Rytter: Nog hade löven tillräckligt bra chanser för att sätta iaf 3 mål till, men Modo bör kanske ha satt någon till och då tänker jag främst på Karlsson som hade mängder med fina lägen.
Defensiven fungerade bra ikväll även om det märktes att dom drog ett tungt lass.
Modos problem ikväll blev att man spelade på ledningen lite för frekvent redan efter 20 minuter och detta utnyttjade löven bra med att sätta press, mycket press, och med pressen kom också misstagen som alla tusen pucktapp vi gör i mittzonen som ställer till det för oss, men vi hade tur att löven inte var speciellt effektiva och Tex var outstanding.
Ja löven ägde mer puck och var oftare i vår zon, men det var inte så att vi saknade lägen. Som sagt räknar man klara målchanser tror jag vi hade fler än löven. Så helt klart en rättvis seger sett till 60 min.
Vi hade betydligt fler numerära spelvändningar än löven, trots lövens övertag höll dom mest till i hörnen och kastade in puckar mot mål, visst man får mycket skott och kan ha tur med studsar men så farligt tyckte jag inte det kändes. Vi hade ändå tillräckligt bra kontroll, så kändes inte som vi skulle släppa in tre mål.
Tycker det är ett rejält styrkebesked för defensiven att vi släpper så få spelvändningar och knappt ett friläge eller 2 mot 1 läge.
Rytter: Som en boxare ungefär. Oavsett om de förlorat tjugoen matcher i rad via en snyting rakt på snoken så är de programmerade att tro att de kommer att vinna nästa match oavsett vem det är emot.
Modo var överraskande bra i första och resten av matchen var klok schack.
Att Björklöven var bättre då var en chimär med tanke på att MoDo anpassade sig efter situationen.
Rytter: Haha grin-Otto. Är ju som Tex säger, vi blir bekväm och spelar kanske på ledning lite för tidigt. Klart Lövarna får känna sig som världsmästare då när vi drar ned på tempot.
Rytter: Löven var klart bättre i period 2 och 3, Modo blev tillbakapressade och Lövens hårda jobb skapade misstag hos Modo. Sen hade löven mycket stolpe ut medans vi satt våra chanser. Jag förringar inte Modos insats för i den första perioden var det lekstuga, men löven hittade nyckeln och tog över i det 2 följande perioderna.
Segern är välförtjänt, men det kommer nog se helt annorlunda ut i morgon.
Älskar hur ottosson står och grinar och tycker de var det bättre laget. Fattar inte snacket om att vi skulle ha varit effektiva. Utan att ha statistiken känns det som vi hade de flesta heta målchanserna. Visst löven hade fler skott men väldigt många utifrån från backar och dålig vinkel.
Hoppas vi kan åka upp och spela en perfekt bortamatch där vi tråkar sönder löven och utnyttjar våra speövändningar.
Bad_Brett: Japp vi har dom sämsta målvakterna någonsin. Skämt och sido har jag alltid trott på Tex och jag är en av få som berömt Wallin. Men ja dom är sämst!!
Monno: Rahimi glappade rätt bra han också. Visserligen hyser jag stor respekt för Rahimi som idrottsman, men nog kan jag tycka att han kommer in helt onödigt bakifrån på Pettersson som 3:e man.
Skönt med en tränare som efter vinst med 5-2 mot rivalen står och är lite sur för att vi gjorde en bra period av tre. Snacka om att kravställningen är.hög i år. Tex är inte heller nöjd med två sista.
Det känns som en helt annan klubb i år.
Trots att löven spelade desperat sista två tycker jag inte löven var så nära. Mycket avslut utifrån. Det som slår mig är hur få spelvändningar vi får emot oss, väldigt sällan motatåndarna kommer i spelvändningar med fler spelare. Däremot skapar vi farliga vändningar.
Riktigt bra match trots att vi saknar tre viktiga spelare.
Bad_Brett: Min tjej undrade vad det var med mig i första perioden när jag var så jäkla positiv, jublande, hurrande i nästan varje situation. Bäst jag går och lägger mig sa hon och drog iväg med min ettårige dotter. Hon kände inte igen mina reaktioner i en MoDomatch.
Defensiven fungerade bra ikväll även om det märktes att dom drog ett tungt lass.
Modos problem ikväll blev att man spelade på ledningen lite för frekvent redan efter 20 minuter och detta utnyttjade löven bra med att sätta press, mycket press, och med pressen kom också misstagen som alla tusen pucktapp vi gör i mittzonen som ställer till det för oss, men vi hade tur att löven inte var speciellt effektiva och Tex var outstanding.