pargon97: Jag är förvånad över Brickleys dåliga spelsinne.
Han tar skott när inga modoiter ens är i närheten att skymma eller styra. Framåt är han nästan meningslös. Det blir inte hårt ens om han tar i t.ex. Försvarsmässigt är han duglig ändå.
Bössa 68: årets fiasko! Även Vela är medioker HA klass, dom kan förvisso teka och grisa men oftast helt stillastående så om dom förlorar är dom helt överspelade.
Confusius: Satans vilken jinx, ber om ursäkt allihopa!
Jäklar vad det där målet kom ologiskt!
Men är det inte rätt typiskt det här laget? Vi kan spela hur bra som helst i långa perioder, för att helt plötsligt drabbas av defensiva brainfarts som kostar enormt mycket!
Gavelo: Fast oftast är det ju att någon missar som gör att det blir lägen/mål. Även NHL spelare gör ju faktiskt misstag ibland. :-)
Oftast är det en kombination kan jag tycka. 1-1 blir Brickan trippad, tycker ändå Berg inte tänker fel som gör allt för att ta passet. Och 2-2 är ju Brockley sista spelare så dumpa är helt rätt, dock misslyckas han med dumpen... Men andra backen på rätt ställe eller om nån täckt upp hade det inte blivit lika farligt.
Jag är nöjd över att vi håller uppe spelet i två perioder, det såg vi typ aldrig mot AIK. Där dippade vi rejält i perioder.
Gäller att fortsätta och hitta en hög min nivå som vi gjort första 40 min, då blir det jobbigt för Mora över sju matcher.
Det jag är mest rädd för är att Mora ska få sina obligatoriska PP:n nu i tredje då domarna ska jämna ut det och få chans att avgöra där.
Idag har vi haft en riktigt bra avvägning jämfört med nivån domarn lagt.
Men främst, så mycket roligare det är att se ett lag som vill spela hockey jämför med AIK. Nu möter vi ett hockeylag, i kvartsfinalen var det våldsverkare.
NuMo: Tycker ändå vi gör slutspelets överlägset bästa match såhär långt. Vi borde leda med ett par mål om det inte hade varit för att vi passar bort lägen samt slarvar i några avgörande moment.
Känner mig ändå trygg i att vi vinner över sju matcher om vi kan hålla uppe denna fart.
Confusius: Dags att elda knätofsar! Pucken ska på mål! De får dansa runt hur mycket de vill! Skicka för i helvete pucken mot Kryllan och agera grävling därefter!!
{5647}: Tycker själv att Ingman borde ha dumpat ner pucken så fort han kom över blå. Alldeles för ofta som våra backar transporter puck och tar ett skott från dålig vinkel och så åker pucken ner i rundeln och motståndarna kan kontra. Sen tycker jag att AP kunde undvika att passa Brickley där med.
-Woods is back, helvete vad rapp han är, han gillar nog att Mr Big Dick är tillbaka - Södergren är sån jävla slutspelslirare. Han är riktigt vass i princip i alla situationer. - Vi äger matchen. Ser alla matcher ut som denna vinner vi enkelt över 7 matcher. Mora kommer ta 1-2 men inte mer än så. Vi äger allt spel men de lyckas få in ett par på våra misstag precis som det var i grundserien och även i kvartsfinalen mot AIX. -Klaga inte på #5 och #6. De har otur i vissa situationer men tror mer det handlar om att de inte riktigt klarar av tempot vi vill spela i. Tycker nästan att #5 gjorde sina bästa matcher när han var forward. -Bernhardt är fan för bra för HA. HELVETE vad dominant han är i alla situationer.
Ok nu ska jag dra till med ris och ros här efter 2 perioder. Modo är bra! 2-2 är ologiskt i mina ögon men sådan är hockeyn. Skönt med dicken i laget igen. Märks att han är bra. Är inte särskilt orolig när de ändå spelar såhär bra. Någon mer utvisning så sitter pucken i mål.
Ris: SKJUT MER!! Fan och hålla på att alltid hitta rätt pass!! Det finns bara ett rätt sätt och det är att skjuta och mer folk på mål som tar returer. Hoppas Karlin tar det med dom i paus.
{7639}: Sedan blir det också fel när ingen tar Ingmans backplats. Ingen av forwards tar den, så då blir de i numerärt överläge i kontringar. Malmberg eller Södergran borde hunnit tillbaka.
{7639}: Karlin får röra om i kedjorna nu, vi måste upp. Dansken kan sitta åå bänken en period nu, gå ner på folk och låt dom heta spela, södergran på isen så långt det är möjligt.
Sigge: Tycker att vi har haft bra fart i 40 minuter men som andra har varit inne på så slarvar vi bort bra målchanser. Tredje kedjan speciellt med Mannberg i spetsen, han är verkligen en jäkel på att få två mot ettor t.ex. att rinna ut i sanden.
Du förutsätter att Brickley har samma översikt som oss som kan se vart samtliga spelare befinner sig.
Jag tycker problemet inte är att skottet fastnar utan det var ett tag innan det problemet uppstod. Alla 4 övriga hamnade djupt ner och ingen tog och täckte upp för ingman. Vi tappade folk helt enkelt.
Sedan visst kan man tycka Brickley borde gjort det bättre men han är trängd och pressad och försöker skicka ner pucken iaf. Hade blivit mer upprörd ifall han försökt dribbla och bjudit på friläge pga det.
Nu kommer vi ut hårt i tredje och sätter två snabba.
Chamez: Håller med! MoDo lirar verkligen underbar hockey! De måste dock sticka in näsan där det gör ont. Lira runt tills dess att man tappar pucken är värdelöst.
Bössa 68: Plötsligt? Han har varit godkänd i några matcher som bäst men är fortfarande på tok för svag i det mesta, som sagt, hans bästa egenskap är att han har en lång klubba.
Gör han 2 mål nu i 3:e så är han förlåten för ikväll.
Confusius: In med vela bredvid dick och Woods, sätt in aagard med halloran och Niederbach. Tycker att aagard försvinner i första då Dicken driver spelet mer än vad EJK gör. Då kan inte Aagard briljera
Confusius: Bernhard fortsätter att skjuta nästan osannolikt effektivt. Hårt är inte viktigt. Stenhårt är helt oviktigt. Den skall in framför mål, innanför den tänkta ramen, utanför målvakten och gärna när målvakten är skymd, eller för styrning. (Titta på det Brickley)
Gavelo: När Näsén väl skjuter blir det farligt. Tränarteamet borde uppmuntra honom att skjuta mer. Det behöver inte vara Bernie som skjuter varje gång. Även om hans skott har en förmåga att gå i mål.