1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

SHL · 532615 inlägg · 4126 ämnen

Silly season


Sv: Silly season
{5647}: Det är publikfavorit-stuket som får mig mest att tänka på Karlkvist. Sedan är han ju inte en sniper på samma sätt såklart.

Sv: Silly season
”Modo var också den klubb som visade störst intresse från början, hade den främsta rollen för honom och det bästa budet av SHL-klubbarna.”

Vad är tanken med Måns i ert lag, blir han tredjecenter?

Sv: Silly season
{10015}: Hoppas att han förstår att det inte går att glassa runt i SHL. Gillar dock att Hinken värvar stora spelare.

Sv: Silly season
Tigerhjärta: ytter i tredjekedjan förmodligen

Sv: Silly season
Tigerhjärta: Svårt att säga. Jag tror att han har mer i sig och kan höja sig till en roll högre upp än fjärdekedjan. Vi snackar om en spelare som gjorde 140% mer poäng än Brandsegg-Nygård förra säsongen.

Kommer han klara det? Ingen aning. Kanske var allsvenskan rätt nivå för honom. Jag tror han kan växa in i en roll som ytterforward i andra eller tredjekedjan, men vi spelar de tre första kedjorna rätt jämt så vem som är första och vem som är tredje är svårt att säga egentligen.

Sv: Silly season
{10015}:

Känns bra på förhand, trodde inte vi skulle plocka han faktiskt, Hinken kan han

Sv: Silly season
{10015}: Det är inte ovanligt när spelare går från HA till SHL. Karlkvist gick ner typ 25% från oss till Oskarshamn. Sen trissades lönen upp rejält andra året.

Sv: Silly season
{5647}: Han är svårbedömd Måns, mycket pga hans ”ökänt” svagare skridskoåkning.
Samtidigt så har han ju verktyg som gör honom nyttig även utöver sin skicklighet. Bra grit och attityd på den killen.
Fågel eller fisk är känslan, själv gillar jag vad jag såg av honom.

Sv: Silly season
Tigerhjärta: Jag köper det rakt av. Det är lite av en chansning, men då uppsidan kan bli rätt bra gillar jag värvningen ändå.

Sv: Silly season
Tigerhjärta: tror på flopp

Sv: Silly season
{5647}: han kommer behöva träna utav bara helskotta under sommaren iallafall. vidhåller att det är karlkvist-vibbar

Sv: Silly season
{9315}: Vi fick rätt bra ordning på Karla, så jag fortsätter se glaset halvfullt:)

Sv: Silly season
JoJo2613:
Jag tror att Karlin/ Gradin tänker så här:
Ranta kommer ta yttligare steg i år när han vet vad som krävs här i SHL efter 1 säsong.

Han blir den 3: e länken i 1: a kedjan. Olofssons -Jasek- Ranrta
Woods-True- Aagaard i 2: a.
Södergran- Sam- M.C i 3: e
Olsson- Niederbach/T.J - O.P i 4:e

Jag hoppas också att Niederbach bygger på sig yttligare med 3-5 kg muskler i kroppen han måste bli starkare i kroppen inför den här säsongen!.

Skönt att den här billiga forwarden klar nu också.!
Nu vet Gradin vad han kan lasta in på de 2 återstående backarna?

Eftersom 1 är förmodligen en back för 3: e backpar (Ludwig Byström)
så kan även den bli en billig lösning)
Så det bli en delning på ca 65/35 på återstående budget?
Det är också lättare att eska lite mer pengar om det är en ö toppback som skall in

Sv: Silly season
Silly: Södergran, Sam och Måns Carlsson tror jag blir alldeles för samma lika.

Beskrivning av Måns av Mora-supporter på twitter:
” Stor och stark powerforward som är bra på att skydda puck och öppna upp ytor för andra, men är även finurlig själv och kan göra det oväntade i offensiven. Har använts i position runt kasse i Moras PP1 och gjort det bra.”

Sv: Silly season
Silly: Varför värvar vi en center när vi behöver en ytterforward?

Sv: Silly season
Silly:
Både ris och ros i denna värvning.
Ros: Mora och Modo har nästan samma spelsystem.
Han känner att han kan utvecklas.
Teknisk, och speluppfattning.
Ris: om det är ett rykte eller vart det nu kommer ifrån angående latheten. Men det måste han få bort och hans fart måste bli bättre.
Tror han gör mellan 15-20 poäng första säsongen.

Sv: Silly season
{10585}: Tror Hinken har fobi för centerbrist. Skämt och sido, hoppas såklart det kommer en ytterforward också men att ha för många centrar är mer av ett lyxproblem.

Sv: Silly season
{10585}: Tycker det här signalerar att man kommer spela Jakobsson som ytter istället?

Sv: Silly season
{10015}: Oerhört saknad av Mora-supportrar på sociala medier iaf. Många som lyfter det som ett av de största tappen i modern tid.

