det här, medans man ger dispens för två utav världens största ligor.
Klart att det bästa vore om alla länder hade samma regler. Klart att det INTE är NHL:s fel. Det basunerar du ut bara för att du skall försöka få oss andra att tro att du inte gillar NHL. Detta fast säkra källor gör gällande att du satt som klistrad i natt och såg på den första finalen.
Poffa: Hade faktiskt tankar på att se matchen och dra på jobbet efteråt men jag fastnade i spelet Far Cry så jag kom inte i säng för att kunna vila föra matchen!
Vete gudarna vad man skall göra med dopingen! Cykelsporten har ju börjat rodda i detta på allvar sedan något år tillbaka!
Tyvärr så blir man aldrig fri dopingen eftersom det är alltid någon som ta en genväg från att bli bättre eller att rehablitera sig
Poffa: Far Cry, spelade du på "Chicken Mode" eller :-))
Tyvärr så tror jag att det krävs dödsfall innan typ NHL och andra bakåtsträvande förbund mm tar det på allvar eftersom man kan stämma alla i USA till höger och vänster på fantasisummor!
Vad det gäller de bakåtsträvande förbunden så är det nog så att de som klagar mest är spelarfacken. NHL som organisation skulle vinna mycket respekt om man i och med det nya avtalet inför att man skall följa WADA:s regler.
Därmed inte sagt att de nya reglerna är speciellt genomtänkta.
Poffa: Det beror nog mest på att du inte vet vad du pratar om. Tour de France är troligen den enskilda elittävling som är hårdast kontrollerad och reglerna är stenhårda. För att lyfta över det hela i hockeytermer. Låt säga att en Brynässpelare under slutet av grundserien åker dit för dopning, så skulle det innebära att hela laget kastas ut ur serien, och att de får inte spela i kvalserien. Detta har hänt med Cofidisstallet, som i år inte får köra touren då man har en skandal hängades på halsen. Lika dant blev det med Festina för några år sedan.
Hörde jag någon säga Axelsson?
Hade de andra förbunden jobbat lika målmedvetet mot dopningen hade det varit alldeles utmärkt, men nu är det dessvärre inte så. Ta bara lillebror Nilsson, analfabeten. Att han får spela i AHL är en skandal, och om han får spela i Djurgården utan att göra sin 18 månader av avstägning är det en än större skandal!
65Selander: Absolut, annars har den ingen verkan. Som att ett fängelsestraff om en månad skulle kunna kvittas mot en resa till Australien. Men jag är rädd för att det inte blir så, om nu inte Djurgården visar lite ryggrad, vilket jag nu inte tror dom gör. Förhoppningsvis har jag fel (någongång ska ju bli den första...)
Är det här ett sätt att få NHL och andra proffsligor att vakna och öppna sina dörrar? Finns alltså en risk att hockeyn blir lika "intressant" som fotbollen i OS i framtiden. Se länk!
www.aftonbladet.se/vss/sport/story/0,2789,482577,00.html