1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 505140 inlägg · 4189 ämnen
« · 2290669 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Silly season
{5647}:
Skridskoåkningen köper jag absolut, du kan mkt väl ha här men ser inte riktigt samma sak. Samtidigt så känns det ändå som att både Karlin/Gradin ser något här.

Sv: Silly season
Tarasov: Jag tillhör de som tycker att Sylwander inte håller måttet. Han är väldigt yr i egen zon. Tar massor av dåliga utvisningar och har inte riktigt skridskoåkningen i år för att vara den spelare jag tycker att han kan vara. Den kedjan fungerar överhuvudtaget inte när han är center, utan det är som ytter han i sådana fall ska spela. Där faller han för djupt ned och har inte koll på sin back.

Han är en väldigt stor besvikelse för mig och jag förstår ärligt talat inte riktigt vad du ser i honom.

Sv: Silly season
Ogie Ogilthorpe: Inte för att vara den men att vara draftad i sjunde rundan är inte direkt någonting som säger att du kommer bli någonting. Speciellt inte om NHL-klubben inte signat dig på 2 år.

Med det sagt så är han såklart en duktig hockeyspelare.

Sv: Silly season
Rytter: Man bör ju komma ihåg att Lindewall som står som 13:e i din uppställning alltså är en kille som är draftade.

Det är alltså ingen dussinjunior vi pratar om, ingen "junior". Det är en mycket, mycket kapabel spelare.

Sv: Silly season
Foppatofflan:
Apropå Henriks uttalande förra veckan, tänker att det kanske var såhär.

Man hade förhandlat klart and Skyler i Vvik och skulle lämna besked men övergångssumman vart rätt så hög vilket kanske gjorde att han ville avvakta beroende på vad som hände i KHL eftersom övergångssumman plus Skylers lön kanske skulle räcka till två spelare av samma klass istället för en.

Sv: Silly season
KB: och HV varit och huggit på Marenis och Sissons. Tufft.

Sv: Silly season
KB: Svensson i deras podcast var lite lurig angående vår silly. Vi har varit på bland annat Brodecki och lite SHL-spelare men han ville inte riktigt gå in på mer just nu. Han var dock 99% säker på att vi skulle landa in en forward.

Sv: Silly season
Tarasov: Schweiziska ligan och KHL har OS-uppehåll. Angående Jesper Olofsson.

Sv: Silly season
Tarasov:
Nicklas Sundström vill kolla in denna kille ett tag

Sv: Silly season
Bad_Brett:
Har inte specialstuderat och men inget jag lagt märke till. De gånger jag noter honom så vinner han närkamper och stoppar upp spelet, tycker dessutom han är bra på att skydda slottet när han är center.

Max tycker jag är ok men rätt så mkt smalare register än Sylwander, får vi in två st och alla är friska är jag rätt säker på att Max är 13.

Tycker juniorerna har det rätt kämpigt överlag även om de fyller en roll men ofta blir de av med pucken och vi slutar i egen zon.

Vem tycker jag är dålig defensivt? Jag tycker O Hedman hade det rätt jobbigt sin första säsong i allsvenskan sen blev det bättre. Eidster var väl heller ingen höjdare.

Ok Hasa är heller inte nummer 1 när man försvara en ledning och har tek i egen zon😀

Sv: Silly season
Foppatofflan: 49 timmar kvar. Jag hoppas fortfarande på en forward. Vi behöver inte mycket mer än så.

Sv: Silly season
KB: kanske bäst att ställa in sig på att det inte blir något nyförvärv. Marknaden tunn osv.

Sv: Silly season
{6870}: Inte helt säker kring det där. Juniorer får vandra fritt mellan lagen men tror det finns någon regel om att seniorspelare endast får gå en gång efter transferfönstret och sen är de fast eller att de inte får göra det alls. Lånen ska vara satta innan fönstret stänger tror jag.

Vi kan fortfarande låna ytterligare två utespelare och en målvakt.

Sv: Silly season
KB: Du som har koll på det mesta! Finns det något datum på låneövergångar från shl?

