Hence: Jag tror också de tar Rangers i vilket fall. Dock kan nog Carolina och Tampa (tillsammans med caps då) göra den divisionen mer respektabel denna säsong.
NordaBoy: Segrarna i varje division hamnar automatiskt bland de tre första i conferensen. Washington spelar i den sämsta av divisionerna (Atlanta, Florida, Tampa Bay, Carolina) och jag tror att de vinner den ganska klart. Jag hade kanske placerat Capitals längre ner annars, men jag tror att de kommer hålla jämna steg med Rangers den här säsongen faktiskt.
1. Pittsburgh 2. Montreal 3. Washington 4. Philadelphia 5. New York Rangers 6. New Jersey 7. Ottawa 8. Tampa Bay ----------------------- 9. Buffalo 10. Carolina 11. Boston 12. Toronto 13. New York Islanders 14. Florida 15. Atlanta
1. Detroit 2. San José 3. Calgary 4. Dallas 5. Anaheim 6. Colorado 7. Chicago 8. Vancouver ----------------- 9. Minnesota 10. Edmonton 11. Columbus 12. Phoenix 13. St Louis 14. Los Angeles 15. Nashville
Lang till Montreal innebär antagligen att det inte blir någon Sundin i samma klubb. Iaf inte om Mats bestämmer sig för att spela mer än halva säsongen.
Wayne Gresky: Yahoos system är toppen. Dock är jag redan med i två ligor så jag avstår tyvärr denna HS-liga.
Tänk om de hade med ett lönetak och spelarnas kontraktslöner också. Då hade verkligen dynasty league funktionen varit häftig, med trader involverandes draftval och annat.
Jag har skapat en liga nu om några har lust att vara med. Det känns dock som om det måste vara ett gäng för att det ska bli kul. Vi kör med fulla trupper. 4 C, 4 LW och 4 RW, 6 backar och två målvakter, plus några reserver. En spelare kan bara ägas av en deltagare och fördelningen av spelare sker i säsongens höjdpunkt, livedraften. Därefter trejdar man spelare med varandra för att bygga det ultimata laget.
ID# är: 24043 Lösenord är andra halvan av mitt nick.
Det här är det överlägset bästa sättet att förgylla NHL-säsongen. Innan jag testade tyckte jag bara att det verkade fjantigt men det är faktiskt riktigt kul. Det är helt gratis och man lägger inte ned mer tid än man själv har lust att göra.
Salle: Jag kommer aldrig hålla med om att det är bättre\enklare att moderatorer tar bort inlägg åt andra istället för att de själva bara ändrar eventuella stavfel eller glömda ord. Speciellt inte med tanke på hur många forum visar hur många ggr och när en användare har editerat ett inlägg, så det inte kan ske något "fuskande".
Däremot är det inte livsviktigt, så låt oss inte stjäla tråden :)
Henkaa: Om Malkin byter plats med Crosby ligger han väl ännu längre före Lecavalier än om det var just denne han bytte plats med? ;)
Sen är listan en individuell ranking. Att någon vann Stanley Cup det eller det året med det laget¨betyder inte att denne är en bättre spelare än Malkin. Även om den mentala vinnaraspekten och förmågan att vara bäst då det gäller såklart är enormt viktiga.
Du menar också att Staals placering påverkas av en eventuell trade (vilket jag inte ser Carolina göra)? Nog för för att listan är inför säsongen, men en sådan detalj har de knappast tagit hänsyn till :)
Som vanligt vill man kasta om några placeringar och ta bort\lägga till någon spelare men i stort sätt tycker jag det är en bra lista.
Deas: När du ser att så här snabbt att du skrivit fel så lägg in ett korrigerat inlägg och meddela sen en moderator att ta bort det första/felaktiga istället för att tjata på en edit-funktion som varken kommer eller behövs.
henkaaa: Inte en chans att jag skulle ranka Malkin före Crosby. Jag är övertygad om att Crosby kan bära Pittsburgh minst lika bra om de skulle få Malkin skadad.
Lecavalier var inte Tampas bästa spelare då de vann Stanley Cup och han har inte klarat av att hålla uppe laget särskilt bra på sistone, han var nästan medioker under den andra halvan av förra säsongen. Malkin gjorde under sin 2:a NHL-säsong siffror som Lecavalier bara har lyckats göra en gång i karriären. Jag tycker att Malkin har ett bredare register i sitt spel. Lecavalier har mer och mer blivit en kontringsspelare, en sniper, på senare år. Han är alla gånger topp 10 i NHL men inte topp 5.
Jag tycker att Hossa var riktigt bra i Pittsburgh, han gjorde verkligen en skillnad för det laget. Han är till skillnad från Kovalchuk även bra defensivt. Kovalchuk gör ganska många mål däremot. Han borde ha klättrat någon placering.
Det är absolut ingen katastrof att lämna ute Carey Price. Det blev ju ingen direkt slustpelssuccé för honom. Han har mer att bevisa. Då är det värre att lämna ute Marc-Andre Fleury. Speciellt när Vesa Toskala anses platsa på listan.
