JoseGonzales: Boden är ju inte ens ett bra lag. Har de ens nå fans som går på deras matcher? Lär ju max vara 2-300 Pers. Hundratusentals kr låter lite överdrivet. Är det så dyrt att styra match i div 1?
Saleva: Det är nog absolut planen. Därför stod de var sin match veckan innan. Smart drag tycker jag.
Därför vill jag verkligen spela med mycket folk. Sex backar räcker nog inte med så kort vila. Jag vill se Kevin, som jag alltid gillat klart mer än Styf. Tyvärr verkar han av någon märklig anledning fastnat i Karlin och Jonas frysbox. Oerhört märkligt kan jag tycka. Lill-Timander är en stor talang, men långt ifrån att klara att spela på den här nivån.
JoseGonzales: Det är verkligen svårt att gilla Boden då de klampar omkring som en elefant i en porslinsfabrik. Jag tycker hockeyettan och SIF är bedrövliga, men han man en så dj**la dryg attityd som Boden blir det verkligen inte lättare att komma överens.
Karlskrona och Boden vinner alla matcher som ställdes in med 5-0. Men klubbarna är fortsatt missnöjda då de gått miste om hundratusentals kronor för uteblivna intäkter.
Båda klubbarna kommer driva det vidare för kompensation och Boden kommer kräva att alla klubbar som inte dök upp på matcherna ska uteslutas ur hockeyettan.
{5647}: Ja Mannberg är en riktig speedkula och han gör snygga mål. Tyvärr så gör han inte mål så ofta. Riktigt bra i boxplay också. Problemet är avsaknad av spelsinne men ibland går det bra utan :-)
Tarasov: Det slår mig när jag ser denna att Mannberg har en riktigt bra skridskoåkning. Jag tror att han kan passa alldeles lysande i vårt lag med tanke på vilken hockey vi vill spela.
Jag är dock lite orolig för helgen. Löven är i sina bästa stunder riktigt bra och om de inte kan tagga inför derbyn mot MoDo så kommer de väl aldrig vara motiverade? Samtidigt kan Löven vara ruskigt dåliga, som mot HV och ändå vinna matcher.
Står det något om hur länge Fohlin förväntas vara borta? Eller vad skadan handlar om? Tungt avbräck, hur är det med bredden egentligen? Man vill ju inte skapa någon skadespiral här för att andra får dra ett mycket tyngre lass över tid.
Gavelo: Problemet är att det inte blivit bättre mig veterligen. Han kan inte använda handen för hockey alls. Det är helt läkt ur ett medicinskt perspektiv, så förhoppningarna är inte alls stora. Det var mer av en krosskada på båtbenet och inte ett brott. Dvs, det var riktigt illa.
Gavelo: ingen som tror att han kommer tillbaka. Testade någon träning på försäsongen, men det funkade inte. Varit ombytt i tränar-kläder på träningarna och hjälpt till som ”hjälptränare”.
Är det någon som hört något kring Tobias Viklund? Jag bor ju inte i övik så jag upplever det som väldigt tyst kring honom. Han genomförde en operation i våras men rehabiliteringstiden har ju överskridits för längesedan, så vad händer där? Han har 1,5 år kvar på kontraktet med Modo.
{5647}: Dallas stora problem (som jag ser det skall tilläggas) är när han börjar behandla puck, så fort han skall börja med dragningar, småpass och uppspel så går det oerhört långsamt och han hamnar ofta i problem, eller när han är för högt uppe i banan och vi får en spelvändning på oss så blir han en sitting duck.
Dallas gör ett bra jobb i boxen och det är för att han endast har 2 uppgifter och det är att hålla rent framför kassen och skicka pucken utan adress ur zonen.
Foppatofflan: Aj då, ja det är väl typiskt när vi har back to back mot toppen. Detta innebär att Dallas kommer få mycket speltid vilket i förlängningen betyder målchanser för Löven.
Gavelo: enligt ÖA troligtvis inte tillbaka direkt efter uppehållet. Sebbe troligtvis/förhoppningsvis tillbaka efter uppehållet. Fohlin ska inte ersättas med nyförvärv.
{5647}: HV71 sa att de skulle ha en budget på 15-20 mille inledningsvis, men att den kunde bli större under säsongens gång. Ska man jämföra så har vi haft 18 mille och lite till som allra mest, och det var med Bartosak inräknat.
Har för mig att det kommunicerades ut att vi inte använde alla pengarna förra säsongen. Då låg den inför säsongen på 14 miljoner enligt Glader.
