Nu jäklar är det till att koncentrera sig på Leksandsmatchen. Det var ju själva f#n om inte Mora ska kunna köra över dem på Lördag bara puckarna börjar trilla in.
Tången: Lite överjävligt också, att en viss spelare som i våran tröja brände så gott som alla frilägen, nödvändigt ska näta i en sådan situation, i en annan matchtröja och mot oss. Vad heter han nu? Bre.......... äh va fan.
Cyklob: Ja, man tycker det. Men målsumpandet har gått lite som en röd tråd genom hela säsongen och att det skulle släppa just i dessa 6 matcher vore nästan för bra för att vara sant. Fast hoppet är det sista som överger en.
Cyklob:Har vi bara samma fart under rören så kommer vi att vinna de återstående matcherna i KS.Det tempo som Mora hade ikväll var es tempo o fortsätter man i detta tempo så åker man ifrån motståndarna.På lördag blir man bänkad framför TV 4 Sport för att se LIF - MIK med en grogg i näven :)
Känns lite drygt det här , Vi brukar ju vinna mot "bättre"lag och förlora mot de "sämre"...Nu har Vi förlorat de senaste två matcherna och har ett sämre lag att möta de närmaste två matcherna....Hur ska detta sluta ?
Jag kan ni spela som ni gjorde idag men sedan få utdelning med så kommer ni absolut att klara ett nyttkontrakt. Men ni måste få marginalerna på eran sida. Men så länge man skapar mycket så släpper det ju nån gång.
Cyklob: Det är inte alltid idrotten är rättvis. Någon form av rättvisa fanns det väl trots allt genom kvitteringen men det känns ändå surt. Hoppet lever än och det får vi tacka Månsson för.
En klar uppryckning från senaste matchen i alla fall. Tröttsamt dock att powerplayet fortfarande är näst intill obefintligt. 1-0 och 7 minuters PP sen ska matchen vara stängd.
Ovanligt lite inlägg för att vara matchdag. Är ju inte vilken match som helst heller. Är alla lika nervösa? Har försökt att koppla bort dagens match men det är inte lätt.
Appropå vad det handlar om; "Hockey är en mental sport." - Det handlar om självförtroende och att sätta dit chanserna. Helt plötsligt när du får en så känner du dig bättre och du slappnar av lite. Du kramar inte så hårt om klubban. Hockey är en mental sport. Kristian Huselius om någon borde veta. På 72 matcher har han delat ut - 8 tacklingar. Han föredrar att använda huvudet.