KarateKing700: inget att bry sig om! Personligen gillar jag EP scouting, speciellt i brist på faktiska nyheter. Då är det gött med lite annat att läsa lite nu och då! :)
{9315}: wow vilken nivå, svarar inte på dina fåniga kommentarer. Forum är väl till för att diskutera och ge förslag på olika vis? Lite väl töntigt att ställa på en enskild person då, gör bara så du själv verkar självgod och verkar veta bäst om allt.
Tarasov: letade och läste lite. Verkade som han var ganska otränad när Sylvegård värvade honom. Hade inte spelat på ett tag? Det var det enda jag kunde utläsa? Kan vara något mer också kanske? Kanske SHL var för stort steg? 😉 Han har ju lite NHL matcher men dåliga stats där?
KarateKing700: aha så du har inte sett honom spela alls men du har tittat lite highlights, ja dom ger oftast en rättvis bild över hur en spelare spelar, var ligger han på din öskelista med 300 namn som du postar varje dag här och på twitter ?! jag kan ocskå läsa eliteprospects och skriva av det som står där :)
KarateKing700: Okej.. Jag hittade en lagkamrat till Cambell för 2 - 3 säsonger sedan, Med bra stats, Han kom in i Malmö på slutet, Men hade det småtungt där. Så han fick inte vara kvar? Intressant känner väl Brodecki då
Hockeyleksing: Det jag gillar med allsvenskan är framförallt de mindre klubbarna typ Västervik/Tingsryd och Pantern på sin tid. Små resurser ideella krafter och kan ändå vara med och tävla i en tv-sänd liga. Jag idealiserat säkert lite men det får mig att tänka på vaktmästarn som ser till att planen är tänd en timme extra för att barnen skall få spela, eller någon eldsjäl som tvättar föreningens alla kläder en fredagkväll osv.
Rent spelmässigt känns det som att man får se de första staplande stegen i många karriärer, vilket är rätt trevligt. Faktiskt även starten för många klubbar av årets topp-6 i SHL var 5 av 6 lag inte SHL-lag för 15 år sen. Topp 3 var knappt det för 10 år sen. Så på många sätt är ligan starten på något.
{5647}: lagen spelar en offensivare hockey i allsvenskan som definitivt många gånger är mer underhållande. Hoppas modo går bra i år så det blir en jäkla kamp om toppen i ha och lära nykomlingarna i hv en läxa dom sent glömmer
KarateKing700: Han är en kille som sätter laget före jaget ( Sylvandertyp) Har en jävla vilja och driv i sitt spel! Har oftast varit kapten i sina lag och har även spelat Center i Detroit laget Grand Rapids Griffins.
{9315}: Av dem klipp jag sett på honom så ser han ut som en spelare som gillar att gå in i närkamper och som kan ta skitjobbet framför målet och han har haft ganska bra poängstats senaste åren. Påminner om Aagard i spelstilen med att vara måltjuv och vara där det händer. Väger även in att han är rightare, 30år vilket ger rutin och sen ser han ut att vara en "större" spelare rent fysiskt. Spelade 7 raka säsonger i AHL fram tills förra året då han spela för Vienna Capitals som sluta fyra i ICEHL
Amitiel: Jo, det känns som att väldigt många lag i SHL spelar oerhört strikt, inte minst då Växjö, där man mer utnyttjar motståndarnas svagheter. I allsvenskan är det mycket mer individuell skicklighet och att bryta mönster. En dålig match är en dålig match oavsett serie, men jag ser hellre en match mellan två topplag i allsvenskan.
Dessutom känns det som att det blir mycket mer mål i allsvenskan också.
KarateKing700: jasså du har sett honom spela då förstår jag ?? berätta lite mer om varför han är ruggigt intressant för en förstalina vad kan han bidra med ??
Här har vi en 30 årig rightare som garanterat Gradin har koll på! Gjorde 23 poäng på 26 matcher i Vienna Capitals (ICEHL) förra säsongen! Har innan det representerat Colorado Eagles. 185cm 94kg.
ja hur går det för hv71 i ha nu då? jag tycker det luktar flopp lång väg många lag har åkt ur shl och trott dom ska dominera hockeyallsvenskan?
sedan vet jag att modo haft det tufft men handen på hjärtat vad säger ni om hockeyallsvenskan som liga? jag känner lite att i ha så var varje match viktig mer passion än shl. serien i shl känns mer som en lång transport sträcka till slutspel. shl håller absolut mycket högre klass men vete fan om spelet är så mycket roligare och se dom flesta lag spelar väldigt defensivt i shl. för föra året när modo timrå och björklöven tampades om shl platsen kändes ha glödhet. va tycker ni om ligan generelt?
Någon som vet om den här nya match-kuben och det andra är sponsrat av någon givmild sponsor eller privatperson. Eller tror ni att modo har bekostat kalaset själva och betalar av det på lån?
Någon som vet något, hade varit intressant att få veta. Är nog inte gratis..
Olli Nomadinen : Tog ni död på killen på forumet , han var jobbig såg jag , ni var för få att jaga han ! På tal om tjecker ..det bör vara två tjecker och inte en , två då är dom bättre mycket bättre .
Sputnik: Jag tror att Olofsson skulle passa hos MoDo , har är fortfarande ett löfte och har potential men inte ett självförtroende som passar in i SHL . Han behöver få vara lite en hjälp på traven och det kan MoDo ge honom. Samt en längre klubba , den lilla som nu han har gör honom ”petig ”så att säga 😉
Nucky: Spelade ytter på slutet i andrakedja med Lodin och Liljewall. Är väl säkert inte uteslutet att Olofsson går som ytter framöver heller. Tror ändå att en större roll i HA gynnar Olofsson mer. I Timrå lär han få svårt att få speltid ärligt talat.
Tarasov: Tror nog att det lärgå en bit in på säsongen innan han rör på sig. Tror att han får svårt att ta plats i Timrå och få den roll han behöver för att utvecklas. Han borde ta en säsong som förstecenter i HA kan jag tycka, Där skulle nog Modo kunna ligga bra till. Men man vet aldrig med Nubben, han ser saker i spelare av som en annan inte gör, för att sedan blomma ut. Så kanske blir Olofsson kvar trots allt..
Sven Tuta: Jo, efter ett besök i Plywood arena förstår man att man måste glädjas över det man kan. Loger, barer, restauranger, sittplatser, toaletter osv. Listan med timråförluster kan göras lång.