Olympiska spelen

Grupper · 4012 inlägg · 52 ämnen

« · 1056761 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Beijing 2008
400 meter.

Ja, då är det väl dags att se ett nytt världsrekord igen. En svensk biroll ändå.

Sv: Beijing 2008
NuMo: Persson fick bragdguldet 1989. Världsmästare i singel 1991. Visst är det en fantastisk prestation att vara i kvartsfinal i OS men det har ju visat sig att det inom pingisen går att hålla hög klass vid hög ålder. Samsonov som nu betvingades i åttondelsfinalen är 32 år.

Sv: Beijing 2008
Wayne Gresky: Imponerande. Javisst. Är han dopad. Bara en vet. Mattias.

Sv: Beijing 2008
Fan Jörgen vilken fantastiskt rafflande math. Själv tänker jag föreslå en djupare psykologisk förklaring. Samsonov tappade matchen när han lyckades fuska till sig en poäng. Det var nog inte riktigt medvetet för jag tror nog att han föreställde sig att hans kantboll var en riktig kantboll, men jag är säker på att han slutligen insåg att det antagligen inte var det. Det blev en samvetsfråga att grubbla över. Man skall inte grubbla. Därefter tappade han momentum och Persson kunde ta över i stället.

Sv: Beijing 2008
NuMo: Är Jörgen Persson dopad? Sjukt imponerande iaf!

Sv: Beijing 2008
General_Moisio: Frågan är befogad för här börjar Mattias resonemang ta orimliga proportioner vändningar.

Johnson var ju omänsklig och det var det defenitiva beviset för att han därför var dopad. Om nu inte Bolt är dopad så torde det väl hans prestation vara en större skräll än att Persson tar medalj i bordtennis. Jag menar, Bolt blev ju i sådana fall omänsklig utan att dopa sig. Om Perssons eventuella bragd är större än Bolts så funderar man på om inte Persson är dopad, eller så är han inte en människa och då borde han inte få vara med.

Sv: Beijing 2008
mattias - 74: Är bolt dopad? Han slog ju johnsons omöjliga rekord..

Sv: Beijing 2008
Metal Guru:

Skulle jörgen ta medalj måste det vara den största skrällen i ett OS nånsin !

Sv: Beijing 2008
mattias - 74:
Nej det är bollarna som blivit 40+

Sv: Beijing 2008
11 -2 i 5:e set. Hua Är han verkligen 42 år ??

Sv: Beijing 2008
Portello:

Jörgen Persson övertygar i pingismatchen just nu !

2 - 0 i set

Sv: Beijing 2008
NuMo: Jag tror faktiskt inte att han är dopad, bara att han är jäääkligt bra :D. Fast säker kan man ju aldrig vara

Sv: Beijing 2008
General_Moisio: *en robot

Sv: Beijing 2008
mattias - 74: Är Bolt också dopad? Eller är han robot?

Sv: Beijing 2008
Portello:
Bolt måste ha varit dopad sen han var 15 då för redan då presterade han.

Gåshud när han sprang över upploppet.

Sv: Beijing 2008
NuMo: Diska alla!

Sv: Beijing 2008
ÄlskarTIK: Tyvärr innebär ju det här att Bolt är omänsklig, ännu mer omänsklig än Johnson. Därför är han dopad och bör diskas.

Sv: Beijing 2008
wap.hockeysnack.com
Säger bara som han i Birka reklamen. "Satan i gatan" Skaplig chock han fick han som hade bronset ett par minuter ;-)

Sv: Beijing 2008
Det var desssutom inget snack om att han verkligen var ute efter att slå världsrekordet. Nära tjuvstart, max genom kurvan och inget löjl mot mål. Det första han gjorde var att snegla mot klockan för att bli överlycklig när han såg att han lyckats. Fin bonus att man fick OS-guld, kändes det som att han förutsatt sig.

Sv: Beijing 2008
Bissett19: Han var farligt nära tjuvstart, för han röck till. Får man det?

Sv: Beijing 2008
NuMo:

Jag tror på Halvåtta.

Sv: Beijing 2008
Nytt världsrekord! :D

Sv: Beijing 2008
NuMo: Skit. Jag hade fel.

Sv: Beijing 2008
Frisco: 18.99

Sv: Beijing 2008
ÄlskarTIK: Jag tippar på tiden 19.66 avstannande.

Sv: Beijing 2008
16.20 börjar finalen 200m herrar, inget man får missa.. :)
Jäklar vad spännande det blir att se :D

Sv: Beijing 2008
MorganaLefaey: Kul att se Islands första halvlek i handbollen mot Polen. Hela 19 mål frammåt av dom. Ställningen är 19-14

Sv: Beijing 2008
Metal Guru: Har migrän så orkar inte se på tv, utan går förbi den ibland och slår på den i några minuter. Så är inte speciellt uppdaterad.

Sv: Beijing 2008
MorganaLefaey:
Pröva radiosporten som bakgrundsskval, och välj sedan utifrån den informationen vad du ska titta på.
Och har du inga möjligheter att titta, lyssna då bara.

Realtid Äger.

Sv: Beijing 2008
MorganaLefaey:
Följer du OS via ett buffrande sugrör?

Sv: Beijing 2008
Tydligen så föll vårt segeless från 2a till långt ner i bröten efter finalseglingen då han var den enda som kunde ta ikapp det som behövdes för guld så försvårade ledaren hela tiden för svensken så han kom ruskigt långt ner och tappade placeringar. Allt enligt EuroSport.

