{6870}: Tror på nr 2 då, hela laget är klart för schack turnering i Spanien om 2 veckor, så dom spelar dåligt nu så dom kan göra sig redo för att åka nästa vecka
vinner modo serien, så borde dom välja Löven i kvarten direkt, så dom kan åka ut tidigt och bygga om och bygga rätt
Halloran i PP1 borde funka. Han har skott han vågar använda, samt har visat sig vara en bra passningsläggare med, kan nog sätta upp Bernhardt samt hitta samma genomskärare till Woods.
Ja de kedjorna kan man nog testa, med risk att 1:a blir klen med både Halloran och Woods. Men i läget vi är i är det väl bara att prova.
När JD är tillbaka och vela går ner får Niderbach gå ut på en kant. Sven till tredje isf Mannberg.
Mannberg och OP får slåss om sista platsen i laget.
grimiss: Jag har två teorier: 1. Hinken har kört över karlin och laget med att värva in fyra spelare som kräver speltid med ett resultat på att karlin och laget känner sig svikna . 2. Halva laget har skrivit på för nya klubbar med ett resultat att lager känner en hopplöshet och gett upp.
Från Hörnefors: Den man inte kan klaga på är Ohlsson. Han gör jobbet över hela plan och är klart bäst i spelet utan puck. Ohlsson och Mannberg är i en klass för sig i BP.
Precis! Inte ens mot löven ger han sig på deras stjärnor och jävlas. Han ska vara tätt på schilkey, Pooley och weigel, efter varje avblåsning ska han dra tag i dem och trycka en handske i ansiktet. Men man ser inget sådant.
I matcher som den idag är ju rollspelare viktigt, de kan ju ändra matchbilden genom att skapa energi och få motståndarna ur balans.
Jag är faktiskt mest besviken på spelare längre ner i laget, matcher som den idag är deras chans att visa sig viktiga för laget genom att få igång övriga. De är rollspelare av en anledning och har en plats i laget av en anledning.
Ingen förväntar sig att t.ex op, mannberg, södergran ska ligga bakom offensiven och avgöra matchen. Men de kan ju iaf försöka väcka våra stjärnor och störa motståndarna så våra stjärnor får mer ytor och motståndarna kommer ur balans.
Tarasov: Du har höga förhoppningar på att JD ska kliva in och spela som han gjorde innan skadan. Tittar man på woods så blir jag orolig på om JD verkligen hinner komma i form överhuvudtaget denna säsong.
Rytter: OP är den största besvikelsen utav alla värvningar Hinken/Karlin gjort. Minns hans slutspelsmatcher mot tiken när han lirade med västervik. Fan vad glad jag vart när Hinken presenterade pojken men det har gått över.
De spelarna du nämner har iaf potential att göra skillnad i matchen, så svårt att bänka dem.
Frågar igen, vad ska vår assisterande kapten OP bidra med till laget då han inte spelar det spel han var värvad för.
Han är en av de få som har potential att väcka laget och få med sig andra genom att vara ett svin och irritera motståndarna, när han inte gör det vad bidrar han då med?
Rytter: OP är en spelare som man trodde skulle kunna visa vägen när det är som idag. Inga korkade utvisningar, men att kunna väcka laget. AP är väl den kanske främste, men han känns inte helt fräsch. Det är väl några sådana vågbrytare man vill se nu, när laget gått i stå
Det låter väldigt märkligt för mig att straffa någon med bänken som inte förtjänar det.
Ge gärna förslag på vem som gjort sig förtjänt av bänken idag och varför?
Skulle coachen visa att man vill vinna genom att ta bort en spelare som ändå har potential att avgöra matchen.
Skulle karlin skicka signalen att han vill vinna om han bänkar Woods för att göra ett statement, eller skulle spelarna tro ännu mer på att han är likgiltig och inte vill vinna.
För mig bänkas du av en anledning, inte som ett experiment att väcka laget för risken är att det blir ännu mer negativt, en spelare som inte förstår varför den får sitta och anser att det finns fler som bidrar mindre lär ju inte ta sig ur svackan.
Svårt att peka ut någon och bänka då hela laget uppträdde från andra och framåt som en enda grå massa.
{5647}: Karlin har väl svagheter, som alla andra. Men du behöver väl inte bete dej, bara för att inte alla håller med dej? Karlin är bra för MoDo, tycker jag.
Han åker runt med ett "A" på bröstet men är helt anonym.
När laget och stjärnorna sover så hade man ju tänkt att OP kan väl åka in och smälla på, käfta med motspelare, ge dem lite tjuvnyp för att få dem ur balans och fokusera på annat än igelkottförsvar. Gå in framför mål och grisa och få med dig en Almtunaspelare ut så vi får bryta av med 4 mot 4 som borde gynna oss.
Men han syns inte alls, alla egenskaper jag trodde vi värvade han för är som borta tyvärr.
Han är för mig en spelare som skulle kunna väcka ett lag och få med sig andra, få igång energin genom att grisa på. Samma med AP och Aagaard de har en småful sida och kan grisa, när det inte funkar i offensiven för Aagaard så borde han kunna agera retsticka iaf, vi vet att han kan.
Kan någon förklara vad OP bidrar med när han inte kommer in med dessa egenskaper till laget?