Sv: Silly season
MorganaLefaey: Rätt på tiden.

Aagaard missar definitivt Almtuna på onsdag. Kommer förmodligen hem innan Hästen ock AIK till helgen men skulle inte räkna med att han spelar. Men man vet aldrig.

Sv: Silly season
KB: minnet är kort.
Hur många fler matcher är Aagaard borta?
Var det natten mot tisdag 23.59 som tiden va slut?

Sv: MoDo - Mora 220213
Skön vinst, kunde typ avgjort matchen efter första perioden. Andra blev sönderryckt av alla utvisningar, annars hade vi nog avgjort matchen tidigare.

Förstår faktiskt inte hur Hedberg kan tycka att Mora var det bättre laget. Gnällde även på någon icke-situation (kampsituation) som föranledde MoDo-mål i förra matchen, inte alls likt honom. Uppfattat honom som rätt sympatisk tidigare.

Kanske bara är något tillfälligt. Pressad att nå topp-6, kanske.

Sv: Silly season
Padrone78: Ja, det är nu man vill vakna upp och se att Hinken har dragit i lite trådar hos Colorado så de skickar hit Kaut igen. Tar för givet att han redan sitter på planet hit inatt och fullkomligt vibrerar av förväntan inför att få tvåla dit Almtuna på onsdag.

Sv: MoDo - Mora 220213
Heyerdal: blev luddigt med ej låst för prenumeranter, öppen för alla så blir det rätt

Sv: Silly season
Nu fäller jag in årorna.
Ser fram emot nyhetsuppdatering imorgon och minst två kingelikingkong-nyförvärv.
Henrik ”the mailman” Gradin. Because he always deliver.

Sv: Silly season
{7639}: Vi har kvar ett möte mot TAIF också, vilket är en jäkla mardrömsmatch för oss av någon anledning. Har alltid blivit konstiga resultat mot dem.

Sv: Silly season
Foppatofflan: Förutom Kristianstad så tar jag dessa lag alla dagar i veckan före mora..

Sv: MoDo - Mora 220213
{6870}: rätt livat på klacken efter iaf, finns en video på modochannel ej låst för prenumeranter!

Sv: Silly season
Bad_Brett: tror att det behövs 1 el 2 forwards till med tanke på konkurrens o skador nu använder vi oss av juniorer som extra och än så länge har ingen blivit petad till förmån för en junior , kanske beror på vår tunna trupp, sen borde väl Lindevall få chansen men han hjälper ÖHK vad jag förstår

Sv: Silly season
Bad_Brett: Tuffa tio matcher nu, ffa dessa:
-AIK x 2.
-HV.
-Västerås.
-Kristianstad.

4 av de 5 sista matcherna på bortaplan.

Sv: Silly season
Tarasov: Sylwander är väl sämst i laget i egen zon tillsammans med Woods och Hasa. Inte det jag vill se hos en lagkapten och fjärdekedjespelare. Där vill jag ha en Påhlsson-typ (Och Tjernström gör ett rätt bra jobb måste jag säga).

Sv: Silly season
KB: OP absolut. Sylle tycker jag är rent ut sagt dålig. Vet inte vad som har hänt, då jag fick rapporter inför säsongen som sade att han var i bättre form än någonsin.

Men jag hoppas ni får rätt.

Sv: Silly season
{6870}:
Tycker de är ovärderliga redan nu, många puckvinster och pucktransporter i upp i anfallszon. OP skulle dock dribbla mindre och passa mer

Sv: Silly season
{6870}: Tror jag också.

Sv: Silly season
Bad_Brett: Sylle och OP tror jag blir ovärderliga i slutspelet.

Sv: Silly season
Rytter: Finns helt klart plats för åtminstone två forwards. Ser gärna Sylle som 13:e-forward.

Sv: Silly season
{9315}: varför då ens glädjas åt "kontraktsförlängningar"?