Sv: Beijing 2008
Metal Guru: Tyvärr tycker jag holm bara ÄR. Han ger ingen glädje, hat eller något. Hade han varit lite roligare, bjudit på sig själv eller mer svinig så hade han varit stor hos mig med på ett eller annat sätt. Men nu finns han bara och man har tagit förgivet att någon form av medalj skall inbringas.
Visst tycker jag han är duktig och stor. Men inget annat.

Sv: Beijing 2008
piff:
...vilket gör att jag ger honom en virtuell guldmedalj i min värld, som för övrigt också Sanna Kallur fick efter att intervjuats i TV av någon som ville ha stora jornalistpriset för att fått henne att bryta ihop under direktsändning.

Holm medalj för kortväxthet, och Kallur för motståndskraft alltså.

Sv: Beijing 2008
Metal Guru:
En sådär 20 cm...

Sv: Beijing 2008
Uno Gordon:
Lägger till att man lade märke till att Holm var lite, lite kortare än alla andra vid presentationen innan finalen.

Sv: Beijing 2008
piff: Jag kan bara instämma i ditt resonemang! Stefan Holm var i bra form! Kanske inte sitt livs till skillnad ifrån konkurrenten Andrej Silnov! Men Silnov är helt klart en värdig mästare.

Jag säger inte att holm hade vunnit guld om han sluppit spara 2 försök på 2.34 men han hade defibitivt varit med i "racet". Då hade Silnov fått svettas lite grand för sin guldpeng. Nu blev det bara en ren skär defilering i från och till slut.

Kul dock att engelsmannen Germaine Mason äntligen fick till det. Potentialen har funnits där länge men skador har stört hans karriär. Nu fick han visa hela världen vilken kapacitet han har i sina bästa stunder!

Onekligen intressant också inför framtida olympiader med "underbarnet" Raul-Roland Spank ifrån Tyskland. Killen är bara 20år och har minst två OS till att se fram emot kanske tre beroende på hur motiverad han är och vad han lyckas uträtta framöver. Skador och motivationsbrist kan ju störa rytmiken och få honom att lägga av eller sadla om.

Men Stefan Holm är under alla omständigheter en fantastisk idrottsman och värd all uppskattning och uppbackning trots medaljmissen i sitt sista stora mästerskap!

Tack för underhållningen Stefan! Och lycka till i framtiden!

Sv: Beijing 2008
Frisco: så långt?

Sv: Beijing 2008
Dream Team: 2 meter 41 cm och 7 mm hoppade han nyss.

Sv: Beijing 2008
Dream Team:
2.40 hade varit ganska fränt.
Olympiskt rekord och en mycket känd drömgräns.

Men det blir 2.42 som han ska försök hoppa på. Och det var banne mej inte långt borta..

Sv: Beijing 2008
piff: Stefan kan väl alltid trösta sig med att han redan vunnit ett OS-guld. Det är nog många som skulle vilja byta med honom där. Idag var det ett alltför vasst motstånd. Hur högt flyger Silnov innan detta är klart?

Sv: Beijing 2008
Måste säga att jag tycker synd om Stefan Holm.
Att vara så nära på 2.36 i första försöket.
Att hamna på fjärde plats.
I sin sista stora final.

Sv: Beijing 2008
mattias - 74:
Hade varit bättre om du haft rast mellan 13:10 - höjdfinalen är slut ^^

Sv: Beijing 2008
piff:

Tur att man har rast mellan 12 - 1230 så min hinner se lite av fotbollen. Argentina - Nigeria i final .

Sv: Beijing 2008
MorganaLefaey:
Träning träning och åter träning

Sv: Beijing 2008
Såg lite synkroniserat sim i dag eller vad nu själva tävlingsformen heter och måste säga att jag blev imponerad över hur de lyckas 1. va så synkroniserade under en sådan lång tid och 2. hur länge de kan hålla andan.
Men i övrigt var de väl inte så mycket att hurra för. Inte direkt så man kan jämföra det med synkroniserade simhopp som är läckert värre. Men hör de musiken väl där under vattnet eller hur lyckas de hålla koll på allt?

Sv: Beijing 2008
mattias - 74: Här har vi ett guldläge, även om det varit stolpe ut för seglarna hittills.

svt.se/svt/jsp/Crosslink.jsp?d=91923&a=1220491&lid=puff_1220491&lpos=rubrik

Sv: Beijing 2008
MorganaLefaey:
Det stämmer ja, såg k1 500 kvalet och han tog sej lätt vidare. Final kan man allt hoppas på..

Sv: Beijing 2008
piff: Vi har väl 2st K1 herrar vidare. Men hur stor chans de har vet jag inte. Det är på 500 och 1000 meter så 2 guld där och OS är räddat. För inte lär Holm eller Carolina vinna. Men de snackades om någon som gjort riktigt bra ifrån sig på seglingen men har inte lyckats läsa om det betyder ta sig vidare eller bli 8 eller vad det nu kan ha varit.

Sv: Beijing 2008
Dream Team: Hahahah, ja det där kommer man ihåg. Men att se på hockey med dåliga kommentatorer kan va ganska jobbigt. Man kommer ihåg Säsongskortets mindre duktiga. Men har för mig att jag faktiskt inte hade TV3 på den tiden utan fick försöka övertala tjejens familj som var helt ointresserade av hockey att låta den kanalen vara på nästan hela veckan.

Sv: Beijing 2008
Dream Team:
Haha :)

Om man slår på eurosport om en liten stund får man se kvalheat på damernas k1 500m med svenskan Paladius (tror jag hon hette)

« · 1056761 · »