{9108}: jag är rätt lur på att vi kommer fortsätta sjunka som en sten tills vi tappat serieledningen. Tror faktiskt inte vi orkar bära serieledningen, alldeles för rädda att göra fel. Nä, dumpa serieledningen, ner i hålet tills det inte finns något mer att förlora, släpp ner axlarna och sen vänd på skiten hela vägen till shl.
Gavelo: Ja, håller med om det, men Sandlin o Tichonov hade ju framgångar ändå, så håller Karlin högt tills säsongen är över :) Han har nog en plan...Inte du, men vissa anser ju att karlin är en katastrof för MoDo, han har dock gjort det hyfsat hitentills och säsongen är bara i sin linda
Tänk också på att det är lite rysk roulette att flytta de offensiva producerande spelarna och låta de sitta eller hamna i fjärde.
Det är ju dessa vi främst vill ha igång och de kommer inte komma igång av att nöta bänk eller hamna i en fjärdekedja.
Däremot kanske man skulle kunna prova att rotera inom topp6. Men innan JD är tillbaka har vi inte så många center alternativ det är Vela och Niederbach för de första kedjorna.
Men visst kanske skulle gå att testa
woods-niederbach-Sven Halloran-Vela-Aagaard.
Alternativt
Woods-Vela-Halloran Sven-Niederbach-Aagaard
Vi skulle verkligen behöva en JD och Wernblom att kasta in i denna mix för att få mer alternativ.
{5647}: Tyvärr har glöden o engagemang slocknat totalt i båset. Helt oförmögna att se hur illa det ser ut och att åtgärda. Så hör har det ny sett ut i 20 omgångar och vi har snart tappat vår serieledning.
Gavelo: Det lustiga är att mot Mora gick man ner på tre kedjor och bänkade bland annat Sveningsson i slutet av matchen, och det gav resultat direkt. Men varför fortsätta med ett vinnande koncept?
Gavelo: Ja, det är vad som irriterar mig mest. Likgiltigheten. Att man inte verkar ge spelarna förutsättningar för att vinna. Man ger intryck av att man hellre förlorar än att göra förändringar.
puffe: Håller inte riktigt med, det blir liksom fel när spelare som inte presterar och levererar ändå får stort förtroende i månader medans kanske andra spelare som gör det riktigt bra får sitta som 13:e forward eller spela i 4:e kedjan. Någon gång måste prestationen visa sig med vilka man får spela med.
Varför gör Karlin/Holmgren ingenting, inte ens med 5 kvar så trixar man om i kedjorna för att kanske få en injektion och en kvittering, det händer ingenting och just den obeslutsamheten sänder faktiskt jävligt dåliga signaler till spelarna.
puffe: Karlin har fastnat i vinkelvolten, helt oförmögen coach. Har alltid hört hur bra han varit att förändra. Han är ju helt förlamad o ser vilsen ut Sämsta coach jag upplevt på länge. Vad är det han inte fattar, som alla andra ser????
puffe: Vi är delvis uddlösa för att vi vägrar göra förändringar.
Alltså, vi såg första minuterna att det inte kommer att bli bra. Men, vi tog inte timeout eller ändrade någonting. Vi var bara ignoranta. Hellre en förlust än att erkänna att kedjorna inte fungerade.
puffe: nä, jag tror aldrig jag hört honom så förbannad. Fast det hjälper inte mig just idag. Idag känns det jävligt tungt. Men samtidigt har jag tron och förhoppningen att det vänder.
Rytter: Jag tycker att Karlin är den bästa tränaren vi haft på sitt förändra en matchbild. Däremot har jag aldrig sett ett mer handfallet MoDo gällande att ändra I formationerna.
Sigge: Själv ser jag fram emot en tät match som är bra för oss. Ett MoDo som inte går ut som självklara vinnare, men som med återfunnen smartness tar en seger
{5647}: Men nu tar du inte med i beräkningen att tränarna, pga. att de bryr sig tränat ner laget något oerhört. Att spelarna inte finner benen tillräckligt snabbt efter det är ju mer svårberäknat. Är man för seg i benen så skulle jävlar anamma bara innebära att man hela tiden ligger steget efter och att man troligtvis tar onödiga utvisningar. Nu gäller det bara att vänta på effekten. Att Karlin bryr sig, tycker jag är ovedersägligt.
{5647}: Jag bävar redan nu inför den totala utskåpningen som kommer ske på fredag. Ett lag utan självförtroende mot det bästa defensiva laget i ligan kryddat med bra forwards. Bevare mig väl!
Rytter: Helt enig, vi är väl några av få som ändå sett ljusning i spelet och chanser vi skapat den senaste tiden utan att sätta dit den. Men dagens tredje period var enligt mig det sämsta offensivt jag sett modo prestera den här säsongen. Totalt oinspirerat vilket även får mig, en evig optimist att totalt tappa geisten. Detta tillsammans med senaste matchen som vi skänkte bort mot mora gör mig frustrerad att jag väljer att helt enkelt att emotionellt distansera mig.
Kan ju hoppas att detta var droppen som får bägaren att rinna över och att spelarna inser hur jävla uselt de uppträder sista perioden och rannsakar sig själva till nästa match.
vinner modo serien, så borde dom välja Löven i kvarten direkt, så dom kan åka ut tidigt och bygga om och bygga rätt