1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 534843 inlägg · 4127 ämnen
« · 2137920 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Modo - Tingsryd 2021-01-31
Nucky: Jag gissar att man hade som ett tänkbart scenario att säsongen skulle bli inställd, vilket iofs inte var fel. Men det är plågsamt uppenbart att man inte har lyckats anpassa sig. För detta kommer ju säkerligen hålla i sig även nästa säsong.

Sv: Modo - Tingsryd 2021-01-31
KB: Känslan är också att man snålat åt helvete för mycket. Tror t.ex inte Gagnon, en 35-årig kanadick med skadeproblem halva fjolårssäsongen var speciellt dyr. Och han var alltså den där sista pusselbiten vi alla gick och väntade på, tillsammans med Heppo som var ett lån.

Sv: Modo - Tingsryd 2021-01-31
Rytter: Öh, Glader är väl en stor betydande del i föreningen.

Håller med om när Timrå åkte ur, inte senast utan gången före. Senast var de inte mogen att gå upp.

Gången före så märktes det ett par år före att det var på väg utför och musklerna att rätta till det fanns inte. Sedan gjorde Timrå samma misstag som Modo gjorde senare, anställde Perra som tränare, han har aldrig gjort något. Han har vunnit med självspelande pianon, inget annat.

Hoppas vi får mötas igen i högsta serien igen, det är stämning det.

Sv: Modo - Tingsryd 2021-01-31
Rytter: Håller med. Det är dock som sagt ett stort misslyckande att chansa så hårt på vissa nyckelpositioner. Sen var jag skeptisk till Gagnon från första början. Både Dalroth och Olhaver tyckte jag var ganska osexiga värvningar också, men kändes väl ändå okej.
Sen är jag fortsatt mer positiv inlagd till Mikkelson än många andra här. Jag tycker inte alls han är så dålig som det utmålas.
Han är ganska stabil på tråkigaste sett möjligt.I Corrados frånvaro och tidigare utan Tommy också, så blir det ganska ensamt att försöka styra upp tillsammans med Wallinder, Styf, Öhman och Dalroth.

Sen har det egentligen aldrig funnits någon trygg period under hela säsongen med tränarbyte, covidutbrott och flertalet nyckelspelare som är borta över större tid.
Både Wallinder och speciellt Styf skulle ju egentligen försöka att slå sig in i truppen den här säsongen, varvat med J20. Nu fick de ta stort ansvar på en gång, vilket är väldigt olyckligt.

Sv: Silly season - 2020
Kanske på tiden att Modo anställer en tränare.

Sv: Modo - Tingsryd 2021-01-31
Heyerdal: Korrekturläsningens magi. Se och lär MoDo!

Sv: Modo - Tingsryd 2021-01-31
Villervalla:

Tror inte man behöver överdriva och anklaga hela föreningen. Med samma resonemang skulle ju något vara ruttet i Timrå för att ni åkte ur shl och tog väldigt lite poäng.

Se det för vad det är, det är en trupp där man tagit för mycket chansningar som slagit fel ut, ett lag som drabbats av skador och inte haft ordinarie trupp en gång under serien, spelare utan självförtroende och en ledare oförmögen att leda och gjuta mod i spelarna.

Det är så enkelt, tycker inte man ska anklaga föreningen som gjort allt rätt fram till ifjol. Det är samma personer bakom som var hyllade ifjol och vänt ekonomin.

Ska man skylla på något är det den sportsliga ledningen från glader och nedåt, de ska ha kritik med all rätt och inte föreningen som sådan.

Sv: Modo - Tingsryd 2021-01-31
Rytter: Samtidigt tror jag också att mycket sett annorlunda ut om tränarsidan varit ok. ja, vi hade inte utmanat Timrå, men det här är det sämsta jag sett.