Sv: Silly season
KB: Deras känslor nu känner man igen. Lider med dem. Att han var så omtyckt bådar verkligen gott. Måns verkar ha grymt bra karaktär.

Sv: Silly season
{10015}: MoDo Hockey centrar

Måns C, True, Jasek, Vigneault, Niederbacher, TJ, EJK, AP, LP.

Hur många ska dåren ha?!

Sv: Silly season
{10585}:
EJK/AP kommer inte ingå i truppen så vi har 6 st plus en talangfull junior. Niederbach går dessutom ytter initialt så det är rätt ok

Sv: Silly season
{10585}: Bara för att det står center på eliteprospects behöver man inte spela center.

Sv: Silly season
KB: Inte för att vara så’n, men varför fanns det inte mer SHL-intresse? Bara från Brynäs som ville ge honom en lägre lön än i Mora

Sv: Silly season
Silly: Att bygga 3-5 kg muskler på en sommar behöver han ta någon form av en anabol steroid...

Sv: Silly season
Brander: nästan alla lag har sina trupper helt klara eller letar spets

Sv: Silly season
hockey_21: Måns kommer lira på en kant. Men om det skulle bli en jädrans massa skador så är det ju bra att det finns spelare som lirat center förr.

Sv: Silly season
Brander: Frölunda var väl intresserade också. Samtidigt är det vad som står i tidningen. Agenten kan han uttryckt saker så lag avstått osv. Jag är bara glad om vi slipper budkrig om spelare för då försvinner pengarna fort. Vi låg tydligen klart under det tjeckiska budet om man ska tro expressen, så nog fanns intresse.

Sv: Silly season
Tarasov: Förstår väl det, men han har 9 centrar på kontrakt och 8 ytterforwards?!

Nog för att centrarna kan spela ytterforward, men ändå.

Sv: Silly season
JoJo2613:

Precis. Måns har spelat ytterforward i Moras andrakedja större delen av säsongen.

Sv: Silly season
{10015}:
Jag vill också ha Jacobsson som ytter.
Han har styrka och speed.

Sv: Silly season
Brander: Vem vet? Stort eller litet intresse från andra klubbar behöver nödvändigtvis inte betyda något. Var väl bara FBK som var intresserade av Westfält också och det föll väl ut.

Fördelen med att plocka en svensk spelare från HA är att det i regel är en förhållandevis billig investering. Sen vet man aldrig om det är fågel eller fisk men jag tror det här blir bra.

Forwards känns helt okej. Viktigaste blir att sätta pusselbitarna på backsidan.

Sv: Silly season
Förstår verkligen inte varför folk börjar prata om EJK här inne såfort Måns är klar. Han kommer i te direkt ta hans roll i lönehierarkin och spelarhierarkin. Det är väl isåfall att man tänker att kommer en göteborgare in så måste den ersätta göteborgaren som är påväg ut.

Skämt å sido. EJK var genomgående min personliga favorit i det MoDo-lag som gick upp. Grym skridskoåkare, hyfsad teknik och ger alltid allt för laget. Men samtidigt har han tyvärr ingen plats i dagens lag. Det skulle isåfall vara som 4e center men där måste vi prioritera junisar som Jacobsson.

Vår 4e lina inför nästa är spikad Södergran/OP-TJ-Sebbe. Så ser tyvärr ingen plats för honom. Och vi kan samtidigt inte leva på sentimentalitet här. Han kommer vara en otrolig viktig spelare i vilket Hockeyallsvenskt lag han går till. Det är inte snällt att ha honom på läktaren varje match heller då hans jobb är att spela ishockey.

Jag gillade verkligen det jag såg från Måns Carlsson i Hockeyallsvenskan. En skicklig spelare som gör sin omgivning bättre. Han och Jocke Bäckström får dock jobba på hans baksida-lår, så han kan bli lite mer explosiv o få ett bättre tryck i skridskoåkningen. Men då har han fungerat jättebra i ett Mora som nästan spelar en identisk hockey som oss.

Om vi vill ha en bra forward för en billigare peng, om vi ska lasta tungt på backsidan. Så är Måns ett smart alternativ. Det är en ännu en reslig gosse vi får men också mycket finess.

Han brukar stå i positionen framför mål i PP1 i Mora med
Carlsson
Pehrsson-Yetman-Ljunggren
Pethrus

Skicklig i ytorna framför och runt mål i den spelformen.

Nu när vår forwardsida verkar vara spikad så tror jag det blir något sånt här

Aagaard-Jasek-Olofsson
Carlsson-True-Ranta
Niederbach-Vigenault-Woods
Sebbe-TJ-OP/Södergran

Pp1
Carlsson
Jasek-Ranta-Olofsson
Rundblad/ny back

Pp2
True
Näsen-Aagaard-Woods
Berra

Spontant tänker jag att han kan fungera bra ihop med Ranta då de nästan är varandras motpoler, Ranta är kvick, men kanske inte alltid har bäst spelsinne. Då är Måns Carlsson inte så kvick men har ett fantastiskt spelsinne. Det kan bli en Yin-yang-effekt.

