MoDo och Löven möttes i en "final", vinnaren där skulle få möta förloraren mellan Leksand och Oskarshamn.
Förloraren mellan MoDo och Löven får först möta vinnaren av slutspelsserien (troligen Timrå). Den som vann denna match fick sedan möta vinnaren mellan Leksand och Oskarshamn.
Otroligt konstigt upplägg, men det året skulle förmodligen både Leksand och IKO åkt ut (pga MoDo, Löven och Timrå hade sjuka trupper).
Dexter : Ja med tanke på att Kenttä gör allt rätt och MoDo (i stort) gör allt fel är det ju fantastiskt att vi gick upp före dom. :-)
Jag tillhör väl optimistskaran, men ska jag va helt ärligt så var jag rätt orolig inför kvällen. Och aldrig i min vildaste fantasi hade jag trott att vi skulle gå ut och göra en nästan perfekt match och helt stänga ned Djurgården! Fantastiskt!
Och nu får Hinken behålla alla han vill ur detta fantastiska lag! Vi kommer inte blir "rånade" på våra poängspelare som sen dominerar i SHL och sen skriver aslånga kontrakt (har Karla en klausul?) Norén kommer inte helt plötsligt gå till Växjö eller annat smålandselände för att han behöver ta nästa steg. Så otroligt fantastiskt skönt!
{9233}: det går väl en legendarisk bil från övik, plockar upp J F K i sthlm innan den fortsätter vidare till Karlstad. Ove, Tarasov och Puffe - finns det plats för en till ?
Nyss kommit hem från arenan! Fan vad magiskt det här var! oj oj oj!!! Men satan vad ont i fötterna man fick av att stå i 5 timmar, men det var så jävla värt det!
Oakleafer : Rättas gärna om jag har fel, men är ganska säker på att jag har rätt. 😊 skrev dock 2018 och det var ju fel, skulle varit 2019/2020. 😊
SHL spelade kvalspel mellan Leksand och Oskarshamn. Där Oskarshamn skulle möta vinnaren i finalen i Hockeyallsvenskan. Men Corona avbröt och Oskarshamn fick stanna i SHL och Modo och Björklöven fick stanna i Hockeyallsvenskan.
Hockeyallsvenskan 2019/2020 Säsongen avbröts i förtid på grund av covid 19-pandemin som drog in över världen. Grundserien spelades klart, men HockeyAllsvenska Finalen hann bara spela två matcher och Slutspelsserien en omgång innan säsongen ställdes in. Svenska Ishockeyförbundet beslutade att inga lag skulle flyttas upp eller ner i seriesystemet.
– Kvalet ställdes in, men så här kvalificerade sig lagen: Björklöven och MODO gick till HockeyAllsvensk Final medan Timrå, Karlskoga, Västerås, Vita Hästen, Södertälje och Vita Hästen hamnade i Slutspelsserien.
HA kommer bli sjukt tufft nästa år med Brynäs, DIF, Löven samt SSK och AIK som satsar, sedan ett BIK, Mora och ev Västerås som vill göra en bättre säsong.
Det var jämnt i år, men gissar att nästa år blir ännu jämnare.
{9682}: Bästa norrskenet jag sett, sitter dessutom o lurar lite, har inte sett det som hände efter sista visslan, bara myser eftersom jag kan se det när jag vill. Småtrevlig Valborg, minsann
Ove, när går bilen till den enda kvarvarande kaffeklubben i höst? Packar ett par bullens pilsnerkorvar i en termos och riktigt kaffe i en annan. Egentligen måste man dela en frusen halv vetelängd när man spelar i högsta serien, men jag gör ett undantag för din skull med varma korvar för en gångs skull.
Hemkommen från arenan nu. Ja, vad ska man säga? Det är så många känslor.
Vill ta tillfället i akt att be om ursäkt för att jag tvivlade på seriesegern, på slutspelet. ”Optimisterna” fick rätt och tacka gud för det? MoDo spelar i SHL nästa säsong. Björklövens fyyyysiska gäng fortsätter i HockeyAllsvenskan. Nationell media fick fel. Men nog tror jag Wennerholm jinxade oss medvetet, smyg-MoDoit som han är!