Gavelo: Jag tror att siffrorna för spelare är grovt överskattad. Vi sade oss ha en spelarbudget på 15 mille förra säsongen och kom nog inte upp till den. Med en sådan budget var det bara Löven som kunde konkurrera. Möjligen också Timrå.
men, helt klart är att HV har en helt annan budget än resterade lag. Dessutom verkar det som att de överbetalar spelare man vill ha. De kan ju ha spelare i fjärdekedjan som många lag skulle vara glada över att ha i sin förstakedja.
Silly: För mig tyder värvningen av Daniel på riktigt bra scouting. Jag uppskattar även att vi försöker ta in svenska spelare i den mån det går. Han är ju inte en spelare man värvar av att bara titta på statistiken eller vilken roll han haft. Hoppas det slår väl ut, jag gillar värvningen starkt!
{8399}: Hv är stora favoriter helt klart, det ska dom vara med tanke på den budget som förfogar över. För att göra en jämförelse, HV71 har en spelaromsättning 2021/22 på 110 milj hittills, Troja Ljungby har 18 milj.
Sen som du skriver så kommer Hv att stärka upp mest trolig med några toppnamn så i slutspelet kommer dom vara ännu större favoriter, men hockey handlar om mer än budgetar och dyra spelare.
Men skulle jag behöva sätta mina ägg på vilka som går upp så skulle jag lägga alla mina ägg i Hv’s korg såhär på förhand.
Gavelo: Det har blivit som jag förutspådde innan serien att HV skulle rivstarta och vara överlägsna men sedan närma sig övriga lag mer och mer ju längre serien håller på. Sen kommer utmanarna förmodligen att förstärka rejält innan fönstret också och slutspelet kan bli lurigt att klara för HV till våren.
Knafus: Ja svårt att jämföra, och håller i stort sett med dig. Med Karlin är vi väldigt välorganiserade. Skulle nog vilja lägga till Näsen men en smaksak.
Förra året var rörigt men tycker själv att årets trupp iaf är bredare än tidigare. Själv tyckte jag förra årets trupp var oerhört svag nästan som vår första säsong i allsvenskan.
Gavelo: Jag tycker det är tvärtom. Däremot har ni tillsammans med HV gjort det bästa tränarvalet i serien. vad gäller spelartruppen så är det svårt att jämföra er trupp med förra årets eftersom den bestod av vansinnigt många spelare totalt sett över säsongen. Ni hade klart mer spets som passerade truppen förra året. MoDos trupp detta är ser jag som bra men framför allt med en tränare och sportchef som ger tryggheten ett lag behöver. Karlin skulle lyckas med nästan vilken trupp som helst. Aagard och Vigge sticker ut liksom Bernardh. Bakom dem är det inte så mycket extra. Däremot lagspelet som jag sett det är top notch. Blir roligt att se hur långt det kan bära.
Sven Tuta: Jäpp. Hoppas fö att MacM får kampera med Mannberg, han har fått dra ett tungt lass i 3 linan och skulle vara kul med lite offensiv potens där. Sen kan Ohlsson få hoppa in där och kedjan döps till bålgetingarna för det kommer gå undan Woods - Vigge - Modigs Svenningsson- EJK - Aagaard Mannberg - MacM - Ohlsson Sylwander- Max - OP
När alla nu kommer vara friska vilket inte lär vara särskilt ofta
Gavelo: Årets lag är hästlängder bättre fjolåret. Det jag kan märka som är inte ens klarade av licensprovet för att vara läktarcoach är att laget verkar vara mer harmoniskt. Hörs från alla att det är en annan sammanhållning, vilket också märks genom att man inte viker ned sig utan biter ihop och kommer tillbaka. Det såg vi inte ifjol, hur många gånger vände vi en match ifjol? Tror mkt på att det beror på ett ledarskap som är rak och tydlig som dessutom besitter kunskap, ingredienser som inger förtroende. Värdemätaren blir väl nu i helgen när dynglaget ska mötes dubbelt. Det här kommer bli riktigt bra framåt vårkanten
TIKTok: Spelare för spelare är Modo bättre än Björklöven denna säsong, i ärlighetens namn så tycker jag att ni har en sämre trupp denna säsong än förra.
hanzon: Jag har en känsla av att Daniel kan vara en tänkt spelare för 2:a eller 3:e kedjan, Gradin kommer nog försöka få in en till rightare/poängspelare till 1:a kedjan före årsskiftet. Daniel är en tänkt rollspelare kommande säsonger.
Skulle kunna vara läge och köra en fansens värvning /Årets Julklapp en riktigt Klassback (Viklunds ersättare) eller en ersättare för Karla,