1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Timrå IK

SHL · 598974 inlägg · 6213 ämnen

« · 1976118 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Silly Season 2019-2020
RasmusVS: Tycker fortfarande att SHL är rimligare än AS för Dahlén. Wedin fick sitt genombrott i SHL men vore ju grymt skoj om han valde TIK.

Sv: Silly Season 2019-2020
Nisse på Mon or: Om det nu ligger nån sanning i detta så handlar det säkert om att få loss Jonte samtidigt som han får loss så mkt pengar som möjligt från Sharks. M a o Sharks köper ut honom. Det lär ju inte hända om han eller Timrå går ut i media och säger att han är klar

Sv: Silly Season 2019-2020
RasmusVS: Det är ff toppnyheten på AB:s hockeysida och ligger kvar som artikel hos Expressen. Även om de "snott" det från AB så hade de aldrig publicerat det om det var tagit ur luften. Ros och Abris må vara sådär som hockeyorakel men de är etablerade sportjournalister och bygger garanterat inga artiklar på att nån råkat synas på stadens gator el dyl

Sv: Silly Season 2019-2020
{8629}: Det sa han inte, inte med de orden i alla fall. Det han säger är att han vill att Jonte ska bli så bra som möjligt och fortsätta spela där borta. Det kan tolkas som att han vill att Jonte ska vara en NHL-spelare, inte att det behöver ske den här säsongen. Han säger också att han tycker att Jonte fortsätter ”ta chansen där borta”, den chansen han pratar om kanske inte har kommit än, NHL-chansen alltså.

Det kan också vara ett sätt att låta det fortsätta vara Jontes beslut när han väl presenteras, att det inte är Nubben som har manipulerat Jonte att komma hem efter ett pissår - utan att Jonte vill det själv.

Det finns en källor, samma källor har berättat om en backvärvning vi gjorde förra säsongen och om vissa spelares nya lag efter degraderingen, allt har stämt hittills.

Sv: Silly Season 2019-2020
Olli Nomadinen : Det köper jag! Och han har ju visat prov på lömskhet tidigare.

Sv: Silly Season 2019-2020
{3405}: Blir onekligen spännande att följa detta. Ska det avslöjas innan årsmötet?

Sv: Silly Season 2019-2020
{3405}: Men såklart, så länge inget är officiellt så ska man inte ropa hej.

Sv: Silly Season 2019-2020
Olli Nomadinen : Det finns en källa.

Sv: Silly Season 2019-2020
{8629}: Vad Nubben och andra säger i det här läget fäster jag dock ingen större vikt vid. De säger i stort sett vad som förväntas oavsett substans. Tvärtom kan man tänka att Nubbens uttalande är oerhört smart ifall det nu skulle bli verklighet, då är det win win. Vi får en superförstärkning samtidigt som föreningen sänder fantastiskt attraktiva signaler till framtida värvningar om hur man ser på enskilda spelares utveckling.

Sv: Silly Season 2019-2020
För att inte skapa konflikt med hajarna kanske?

Sv: Silly Season 2019-2020
RasmusVS: Låter rimligt, så klart. Men varför säger då Nubben som han gör? Att han tycker att Dahlén borde vara kvar i NHL och kämpa.

Sv: Silly Season 2019-2020
RasmusVS: Håller med om det du skriver och det är precis så jag tänker när jag tänker att det ändå k a n vara möjligt. Men jag skriver inte att jag vet att det är klart som du gjort. Så då undrar jag, är det sånt här du bygger ditt påstående om att det är klart på eller har du nån konkret källa?

Sv: Silly Season 2019-2020
Om nån mot förmodan skulle bry sig så är jag densamma som utan "org". Hade lite problem med lösenord...

Sv: Silly Season 2019-2020
Jåkkinen: Självklart är folk skeptiska, det är en helt orealistisk värvning. Att en tomte på internet säger att han vet att det är klart är inget som får en att tro på det heller. Men lägger man i hop allting så mejkar det sense. Ny lägenhet i Sundsvall, nyss köpt hundvalp, har inte varit nära NHL-spel sen den säsongslånga utlåningen till svenska andraligan hos oss förrförra säsongen, Vancouver trejdade honom till San José, han har inte övertygat särskilt mycket i de AHL-lagen han har spelat i och inte visat på en tydlig utveckling, är inne på sitt sista år och bara visat upp sig i 7 matcher hos San José. Att försöka gnugga till sig en plats och en förlängning i AHL (sägs vara rankad som fwd 15-16 i Barracudas) i en ångestfylld miljö för att kanske vara nära NHL inom ett par år, eller satsa på att spela upp sitt hjärtelag, hitta tillbaka till hockeylyckan och ta nya tag för att spela in sig i en NHL-trupp i en glädjefylld miljö. Frågan som han förmodligen har ställt sig själv är: ”Vad är bäst för min utveckling i längden?” Spelare som Wedin och Carl Söderberg är bra exempel på att det går att ta den vägen också.