Sv: Modo - Tingsryd 2021-01-31
jonsson: nu vill jag inte strö salt i såren, då blir man ju blockad här. Men något är fel i eran förening, mot Timrå och Löven är det fullt järn, mot andra lag är ni mediokra, förstår inte, kan inte ha att göra med Styf. Kan det vara så att klubbkänsla inte finns där? Tveksamt, det är ju deras inkomst. Något verkar i grunden fel och när/om man får ordning på det blir ni livsfarliga, jag tror inte jag vill se en bäst av 7 mot Modo i avgörande faktiskt för de resurserna har ni.

Sv: Modo - Tingsryd 2021-01-31
Frontschwein:

Tycker egentligen inte tanken är så dålig bakom bygget. Problemet är antalet chansningar som gjorts och där alla slagit negativt in. Samt att våra nyckelspelare varit skadade stora delar av säsongen. Om vi kollar vad som tagits in.

Gagnon - Rutinerad tvåvägscenter som producerat i nla, grym på tekningar. Lägger av pga skador, ingen dålig värvning egentligen.

Svenningsson - Snabb målskytt som producerat bra i ha och behövde nystart, vem hade tackat nej till honom inför säsong.

Aagaard - Får väl ses som en misslyckad chansning eftersom man trodde detta var en andracenter men mer av en ytter för en tredjekedja, han fyller en funktion i ett lag i ha men inte som center.

Ohlsson - snabbast i ha, vem hade tackat nej innan? Bidrar till laget och har inte varit dålig, dock sämre produktion eftersom laget spelat skit.

Heppo - Klass men en chansning som slog fel då han lämnade och gjorde endast 14 matcher. Någon som tycker detta var en dålig värvning?

Kaut - ännu en chansning som misslyckades då han drog.

Viklund - Vem hade tackat nej? Oturligt skadad och gjort 6 matcher.

Corrado - Ahl back med fina meriter, visat sig vara bästa back. Bra värvning

Lindgren - en chansning som slog fel när han lämnade. Poängstark. Vem hade tackat nej inför säsong?

Hedberg - vår hemvändare vi alla ville ha, potential att vara en toppforward, lägger ner karriären. Vem hade tackat nej?

Dahlroth - defensiv back från shl som var med och spelade upp Timrå och iko. Vem hade tackat nej?

Mikkelsson - förstår tanken men detta slog fel ut, hade kunnat avstå honom eller dahlroth. Inte varit den general och ledare man hoppats på.

Olhaver - en värvning som skulle ge oss tyngd men det han visade upp här var inte bra, en ren felrekrytering.

Om nu glader har byggt ett dåligt lag, vilka av värvningarna ovan hade ni tackat nej till inför säsong? Jag tycker värvningarna ändå hade en tanke bakom men antalet chansningar var för många och alla slog fel ut.

Ska jag peka på något specifikt är det främst lånen, där borde man kanske stärkt upp med spelare för hela säsongen istället. Samt att aagaard inte var den center man hoppats på.

Felet tycker jag inte var bygget inför säsong, felet är den passivitet som man visat när spelare lämnat eller varit skadade känns fortfarande som man inte ersatt spelare av Gagnon, heppo, Kaut och Hedbergs kaliber. Visst karla går in här, men det saknas ändå 3 klassforwards jämfört med hur vi tänkte bygga laget.

Sv: Modo - Tingsryd 2021-01-31
Heyerdal: så ingen klagar, kallade inte kalkade...

Sv: Modo - Tingsryd 2021-01-31
Tarasov: Haha... Känns som igår. ;-)

Björklöven hade mycket spel på bortaplan, men en "starkt" insats av Peters räddade oss:

"Björklöven öppnade andra perioden med powerplay och stark offensiv med mycket spel på bortaplan men Anthony Peters gjorde en starkt målvaktsinsats hjälpt av ett bra försvarsspel och höll periodens nolla."

