Ja Sam kan man förstå att han ger SHL en chans, han var trots allt helt dominant i HA. Spelare som Theo och Strömgren kan ha sabbat mycket av sina karriärer eller i alla fall fördröjt den en bit pga. konstiga val.
Sam är nog knappast nöjd att lira i fjärde med Davidsson och Lindbäck. Kom tillbaka och led en kedja hos oss istället.
KB: Missade detta när jag köpte säsongens cmore för några dagar sedan. . Nu ska man få veta vad ångerrätt innebär. Återkommer i ärendet, givetvis ska man gynna MoDo!!
dempa: Vigenault uppsatt som fjärdecenter och Niederbach ytter i fjärdekedjan. Går bra det här. Framförallt tycker jag att det är så trist att Theo satt sig i den här situationen.
modomille: visselorkan i timrå efter att lhc spelaren låst klubba och timråspelaren lyfter båda klubborna uppåt i kamp o faller bakåt. Sen gör lhc mål därefter. Absolut inget fel enligt mig. Men nu har de fått igång hatarstämningen där inne. Skoj o titta på o skrik i varenda rätt o fel tillfälle.
Heyerdal: Misstänkte att vi var med där på ett hörn men om storstadslivet lockade så kan vi inte göra så mycket mer än att erbjuda mer pengar vilket Hinken verkar ha gjort.
{5647}: Men förra säsongen hade vi väl både AB och Expressens tippningar med? Men du kanske har fixat in dem i år också. Jag har dock inte sett dem i chatten.
Svårt att tippa i år, känns som det är betydligt jämnare mellan 8-9 lag där toppen och mitten smälter ihop. Det är inte samma klara uppdelning mellan topp,mitten och botten som förra året. Tycker snarare att det är 9 lag som är hyfsat starka där det inte skiljer mil i mellan det sämsta och det bästa. Sedan ett glapp med fem lag som känns lite svagare. Topp 9 tror jag att jag sätter bra likt alla andra, men inbördes ordningen är svår, samma med botten 5.
Här är iallafall min tippning och det svåra är att hitta flopparna och flipparna. Brukar ju alltid vara 1-2 lag som floppar sett till förväntningar (förra året Mora och Södertälje) och några lag som överraskar positivt t.ex Kristianstad.
Här kommer iallafall mitt tips. MoDo tippas med hjärtat. Karlin har sagt att vi ska bli bättre år för år, så de måste sluta 1:a om de ska bli bättre, och jag litar 100% på Karlin.
Kristianstad tappar mot förr året, svårt andra år och motståndarna kommer inte bli lika överraskade som förra året. Tror nykomlingen Östersund skräller lite och undviker kval (lite tippat med hjärtat). BIK missar topp 4 och får ett mellanår, det kan inte hålla att tappa ledande spelare år efter år, någon gång kommer ett bakslag och mellanår och det är i år.
Västerås och Södertälje smyger förbi BIK, tror också att de är starkare lag än AIK och Mora. Men det känns sjukt att ha AIK och Mora på plats 7 och 8. Ett normalt år borde det vara topp 6 lag.
Ville ha DIF etta, men ska man placera sig bra i tippningen måste man ut från mängden, de blir trea då de inte känns lika breda som HV och dessutom har de derbyn mot AIK och Södertälje där de sämre lagen nog gärna vill slå storebror.
En sak kan jag garantera och det är att jag inte kommer nå samma låga poäng som förra året så jag får lämna vidare pokalen till någon lycklig =)
Modo Hockey IF Björklöven Djurgårdens IF Södertälje SK Västerås IK BIK Karlskoga AIK Mora IK Kristianstads IK Västerviks IK Tingsryd AIF Östersund IK HC Vita Hästen Almtuna IS
Tarasov: Djurgårdens IF AIK IF Björklöven Modo Hockey Södertälje SK Västerås IK BIK Karlskoga Mora IK Kristianstads IK Västerviks IK HC Vita Hästen Tingsryd AIF Almtuna IS Östersund IK
Jag tror snarare att vi tackade nej för att vi har bättre färdiga seniora offensiva spelare i kedja 1-2 så det fanns helt enkelt inte plats för honom.
Varken Modo eller Strömgren vill nog spela honom i en tredje eller fjärde. Svårt att se att han slår sig in i bland våra topp6 forwards.
Enda platsen han hade aspirerat på är i tredje med AP och Södergran men där vill man nog ha lite mer skridskostarkare spelare som dessutom har en defensiv och kan bidra med det.
AIK IF Björklöven MoDo Kristianstads IK Västerås IK Södertälje SK Djurgårdens IF BIK Karlskoga Mora IK Västerviks IK HC Vita Hästen Almtuna IS Östersund IK Tingsryd AIF
William Strömgren gick precis innan premiären från Rögle till Brynäs. Det var egentligen bara en avslutning på en ganska seg process där Rögle försökt hitta en lösning för talangen. Rögle och Strömgrens relation blev aldrig riktigt bra och han har legat ute på marknaden ganska länge. Innan Brynäs nappade på honom, så var det ett stort antal allsvenska klubbar som hade möjlighet att plocka in honom. Både Modo och AIK tackade nej till honom.
Monno: MoDo Hockey AIK IF Björklöven Kristianstads IK Västerås IK Södertälje SK Djurgårdens IF BIK Karlskoga Mora IK Västerviks IK HC Vita Hästen Almtuna IS Tingsryd AIF Östersund IK
Tarasov: Vill nog hitta tempostarka spelare som orkar spela det spel vi vill. Visst fungerade en sådan som Susse oavsett spelsystem, men jag ser helst ingen av dessa. Jag vill hellre ha en skridskostark ytter med storlek och nåsa för målet. Känslan är att Danielsson är lite för lat och lite endimensionellt offensiv.
erjo: Tänker att vi redan har fullt, och dessutom har vi lite rutinerade pjäser redan. Skulle föredra exv Niklas O han är också ledig och vill fortsätta.
Skulle Nicklas Danielsson vara en dum värvning? Han gjorde ju ändå 17p i SHL ifjol och skulle ju vara guld i pp där han skulle bomba in rejält med kassar. Även bra på skridskorna, stor och stark, rightare och har varit relativt skadefri så nog tänker jag att han skulle kunna prestera bra på en kant hos oss?
{6870}: Känns väl spontant som en spelare som borde kunna sikta på SHL, men får vi honom så är det väl en check i de flesta boxar... Jag tror dock inte vi ska hoppas på för mycket.
{6870}: Ursäkta mig !! Var helt säker på att ni spelade ikväll !!😔 Då har ni en dag till innan pucken släpps med samma funderingar . Att vänta är inte roligt !
Ja Sam kan man förstå att han ger SHL en chans, han var trots allt helt dominant i HA. Spelare som Theo och Strömgren kan ha sabbat mycket av sina karriärer eller i alla fall fördröjt den en bit pga. konstiga val.
Sam är nog knappast nöjd att lira i fjärde med Davidsson och Lindbäck. Kom tillbaka och led en kedja hos oss istället.