Mike Richards är grym. Stentuff spelare som gör över en poäng per match. Flyers lär ju tro att han är en avgörande faktor med tanke på att de signat honom till och med säsongen 19/20.
Ska någon finne med så är det nog Kimmo Timonen. Men det är inte heller givet.
Haha, nä Malkin borde byta plats med Crosby istället! :-P :-P Malkin bevisade ju att han mer än väl klarar att hålla uppe Pens även fast inte Crosby är med. Men däremot känns det som en skymf att ranka Malkin före Lecavalier... så länge inte Malk vinner en Stanley Cup så är han aldrig bättre än Lecavalier i mina ögon!
En viktig grej att ha i åtanke att detta är en ranking "inför" en säsong. Inte en ranking av en föregående säsong. Därför tycker jag definitivt vissa rankingar är helt korrekta, medan andra inte. Du säger bl a att Luongo och Brodeur borde byta plats. Jag själv känner mig rätt tveksam... nog för att Brodeur alltid var en målvakt i världsklass, men han kommer att ta slut någon gång även han och att det sker någon gång inom snar framtid är ingen vågad gissning... och sådant avspeglar sig på en sån här ranking. Luongo gjorde ingen supersäsong ifjol.... men heller ingen totalt värdelös. Jag tror mycket väl han kan komma tillbaka och bli den faktor som Vancouver behöver för att (eventuellt) kunna ta sig till slutspel!
Hossa och Kovalchuk har aldrig ansetts som spelare som kunnat föra sina lag den där extra biten för att vara riktiga contenders. Nog för att Pens gick till Stanley Cup-final ifjol, men det tror jag de kunnat klara även utan Hossa... och han förde dem inte hela vägen heller ändå så.
Bedömingen av Staal känns som lite tagen ur luften med tanke på vart han spelar nu.... känns som att det är nåt mer i görningen i hans fall och att han troligen blir tradad om dealen är den rätta. Vilket i sin tur kommer medföra en nytändning för honom... och därmed också en inte alltför otrolig rankingplats enligt mig. :-P
Mike Richards känns som för ung för att kunna vara en riktigt avgörande faktor än så länge. Klart jag kan ha fel där, men tycker ändå hans ranking avspeglar en ungefärlig plats han skulle ha.... om inte lägre!
Bröderna Sedin har än så länge aldrig slagit igenom fullt ut... de skulle ju frälsa Vancouver och ge staden en Stanley Cup-vinst och bla bla bla. Här är vi flera år och värvningar senare och fortfarande inget guld och gröna skogar från deras sida. Missförstå mig inte... jag tycker bröderna är helt ok. Men jag förvånas inte ifall en (eller båda) faktiskt rankas långt ner på sådana här listor. De har helt enkelt inte levt upp till förväntningarna... och kommer troligen aldrig göra det heller!
Att ingen finne (utespelare) platsar känns aningen sensationellt! Men jag kommer ändå inte på någon som skulle haft den där riktigt avgörande rollen för sitt lag ändå... och som skulle kunna föra sitt lag till nya höjder den här säsongen heller. Det ska väl ev vara Jokinen eller Lehtinen då. Men jag tvivlar...
Jag håller med om Kovalev... men ryssen är väldigt svårtippad och har bevisat tidigare att han kan följa upp suveräna år med mindre tilltalande resultat säsongerna efter. Men som Habs-anhängare så hoppas jag naturligtvis att han kan göra en bra säsong på sitt sista kontraktsår. Speciellt då det sammanfaller med klubbens hundrade säsong.... ;-)
Däremot känns det ju som en smärre katastrof att inte Carey Price platsar på listan. Jag må vara färgad, men de flesta ställen jag läst på skulle definitivt ranka den unge målvakten högre. Det som ev talar emot honom är den hårda press som kommer läggas på hans axlar av Montréal-publiken och massmedia, speciellt under denna viktiga säsong... Men i övrigt så skulle jag definitivt ha med honom på en top 50-lista åtminstone!
JimmyH: Att Staal rankas så högt överraskar helt klart. Första namnet jag hajade till över var Morrow. Inte det faktum att han är med på listan utan att han rankas före så många fixstjärnor. I övrigt att Sakic är med när Sundin inte är det.