Alltså... Det kanske inte är jag som hänger med i kidsens språk, men jag behövde nog läsa följande mening fem gånger innan jag lyckades förstå den:

"MODO Hockey vände på steken med ett starkt anfall och skott på mål och efter en utvisning mot Björklövens Daniel Norbe fick MODO spela fem mot fyra där Patrik Karlkvist satte 2-3 25:52 med assist från Michael Boivin och Adam Rockwood vilket blev den nionde raka matchen med Poäng från Karlkvist."

Det är ingen en häxjakt mot Julia, utan en fråga vad i hela friden MoDo pysslar med. Jag håller med Monno om att det finns viktigare saker, men varför inte låta Poffa eller Edlund skriva referaten i sådana fall? Jag vet att jag låter elak, men det ändrar inte det faktum att detta är pinsamt dåligt.

Sv: Modo - Tingsryd 2021-01-31
För mig låter detta som att ” Hjälp mig jag vet inte vad jag ska göra”

Per Styf efter matchen

”– Vi vrider och vänder på det men likt förbannat är det under all jävla kritik, säger Pär Styf, huvudtränare MODO Hockey. det är bara att be om ursäkt, vi vet inte varför det blir såhär”

Sv: Modo - Tingsryd 2021-01-31
Bad_Brett: ja inte lysande svenska bättre kan man förvänta sig många småfel o kantigt, kalkade dessutom vår zon för bortaplan ...

Sv: Modo - Tingsryd 2021-01-31
Bad_Brett:
Texten är lite konstig, är själv ingen geni när det kommer till skriftspråk. På HS finns några riktigt bra skribenter, tycker mig iaf se en ambitionsnivå på texten hos Julia och hoppas att de kan bli bättre med tiden.

Sv: Modo - Tingsryd 2021-01-31
Bad_Brett:
Bondra/Bure på NHL.... misstänker att jag själv också börjar bli gammal.

Sv: Modo - Tingsryd 2021-01-31
Monno: Jag säger inte emot, det är säkert som du säger. Men gammal som jag är så tycker jag att dessa formuleringar är undermåliga:

"Björklöven kvitterar 1-1 när nyförvärvet Francis Perron skjuter 1-1"

www.modohockey.se/artikel/uv00akkis-4ij6i1/modo-segrade-pa-bortais-i-derbyt-mot-bjorkloven

Jag tycker att flytande svenska i tal och skrift borde vara en förutsättning. Jag efterfrågar inte någon språkprofessor, men detta är bedrövligt.

Fast det är klart, det är ju inte "see blades 3"- och "report sap marriages will be repaid"-klass...
Uppladdat:

500x0-file-placeholder.png


Sv: Modo - Tingsryd 2021-01-31
{9315}: troligen det sämsta lag som någonsin byggts med den budget vi hade..

Sv: Modo - Tingsryd 2021-01-31
Bad_Brett: Tror Widebro är mer rätt ute än dig faktiskt.
För jag tror du är lite för gammal helt enkelt. :-)

Dagens kommunikation och media handlar rätt lite om språkbruk.
Det gäller att hantera sociala medier och den biten med allt vad det innebär. Och där är det väl mest att läsa av vad som funkar för Modos krets.

Sv: Modo - Tingsryd 2021-01-31
Modano: Jäklar vilken sågning ..innavel ?

Sv: Modo - Tingsryd 2021-01-31
Robin Ztorken L: Hockeyettanplay?

Sv: Modo - Tingsryd 2021-01-31
Sven Tuta: De här har kontrakt även nästa säsong:
Patrik Karlkvist
Daniel Sylwander
Sebastian Ohlsson
Linus Pettersson
Mikkel Aagaard
Jeremias Lindewall

Brendan Mikkelson
Jesper Dalroth
William Wallinder
Hugo Styf

Anthony Peters

Karla, Wallinder, Peters kan jag tänka mig försvinna. Kanske Ohlsson också om man ska vara lite pessimistisk. Kan nog hända att LP vill ta sig någon annanstans också.