Är tillfreds med denna värvning. Men nu måste vi lasta tungt på backarna!

Sv: Silly season
KB: Undra vem fan den där Hinken sitter och letar efter som toppback. Sitter han bara och väntar på någon så att han vet hur mycket han har över till Byström eller?

Sv: Silly season
Randy Marsh: Det börjar bli uppenbart att det finns några attribut Hinken går lite extra efter:

- Erfarenhet av spel som center
- Historik som kapten eller assisterande kapten
- Stor (~190-195 cm)
- Lagom ålder (~25 år)

Sv: Silly season
Koff:
15- 20 poäng?
Vad bra då slår han 2 av de 3 spelarna från förra årets succekedja första 15 omgångarna Walli & Södergran samt floppen Niederbach ( Den eviga talangen)
Är det här också hans år?
Jag tror att Sam och M.C kan få kemi?
Jag tror han kommer ligga på över 20 poäng typ 26-27?
Bra att ha honom som ersättare som center i 3:e och 4: e kedjorna!

Sv: Silly season
Måns hade bud från Tjeckien, hur står sig dom lönerna jämfört med SHL?

Sv: Silly season
{10585}: Spontant tänker jag Hägg eller liknande.

Sv: Silly season
{10015}:

Och de har Gradin verkligen tryckt på gällande spelare som ska in att ha rätt karaktär.

Sv: Silly season
{10585}: Hägg, Jacob Larsson, Calle Själin, Norlinder

Sv: Silly season
Bad_Brett: Jag undrar om det är historik som spelare med en bokstav eller om det är en bra karaktär på spelaren. En spelare med bra ledaregenskaper och karaktär blir ofta kapten på något sätt. Jag undrar om det är hönan eller ägget:)

Sedan ska vi nog inte bara peka på Gradin. Han verkar vara den som sköter kontakterna, men inget beslut tas utan att Karlin och övriga tränare varit med. Sedan behöver inte alla vara överens och där kanske Gradins och Karlins ord väger tyngre.

Sv: Silly season
wesslan: Jag tänker lite såhär

MoDo Hockey 24/25

Niederbacher-Jasek-Olofsson
Ranta-True-Södergran
Aagard-Vigenault-Woods
Sebbe-Carlsson-TJ

Ranta och Södergran i samma kommer att fungera strålande och Niederbachers spelsinne och skicklighet kommer passa bra där i första med Jasek och Olofsson. Aagard-Vigneault-Woods kommer nog producera mest, men får vara i tredje för symbolik. Sebbe och TJ är väldigt skridskostarka och kommer hjälpa Carlsson där i fjärde. Även denna kedja tror jag kan producera 10-20p per gubbe.

PP1

Niederbacher-True-Olofsson
Rundblad-Näsen

Här vill jag se True framför kassen centralt och Niederbacher som spelar sina vackra diagonalpassningar till Olofsson som kommer ha öppen kasse.

PP2
Ranta-Jasek-TJ
Bernhardt-Byström

Här vill jag se ett fint lir mellan TJ och Jasek samtidigt som Ranta gör det han brukar göra bra - åka runt och göra mål. Det är viktigt att vi får TJ i PP nu så att NHL EP-scouterna tror att han är bra och vi kan få ett par miljoner för honom.

Sv: Silly season
jonsson: Sämre. Men betydligt mer än i HA.

Sv: Silly season
KB: ska dock sägas att i detta fall var budet från tjeckien nästan dubbelt så mycket som modo erbjöd, men verkar som att måns vill ta chansen att försöka slå sig in i shl. eller så ville han inte bo i tjeckien :)

Sv: Silly season
{9315}: Jo, grejen är ju att svenska HA-stjärnor oftast kan hämta mer pengar i länder som Tjeckien, Slovakien och i vissa fall alpligorna än ett första år i SHL. Men spelare vill ju gärna lira på högsta möjliga nivå.

Sv: Silly season
wesslan: Ser bra ut, vissa verkar vilja ha Ranta och Olofsson i samma men är inte de lite liknande spelartyper som kanske inte matchar?

Sv: Silly season
Silly:
Vi hoppas jag har fel :)

Sv: Silly season
{10585}:
Håller med. Men kanske några som värvats har önskemål att spela ytter, så på pappret för oss bli missvisande kanske?
Bara en tanke.

Sv: Silly season
{5647}:
Finns det något konkret på hans sk lathet eller är det endast hörsägen? Tycker inte han är särskilt på isen

Sv: Silly season
Tarasov: lat-ryktena kommer från följande artikel, där han fick en utmaning under tiden i Frölunda. Han är inte lat. Spännande spelare!

Annan kul info: "Favoritspelare: Peter Forsberg.". ;)

« · 2703956 · »