Gavelo: LP kommer floppa och bli utlånad. Tror han spelar fler matcher i J20/allsvenskan än SHL nästa år. Han kommer tjura ihop om han blir placerad i en fjärdekedja och jag ser honom inte gå in i någon av toppkedjorna hos Brynäs.
Modo-Målet: han gjorde tyvärr inte det, och jag skulle nog inte vilja ge vår sportchef någon av mina ex heller. Så illa tycker jag inte om honom.
Jag tycker att han varit horribel sportchef när vi låg i shl. Arrogant, lat och i princip värdelösa värvningar på alla poster. Lägg där till hur oproffsigt han agerat i media.
Därmed inte sagt att det kan bli bättre. Jag tycker att han och ledningen hittills gjort ett på papperet jävla bra jobb inför denna allsvenska sejour. Bra målvakter som fan på papperet. Backlinjen verkar lovande. Grunden känns okej. Jag hoppas att vi bränner alla kulor nu på spets om det ska satsas för att gå upp. Visionen känns vettig. Men som sagt. Det är i höst vi ser tendenserna. Det räcker iaf inte med jeppe för att vi ska ta oss hela vägen, men han är en bra start för att bära laget.
Tigerhjärta: LP är en jätte talang, troligen den största som vi fått fram på länge. Bara att gratulera till en kanon värvning. Tycker han känns väldigt mogen som person och har strakt fokus på vart han vill. Även bli en ansvarsfull spelare. Svårt att bedöma honom som spelare fortfarande och man spelade rätt lite hos oss förra säsongen. En som följer Östersund har säkert bättre koll än vi har på honom. Stark skridskoåkning, känns stark på pucken, bra defensiv, ansvarsfull. Ser honom som en lagspelare mer än en poängjagande stjärna, svårt att bedöma honom rättvist när han är så ung och man inte sett honom spela ordentligt. Kommer nog att åka över efter en eller två säsonger.
Svider så klart väldigt mycket att vi tappade denna super talang men sånt är livet.
Frontschwein: Tror du han inte vill värva bättre spelare? Vem som helst kan önska sej vilken spelare som helst men dom ska vilja komma till oss också. Vi är förmodligen det sista laget spelare ville komma till i shl, förutom dom som har en koppling till MoDo eller orten. Vi har inget framgångsrikt lag som mindre städer har eller speciellt mycket att locka med vid sidan av hockeyn heller. Vi kan inte överbetala spelare som HV gör heller. Hade vi inte åkt ur vilket i ärlighetens namn var väntat av de flesta utom oss som älskar klubben. Så hade vi kunnat bli lite bättre för varje år och på sikt kanske inte behöva oroa oss för kvalsträcket varje år. Vi har tagit steg framåt med Gradin och är ett top lag i HA numera och i bästa fall ett bottenlag i shl. Det är betydligt bättre än vi varit på länge. Lipa dagligen över vad sportchefen gör eller inte gör hjälper inget. Försök istället att inse hur verkligen ser ut.
Silly: Ryssjävlarna mördar civila och rövar bort Ukrainska barn och då har den där skithögen inga problem att spela i KHL och bidra med skattepengar till Putins krigsmaskineri vill aldrig se honom i MoDo igen.
”Vi har tagit steg framåt med Gradin och är ett top lag i HA numera och i bästa fall ett bottenlag i shl.”
Wow, imponerande för ett lag som har spelat 57 säsonger i högsta divisionen, vunnit två guld och spelat sex SM-finaler. Vi har faktiskt tagit ett steg bakåt med Hinken eftersom vi är tillbaka i HA.
Silly: Vet inte om vi någonsin haft något emot honom?
Att komma dragande med att han spelat i Ryssland är bara så tramsigt, då kan vi börja med att ta avstånd från alla som kommer från USA och allt vad dom hittat på senaste 100 åren.
Det konstiga är att alla som grinar över Ukraina/Ryssland inte sa ett knyst när vi värvades Kabanov samma år som kriget och annekteringen på Krim halvön trappades upp.
Värvar vi Timashow så köper jag ett medlemsskap för alla fjantar som säger upp sitt.
Dexter : fast det är ju objektivt fel? Har du glömt vart vi var säsongen innan hinken kom in? Hans track record totalt sett är mil bättre än svartvadet och framåt. Hans senaste säsong till trots som var ett riktigt bottennapp.
Gavelo: Det där tramsiga mördandet av civila som Ryssland håller på med i det där tramsiga kriget där Ukraina slåss för sin frihet mot en brutal diktatur.
grimiss: Svartvadet och Foppa är dom absolut sämsta sportcheferna vi haft. Otroligt dåligt lagbygge med Foppas övertro på tansatlanter (10st + Larry Huras)
Gavelo: Såg att Karlin har haft honom under säsong 20/21 i Västervik? Hade jag ingen aning om? Då känner han ju O.P, Bjerssa, Wahlberg, Karlin och Fitzgerald 😉
Gavelo: Wiken kan sina grejer verkar det som. Fjällby hade gjort det bra som gnuggare i SHL men på sin höjd gjort 20 poäng. Så rätt att nobba om man vill få in spets till en toppkedja
Gavelo: Fattar inte Djurgården att man inte ska satsa stort utan istället göra som Modo och ta det lite lugnt? Lite ironisk men det ligger lite sanning i det också
Lulessss: Då får vi önska honom lycka till att hitta en klubb som är villig att betala det till honom för hans tjänster.
Jag tror att Dima är en kopia av Ranta, individuellt skicklig offensivt när han är på humör, men är absolut ingen lagspelare och har alltid värdelös +/- för att dom inte bryr sig om det defensiva spelet.
Röda dagar, Gavelo, chamez, tarasov & puffe2, tackar ödmjukast för era tankar kring Petterssons profil och potential. Trevlig lördag på er, samtliga Modoiter!
Sigge: Redan från att han utnämndes till Förbundskapten så har jag sagt att det inte kommer bli bra pga att hanns filosofi är en väldigt uppstyrd defensiv hockey där alla vet exakt vad dom ska göra och truppen är byggd efter det och har hunnit nöta in det. I tre kronor måste man ta dom bästa spelarna man får och anpassa spelet efter det. Ett spel som är enkelt att sätta utan att hinna träna ihop laget.
Från Hörnefors: Sedan är det helt sjukt att behöva en 18 manna stab för Tre kronor i VM. Känns som att man kastar mycket pengar i sjön. swehockey.se/vmstab25
Från Hörnefors: Man undrar ju lite vad en Team manager (Martin Lundby) gör som inte en landslags chef, General Manager, assisterande General Manager eller ens en Lagassistent lyckas göra....?😊
Tompa21: I stället för att se till att hela Hockey-Sverige lever(där tog SHL makten) så måste man väl visa att man finns vid landskamper. SIF som borde styra och utveckla svensk hockey, har blivit en skyddad verkstad för nobodys som aldrig lyckades i verkliga livet. SIF är en liten underordnad avdelning av SHL, men med hög svansföring. Borde vara tvärtom!
{9742}: regionala förbunden plågar mest lagen i regionerna med alla ska med, värdegrund. Helst ska barnen spela på så liten yta som möjligt så att de som inte kan åka skridskor kan hänga med så långt upp i åldrarna som möjligt.
henkeiskogen: Kan inte detaljerna, men till viss ålder hoppas jag alla får vara med. Det ska ju vara en lek till att börja med. Hockey känns inte som den mest inkluderande sporten vi har, vilket kan bli ett problem på sikt.