Ska man vara optimistisk så tror jag vi kan komma stärkta ur detta så länge vi tar oss till slutspel och kritar på med ett vettigt tränarnamn inför nästa säsong.

Sv: Modo - Tingsryd 2021-01-31
Sven Tuta:

Skulle säga att det beror på vilken tränare vi får in och hur man säljer in resan och förändringen som ska göras till nästa år.

Själv skulle jag vilja byta ut så många som möjligt, tyvärr är det några som har kontrakt över nästa.

Karla - Given i förstakedjan men lär dra till shl/utomlands
Harju - Vill ha kvar i en andrakedja
Aagaard - Har kontrakt och kan spela i en tredje, dock som ytter
Ohlsson - Kontrakt och kan spela i tredje
Lindewall - Kontrakt och går in i fjärde
Sylwander - Kontrakt och går in i fjärde.

Övriga forwards kan lämna, alternativ behålla rockwood för 2/3 kedjan.

Dessa är de forwards jag skulle vilja bygga vidare på. Med rätt värvningar så kan man få ut nått bra samt att vi behåller en stomme.

4 nya centrar, där ska center till första och andra prioriteras.

Sedan 2 nya toppforwards till första och andrakedjan.

Sedan nya centrar till tredje/fjärde.

Så vi behöver in med 6 forwards (4 centrar och 2 yttrar) sedan kanske ytterligare 1-2 forwards för bredd i laget.

Backsidan är det bara Corrado, Viklund och Wallinder jag skulle vilja behålla, samt kanske boivin beroende på hur han presterar resterande del av serien, problemet är att de svagaste backarna har kontrakt och Corrado kommer inte spela ha nästa år.

Målvaktssidan skulle jag vilja ha in en ny målis som verkligen kan konkurrera med Peters om förstaspaden. Gärna en som är bättre så Peters är tvåa och får ca 30% av matcherna.

Klarar vi oss kvar kommer glader få det han gör för att förlänga och värva ihop ett lag.

Sv: Modo - Tingsryd 2021-01-31
Rytter:
Ja man skulle önska att vi kunde visa nåt som motiverade honom att stanna en säsong till.

Sv: Modo - Tingsryd 2021-01-31
Nucky:
Jimmy Hamrin tycker jag kommenterar det hela bra.

Sv: Modo - Tingsryd 2021-01-31
{297}: Man hinner inte sätta ett nytt avancerat spelsystem, i nuläget handlar det bara om att få spelarna att släppa ner axlarna och kanske t.o.m få dem att tycka det är roligt med hockey.
På de punkterna är han erkänt duktig.
Lyfta över ansvaret och pressen på sig själv.

Tror som många andra att man redan gjort klart med en tränare till nästa säsong och att det är just därför man gett sig fan på att låta Styf ro denna säsong i land.

Sv: Modo - Tingsryd 2021-01-31
Majbrasan: Lite unfair - men jag är så förbannat besviken och less på hur den här säsongen utvecklats. Det fattas bara att det trillar in lite fler skador på nyckelspelare så är det fulländat.. men det känns i alla fall som att det mesta som kan gå fel i princip har gått fel. Det är åtminstone färre undantag..

Sv: Modo - Tingsryd 2021-01-31
Sven Tuta: Det ska du nog inte förutsätta, som vi spelar nu så är det Boden med fler som väntar.
Vi kommer i alla fall vara rikaste klubben i hockeyettan.
Kommer man kunna se Modos matcher på någon kanal då?

Sv: Modo - Tingsryd 2021-01-31
Uppladdat:

500x0-titanic_0.jpg


Sv: Modo - Tingsryd 2021-01-31
Rytter: Nästa säsong, hur många kommer att vilja vara kvar i laget? Misstänker att vi får bygga rejält nytt nästa år. Hur ser kontrakten ut? Har svårt att se att Karla blir, om han inte får välja sina kedjekamrater själv. Nu förutsätter jag att vi är kvar.