Sen får man vara hur skeptisk man vill, tills det blir officiellt.

Sv: Silly Season 2019-2020
Timråik123456: tror inte Daheln tappar sin karriär flr en säsong till i HA med Timrå. Säg att han skulle ge en säsong sen gå vidare ifall vi inte går upp. Men går vi väl upp så vore ännu en säsong med Timrå i SHL ett ypperligt bra alternativ. Dahlen skulle fortfarande ha många år i NHL framför sig.

Sv: Silly Season 2019-2020
Sputnik: Är jag den enda som faktiskt gillar att man även ser till spelarnas bästa? Som klubb borde man vilja fostra spelare till så framgångsrika som möjligt och det gör man inte genom med att försöka hålla dom tillbaka?
Jag tror att det också kan göra så att andra unga duktiga spelare vill hit för att vi vill utveckla och släppa vidare dom så att de kan bli så framgångsrika som möjligt.
Men som Nubben också sa att om Dahlén vill tillbaka så är han såklart varmt välkommen hem igen och det kommer han nog vara från alla. Vem kommer inte stå och hoppa av glädje om så är fallet liksom?

Sv: Silly Season 2019-2020
KulltorpsOlli: Avdelning..."Hur man skapar drag i en gästbok som borde vara semesterdöd"

Sv: Silly Season 2019-2020
John Cena: Är det helt säkert ;-)

Sv: Silly Season 2019-2020
Bojan klar för två år!

Sv: Silly Season 2019-2020
timråhockey: Hahaha, "90% inte klar", "100% klar"...man märker iallafall att inte alla talar sanning i denna gästbok..eller drömmer hejvilt

Sv: Silly Season 2019-2020
Sputnik: stämmer vet till 90% att inte Dahlén kommer han åker tillbaka i höst

Sv: Silly Season 2019-2020
RasmusVS: Skriver man bara ”Han är klar” får man ta att folk blir skeptisk.

Sv: Silly Season 2019-2020
Sputnik: En extremt övertygande dimridå i såna fall.

Sv: Silly Season 2019-2020
{8629}:
"Han har kontrakt där borta och jag vill att han ska fortsätta spela där. Han ska bli så bra som möjligt. Sedan pratar jag självklart med Jonathan, men det är mer som en vän."

Men du kan ändå se till hans personliga utveckling före Timrås bästa i det här fallet?

– Så är det väl alltid. Vi fostrar spelare och se på "Wedda" (Wedin) till exempel. Det är ju skitkul att han får chansen i Chicago. Att fostra spelare, det är själva grejen när man inte är i SHL.

Läser man det där så känns det som Nubben saknar lite ambitioner....

Sv: Silly Season 2019-2020
Sputnik: Var har Nubben sagt så?

Sv: Silly Season 2019-2020
RasmusVS: Alltså jag har tex inte bett nån avslöja nån källa,utan bara frågat om man har hört via nån källa.

Sen tycker jag Nubbens svar är väldigt konstigt, "Jag tycker inte Dahlen skall spela i Timrå utan vara kvar och kämpa för en plats, annars så kommer det finnas 14 SHL klubbar och utländska klubbar som vill vara med i leken".

Nubben vad ger du för signaler till fans och sponsorer? Visst jag förstår att du får gott rykte när spelare lyckas men nog tycker jag du skall säga, vill Dahlen till Timrå så är han mer än välkommen. Kan faktiskt inte se nån annan sportchef ute i landet som skulle säga annat. Vill ens Nubben o CO spela i SHL?

Det uttalandet från Nubben gör mig också.mer skeptisk. Nubben är ju inte den som brukar dementera hejvilt om ett rykte stämmer. Det gör mig mest skektisk till Dahlen faktiskt.

Sv: Silly Season 2019-2020
FH - avdammad: Spännande. Munkårgång? Eller vad är dyrast i dessa tider?

I ett svep... Rena F1 utmaningen på den bubbelschocken;)

Sv: Silly Season 2019-2020
KulltorpsOlli: är detta sant är jag först att skänka pengar till staty

Sv: Silly Season 2019-2020
FH - avdammad: Kommer Dahlén, så går vi upp igen.