Sv: Silly season
locken:

Fast juniorerna behöver inte klara av att spela I en egen kedja ifall vi har alla tillgängliga. Med Aagaard och MacMaster tillbaka kan vi ställa upp enligt följande.

Woods-Sam-Ohlsson
Svenningsson-EJK-Aagaard
Mannberg-Nordin-MacMaster
OP-Max-Sylle
Extra: Lindewall, Theo

Jag tror denna trupp står sig bra i ett slutspel som den är.

Men visst jag tar gärna en spetsforward till första och kanske bygger om tredje till.

Mannberg-MacMaster-Ohlsson

Dock är jag tveksam till att ta in två nya eller till och med 3 nya. Risken finns att man påverkar kemin och rollfördelningen negativt. Vi pratar ändå om en grupp som krigat tillsammans och vänt matcher och ligger tvåa i serien. Ska man ta in fler än en så vill det till att man verkligen scoutar rätt så det inte blir ett nytt Leksand.

Gissar att gradin hade kunnat värva någon namnkunnig spelare redan, men vill hellre att det blir rätt så det tar tid.

Är inte emot att värva en till men hittar man inte rätt är det lika bra att avstå. Inga panik sistaminuten köp tack. Kolla hur det gick för löven med värvningen av Nanne.

Sv: Silly season
hockey_21: Men, det är åt rätt håll. Mycket värre att komma från USA än från Kina ut det perspektivet

Sv: Silly season
KB: Lär väl vara jetlaggad

Sv: Silly season
Rytter: Danmark kan ju förmodligen ta Lettland härnäst men sen ska det ju bli till en skräll om de ska ta sig ännu längre än så. Då är de färdigspelad den på onsdag den 16e.

Vågar man hoppas att Aagaard förhoppningsvis är hemma och redo att spela med oss till helgen mot AIK? Kanske blir väl stressigt.

Sv: MoDo - Mora 220213
KB:

Vem blev intervjuad i 1:a paus?Svenningsson
”Jag hade ju hoppats på några tusen till men man får vara glad för det lilla??🤔

Sv: Silly season
locken: rightare

Sv: Silly season
Rytter: Varför ska man inte förstärka då den man pressat värvar bättre. Bara att hoppas att ens juniorer klarar en egen kedja i ett slutspel. Känns ju inte som vi har så starka juniorer. Möjligtvis Nordin som kan överaska men svaga på avslut en så länge... utom straff Möjligtvis ... Men en topp center o en bra riktade så okej . Med en elak back 😍

Sv: Silly season
Rytter: Det är precis detta vi har avhandlat.
Jag ser 2 fördelar med kontrakt, spelaren som du skriver kan bara lämna för Shl vilket minskar ”utbudet”
Sen är du garanterad ersättning alldeles oavsett.
Lämnar en icke kontrakterad spelare för tex Jokerit, Lugano, Slavat yulaev så får du inte en spänn, lämnar spelaren för en annan Allsvensk klubb så får du heller inte en spänn OM inde samma spelare lämnar för SHL innan serien drar igång, 1 match in på nya säsongen så får du inte en spänn heller.

Så därför är det viktigt att ha kontrakt på våra stjärnor., men som någon skrev tidigare idag eller i helgen är att mervärdet nog är det viktigaste, bra spelare lockar bra spelare, att redan nu ha kontrakt med flera ledande spelare visar att Modo är en bra arbetsgivare och att hör vill man spela, det kommer såklart ligga oss i fatet när vi kontaktar framtida ”stora” spelare.

Sv: MoDo - Mora 220213
Heyerdal: Kl 15 match på en söndag har väl aldrig varit något som dragit särskilt mycket folk. Fortfarande mycket förkylningar och annat som går bland folk också.

Men det har ju varit ganska dåligt med folk större delen av säsongen även när vi fick ha publik. Trots att vi är så hemmastark, vilket är lite tråkigt. Hoppas publiken ökar nu när vi går mot slutspelstider.

Sv: MoDo - Mora 220213
Heyerdal: Men nog var det dåligt liv på klacken idag åtminstone upplevde man det så framför tv'n.

