Ang. Satan: Jag tror iofs. att Satan fortfarande bara är ett namn för de Svenska ligorna, om han någonsin kommer att dyka om återstår att se! Dock tror jag nog att om en elitserieklubb vill ha Satan så får de honom nog lättare än SAIK, både för att ligan har högre status och för att klubbarna i ES har mer pengar (förrutom Malmö och Brynäs).
OT: Emmaa*: Försök att skriva seriösa inlägg eller så behöver du inte skriva alls, det är ganska tråkigt att försöka föra en diskussion när någon kommer in och skriver ett inlägg i form "Miroslav Satan ska till all klubbar i sverige samtidigt."
Svart-gula Emma: Jag tror inte att SAIK kan komma nära de kontrakten HV71 ger! HV71 är en av de rikaste klubbarna i sverige och vill de ha en spelare ger de antagligen det kontrakt han förtjänar!
Hodde: Okey, ja, han väljer ju förmodligen Elitserien före allsvenskan, tyvärr...fast om han får bättre betalt i Skellefteå AIK, så varför inte...Om inte så kan man ju iaf drömma och hoppas att han väljer skellefteå AIK...;)
Svart-gula Emma: HV71 har ju också varit i kontakt med killen, han vill till sverige men inget är klart ännu. Däremot så tror jag nog att det är större chans att han går till HV71 är Skellefteå AIK...
Har hört rykten om att det kommer en viss Satan till just Skellefteå AIK! Men som sagt är det bara ett rykte och det behöver inte vara sant, men man ju alltid hoppas..;) Det vore enormt kul om en sån spelare kommer till Saik..så jag håller tumamrna på att han dyker upp snart..;)
ernie eagle: Jo det är sant. På ett sätt är jag glad att vi ej gick upp i år för att jag tror inte att vi skulle klara oss lika bra som mora gjort, men på ett sätt är det ju inte så roligt att se samma gamla lag i ladan i år igen. Jag vill se modo, timrå osv. Jag hoppas verkligen att det blir i år nu.
Det måste vara något av det jobbigaste jag varit med om när dom förlorade mot Hammarby hemma. Det var tungt vill jag lova.
Tyvärr är jag en tjurig människa och kan bara inte vara glad för moras skull. Tyvärr.. men men. vi ska nog visa att vi hör hemma i elisterien TILLSAMMANS med Mora. i hope.
Jag led med Skellefteå i kvalserien förra säsongen.. Tänk att stå och falla på målsnöret.. Men i år kommer det att gå bättre.. Hja Norrland och Skellefteå AIK
GulSvartaMalin: Det är väl kul att det går bra för Mora. Det visar ju bara att det finns möjligheter för lagen underifrån att kliva upp i Elitserien och hävda sig.
Varför känna en bitterhet på Mora när det var ni själva som sumpade möjligheterna att gå upp i våras. Ni hade ju avgörandet i helt egna händer och 2 matcher på er att avgöra men fixade inte detta.
Alltså hade ni ingenting i Elitserien att göra. Klarar man varken av att slå ett avsågat Hammarby på hemmais eller ett avhängt Leksand i sista omgången så är det ju ett solklart bevis på det faktumet att ni inget har i Elitserien att göra.
Men ni får en ny chans framåt vårkanten i April att ta er upp.
Albert Hall: Jag har också småhållit på dem genom åren, men det tog ett tvärt slut efter påsk-incidenten 2004 då en enorm bitterhet plötsligt vällde ner från norr. Den dagen bitterheten slutar att tränga fram genom porerna i den stad min mor har sin släkt i ska jag se om det är möjligt att återta småhållandet. Men jag är skeptisk.
Ärligt talat så sover jag inte särskilt dåligt om nätterna av oro för Skellefteå AIK. Även om jag alltid småhållit lite på dom och önskar att dom ska återkomma dit där dom hör hemma. I elitserien alltså.
Albert Hall: Men lite oroliga måste ni ändå vara. Leksand är tydligen inte bättre än så här, medan Schleffte - sin vana trogen - är världsbäst då det inte gäller nånting.
Jo'rå Albert Hall: men visst ser det ut som om Gauthier glömt tulon kvar i omklädningsrummet i andra periodpausen. Du vet den där han brukar hålla mellan knäna. Två mål bakom sig på 13 sekunder i öppningen av tredje, och nu bara 4-3.
