EXPLORERSMÅLAND: O SMÅLAND, Where arthou? Saknar bara dig och Kjelle Lönnå så hade vi varit 3390 åskådare. Rätt ok siffra med söndergrävd storparkering. (Fjärrvärme ska fram). Vi var lite sena och hamnade på Q-raden. Tur bara att det inte var hos Q-PARK. De är erkänt aggressiva här uppe i NORRLAND. 😑
Tycker Timrå står upp bra mot ett tungt och giftigt Karlskoga. Lite onödigt många utvisningar dock, och lite onödigt odistinkta avslut. Vi hade kunnat haft 4-1 nu utan att det på något sätt varit oförtjänt. Hyfsad plock i slutet av Würsten!
Jävligt spännande 3e att vänta. Backar Timrå hem för mycket smäller det garanterat. Vill nog gärna se en fortsättning på den intensiva forecheckingen från 1a. Och att man trycker dit puckjäveln när chansen kommer...
Lundin har det tungt nu. Vad Wahlgren fortsatt gör på isen förstår jag inte. Vaska lite nu, Freddan!
bar mofftak: 5-5 känns man ändå som strået starkare när man slipper spela BP hela tiden. Verkar som att Karlskoga satt i bruk att klämma fast händer och klubbor under armhålor i närkamper för att försöka trampa till sig utvisningar.
Jag håller med om att hans jobb än så länge i match ihop med Lerebäcks fysiska spel är det som sticker ut mest!
Lerebäcks 2a var en olyckshändelse. Dom fäktar mot varandra vid kollisionen och bik spelaren får sina armar under Lerebäcks så croschecken kommer på hakan.
Korrekt utvisning men inget uppsåt. Hoppas han fortsätter vara fysisk! Det retar motståndare, skapar ytor och ger energi till Timrå!
Söderöver: Lindberg verkar ju å andra sidan ha dragit ett par linor kokain innan han klev ut på isen. Karln checkar fast en back och är sen tvåa hem för att bryta upp en 2-mot-1:a.
Laget verkar ha vaknat på rätt sida sängen idag. Man går bort sig lite ibland när man försöker sätta press, men bättre det än att stå lojt och titta på.
Hur många varv till ska skivan behöva snurra? Vi kommer att värva tre ersättare för 14 och 54. Två av dem är klara. McLaughlin är en, Kivenmäki en annan, men Forsell är inte den tredje. Han ska ses som ersättare för 23 och en bättre ... | Läs mer
Bofors