Tarasov: Glömde dej käre moderator. Blir en låt till då, tillägnad Dej för musikens skull . . Denna tillägnas också alla betalda experter(Wennerholm med flera) och alla obetalda anti-experter som skriver under MoDo-flagg. Ni hade fel, vi vinner match 7 hemma, vi står starka. Vi är bäst. Vi kan vinna på Hovet.
modomille: ja bra sagt. Han och karlin va gött tårögda. Jäkla urladdning för samtliga. Jag tände äntligen mitt modoljys som stått i bokhyllan i 7 år, la ut min modohanduk på altanen och hoppade i vår nya bubbel-badtunna med lite gott o dricka. Låg och tittade på stjärnorna och log när jag tänkte på allt vi gått igenom. Nu är vi ute på andra sidan äntligen. Stort grattis alla.
Om någon tyckte att publiken hånade Djurgården , så är det inget mot vad publiken på Hovet/ Globen har gjort historiskt. Som Modosupporter skäms jag inte.
Tarasov: Mitt sista inlägg i denna tråd. Vi gjorde det, som många ansåg var omöjligt. Bonn-laget MoDo vinner en avgörande match 7 hemma, dessutom vann vi mot Djurgården på Hovet, inte bara en gång, vilket också anses som ganska omöjligt. Hur bra är vi i MoDo?
En sista hälsning innan vi ses framåt midsommar, när Silly Season kokar
Risus: inte för att förstöra men Modo och björklöven var inte klara till att mötas i final under corona men leksand och Oskarshamn.. där snackar vi vinnare
Saknar att vi inte får ”Bernie” nu till hösten, men gläds desto mer med er och att ni får behålla denna ikon. Ibland måste man vara lite storsint helt enkelt. Vi lär hitta någon annan som är minst lika bra. Litar fullt ut på Kapanen i det fallet.
Kollar om matchen, nu blir det än mer uppenbart varför denna match var så sjukt avslappnande att titta på. Jag skulle säga att i princip varje enskild spelare gör en jävulskt homogen insats. Det åks skridskor, det vinns 1:a puckar, 2:a puckar det är distinkt i alla zoner. Det är så sjukt kul att det är den här gruppen som tar oss upp i finrummet! Seriens bästa Lag vann!
Grattis Modo. Ni hör hemma i SHL och det är på tiden att ni är tillbaka där ni hör hemma. Kommer att smyghålla på er fortsatt lite grand trots att vi spelar i samma serie.
Ni kommer också tillbaka illa kvickt. Höll som fan på MoDo den här säsongen och det lyckades som fan. Nu kommer jag att stå bakom Brynäs också så du kan känna dig lugn. DJ Hemp ser till att alla lag kommer dit där de hör hemma. Besitter dessa superkrafter bara så att du vet 💪
Vi tycker olika och det är ju så det ska vara när man diskuterar.
Så jävla skönt att vi lyckades.
Måste hylla Hinken, vilken sportchef som lyfter in precis det vi behövde för att lyckas.
Vela var ett slutspelsmonster, niderbach drev en andrakedja och skapade en till farlig enhet, halloran gjorde sina poäng och spelade bättre än vad poängen visade, brickley fick mycket skit med all rätt men var en gigant i defensiven när han var hel, hans två matcher i dubbelmötet är det jag kommer minnas av honom.
MoDo och Löven möttes i en "final", vinnaren där skulle få möta förloraren mellan Leksand och Oskarshamn.
Förloraren mellan MoDo och Löven får först möta vinnaren av slutspelsserien (troligen Timrå). Den som vann denna match fick sedan möta vinnaren mellan Leksand och Oskarshamn.
Otroligt konstigt upplägg, men det året skulle förmodligen både Leksand och IKO åkt ut (pga MoDo, Löven och Timrå hade sjuka trupper).