Hakan Olsen:
Om Leksand skall gå opp så skall vi ha 2 fungerande målvakter och som jag ser det så är Leinonen bättre än Mylleniemi men absolut inte bättre än Läck och skulle Leinonen bli skada så är Ericsson för orutinerad för att ta opp Leksand i ES, det kommer en ny målis i Januari till Leksand. Sanna mina ord.
Som jag skrev tidigare då ryktet om honom började gå: 25 poäng, 7+18, och +17 spelade han på 40 J20-matcher den gångna säsongen. 3+8=11p och +5 på 26 matcher i grundserien och 4+3=7p och +12 (+12 var bäst i laget) på 14 matcher i den något lättare fortsättningsserien.
Känns mycket positivt att MIK även stärker upp J20 då det verkar som att man gör en stor satsning på att försöka slussa in spelare därifrån in i A-laget!