Har inte följt Elitserien i Snooker men jag kan tänka mig att den sporten inte framkallar samma slags heta känslor och avgrundsvrål som en tät hockeymatch kan göra. Men tack för tipset! 🙂
Nu kommer grindarna att sprängas. Jag gissar på ca 13 000 på plats i morgon. Vinner vi den räknar jag med drygt 15 000 i nästa hemmamatch. NHK Arena lär åka på ombyggnadskrav.
Ingen dum idé med radion om kommentatorerna i TV:n är enerverande. Nu har jag problemet att jag stör mig på nästan alla kommentatorer oavsett media. Det skriks alldeles för mycket numera. Fan vad jag saknar Bengt Grive! Han sa bara det allra nödvändigaste.
DJ Hemp: Hade faktiskt önskat att CMORE kunde ha en separat ljudkanal för kommentatorerna, som man kunde stänga av om man kände för det. Förut brukade jag jämt stänga av ljudet på TV:n när det var landskamper, och lyssnade på radiosportens kommentatorer istället.
Många var ni i går som ondgjorde er över ”Wargens” kommentarer som nästan uteslutande handlade om hur KHK skulle bemästra matchen. Denne man som en gång i tiden representerade oss och allt. Ja, vad fan, jag drog ner på volymen helt enkelt. Det hjälpte faktiskt. Bara ett tips. 👽
Spontant tänkte jag att du åker från Danmark till Karlskrona så att en annan eventuellt kan hoppa på i Malmö mot betalning. Men visst ja! Vi spelar ju hemma och jag antar att du åker från typ Uppsala.
”Runkräv” är definitivt bland det roligaste som har skrivits på detta forum. Själv hann jag precis korrekturläsa mitt eget inlägg för att undvika felskrivningen ”runkröv”. Den där Autocorrect är en lurig fan. 🤔
Hoppas verkligen att ni har rätt som tror att Timrå gynnas av det täta matchandet. Det är ju precis vad man vill. Dock är jag mycket rutinerad på området och har en del minnen av att det har blivit jävel för lag som sett ut att kunna vända en matchserie.
Inget vidare exempel kan tyckas men 2010 torskade vi i sudden (2-3) två gånger i rad i kvarten mot HV. Många könsord blev det. Sedan lekte vi med dem i tredje matchen (6-3) men den var också den enda som vi vann. Det blev ”Texit”.
I kväll kan man slötitta på knäckebrödsderbyt efter en slitsam dag på bl a IKEA med tunga lyft, hårt kroppsarbete, skruvande till förbannelse m m osv etc. Trött som fan nu men jag älskar både slitet och resultatet. Jaji...
{3405}: Vi måste försöka påverka alla som vi känner som tänker stanna hemma bara för något påskfirande. Påsken kommer varje år men hur ofta kommer den här chansen som vi har nu att få ett shl lag. Kom igen nu alla så fyller vi ladan och blir den där starka sjätte spelaren som kanske avgör hela kvalet. HEJA TIMRÅ !!!!
{3405}: pratade hockey med en gammal runkräv idag i Södertälje som satt och sålde Bingolotter. Han hade sett Timrås matcher i slutspelet och han lovade att Timrå skulle segra imåra.! Så sa han!
-Det finns absolut möjligheter att jag kan bli kvar i Timrå. Det skulle jag verkligen vilja, men vi får se vad som händer. Det har varit ett jäkligt roligt år.
Skynda långsamt, tror han gör rätt i att stanna och få en stor roll hos oss.
timråhockey: Jo så är det nog. Påsken tar helt klart bort ett antal hundringar. Vore ju bra om vi kom upp i 5000 i alla fall. Blir en liten inkomst då o tryck blir det nog då också!
tjobba: Traditionens makt är nog dessvärre stark...😈! Kollade igenom lite snabbt biljettläget o skulle uppskatta till ca 7-750 sittplatser kvar! Vore skandal om vi inte kommer över 5000! Är ju perfekt med påskmiddag på e.m. Och sen hockey! 😀 Och utgår om inget inträffar att man kör samma lines imorgon. Riktigt kul att se Lavoie och Liljendahl igår. Riktigt bra insatser från deras sida 👍! Hoppas nu att Boyce linan kan snäppa upp lite också. Bra i.o.f.s defensivt men ser gärna lite mer offensiva eskapader.
Sputnik: förra gången kunde man boka bortastå på nätet men inte på en gång, antagligen så fort Supporterklubben meddelat hur många biljetter de behövde.
Sputnik: Lutar att jag bilar ner till Karlskrona, bor ju själv i Småland så blir dryga 20 mil nånting. Hur funkade det om man köper biljett själv, kan man boka biljett innan och så? Vad kostar en bortastå?
Söderöver: På tal om Lander. Enorm skillnad när han var tillbaka. Han är inte längre någon vass offensiv spelare men hans styrka på puck gjorde stor skillnad i offensiv zon. Bland annat.
”Det är vi - som är - Da-lar-na!”
2-0!