MoDo Hockey - Apropå Ingenting
jo'rå, jag kan förkortningarna.
var det inte så att alla stationsnamn i Sverige var på militäriskt vis förkortade till en treställig förkortning - tills det inte höll längre?
(Mora Strand är en ny station med tågsveriges mått mätt - 90-talet?)
U är tex Uppsala.
Fast...ärligt talat så minns jag inte så mycket av den resan...
Så sitter man då här och övervakar två dieselmotorer som går. Endast 22 timmar kvar på det här provet. Än så länge inga problem. Rätt roligt att göra detta, det kommer folk hela tiden och tittar, ställer frågor och är allmänt intresserade.
Jag ignorerar herr edströms inlägg totalt och berättar istället att det fortfarande går bra. Vi har nu kört i 5 timmar lite drygt. Endast 19 kvar. Ska försöka sova lite nu. Kåpa på. Gonatt på en timme eller två.
Helt rätt, skulle jag oxå ha gjort om jag vore du!
Var lite tysta nu, allesammans.
Poffas mat- och sovklocka har ringt.
Frisco, det var ju du som vann matcherna. Jessica tittade ju bara på. I vilket fall så har nu drygt 12 timmar gått, helt utan problem. Nu sova på hotellet till 01.30 när det är dags för mig att sitta sista timmarna fram till 09.00. I morgon kväll blir det scandic i upplands-väsby, där har de tydligen ett av sveriges största sortiment av whisky. Fast det måste vara en lögn. Men det måste så klart undersökas...
"Skall du lukta på whiskyn pojk?"
Jaha, då påbörjas mitt nattpass. Till 07.00 ska jag nu sitta här. Ensam och allena. Tur man kan lägga patiens på datorn och lyssna på radio.
Gomorron, vänner. Hoppas dagen hemma i Örnsköldsvik blir bra. Här är vi nu drygt 20 timmar in i provet, allt går som en klocka. 5 grader varmt ute, klart och med en härligt frisk luft. Kvar av förkylningen är endast en lite irriterande hosta, men det är inget som inte den där whiskybaren kan avhjälpa.
Rykten i Nyköping är förresten att NH är på väg att värva en ny målvakt. Kan det vara så att lillebror i vårt län är på väg att skicka iväg Asplövet för en finne där bak?
Du har väl aldrig tråkigt???
Här får du nåt att pyssla med i din ensamhet:
Mats Edström:
Snälla, med tre timmars (orolig) sömn på de senaste 26 timmarna så är jag glad att jag klarar av att stava till tärning. På fråga A) svarar jag vet inte, och på fråga B) så säger jag halv sju.
Nu ska jag skriva upp en massa värden igen. Över och ut.
Vila i frid och hoppas du slipper uppleva den resa som beskrivs i din visa!
Frisco, visst är det tur vi är olika? Du är en lysande "fröken", där skulle jag vara värdelös. Jag är en rätt okej programmerare och trots att jag "bara" jobbar med maskiner så är det rätt tillfredsställande att mitt jobb i slutändan kan vara det som avgör om sjukhusets absolut viktigaste funktioner kan fortgå normalt, även om de skulle drabbas av strömavbrott. Alla gör vi nytta, även om du gör det mer direkt och på ett lysande sätt.
Jag menar mer i nuet. Hur kul och givande är det att sitta en natt på dejt med en dieselmotor?
-Hur är läget?
-Brum brum
Frisco:
Äh, dejter med dieselmotorer är inte så tokiga. De ger järnet, har en varm personlighet och är uthålliga. Tyvärr har de ett hårt yttre, men under ytan kan man hitta en mjuk sida också.
Förresten, en av ambulanssjukvårdarna här i Nyköping är väldigt vacker. Hon ser ut som en ung Salma Hayek. Inte det sämsta. Dessutom var hon imponerad av storleken på anläggningen.
På tal om inget förresten, oddset på att Hallin skulle blanda sig i att leda SSK var hela 0.97 gånger pengarna på Unibet. Ett rätt bra odds, med andra ord.
Enligt herr Häggström så skulle man från MoDos sida börja skicka ut "platsspecifikationer", till oss som inte betalade in tusenlappen i förtursavgift, den sjunde december och man skulle ha bestämt sig innan den sjuttonde december för då skulle resterande platser släppas till allmänheten.
Förmodligen lär väl det där pappret dyka upp någon gång på andra sidan nyår och den plats man blivit tilldelad är den enda i hela arenan som är placerad bakom en stolpe.
dspace.dial.pipex.com/town/park/yfh45/spurs40.jpg
Alla prover klara. Underbart! En matbit och sedan full fart mot Söder där en skickning till norrland ska hämtas. Sedan mot whiskeyn och sömnens förtrollade land.
Jag gissar på whisky från Islay.
Frisco:
Jag slog till på en fin sak. En 18-årig Ardbeg. Det var specialpris på den för medlemmar i Hilton Hhonors. En sexa med vatten på sidan om. Vattnet var skotskt whiskyvatten, taget ur öppen källan någonstans på höglandet. Det stod var på flaskan, men jag kommer inte ihåg vad det stod.