AB är en märklig tidning. Inte en stavelse om faktiskt bekräftade nyförvärv och kontraktsskrivningar hos oss, däremot två stora artiklar där den ena är ett (än så länge) obekräftat rykte om Liljewall och den andra spekulationer kring Dahlén. Själva definitionen av skvallerpress
Sputnik: Jag menar det. Nu vet jag verkligen ingenting om hur snacket går där uppe och vilka förhoppningar man har och framförallt hur han själv känner, men att vid 26 års ålder behöva kliva ner en division kanske inte stod högst upp på önskelistan för några år sedan. Kan inte tänka mig annat än att han fått kliva ner ordentligt i lön för att få en plats i Löven och kanske ta nästa steg den vägen istället, vilket sannerligen inte går att utesluta att så blir fallet. Det skulle överraska mig om Nubben varit det minsta sugen, det känns lite väl skadebenäget.
Knylan: Skadehistoriken de senaste 3 säsongerna gör han till ett stort frågetecken för mig. Ingen spelare man vågar bygga sin offensiv kring känns det som på förhand, skall vara att Kentää fått han till reapris i så fall. Får Possler stor lönepost så är det vanskligt som sagt
OlliJanne: Jag skulle nästan vilja säga att han blir en "prestigevärvning" av den anledningen att Björklöven plockar honom, Kenttä kan göra nästan vad som helst nu och folk applåderar. Hade Possler gått till typ SSK så hade det nog gått ganska obemärkt förbi. Med det inte sagt att Possler är en dålig värvning på något sätt men givet hans statistik på senare år så lär han inte direkt ha badat i SHL-anbud. Det känns väl lite som att han är i behov av en reboot av karriären. Kan bli riktigt bra om han vill det, men samtidigt kommer jag lite osökt att tänka på Sebastian Collberg av någon anledning.
{3405}: Ja Jimmy vore en ultimat scout. Speciellt då han är grymt intresserad och kunnig på Juniorer landet runt och skulle kunna vara med och rekrytera spelare till just juniorsidan!
Knylan: Kanske läge att ta in en assisterande sportchef ett par-tre säsonger, typ Matt Murley el liknande. Kan ju visa sig vara en investering för framtiden.
Matsg: Det blir en utmaning att få detta att fortsätta att rulla på i samma riktning den dag Nubben steppar åt sidan. På inget sätt omöjligt, men det tar tid, erfarenhet och ett jävla kunnande att bygga upp något likt det vi har nu. Jag kan nästan tycka att den rimliga gången bör vara att han isåfall rekryterar sin egen efterträdare, om det nu finns tid för det. Jag hoppas det. Det är ett så pass smalt och nischat yrke att man inte kan sätta första bästa rekryteringsfirma på det. Antar jag.
Lite positivitet måste man väl ge modoiterna en vår som den här.
En modoit var ute och gick, plötsligt såg han något brunt på marken. Han tog upp det och luktade på det: – Det luktar bajs. Han kände på det: – Det känns som bajs. Han smakade på det: – Det smakar bajs. Han lade ner det på marken igen och sa: – Vilken tur att jag inte trampade på det!
roger_sundsvall: Vore trevligt med den summan men då krävs det nog att Timrå gör något roligt av det här, kanske att man släpper ett nyförvärv eller förlängning för varje 100k, då tror ja att vi kan komma upp i dom siffrorna, tror det blir tufft annars för jag tror inte att det är supermånga företag som vill/kan sponsra något mer då flertalet har fått dra ner personal osv, men hursom så har vi kommit jävligt långt på ett dygn, trodde aldrig att vi skulle nosa på 150k efter ett dygn, galet bra!
Tikkare: Som läget ser ut just nu så ja. Men finns andra lag som ser vassa ut också. Missförstå mig inte, min känsla är att det blir en jätterolig säsong där vi är med och slåss om det på allvar :)
jokklas: Så kan det bli. Men nog är man lite glad ändå för Belovs skull? Att han väljer att ta nästa steg i sin karriär och går från Modo till Almtuna. Det är ju mycket snack ibland från modohåll om att de har så fantastisk atmosfär i hallen. Så fantastisk att man vill byta Fjällräven mot Metallåtervinning.
Laken: Högmodet i tron att dom var säker på att gå upp i SHL i år. Sen kom besvikelsen och bitterheten! Luften gick ur! Alla som kan drar från ett sjunkande skepp. Nää..Modo får nog harva i HA några år till. Inte mej emot😝
Spock: Fasiken vilket drag vi har nu i föreningen! Jag sa ju att jag såg framtiden an för Timrå IK. :-) Ni som varit med ett tag, när hade vi detta drag sist? Förutom 99-00..
126k insamlat efter 24 timmar. 💪 Man kommer förmodligen förlänga kampanjen till löning. Jag tycker det är en bra idé så en fattiglapp som en annan kan va med och bidra lite mer vid löning.😊 Sen kan ju givetvis folk som redan Swishat bidra igen. 😉
OlliJanne: Bara jag kanske, men tycker Possler känns lite överskattad. En talang som var med i JVM, men aldrig riktigt blommade ut, skador och poängskörden har bara blivit sämre för varje år.
{8179}: Med tanke på förra säsongen och silly hittills så blir nog Löven laget man måste slå för att ta sig till SHL. Possler klar och Rahimi på ingång. Nån mer än jag som kommer ihåg TV-serien "Pojken med guldbyxorna" från 80-talet? Var det Kentää som spelade huvudrollen i den tro?
Alla vill spela i Modo... det säger modoiterna själva. Nu lämnar den... 12:e? Inte ens för alla miljoner ville Belov vara kvar.
"Belov ville tillbaka till Almtuna och när tillfället dök upp så ställde verkligen våra sponsorer upp och gjorde det möjligt, säger sportchefen Tony Mårtensson i ett pressmeddelande."
Fruktansvärt kukhärlig matchjävel igår! Att få vända från extrem pessimism, gubbtjurighet, "jävla skitlag", "klarar vi oss undan kval är det ett mirakel" osv till nästan överdriven lycka och framtidstro på en jävla perre...helt ... | Läs mer
Själva definitionen av skvallerpress