Svart-gula Emma: Ja absolut! Nu är det dags att visa vad vi går för.. Förlusten borta mot löven var ju pinsam.. Men ikväll...då ska vi KROSSA Leksand!!
GulSvartaMalin: Ja men va fan ska man göra när alla andra vägrar att snacka, man får iaf klockast svar när man pratar med sig själv, så det så..:p hehe..:p
Ja, det känns ungefär som man diskuterar med sig själv på den här sidan men va fan..... Jag hade iaf rätt, Gauthier höll faksikt nollan, men då var det dess värre inte han som stod i målet så det var nog inte så svårt att hålla nollan för hans del..;)
Men det så jävla skönt att spöa Piteå med 10-2...;) Synd bara att Klinth inte fick hålla nollan.
Så jävla skönt att Sean han är tillbaka i Saiks mål igen,, ikväll gör han sin första match denna säsongi saik-tröjan mot Piteå. Jag tror han kommer hålla nollan ikväll...;) Han är även vältränad i år, han har gått ner 10 kilo i sommar;)
Ja, idag kom första förlusten för AIK denna säsong...Mot just Löven...:( Tråkigt att måsta förlora mot just Löven, men det känns som om vi kommit närmare en förlust, så den kom inte precis oväntat. Men nu är det bara att ta nya tag och vinna resten av matcherna...;) För i år ska vi upp....!
ja, nu har vi hunnit spela några matcher och om man ska se på resultatet så ska man egentligen inte klaga. Serie etta och allt. Men om man ska se på spelet så är det ju bedrövligt. Det som är bra är att dom tar poäng trots att dom är bedrövligt dåliga!
Men hur ska det sluta??? Jag tror själv att spelet kommer bli bättre senare under säsongen, och att dom iår kommer vara bäst när det gäller, det är ju bara att hålla tummarna för att jag har rätt, annars blir det ingen elitserie, för med det spelet så håller inte Elitserien.
Hoppas ni går upp i år! Ni om någon förkänar verkligen det! ...vart har alla era fans tagit vägen? Verkar bara vara Malin och Emma som är aktiva saikare numer.. synd! =/
jag hoppas att de är slutkörda av all träning och sparar sig till de viktiga matcherna. För jag tycker inte attd et sett såå bra ut. Jag är dock inte orolig för att förlora när det gäller. Men.. man vet aldrig!
Portello: Ja, precis...jag är också lite orolig över att vi kommer att "kollapsa" när det är matcher som gäller mycket, men jag tror ändå att i år så är så pass stabila så det inte kommer att hända. Men som sagt så finns det inga garantier i hockeyn. Men jag tror och hoppas på dom denna säsong..;)
Bafucin: jo, det var ju ett tag sen vi spelade i eliteserien, och nu har vi väntat tillräckligt länge. Det känns inte kul att spela i Allsvenskan då man är så överlängsen och vinner dom flesta matcherna, visst kommer vi garanterat att förlora matcher också men vi är ändå så pass överlängsa så det är inte ens kul. Man vill ju ha lite mer match i matcherna och det skulle vi absolut få mera av i Elitserien.
Svart-gula Emma: Men det gäller ju att vinna "rätt" matcher.Ni kan ju gå rent i allsvenskan men ändå missa es. Nu hoppas jag verkligen inte det blir fallet. Och visst, i år har ni ett väldigt bra lag.Verkar som att Kollar lyckas väldigt bra.Gör ju mål i var och varannan match.
Svart-gula Emma: Vda då hör hemma....? Det var väl länge sen ni spelade i elitserien och om man skall spela där så måste man förtjäna det. Det finns inget lag som "hör hemma" i elitserien.
Portello: Den stämpeln är borta nu. I år gäller bara en sak och det är Elitserien. Är så jävla trött på alla Allsvenska lag, skulle vara 1000 gånger roligare att spela i elitserien där vi hör hemma.
Det var ju bland dom sämre två första perioderna man har sett, tur att det tredje perioden var bättre så vi kunde plocka 3 poäng...;) Man kan ju inte direkt påstå att säsongen har börjat dåligt, nu väntar bara elitserien..;)
Svart-gula Emma: Du får väl engagera dig då. Skaffa dig ett nätverk av kontakter så du får fribiljetter alternativt kraftigt rabatterat pris på biljetten.