Sv: Modo - Tingsryd 2021-01-31
{5647}: In med Swinger Melin, han borde kunna få det sjunkande skeppet på rätt köl .

Sv: Modo - Tingsryd 2021-01-31
{5647}: Skicka tillbaka Fjanten Glader till damhockey lyckas tack vare Björn Detsamma med Styf Björne lyckas rädda de nollerna ett år till. Men måste vara PAJSER som sitter i styrelsen är det bara innavel JFK ?????

Sv: Modo - Tingsryd 2021-01-31
{9315}:

Förstår om karla vill testa shl, det är han värd. Men att välja leksand vore helt klart fördjävligt, han skulle rasera den relation han byggt upp med fansen om han går dit.

Ser han gärna i vilken annan klubb som helst i shl än leksand.

Men lämnar han så försvinner ju det hopp man hade om nästa säsong direkt.

Sv: Modo - Tingsryd 2021-01-31
Tarasov: Ja, den där läsningen gjorde mig ju inte direkt muntrare. Får hoppas att hennes styrka ligger i annat än att skriva matchrefererat. Märkliga syftningsfel, obefintlig kommatering och allmänt konstiga meningar. Lite som läsa en uppsats från mellanstadiet. Naturligtvis lite överdrivet, men det är ungefär såhär referatet är formulerat:

"Matchen öppnade tungt och Tingsryd sköt mål men MODO visade att man är med i matchen och gjorde 1-1 vilket blev Wallinders första mål i Allsvenskan och därefter präglades perioden av massa chanser för MODO men det ville sig inte och perioden slutade 1-1 och i andra perioden dominerade Tingsryd matchbilden och Tingsryd tog ledningen och MODO lyckades inte skjuta mål och sedan fick de powerplay men inte heller där lyckades de skjuta mål".

Nu är ju inte matchreferat på hemsidan det viktigaste, utan snarare att kunna bygga upp nytt intresse runt MODO Channel, men likväl tar jag för pannan när Widebro talar om den breda kompetens de söker och det resulterar i att kvaliteten på svenskan håller sämre klass än de flesta inlägg på Hockeysnack.

Sv: Modo - Tingsryd 2021-01-31
Monno:

Ja såg att många var väldigt hårda mot henne efter lövenmatchen. Men vi får väl ge henne en chans, att ersätta Frank måste vara det otacksammaste uppdraget man kan få.

Vi får ge henne lite tid och hoppas hon växer in i det och växer med uppgiften.

Att producera texter på hemsidan är ju en sak, men det viktiga är ju hur man sköter livesändningar, intervjuer och producerar innehåll på våra sociala medier.

Avvaktar med omdömen tills hon iaf fått chansen att komma in i det.

Sv: Modo - Tingsryd 2021-01-31
{9315}: Modo kanske till och med skulle må bra av en mindre spelarbudget, som tvingar föreningen att vara ännu med noggrann i rekryteringarna... Känslan utifrån är att ni har för få pådrivare inom laget.

Sv: Modo - Tingsryd 2021-01-31
{297}: Alltså. Jag vet hur han gång på gång misslyckas när han får ansvar för en hel säsong. Han kan inte bygga ett spelsystem, utan det han gjort bra (som när han tog upp Leksand, vann SM med FBK osv.) Det är när han kommer in med kortare tid kvar av säsongen och får spelarna att må bra.

Sv: Modo - Tingsryd 2021-01-31
Monno:
Jag gillar ambitionsnivån i texterna, bättre än andra skribenter åt MoDo.

Sv: Modo - Tingsryd 2021-01-31
Monno: hon har en tuff tjänst. ingen kommer bry sig om nåt stavfel eller nåt faktafel i statistiken när det går bra för laget, men är det koskit överallt så kommer hon vara en måltavla i och med att hon syns och kommer synas i all kommunikation tyvärr

Sv: Modo - Tingsryd 2021-01-31
{9315}:
Jo du har rätt, läste inte den i euforin.

