grimiss: Näslund e ju en av Ö-viks kungar så han kan väl få göra några fel! Ni är det bättre laget i 6 av 7 matcher mot Lif men lyckas på något helt otroligt sätt förlora, det kan man bara lasta spelarna och något högre väsen!
Nucky: hello! Vet inte vad som gick fel med Modo denna säsong men det hade varit bättre med Modo i SHL än Leksand, förlorade 300 spänn på den vändningen!
Jag vet att vi "snott" två av era spelare o kanske den bäste ni hade men så e det dom e både hungriga på NHL och mera cash! Har flera vänner från Bjästa och för deras skull hoppas jag att ni kan värva bra och att ni är tillbaka igen 2017-18.
Tarasov: ännu en helig ko i Modo som inte får röras. Så jävla trött på tänket som verkar finnas i Modo gällande det mesta, att "vi vet bäst själv" eller "har ju alltid gjort så, och har funkat förut".. Näslund var inne på nåt bra när han ändrade en hel del och tog folk utifrån, bla en speciell tränare för skridskoteknik, målvaktstränare m.m Jävligt tråkigt att han inte fortsatte som GM. Jag tror det givit resultat i långa loppet
grimiss: Sen det börja gå utför har jag följt deras fysträning mest bara för skoj och dom har tränat riktigt hårt och alla är riktigt bra tränade, dom är bara enligt mig fel tränade, sure deras träning ger riktigt bra siffror i tester men mindre bra ute på isen.
Men kan även säga att AJ kommer inte tillåta något sånt, redan denna säsongen som gick så tog han sig en ordentlig titt på övning dom kör så fort han tog över, han tog bort några övningar han tyckte inte duger och la in andra övningar som han tycker ger bättre resultat på isen.
Costanza: Tommy Pettersson! Finns väl ingen som kan jämföra sig med Pettersson som Luleå-dödare. Hans record är helt fantastiskt. Det borde vara ett bra uppslag till intervju för ÖA.
Nån som vet hur det blir med Runesson? Djuse borde inte vara omöjlig att behålla, och på as nivå är han nog dominant. Lyckas vi behålla Torp, Djuse, Lindgren och Ullman samt fyller på med spets tycker jag det ser bra ut.
Ser att Svartvadet hänvisar till hård träning i sommar här och där. Inget kommentar från nån i klubben att man ska se över fysträningen, upplägget, ansvarige? Hoppas ju AJ kommer driva på här. Uppenbart att något inte stämt senaste året (minst).
I Stavanger finns ju K-Fop med utgående kontrakt samt Soares likaså. Soares är dock 34år men har producerat riktigt bra.
Men K-fop tillsammans med Röymark och Öberg/Nilsson skulle nog kunna stänga ned motståndarnas förstakedjor på ett bra sätt.
För övrigt tycker jag det är dags att tacka av Skröder. Vill vi spela med fart så måste det bli förändringar och ärligt talat så är han inte bra längre..
Då fördelar jag gärna hans lön på Nyström och Thorell så får vi in två speedkulor som producerar och kan bygga kring framöver.
leo: Björn Svensson och Christoffer Forsberg i Malmö verkar ej få förlängt. Det är bra spelare som skulle kunna spela i top kedjorna tror inte vi kan förvänta oss mer spets en så. Men man vet lite vad man får i dessa spelare samma med Röymark.
hanzon: Espeland får gärna komma tillbaka till MODO från Lörenskog som AJ var och tittade på igår. Han gjorde 3 poäng igår och det avgörande målet på övertid så spelade han bra lär det inte ha undgått AJ. Fast han har kontrakt i en säsong till och vet inte hur det fungerar mellan norska ligan och hockeyallsvenskan.
Robin Ztorken L: Röymark borde man jobba hårt på. Men han lär säkert vilja spela shl det är väl om Skröder kan övertala honom då. Men han skulle vara en riktigt bra värvning på Allsvensk nivå samt få otroligt mycket istid med.
McFire: Oj, det var positiva nyheter! Nu vet man ju inte vad Persson går för i allsvenskan då det är en annan nivå men vad jag förstått så har han ett riktigt bra skott och är en duktig målskytt. Nu har vi förhoppningsvis några duktiga målskyttar med han Karlkvist och Björklund.
McFire: Det var skönt vi fick behålla honom. Trodde att han skulle spela shl denna säsong. Nu hoppas jag verkligen klubben kan presentera några riktigt bra spets spelare som skall spela i top kedjorna då bör säsongskorten börja öka med.
Karlqvist Rundqvist Björklund som en 3e kedja borde ju stå sig riktigt bra på Allsvensk nivå. För jag antar man kommer försöka behålla Byron och Skröder för dom 2 första kedjorna sedan fylla ut dom med tex nån spelare som Röymark.
"På tal om Modo. Enligt uppgift ligger klubben i väldigt täta förhandlingar med Byron Ritchie om en fortsättning och enligt en källa så ”ser det mycket bra ut” för att det ska bli något. Men som ni vet, ingenting är klart förrän det är klart. Något återstår fortfarande."
Biljaletdinov: Angående Hedberg så måste jag protestera lite lätt. Platsen är Svedjeholmen och Orinken, inte fullt för 10 år sedan. I hallen pågår Anders Hedberg Cup - ungarna var nånstans mellan 8-10 år gamla. In i omklädningsrummet efter match stövlar en (i deras ögon) gammal gubbe in och vrålar - "Vet ni vem jag är?" och 20 st sitter gapande som fågelholkar och svarar tysta "näää". "Det är ju jag som är Anders Hedberg, min tids Foppa". Så nog finns det hockeyungdomar som vet vem Anders Hedberg är... :)
Amitiel: Grannens grabb låter det ju onekligen som. Aldrig sett honom spela, men verkar ha gjort det bra i div 1 under året. Kan säkert bli bra, men anmärkningsvärt att han var nere i div 2 förra året. Kan 3 divisioner på 3 säsonger bli ett för stort steg? Kan vara både fågel som fisk, det positiva är väl att han gjort sin bästa säsong bosatt i Ö-vik och vet precis vad han får i form av det sociala etc
Mike.F