Den här listan kom och passerade mig obemärkt under OS. Så här ser den ut i alla fall:
1. Sidney Crosby 2. Alex Ovechkin 3. Henrik Zetterberg 4. Pavel Datsyuk 5. Vincent Lecavalier 6. Niklas Lidstrom 7. Roberto Luongo 8. Jarome Iginla 9. Evgeni Malkin 10. Dany Heatley 11. Chris Pronger 12. Daniel Alfredsson 13. Marian Gaborik 14. Henrik Lundqvist 15. Brenden Morrow 16. Evgeni Nabokov 17. Marian Hossa 18. Ilya Kovalchuk 19. Eric Staal 20. Zdeno Chara 21. Joe Thornton 22. Dion Phaneuf 23. Martin Brodeur 24. J-S Giguere 25. Martin St-Louis 26. Scott Niedermayer 27. Brian Rafalski 28. Sergei Gonchar 29. Marty Turco 30. Ryan Getzlaf 31. Andrei Markov 32. Zach Parise 33. Ales Hemsky 34. Jason Spezza 35. Vesa Toskala 36. Rick Nash 37. Joe Sakic 38. Scott Gomez 39. Ryan Miller 40. Jonathan Toews 41. Daniel Sedin 42. Daniel Briere 43. Anze Kopitar 44. Miikka Kiprusoff 45. Paul Statsny 46. Shane Doan 47. Derek Roy 48. Mark Savard 49. Mike Richards 50. Patrick Kane
Spontana kommentarer: *Malkin borde byta plats med Lecavalier. *Luongo har fått en väldigt smickrande placering mot den säsong han gjorde. *Hossa och Kovalchuk skulle jag ha högre upp på min lista. *Brodeur kanske skulle ha fått Luongos plats. *Eric Staal anses bättre än både Joe Thornton och Jason Spezza. *Jag skulle även stuva om en del på platserna 20-50 men konstigt vore väl annars kanske. Mike Richards är väl den som känns som att han är den som skulle få klättra mest där. *För andra året i rad så kommer bara Daniel av Sedin-bröderna med. *Ingen finsk utespelare anses platsa. *Spelare som jag definitivt saknar på listan är Alex Kovalev. Några fler backar borde ha kunnat fått vara med också.
Deas: Jag tror dock att det bästa om man startar en HS-liga är att först köra en säsong i en ettårsliga så att de som är intresserade får testa konceptet eller vad tror du Deas?
Jag och några kompisar övergav TSN (tidigare Smallworld) för Yahoo förra året och ångrade oss inte. Betydligt roligare.
Folk har inte liknande lag (varje spelare blir unik), jätterolig draft, trader, osv osv.
Man kan också välja att köra en dynastyliga, där man behåller det man lag man avslutar säsongen med till nästa år. Då får man sköta sitt lag som på riktigt, satsa ungt men ändå ha några som presterar direkt. Samtidigt kan det bli trader där lag som satsar på totalsegern i slutspelet ger talanger till bottenlagen i utbyte mot någon etablerad spelare som kommer vara med i slutspelet.
Löner och lönetak dock ej med. Det kombinerat med att man i dynasty-mode också skulle få trada draftval skulle göra yahoos fantasysystem till det ultimata.
jonmannen: Tid, annars gratis. Å andra sidan består vinsten endast av äran. Det finns iofs tilläggstjänster (bl a liveuppdateringar) man kan köpa för pengar, men de känns rätt onödiga.
Finns det något intresse för en Yahoo-fantasyliga här på HS? Det känns som om det krävs minst 8 deltagare för att det ska vara någon idé.
Yahoo-konceptet går ut på att man först draftar sitt lag i en live-draft, därefter får man trejda spelare sinsemellan och plocka spelare från free transfer.
Kom igen nu Sudden. Krita på 1 år för Pens för 2 mil eller däromkring. :)
Chansen på Stanley Cup vore bättre i Detroit men de har inte löneutrymmet.
Tänk er följande PP-uppställning:
Sundin - Staal (Sid tekar men sedan byter de position) - Crosby
Gonchar - Malkin
Varianten Pittsburgh ofta kört där Sid slap-passar genom boxen till Whitney på bortre vore så jäkla sweet med en högerfattad Sundin där istället. Skottalternativ från bägge backpositionerna samt att Staal är stor och stark framför mål.
Jaja, nu bllir det ju knappast bli så, men nämnda variant kan bli tjusig nog med Letang som avslutare. Och såhär i slutet av Augusti resulterar hockey-abstinensen lätt i dagdrömmande :)
Detroit förlänger med Fillipula (stavning?). Hans cap-hit blir 3 mil per säsong och kontraktet sträcker sig över 5 år. Mycket bra signing. Han kan vara ett kap redan i höst.
Varför inte en repris på fjolårets tipstävling. Kanske kan vi vara mer nogranna med uppföljning och göra något av en tradition av det? :)
Isåfall måste vi komma överens om hur poängfördelningen fungerar. Tre poäng för att ha något lag exakt på den plats i tabellen man gissade, två för att vara en plats ifrån och en för att vara två platser ifrån kanske är en tanke?
Jag tippar inget än men är vi några stycken och kan komma överens om ett poängsystem så vore det skoj förstås.
Vi kör hela ligan isåfall tycker jag. Alltså både den östra och västra konferansen.
henkaaa: Det är han den där Dusan igen som planterar nyheter. Han angav för ett tag sedan att Frölunda gjort klart med Toni Koivisto från den finska ligan. Så var inte heller fallet.
Med andra ord: Står det Dusan Umisevic som författare gå in i Ignore Mode.
"The affected Players are being unfairly singled out in a dispute between the NHL and the KHL over whether to respect each others' contracts. The NHLPA's strong objection to this unilateral action by the IIHF has been registered, and unless this action is reversed, the NHLPA will consider all legal options available."
Själv hoppas jag på slutspel denna säsong för mitt Oilers, vad tror du om chanserna ?