Sv: Modo - Tingsryd 2021-01-31
Tarasov: Nä hon har skrivit tidigare.
Många är hård mot henne, tror man får ge henne lite tid att bli varm i kläderna och hitta sin stil.

Hon är ju en värvning i Modos stil, jobbat 1år åt Härnösands kommun med kommunikation sen skolan.
Så en spännande nog "billig" värvning. Så som Glader skulle gjort. :-)
Men som sagt ska man nog ge hon lite tid. Frank byggde ju upp "sig själv" över flera år också.

Sv: Modo - Tingsryd 2021-01-31
{5647}:

Sv: Modo - Tingsryd 2021-01-31
{5647}: Han lyckades inte så bra med Timrå som hade kört fast.

Sv: Modo - Tingsryd 2021-01-31
{5647}:

Sv: Modo - Tingsryd 2021-01-31
{297}: Perra är bra på att lyfta lag som kört fast. Han är verkligen ingen långsiktig lösning, men på kort sikt har han lyft många lag genom att få alla att trivas och driva iväg pressen på spelarna.
Du förstår väl skillnaden? Dvs, jag vill verkligen inte ha honom under en hel säsong, men han skulle lyfta Modo är jag övertygad om.

Sv: Modo - Tingsryd 2021-01-31
Nucky: När du skriver ”perra” menar du då fågelholken som spelade ner Timrå i allsvenskan? Ja jag vet att han också spelade upp leksand till SHL men ändå. Om ni tycker att Styf kommer med ”ickesvar” i intervjuerna och sällan någon tydlig plan för att vända en negativ trend, då kan du ta det x10 med Perra.

”De e bara hocky. De e som att pöjkera tror att det är på liv och död de häna. Man måste våga ha sköj där ute”.

Sv: Modo - Tingsryd 2021-01-31
Tarasov: hon skrev nåt mot löven också va? har för mig nån sa till mig att hon skriver att ottosson gjorde mål för modo :)

Sv: Modo - Tingsryd 2021-01-31
Bad_Brett:
Julia Erixon fö det första hon skriver på hemsidan.

Sv: Modo - Tingsryd 2021-01-31
Bad_Brett:
Intresset kommer tillbaka rätt snabbt bara man visar att man är på rätt spår, men då gäller det att att hamna på rättSpår, nu är det tyvärr på väg att ”spåra ur”.

Sv: Modo - Tingsryd 2021-01-31
{9315}: Jag väljer att vara mer optimistisk, det gick trots allt väldigt snabbt att bygga upp intresset. Efter de första åren i HA var jag helt ointresserad, kollade knappt resultaten. När sedan Enström valde att återvända och talade om hur kul det var att spela i MoDo igen, så smittade det av sig direkt.

Men, MoDo måste inse att det krävs hård arbete hela tiden. Man kan inte slappna av och börja fuska bara för att det går bra för stunden, vilket är något jag har tjatat om i snart ett år. Soffbiljetter var en bra idé för att ta igen förlorade intäkter mot Björklöven, men knappast en stabil inkomstkälla i längden. Andra lag har åtminstone placerat ut utskrifter av riktiga människor på läktarna, men MoDo har struntat i alla sådana initiativ helt och förlitat sig på att fansen och sponsorerna ska finnas där oavsett - Precis som man resonerade åren efter guldåret.

Vi har tydligen efter alldeles för lång tid ersatt Frank, men hittills har jag inte läst en enda artikel av ersättaren (minns inte ens vad hon heter) eller ens läst en presentation hemsidan. Allting vi gör för tillfället osar losermentalitet. Det ska vara coolt att representera MoDo, något man är villig att gå ner i lön för att få möjligheten att göra. Det är inte omöjligt.

« · 2137920 · »