Sv: Silly Season 2019-2020
FH - avdammad: Instämmer, jag vågar inte heller tro det förrän jag läser ett officiellt uttalande om det. Men OM Dahlén är tillbaka hos oss denna säsong så har vi spets framåt, som jag hittills tyckt vi saknat tillräckligt av.
Jag får sätta mig och hålla tummarna tills vidare helt enkelt.

Sv: Silly Season 2019-2020
KulltorpsOlli: Ja Hajarna lär ju knappast tycka att det är en bra idé att han ska spela en säsong i svenska andra divisionen. Åtminstone inte om de fortfarande har förhoppningar att han ska bli en riktigt bra NHL spelare. Har de inte längre sådana förhoppningar så är det väl bara att släppa honom men jag gissar att de lär röra sig om pengar och paragrafer i s f.

Sv: Silly Season 2019-2020
{8515}: Jag vägrar tro att det är sant, mest för att jag inte skulle klara av besvikelsen om det är lögn. Men är det sant så går jag direkt och köper den dyraste champagnen på bolaget och sveper den i en klunk.

Sv: Silly Season 2019-2020
RasmusVS: Är det sant ska jag gå upp i brygga! 😁

Sv: Silly Season 2019-2020
Jåkkinen: Det är skillnad på att inte ha en källa och att inte avslöja sin källa.
Tro det eller ej, men han är klar. Frågan är när han kommer att presenteras, men detta har varit "klart" sedan länge och det är det administrativa som behöver lösas.
Min gissning är årsmötet.

Sv: Silly Season 2019-2020
{3405}: ...man ljuger inte om sånt här nectis, är du 100 på detta?

Sv: Silly Season 2019-2020
dalg: Ja jag vet att han är klar. Frågan är bara när det blir klart och klubben kan gå ut med det officiellt.

Sv: Silly Season 2019-2020
Olli Nomadinen : Sånt som låter för bra för att vara sant you know!

Sv: Silly Season 2019-2020
Jåkkinen: Ännu fler som är säkra på motsatsen utan någon som helst källa. För ingen tror väl på vad Nubbar, Freddar och agenter kläcker ur sig i såna här lägen? 😲

Sv: Silly Season 2019-2020
sargad: Många som är säker utan källa.

Sv: Silly Season 2019-2020
dalg: Ujuj... det vattnas i mun(eller rinn lätt som det numera heter), men samtidigt skickar hjärnan signaler som säger att det kan väl inte stämma.
Vad ska jag o DiLeva tro på?

OM det skulle ske borde det väl dra 500-1000 extra på de första matcherna kan jag tycka.

Sv: Silly Season 2019-2020
{3405}: Du har rätt! Han är så gott som klar.
Han har själv bestämt sig för att komma hem till Timrå.
Det som är kvar är att se till att hajarna släpper taget.

Sv: Silly Season 2019-2020
OlliJanne: Nubben har ju nämnt att Blomberg inte trivdes och att man jobbade på att hitta annat lag redan vid trade deadline i februari, men man lyckades inte hitta nån lösning då.

Sv: Silly Season 2019-2020
OlliJanne: Håller med, han trivas nog inte här, han var väl förste spelare att lämna när vi åkte ur. Direkt till Pantern.

Sv: Silly Season 2019-2020
Charlie2: Ja vi hade väl för många centrar... nej allvarligt talat tror jag inte han vill spela för oss. Varför skrev han i s f på för Pantern i första läget?

Sv: Silly Season 2019-2020
Sputnik: Blomberg till vita hästen idag på eliteprospect

Sv: Silly Season 2019-2020
Gillar cykelutmaningarna... Snart 20 år sedan jag cyklade från Odensvi (där Nationalsången skrevs, den lirades innan match på den tiden) till Kurres Kiosk vid Hedbergska i Sundsvall för att bli bjuden på köttbullar och mos av legenden Berra Littmar! Cyklade i rödvit matchtröja allt för att vi var åter i högsta serien. Hade sällskap delar av resan av både följebil och vad han nu hette Tyringe någonting... (Norberg?)
Bjuder dock gärna på mat och vätskepaus om någon hojjar förbi. Åldern förbjuder dessa äventyr nuförtiden.

Sv: Silly Season 2019-2020
{3405}: Nubben tar den!

Sv: Silly Season 2019-2020
KulltorpsOlli: Kör vind. Lätt

Sv: Silly Season 2019-2020
EXPLORERSMÅLAND: Då tycker jag någon kan sätta emot mig och cykla till Norrköping om han spelar här nästa säsong 😄

Sv: Silly Season 2019-2020
Att Dalen gör oss sällskap i höst är lika trovärdigt som att Thåmas Brolin gör comeback i Giffers!!!

« · 1976118 · »