Sv: MoDo - Mora 220213
puffe: OP har stora krav han tyckte det var för lite publik, nästan 4000 är väl bra en söndag i OS-tider !

Sv: Silly season
locken:

Om man ligger 2:a i ligan och dessutom pressat 1:an i ligan hårt i tre matcher så har man ju redan chansen att gå upp med befintlig trupp.

Om valet står mellan chansningar och dyra spelare eller att ge fan så undrar jag inte om jag hellre avstår med tanke på att Aagaard och macmaster också ska in.

Kom ihåg vad som hände med Leksand när de köpte sina dyra tyskar. Är vi inte väldig försiktiga utan bara lyfter in 2-3 namn så är det inte säkert laget blir bättre. Vi ska undvika att störa kemin och rollerna så mycket.

Men visst en spetsforward som är välscoutad tackar jag inte nej till. En Kaut vore perfekt.

En som går in i förstakedjan och att flytta på Ohlsson tror jag alla i laget köper, även ohlsson själv. Men mixtrar vi för mycket kan det bli skit av allt.

Sv: Silly season
{5647}: de kan plocka spelare 1maj till 1jul och ge laget en del av 15milj potten.
19/20 gick 27 spelare upp-》555k / spelare.
1jul-10jul medför en extra kostnad på 400k.
Mem även efter får de värv om shl laget tappar någon till nhl av de som draftats samma år.

HA är rädda att spelare bara ska skriva 1år om de bryter avtalet.helt fel väg att gå enl mig.
Spelare kommer alltid skriva kpntrakt i brist på platser i shl.
Bara se till att erbjuda 2+ år o sen kräva stora pe gar vid shl intresse

Sv: Silly season
{9315}: "Kittlar att träna Örebro"
Sa ingen någonsin.

Tappat man en tränare till en klassik klubb eller storlag typ FBK, Frölunda, Leksand etc då kanske det finns en chans att förstå tjusningen. Men skulle vi någonsin tappa nån till Örebro för att det kittlar" då kan vi nog lägga ner...

Sv: Silly season
Gavelo:

Du får pengar för en icke kontrakterad som går till shl. Tror dessutom att ifall spelare byter allsvensktlag under våren på free agent och sedan blir uppplockad av SHL under sommaren går pengarna till klubben han var registrerad för förra säsongen.

Enda fördelen med kontrakt är att de inte kan gå till andra ligor (om de inte har klausuler), samt att de vet vad de har och får och får spelare kassa erbjudanden från SHL (som karla fick) är det lättare för dem att nobba. Sedan ska man inte underskatta värvningsarbetet, måste vara lättare att värva tidigt om man kan visa vilka som är på kontrakt redan (innan SHL) tar dem.

Så att kontakt är värdelösa tycker jag är felaktigt, har man chansen att förlänga med de bästa spelarna ska man givetvis ta den, då vet man att man har dem med till SHL, samt att någon av dem kommer troligen stanna.

Så länge vi är i HA får vi leva med att SHL klubbarna plockar russinen ur kakan. Men hellre vara en klubb som gör spelare bättre och ger dem chansen att gå till SHL än en klubb där man fastnar och inte kommer vidare uppåt.

Sv: MoDo - Mora 220213
Heyerdal: I och med segern är vi garanterade slutspelsplats då, skönt att ha det fixat med 10 matcher kvar.

Sv: Silly season
{9315}: Det är det jag menar 2 i ligan o ska inte satsa på gå upp utan vara nöjda? Men du skrev mina tankar 😁

Sv: Silly season
KB: Jag hör vad du säger och jag säger samma sak.
Men du får inte ersättning för en icke kontrakterad spelare om denne går till Allsvenskan eller utlandet, som vi båda skrivit så måste spelaren plockas upp av Shl innan säsongen startar för att ersättning skall utbetalas.

Därför är väl kontrakt på våra stjärnor en garanti att vi får ersättning och med ett kontrakt minskar deras chanser att gå till en annan klubb.

« · 2290669 · »